Vzorec pro výpočet zářivého výkonu a toku hvězdy.

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
cefoxitin1
Příspěvky: 1
Registrován: 21. 03. 2022, 13:13

Vzorec pro výpočet zářivého výkonu a toku hvězdy.

#1

Příspěvek od cefoxitin1 »

Dobrý den, setkal jsem se s příkladem, kde mám vyjádřit zářivý výkon L pomocí R a T. Dále pak zářivý tok hvězdy, který k nám přichází pomocí T a α. Jako další mám zadání toto : "Nejjasnejší hvezdy na naší obloze dosahují hvezdných velikostí okolo 0 mag. V první cásti úlohy jsme zároven zjistili, že úhlové polomery disku hvezd, které jsme schopni soucasnými dalekohledy rozlišit, jsou zdola omezené hodnotou αmin/2. Z vašeho výsledku v cásti c) by tedy melo být patrné, že existuje maximální efektivní teplota Tmax hvezd, jejichž kotoucek mužeme zobrazit." Byl by někdo od té ochoty a pomohl mi s těmito příklady? Děkuji moc za případné odpovědi.
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Re: Vzorec pro výpočet zářivého výkonu a toku hvězdy.

#2

Příspěvek od kavka »

Nechci za někoho dělat domácí úkol, ale jen nasměrovat. Na první úlohu zřejmě stačí Stefanův-Boltzmannův zákon a vzorec pro výpočet povrchu koule.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Odpovědět