Bino nástavec na spektiv?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
PedroP
Příspěvky: 66
Registrován: 14. 01. 2022, 15:43
Věk: 56

Re: Bino nástavec na spektiv?

#46

Příspěvek od PedroP »

Díky za komenty,
na ptáky budu mít spektiv 65 a vzdálenější ptáky na přehradách C5 (myslím že tak na 200-300 m ještě odvede dobrou práci). Otestuju C5 (s Baader zoom a dnes objednaným Vixen 30 mm/50 st.= ca 40 zvětšení) na obou stativech a rozhodnu se zda kupovat další stativ nebo si koupím jen samotnou montáž. Těším se na nějaké Astro-setkání kde se mi konečně ROZJASNÍ :).

Díky Petr
Celestron C5, Panoptic 24mm 2x, Explore Scientific 68°- 16mm 2x, Binohlava Maxbright II, Baader Morpheus: 12.5; 9.0; 6.5; Reduktor Celestron 0.63; Baader Zoom 8-24, Celestron Regal 65, Bino Oberwerk Ultra 20x70, Nikon EII 8x30,
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Bino nástavec na spektiv?

#47

Příspěvek od Janek »

Nedalo mi to a udělal jsem rychlou zkoušku s binohlavou Triton od Omegonu přes pozorovací dalekohed Meopta S2 s astroredukcí a přes Kowa TSN-99A následně přes malý refráček.

Binohlava je příjemně malá a samozřejmě, aby dosáhla toho, že nebude potřeba nějaký prodlužovač ohniska,ho rovnou představěný před hranolovým systémem (uživatelsky nedemontovatelný). S "jednoduchými" konstrukcemi Plössl a Erfle jsem Meoptu na nekonečno nezaostřil, Kowa problém neměla, byla i s malou rezervou. Nicméně s okuláry APM 24mm FF 65°už to bylo bez problémů stejně jako s Naglery typ 6. U obou je to už na hraně s vinětací.

Zabudovaný korektor je navržen tak, že jsem měl pocit, že oproti stejnému okuláru, použitému samostatně dokonce mírně zmenšuje.

Co mě ale překvapilo, obraz je v pozorovacím dalekohledu díky této binohlavě výškově i stranově převrácený, což znamená, že právě pro běžné spektivy, které lze adaptovat pro 1.25” okuláry, je na pozemní pozorování nepoužitelná. Je tak určená pro newtony, kde nepotřebuje prodlužovač a orientace obrazu na noční obloze je tak trochu putna, uplatní se u refraktorů bez hranolu/zrcátka napřímo, kde pak dává kompletně správně orientovaný obraz. Pokud by jí někdo chtěl použít na refraktor nebo SCT se zalomením a se správně orientovaným obrazem, bude k tomu potřebovat 45° "half-penta" hranol nebo 90° pentagonální hranol. Tím se i vyjasnilo, proč tyto dva, pro astronomii poněkud netypické hranoly má Omegon v sortimentu.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
PedroP
Příspěvky: 66
Registrován: 14. 01. 2022, 15:43
Věk: 56

Re: Bino nástavec na spektiv?

#48

Příspěvek od PedroP »

Díky za zevrubný popis, nyní je teda jasné jak je to u spektivu, SVT i Dobsonů s převrácením. Dělá tohle stejně i ta nová hlava od Baaderu Maxbright II?

Díky Petr
Celestron C5, Panoptic 24mm 2x, Explore Scientific 68°- 16mm 2x, Binohlava Maxbright II, Baader Morpheus: 12.5; 9.0; 6.5; Reduktor Celestron 0.63; Baader Zoom 8-24, Celestron Regal 65, Bino Oberwerk Ultra 20x70, Nikon EII 8x30,
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Bino nástavec na spektiv?

#49

Příspěvek od MilAN »

Ostatní binohlavy nic nepřevrací,( obraz převrací spektiv- resp. jeho hranolová soustava), ani při použití prodlužovače. Problém je v tom, jestli při použití prodlužovače je ten posun dostatečný, aby šlo zaostřit. A také v tom, že bude výrazně menší zorný úhel ( díky cca 2,6x prodloužené ohniskové délce objektivu)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět