Zorné pole okulárů

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
petr74
Příspěvky: 1109
Registrován: 10. 12. 2016, 17:21
Bydliště: Stribro
Věk: 50

Zorné pole okulárů

#1

Příspěvek od petr74 »

Zdravím chtěl bych se zeptat jak bude velký rozdíl zorného pole okularu mezi 52” a 70 “ na dobsnu 305/1500 mm
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Zorné pole okulárů

#2

Příspěvek od peta62 »

Zkus si to tady, ukazka vysledku na fotce.
Přílohy
FOV.jpg
FOV.jpg (305.57 KiB) Zobrazeno 3904 x
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zorné pole okulárů

#3

Příspěvek od MilAN »

petr74 píše: 19. 04. 2022, 22:23 Zdravím chtěl bych se zeptat jak bude velký rozdíl zorného pole okularu mezi 52” a 70 “ na dobsnu 305/1500 mm
Na všech dalekohledech to bude v poměru kružnice 52:70, při stejných ohniscích okulárů. Kolik to bude na obloze ale záleží na konkrétním ohnisku okulárů.
Zdánlivé pole = na obloze, je potom ve stupních rovno: pole okuláru (FOV) / zvětšení
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Zorné pole okulárů

#4

Příspěvek od PetrŠ »

Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
han-shan
Příspěvky: 404
Registrován: 08. 12. 2021, 09:12
Bydliště: Trenčin
Věk: 49

Re: Zorné pole okulárů

#5

Příspěvek od han-shan »

peta62 píše: 19. 04. 2022, 23:17 Zkus si to tady, ukazka vysledku na fotce.
Tak toto vyzerá dobre ,som to skúsil, už aby sa vyjasnilo a porovnáme v praxi :D
SkyWatcher Evostar ED 150/1200
duri_jk
Příspěvky: 183
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Zorné pole okulárů

#6

Příspěvek od duri_jk »

petr74 píše: 19. 04. 2022, 22:23 Zdravím chtěl bych se zeptat jak bude velký rozdíl zorného pole okularu mezi 52” a 70 “ na dobsnu 305/1500 mm
Velmi zalezi aj od zvacsenia. Ak sa bavime o ohnisku povedzme 30mm, tak tam bude hlavny rozdiel v tom, ze 70 stupnov ti ukaze vacsi kus oblohy. Ale ked by si mal 10mm okular tak by si si zrazu vsimol, ako rychlo ti utecie objet z toho 52 stupnoveho a o kolko dlhsie ho mozes pozorovat v tom 70stupnovom.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zorné pole okulárů

#7

Příspěvek od MilAN »

Je to přeci vždy naprosto stejné. Porovnáváme snad stejný dalekohled a stejné zvětšení = stejná ohniska okulárů. Pak přeci není potřeba hledat nějakou internetovou kalkulačku. Průměr pole je v poměru 70/52, rovněž tak doba průchodu hvězdy přes zorné pole
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
duri_jk
Příspěvky: 183
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Zorné pole okulárů

#8

Příspěvek od duri_jk »

MilAN píše: 05. 08. 2022, 14:42 Je to přeci vždy naprosto stejné. Porovnáváme snad stejný dalekohled a stejné zvětšení = stejná ohniska okulárů. Pak přeci není potřeba hledat nějakou internetovou kalkulačku. Průměr pole je v poměru 70/52, rovněž tak doba průchodu hvězdy přes zorné pole
Samozrejme ze mate pravdu, ten pomer bude rovnaky nezavisle od ohniskovej vzdialenosti okulara. Ale aj tak mi je tazko uverit, ze neviete co som myslel svojou poznamkou o tom ako rychlo utecie objekt zo zorneho pola... tak to teda vysvetlim.

