Bino nástavec na spektiv?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
PedroP
Příspěvky: 66
Registrován: 14. 01. 2022, 15:43
Věk: 56

Re: Bino nástavec na spektiv?

#31

Příspěvek od PedroP »

Chápu že astrosraz je lepší zábava ale já mívám čas vyjet vždycky tak 1-2 hodky někam za barák k lesu a jelikož jsou všude světla nebo omezený výhled, tak se raději uklidím někam stranou abych si ten čas užil :). Neutíkám ani tak před světlem jako spíš lidma :). Navíc prostoru na velké dělo doma taky nezbývá tak bych raději něco skladnějšího aby se dalo vzít na dovču do plného kufru. Mám i velký stativ Manfroto který je super stabilní ale vůbec netuším jestli se tam dá ten vybraný typ manuálního dalekohledu nějak jednoduše ale stabilně přešoupnout nasazený na nějaké širší základně? ?

Jestli teda platí že F nemá při pozorování vliv tak si říkám že by nevadil ani ten SCT i když vychází dráž než dobson či newton ale jen seberu menší tašku s teleskopem, stativ seběhnu z paneláku do auta a odjedu 20 min do přírody kde se zašiju aby se okolo nemotali noční pejskaři a jdu na to. Mechanické zaměřování objektů jsem zvolil kvůli rychlejšímu zaměření objektu přes apku a mobil (go to teleskopy je třeba nejdřív lokalizovat a pak i 5 min najíždí, navíc nesledují objekt vždy přesně takže jsem automatické sledování které umožňuje focení zabalil. Jinak jsem se díval na recenze Omegon bino nadstavce a dost lidí reportovalo oproti Denkmeirovi nevýrazné zhoršení (rozdíl rozhodně nebyl adekvátní ceně). Spíš uvažuji zda trochu nepřiplatit za toho Baadera (ca o 2 dražší) když by pak fungoval i s těmi širokými okuláry 24-26 mm co potřebují FST okolo těch 27 i kdyz ze začátku vystačí dva Baader zoomy (ty mají při malém zvětšení zorné pole jen asi 48 st.). Pokud poradíte něco menšího a mobilního vhodného i DSO budu jedině rád.

Díky Petr
Celestron C5, Panoptic 24mm 2x, Explore Scientific 68°- 16mm 2x, Binohlava Maxbright II, Baader Morpheus: 12.5; 9.0; 6.5; Reduktor Celestron 0.63; Baader Zoom 8-24, Celestron Regal 65, Bino Oberwerk Ultra 20x70, Nikon EII 8x30,
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Bino nástavec na spektiv?

#32

Příspěvek od Artaban »

Nejde o astrosraz. Jde o to, že když chceš pozorovat noční oblohu, tak je třeba dost často k tomu hodně věcí a to i když máš třeba menší dalekohled. Proč jet někam autem a pak ještě 1 km pěšky, když můžeš pozorovat u toho auta? Já naopak nechápu, proč jít ještě pak někam pěšky. Astro je něco trochu jiného, než pozorování přírody.
No a jestli potřebuješ dalekohled, který si zároveň budeš s sebou brát na rodinou dovolenou, tak to je taky třeba zmínit. Takové dalekohledy pak bývají opravdu malé. Např ED 80 na AZ 4.
Prostě bych si našel místo od Brna tak daleko, kam jsem ochoten často jezdit.
Tedy 10 minut jízdy je málo. Brno je velký město. Ale tak 20-30minut od Brna bys už našel lokalitu, kde to bude podstatně lepší jak v Brně.
No, hvězdář většinou utíká před světlem, nebo pozoruje Měsíc a planety před domem ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Bino nástavec na spektiv?

#33

Příspěvek od vla »

A jakmile utečeš dostatečně daleko před světlem, už se zpravidla ani nemusíš bát, že tě budou otravovat nechtění kolemjdoucí. Ti už tam jaksi nebudou.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Bino nástavec na spektiv?

#34

Příspěvek od MilAN »

PedroP píše: 18. 01. 2022, 18:59 Mechanické zaměřování objektů jsem zvolil kvůli rychlejšímu zaměření objektu přes apku a mobil (go to teleskopy je třeba nejdřív lokalizovat a pak i 5 min najíždí, navíc nesledují objekt vždy přesně takže jsem automatické sledování které umožňuje focení zabalil.
Appku v mobilu bych si vzal tak na triedr. Možná máš od toho přehnané očekávání, ale ten dalekohled zabere na obloze cca 0,8° a obávám se, že to s tou rychlostí najití objektu nebude tak žhavé. A tvoje informace o GoTo jsou opravdu mimo realitu. Kdyby to tak mělo fungovat, jak píšeš, nikdo by to nepoužíval :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Bino nástavec na spektiv?

