Dvojita AZ montaz s pohonem

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Dvojita AZ montaz s pohonem

#1

Příspěvek od rob.kr »

Zdravim kolegy. Poradte, vyrabi nekdo AZ montaz typu T s dvojim uchycenim dalekohledu a pohonem? Stacil by mi "hodinovy stroj", ale pri pohybu ve dvou osah predpokladam pro dnesni uzivatelske ustaveni GoTo. Aktualne pouzivam na AZeq5, hledam subtilnejsi reseni. Male katadioptry, 200 a 180 mm prumer, zadne velka vaha.
Dekuji
Rob
refraktor Meade, dobson Drbohlav
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4501
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Dvojita AZ montaz s pohonem

#2

Příspěvek od dvader »

Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Dvojita AZ montaz s pohonem

#3

Příspěvek od Franta62 »

Nebo Explore Scientific - TwiLight III ?
Odkaz :
https://telescopes.net/maz02-01-twiligh ... ripod.html
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dvojita AZ montaz s pohonem

#4

Příspěvek od MilAN »

Ale každý z katadioptrů už samostatně převyšuje svojí vahou nosnost uvedených GoTo montáží a třetí montáže není GoTo
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4501
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Dvojita AZ montaz s pohonem

#5

Příspěvek od dvader »

Máš pravdu...
Nechal jsem se unést tím požadavkem „subtilní, malé dalekohledy, žádná velká váha“. Ty iOptrony jsou tak na malé refráčky...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Re: Dvojita AZ montaz s pohonem

#6

Příspěvek od rob.kr »

Diky i tak za ponouknuti timto smerem. Nasel jsem iOptron AZ mount Pro, nosnost dobra, komentare na CN tez (krom povolovani spojeni, jen jsem nepochopil, zda ku stativu ci uchytu pro druhy dalekohled, ale to si vyresim). Jen me desi integrovana baterie. Vedel by nekdo, zda je univerzalni a casem vymenitelna? Pripadne z jakekoli jine iOptron s baterii, jake jsou zkusenosti, vydrzi veky nebo je za rok na odpis?
refraktor Meade, dobson Drbohlav
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4501
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Dvojita AZ montaz s pohonem

#7

Příspěvek od dvader »

Nejsem si jist, jestli tenhle iOptron podporuje druhý úchyt...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
DNA
Příspěvky: 595
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvojita AZ montaz s pohonem

#8

Příspěvek od DNA »

Na té montáži od iOptronu by se měl druhý dalekohled montovat na druhou stranu, místo závaží.
Jinak existuje ještě tato montáž TrackTheStars 160A, ale to je jiná cenová kategorie. Měla by to být cestovní montáž viz odkaz. :D

Jinak obě by měli mít v Praze na prodejně.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Dvojita AZ montaz s pohonem

#9

Příspěvek od Janek »

Hledání lehké, přenosné, róbustní a stabilní, takové instatní montáže :D
Co já se jí nahledal, aby to alespoň trochu splňovalo nároky na stabilitu.

AZ-EQ5 - fajn, na refraktory tak do 100mm, SCT tak 6". Velikost a váha super.

AZ-EQ-6 - po úpravě tyče protiváhy dokonce i drží druhý dalekohled, aby se neprotáčel. Na pohodu se 140mm refrákem a 9.25 SCT. Měl jsem na tom i větší nálož, ale to už se klepalo (a stativ Planet od Berlebachu). Na nošení už dost těžká, ale jednou za čas se dá.

iOptron AZ Pro - strašně líbivá montáž (nejsem si jist, zda jsem to už někde nepsal) s interní baterií, GPSkou, kompaktní, v kuférku, pohodové ustavení. C-925 je na to na komfortní pozorování už moc, pruží to všude možně (nebo jsem moc náročný). Tyč protiváhy se nedá rozumně zajistit, aby se druhý dalekohled neprotáčel, bylo by to větší DoDo než u AZ-EQ6, kde stačilo sfrézovat kus tyče a vyměnit pojistný šroub.

iOptron dělal ještě tušín model iEQM-45, který se dal předělat na AZ mód dokoupením základny místo klínu, ale mám pocit, že jsem jí v Evropě nikde neviděl v nabídce a už se nevyrábí. (https://www.ioptron.com/product-p/8000e-az.htm ). Nosností jí typuju tak někam pod AZ-EQ6.

Jo, bytelná azimutální montáž která unese kde co, ale je dost nepřenosná a je overprice je 10Micron AZ 2000 s tou rampou nahoře :D
https://10micron.eu/montierungen/altazi ... mit-dt-set

Takže pokud někdo víte či tušíte, dejte tip, rád to vyzkouším.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Re: Dvojita AZ montaz s pohonem

#10

Příspěvek od rob.kr »

Dekuji za informace. Klevcov je sice lehce tezsi, nez C8, ale pod C9.25, AZ Pro by tedy mohla byt resenim. Zeptam se, lze ji jednoduse usadit na zakonceni pro EQ/HEQ5? Mam tu sloupek, tu pilir, tu 2" stativ puvodne od EQ6 oredelany na HEQ5, at nemusim vse vsude vozit, na fotce vidim ale nivelacni trny, lze prikoupit redukcni desku?
refraktor Meade, dobson Drbohlav
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Dvojita AZ montaz s pohonem

#11

Příspěvek od Janek »

To uchycení na stativ je takové netradiční. Je tam šroub M12, se kterým jsem se setkal tuším jen u EQ-8, tím se to přitahuje k sobě a pak ty tři nivelační nožky, které se šroubují do stativu a směrem k montáži mají obliny (půlkulové zakončení do jamek), takže to musí držet na tom středovém šroubu. Pro přichycení na SW stativ nebo v mém případě na nějaký dřevěný stativ by se musel udělat mezikus. Asi by to drželo i bez nějaké pojistky proti protočení (něco jako severní/jižní čep na paralaktikách).
Díky tomu jsem seznal, že i ten prodlužovací sloupek je sice šikovný, s refrákem v podstatě nezbytný, ale na převoz nepraktický. Montáž, byť i jen s tou jeho základovou deskou se nevejde do kufru, takže se to musí celé rozebrat - rozšroubovat pilíř, povolit jednu z těch nožek, aby přestal šponovat středový šroub a pak ho vyšroubovat. Zbytek pilíře může zůstat na stativu. Nepřišel jsem na způsob, jak tam v případě použití pilířku přidělat rozpěrku mezi stojny.
Ještě je u ní jeden mírný zádrhel, při větších zvětšeních (na planetách či Měsíci tak těch 250+) si člověk všimne jemných zákmitů, což je dané použitými motory. Při malých zvětšeních a na deep-sky si toho nevšimneš, ale při soustředěném pozorování planet to vidět je.
I přes to je to pořád co se týče obsluhy a ustavení nejkomfortnější dobře přenosná AZ GoTo montáž.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 515
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Dvojita AZ montaz s pohonem

#12

Příspěvek od rys »

Zdravím,
taky jsem scháněl montáž na dva dalekohledy. A pak mě napadlo z předchozích zkušeností s AZ montážemi, použít obyčejnou šnekovou převodovku.Je to velikost 40, a poměr převodu jsem zvolil 40.Nová stála 1700kč, takže montáž za hubičku.Nevypadá to sice nic moc, ( je to samé žebro). Z vrchu, a ze předu jsem ji aspoň zakryl nerez krytem. Funguje perfektně. Má to ruční pohon.Kdyby měl někdo nějaký nápad, z čeho na ní dát nějaký pohon,tak budu rád za každé info? Díky Tomáš.
Přílohy
20230206_160719.jpg
20230206_160719.jpg (893.5 KiB) Zobrazeno 1413 x
20230206_160646.jpg
20230206_160646.jpg (1.23 MiB) Zobrazeno 1413 x
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvojita AZ montaz s pohonem

#13

Příspěvek od MMys »

Jak je to tuhé ? Ona ta převodovka nemá vůli ? A nebo jsi ji nějak ladil ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 515
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Dvojita AZ montaz s pohonem

#14

Příspěvek od rys »

Tuhé je to dost, nic jsem s převodovkou nedělal,max. vůle na šneku je při zv.240x, 5mm okulár 55° skoro celé pole, cca 0,2°.Na druhém foto je vidět z levé strany příruba s aretačním šroubem, kterým přitáhnu právě tuto vůli.S tímto jsem pak koukal na měsíc s zv.428x,a v pohodě.Třeba to bino, je i při 200x,velice stabilní, tam není potřeba nic aretovat, je to krátký dalekohled.Měl jsem na tom na zkoušku, N250tku,s monáží nebyl žádný problém.Ale strašně se ten Newton třepal na liště.Ta převodovka mi přišla na dva dalekohledy úplně geniální, je to defakto hotová montáž, za pár korun.Tak jsem to musel zkusit udělat.
Odpovědět