Ak budete pozorovat objekt pri velkom zvacseni na montazi, ktora nema funkciu sledovania objektu (typicky dobson, alebo manualna EQ alebo AZ montaz) bude zorne pole uzke a cas prechodu objektu cez zorne pole kratky az velmi kratky. Obzvlast pri velkych zvacseniach vstupuje do hry seeing, ktory ked je horsi, neumoznuje vidiet drobne detaily. V takomto pripade je bezne, ze sa na objekt pozerate dlhsiu dobu a cakate na ten moment, kedy sa na chvilku obraz ustali, prestane mihotat a zbadate dalsie detaily. Pre taketo pozorovanie (planety, mesiac, ...) je dolezite ako dlho vam ostava obraz v zornom poli. Pri uzkom zornom poli, je to niekedy az tak casto, ze nie je kedy ani pockat na ten moment dobreho seeingu a uz je treba posuvat. To nie je teoria, to je moja vlastna pozorovacia skusenost s dobsonom. A hoci 9mm ortho (~43stupnov) je schopny ukazat viac detailov na Mesiaci alebo Jupiteri ako povedzme Morpheus 9mm (76 stupnov), ked seeing nie je dobry, tak ovela viac sa oplati pozerat cez Mprphuesa a pockat si na momenty ustalenia obrazu ako kazdu chvilku posuvat dalekohlad kvoli uzkemu zornemu polu toho ortho okulara.
Samozrejme je dolezite aj to aka cast zorneho pola tych okularov je plne vyuzitelna. Mate F/5 teleskop, ten kladie vyssie naroky na konstrukciu okulara a nakoniec moze byt tych 70stupnov sice sirsich, ale ak to nie je dobre skorigovany okular tak pouzitelnych moze byt aj menej ako tych 50 stupnov v inom (dobre korigovanom okulari). Ale tu znova zalezi od toho co chcete v tom okulari vidiet.
Pred 3mi dnami som porovnaval APM UFF 30mm okular s GSO SuverVIew 30mm okularom v dobsone 250/1250. APMko suverenne vyhralo v tom ako pekne bodove boli hviezdy az ku kraju zorneho pola. V GSO sa zaval prejavovat astigmatizmus niekde na pol ceste medzi stredom okulara a krajom. Ale na druhej strane je u mna 30mm okular vyhladavaci. Cize na to aby som nasiel objekt na oblohe, nie na to aby som sa nim kochal (ak neratam riasy, vesiak a double cluster). A na tento ucel je to GSO uplne postacujuce. Pocas testovania som s oboma okularmi rovnako komfortne nasiel M51, M81, M82 a rovnako som s ani jednym nenasiel Owl nebulu (kvoli svetelnemu znecisteniu). V oboch som videl rovnako vela hviezd a aj kontrast bol v oboch rovnaky.

Cize to ci je lepsi 50 alebo 70 velmi zalezi od tch dalsich faktorov - pohanana montaz alebo nie, ci je vyuzitelne cele zorne pole, o ake zvacsenie sa jedna.

Juraj
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Zorné pole okulárů

#9

Příspěvek od g »

Dobsony (Newton) jsem měl od 6" do 14" a v F5 (a ani F6) nevěřím, že byly např. dvojhvězdy/planety v kraji pole vykreslené alespoň pozorovatelně kvalitně jako poblíž centra pole, resp. s úspěšným přínosem detailů. Samozřejmě předpokládám použití komakorektoru. Morpheus 12,5mm + 9mm a 6,5mm jsem zkoušel s LightBridge 10" F5 a Paracorr typ 1 - nastavení Paracorru mě nepřipadalo v žádné poloze ideální, kraje pole nebyly v okulárech Morpheus zcela bodové ani v 6" F8 newtonu a také ne v APO125 F7.8
Morpheus je velmi dobrý okulár, ale podle mne špičkový není.
Ano, GSO SuverVIew 30mm je zamýšlen jako vyhledávací okulár, na nic jiného bych jej nepoužil..
Dobson bez pohonu os se dá používat i při větších zvětšení, ale pohodlným stropem je tak 150x
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zorné pole okulárů

#10

Příspěvek od MilAN »

I u velkého Dobsona a velkého zvětšení stále platí to, že objekt přejde zorným polem v poměru 70/50 a bude mu to u 70; okuláru trvat jen o 40% déle. Což mezi námi není zas takový nepřekonatelný rozdíl, vzhledem k tomu, že v kraji bude obraz vždy horší a nebudu tam pozorovat. Běžně jsem pozoroval s Dobsonem při zvětšení 200x i více a nikdy jsem neměl pocit, že to je nějaký problém. Přes 400x to už je náročnější, ale i tak se dá slušně i dlouhodoběji pozorovat Prostě objekt projde tímto zorným polem za 30s, to je dost času ho vždy trochu posunout. Je to jen o cviku a nedělal bych z toho takový nepřekonatelný problém a strašák.
A pak to, na co jsem i reagoval . Nepotřebuji na to hledat nějaký sofistikovaný program, tyhle výpočty se dělají z hlavy a jedná se vždy jen o triviální výpočet - dělení nebo násobení malých čísel. Nehledal bych v tom problém
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Zorné pole okulárů

#11

Příspěvek od g »

ovšem Milan hodnotí pozorování ve zvětšení 200x (400x) ve svých, špičkově konstruovaných dobsonech. Běžný SW/GSO je limitován zvláště pohybem v azimutu, o něco lépe je na tom LigthBridge, ale přes 200x už slávou není (navíc tam zase vadí nevyrovnanost vyvážení ve výšce - po koupi, jinak snadno řešitelné). Ovšem podobně je to i např. s dobrou AZ4. Mluvím o pohodlnosti ne trpělivosti.
Ohledně šíře pole - přesně.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Zorné pole okulárů

#12

Příspěvek od Artaban »

duri_jk píše: 08. 08. 2022, 17:49 Pre taketo pozorovanie (planety, mesiac, ...) je dolezite ako dlho vam ostava obraz v zornom poli. Pri uzkom zornom poli, je to niekedy az tak casto, ze nie je kedy ani pockat na ten moment dobreho seeingu a uz je treba posuvat. To nie je teoria, to je moja vlastna pozorovacia skusenost s dobsonom. A hoci 9mm ortho (~43stupnov) je schopny ukazat viac detailov na Mesiaci alebo Jupiteri ako povedzme Morpheus 9mm (76 stupnov), ked seeing nie je dobry, tak ovela viac sa oplati pozerat cez Mprphuesa a pockat si na momenty ustalenia obrazu ako kazdu chvilku posuvat dalekohlad kvoli uzkemu zornemu polu toho ortho okulara
Komu posouvání dalekohledu vadí, tak bez montáže s pohonem se neobejde. Taky posouvám R 172 a občas mám zvětšení hodně nad 300x když pozoruju dvojhvězdy. Někdy 250x -280x planety, ale dá se to.
Delší refrák kolem F10 a delší dokáže dobrý obraz téměř v celém zorném poli. Můj má F 9,6 a třeba pí Orla dokáže jako dvě kuličky s velkou mezírkou zvětšením 331x tak, že jedna je už mimo zor. pole pak mezírka pak druhá kulička. Když dám třeba Jupiter na kraj zor. pole zvětšení třeba 220x tak detaily jsou méně kontrastní a tím pádem trochu hůře viditelné, ale né tak moc.
Stačí dát planetu kousek od kraje zor. pole a detaily jsou vidět téměř stejně jako uprostřed zor. pole.
Pozorování detailů na planetách je vůbec laborování s okuláry atd. a často dost pomůže binohlava.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Zorné pole okulárů

#13

Příspěvek od g »

jj, omega Leo v 125/975 APO s DeLite f=3mm před ca 3-4 léty rozlišena jako dvojvhězda i v naprostém kraji pole (společné pozorování Sasa3) na poháněné EQ montáži
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Zorné pole okulárů

#14

Příspěvek od MiniMistr »

Měl bych otázku na Gabriela.
Proč myslíš, že Morpheusy nepatří mezi špičku?
Zajímalo by mě to kvůli tomu, na co se mám u nich zaměřit.
Zatím jsem za stejné peníze lepší okuláry neviděl. Měl jsem v ruce stejně dobré ale dražší, to ano.
I v porovnání se špičkou od renomovaných pozorovatelů čtu jenom chválu....
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Zorné pole okulárů

#15

Příspěvek od g »

jde jen o můj názor Petře, nelíbí se mi okrajová ostrost - zde jsou horší než Delos, DeLite a dokonce Naglery 1.25" Typ 5 a 6 či TV Plőssly. Pokud nehodnotím citlivost na světelnost (sklenutí pole) pak horší než Pentax XW (vyjma f=10mm, který je skvělý). Pokud myslíš s ohledem na cenu, pak DeLite není výrazně dražší, ale kontrast a ostrost v kraji pole je právě u něj špičková. S Morpheus jsem měl pocit, že nespolupracuje dobře s Paracorrem, DeLite báječně.
Mám rád, když okuláry mají rozměr odpovídající ohniskové délce a to Morpheus nemá a zde zápasí i s obříky Delos. Jsou větší než Pentax XW a to nehodnotím jak špatně se mi osobně do Morheus okulárů dívá (neměl jsem ten popisovaný nástavec/očnici, Delos považuji také za problematický). Centrální ostrost/brilanci/kontrast za běžných podmínek posoudit neumím, obvykle se projeví až při např. vidění brázd (Triesnecker např., ta hranová, kontrast za stejných podmínek Jupiter) v menším přístroji za mírného oparu při šírání. Vnímal jsem také, že Morpheus ukazoval znatelně hůř s TV Barlow 2x, dalším negativem s Paracorrem a TV Barlow bylo, že oční čočka Morpheus naznačuje parazitní odraz světla od oka (Měsíc).
Jako špičkové 1.25" osobně hodnotím:
nejpohodlnější pohled, výborný kontrast i ostrost - Pentax XW (negativa sklenutí pole zvlášť u f >=14mm, hůř spolupracují s Paracorrem)
skvělá celková ostrost, brilance i kontrast - DeLite (ruší mě výsuvná očnice, 5-4-3mm jsou dlouhé, stále ještě velké)
nádherně široké pole, slušná ostrost i kontrast, ucházející klid pohledu a výborná velikost, úžasné do APO bina - Nagler (brilance asi není špičková, ale běžně nepoznatelné)
nejpřirozenější šířka pole, klidný pohled, výborná ostrost i kontrast a příkladná velikost - Panoptic (omezeno jen výběrem ohniska f=19mm a 24mm)
výborný kontrast, nízká cena, parádní ostrost, klidný pohled (kromě pro někoho f=8mm) a skvěle malé - TV Plössl (užší pole, ale špičková spolupráce s dlouhým TV Barlow 2x)
Popisované okuláry jsem měl prakticky všechny (v řadě Pentax XW jsem měl "díry) a některé i vícekrát. Okuláry Morpheus jsem měl jen půjčené.
Jak jsem psal, jsou dobré a možná velmi. Rozhodně považuj svůj pohled na ně za důležitější!
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Odpovědět