#35

Příspěvek od Yarkho »

6" SCT na manuálnom fotografickom statíve bude bolestný zážitok, najmä pre začiatočníka: Objekty budeš veľmi často hľadať "zametaním" sem a tam. Zorné pole je proste dosť malé. Iné je to s kvalitným malým refraktorom, ktorý má v pohode zorné pole 3 až 7° podľa okuláru.

Pokiaľ to má byť prenosné a máš málo času, radím 5" SCT na SkyWatcher AZ-GTi. Šesťpalcová SCT je predsa už len ťažšia (4kg + príslušenstvo) a pre AZ-GTi takmer priveľa. Rozdiel v apertúre nie je veľký, zmestí sa to do batohu a GoTo ušetrí kopu času. Navyše toto sa dá priamo ovládať s mobilu, i keď ovládanie z mobilu je v zime skôr za trest ako výhoda.

A v prípade záujmu vždy ide "prerobiť" AZ-GTi na ekvatoriálnu montáž na prvé fotografické pokusy.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
PedroP
Příspěvky: 66
Registrován: 14. 01. 2022, 15:43
Věk: 56

Re: Bino nástavec na spektiv?

#36

Příspěvek od PedroP »

Díky za komentáře, pomalost GoTo systému jsem vyvozoval z některých komentářů na webu, ale pokud je to rychlejší a spolehlivé tak proč ne. Myslel jsem si že Starsense Explorer tahá ty lokační informace ze širšího výseku oblohy než je necelý 1 st. zorného pole teleskopu a jen šipkama naviguje kam mám systém nasměrovat, ale pokud je to z 1 st. tak jsem byl naivní :). Ten stativ s montáží doporučený slobesnkým kolegou se mi docela líbí a klidně bych šel s SCT i o palec dolů na 5" pokud není ten rozdíl světla tak propastný. Zajímá mě jestli je lepší jít na občasné pozorování DSO spíše do APO refraktoru okolo 80-100m apertury a ohniska okolo 600 (jako doporučený Skywatcher Apo refractor AP 80/600) s tím že uvidím větší šířku oblohy anebo je lepší spíš SCT s delším ohniskem a aperturou těch 5"? Jinak jaké SCT by se na tu montáž AZ-GTi tak nejvíc hodilo? - chci tam mít případně rezervu na ten binonástavec se dvěma Baader zoomy což dělá 1,2 kg (na odlehčení můžu dát i dva lehčí okuláry ale kilo to pořád bude) takže při nosnosti montáže 5 kg by to mělo být tak 3,5 kg (max. 4 kg) s nějakou rezervou.

Díky Petr
Celestron C5, Panoptic 24mm 2x, Explore Scientific 68°- 16mm 2x, Binohlava Maxbright II, Baader Morpheus: 12.5; 9.0; 6.5; Reduktor Celestron 0.63; Baader Zoom 8-24, Celestron Regal 65, Bino Oberwerk Ultra 20x70, Nikon EII 8x30,
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Bino nástavec na spektiv?

#37

Příspěvek od dvader »

APO refraktor bude lepší na pozorování Měsíce, planet, větších otevřených hvězdokup, větších komet (ty moc často nejsou) a obecné přehlídky oblohy. Také bude skladnější...
SCT zase ukáže více DSO (v menším refráku bude pěkné jen ty nejjasnější). Bude ale rozměrnější a bude mít malé zorné pole, jak již tu zaznělo. V SCT třeba nelze koukat na větší otevřené hvězdokupy.

Sluneční skvrny lze pozorovat v obojím, akorát na SCT se musí použít pouze fólie vpředu, u refraktoru lze použít jak fólii, tak speciální hranoly (např. tzv. herschel). Hranoly nejdou jen na některé speciální konstrukce refraktorů, kde by hrozilo zničení objektivu teplem - to se tě ale netýká.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Bino nástavec na spektiv?

#38

Příspěvek od Yarkho »

Nemám síce skúsenosti so StarSense, ale keďže je to nezávislé od toho, čo vidíš v okulári hlavného prístroja, tak pri zornom poli 0,8°už môže byť problém z-identifikovať, kam sa vlastne pozeráš. Malo by to byť jednoduché podľa hviezd, ale ver mi, skúšal som to niekoľkokrát so Stellariom v mobile a nie je to dobrá cesta.

Malý refraktor (do 100mm) je proste... malý, a nie príliš vhodný na DSO. Už 5" ďalekohľad nie je žiadne terno. Ale je skladný, prenosný, má rozumný dosah (pri splnení predošlých požiadaviek) a otvorené hviezdokopy sa s tým pozorovať dajú, snáď okrem M44.

Dovolím si ešte jedno prirovnanie, snáď bude názorné: Od auta sa nedá požadovať vysoký komfort, veľká rýchlosť i veľký objem kufra, každopádne nie, pokiaľ to zároveň má byť motorka. Z toho plynie, že "ďalekohľad na všetko" proste neexistuje.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
PedroP
Příspěvky: 66
Registrován: 14. 01. 2022, 15:43
Věk: 56

Re: Bino nástavec na spektiv?

#39

Příspěvek od PedroP »

Díky za veškeré rady - vypadá to nakonec že skončím u Celeston C5 a k tomu Sky-Watcher AZ GTi aby to bylo lehké sbalitelné a přenosné do vzdálenějších míst pozorování. Pomalu se budu učit jak se s tím pracuje (dám na to svůj Baader zoom IV) a až to osahám budu upgradovat třeba přes okuláry typu Plossl 32, binoviewery atd.

Díky P.
Celestron C5, Panoptic 24mm 2x, Explore Scientific 68°- 16mm 2x, Binohlava Maxbright II, Baader Morpheus: 12.5; 9.0; 6.5; Reduktor Celestron 0.63; Baader Zoom 8-24, Celestron Regal 65, Bino Oberwerk Ultra 20x70, Nikon EII 8x30,
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Bino nástavec na spektiv?

#40

Příspěvek od PetrK »

Jen krátký komentář k původní otázce. Bino nástavec na spektivu o průměru 65 mm bude dávat málo světla. Bude to použitelné s odřenýma ušima možná na pozorování Měsíce.

A pár postřehů k poslednímu příspěvku.
Také jsem uvažoval o montáži AZ GTi k Celestron C5 s binohlavou, ale pan Zahajský mi to rozmluvil, že pro větší zvětšení na planety je to nevhodné, bude se to třepat.

SCT C5 je lehký a snadno přenosný teleskop, ale má to jeden háček. Na lehkém dvoukilovém stativu, byť s patnáctikilovou nosností, to chce pevné nervy. Těžiště je vysoko a při každém letmém doteku stativ nepříjemně dvě vteřinky kmitá. Pevnější a těžší stativ je bezproblémový, ale zase není chuť táhnout devět kilo navíc potmě někam na kopec a pak unavený zas z kopce dolů.

Druhé mínus je, že na dost DSO je průměr 127 mm trochu málo. Občas si při pozorování říkám, proč jsem byl líný a nevytáhl Dobsona 200. ;)
Ale na druhou stranu oproti spektivu 65 pobere C5 třikrát více světla, což je opravdu velký přínos.

S okulárem 32mm to není u C5 tak jednoduché, teleskop dokáže vykreslit jen cca 1° pole. Takže malá zvětšení, která mají zorné pole více než 1° dost vinětují (na okraji pole je stín). Ale dá se použít, když je nutně potřeba malé zvětšení, třeba na Venuši při špatném seeingu (tetelí se vzduch).

Doporučil bych pozorovat prozatím spektivem a triedrem, počkat do jara a zajet se podívat na sraz MHV v Zubří.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
PedroP
Příspěvky: 66
Registrován: 14. 01. 2022, 15:43
Věk: 56

Re: Bino nástavec na spektiv?

#41

Příspěvek od PedroP »

Díky PetřeK,
zatím asi vezmu C5 a s tím stativem počkám až si to osahám - C5 využiju i na ptáky takže asi vezmu i kvůli skladnosti a mobilitě. Kromě toho mám dva fotostativy malý lehký a velký těžký tak to na nich otestuju a podle toho se rozhodnu dál. Zároveň si osahám pozorování s nějako 30-32 na Badder zoomem a podle toho vyberu stativ s Goto. To Zubří zkusím navštívit ale nenašel jsem kdy letos bude - víš termín? Třeba časem dospěju k Dobsonovi a už jsem i vymyslel kam by šel strčit :).

Zdraví Petr
Celestron C5, Panoptic 24mm 2x, Explore Scientific 68°- 16mm 2x, Binohlava Maxbright II, Baader Morpheus: 12.5; 9.0; 6.5; Reduktor Celestron 0.63; Baader Zoom 8-24, Celestron Regal 65, Bino Oberwerk Ultra 20x70, Nikon EII 8x30,
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Bino nástavec na spektiv?

#42

Příspěvek od dvader »

MHV v Zubří bude 29.4. až 1.5., je tu na něj samostatné vlákno, takže až se bude blížit, najdete info tam.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Bino nástavec na spektiv?

#43

Příspěvek od peta62 »

PetrK píše: 20. 01. 2022, 22:17 .........
Pevnější a těžší stativ je bezproblémový, ale zase není chuť táhnout devět kilo navíc potmě někam na kopec a pak unavený zas z kopce dolů.
.........
Nelze vzit ten lehci a na kopci na nej zavesit lahve s vodou nebo pytel s kamenim a hlinou ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Bino nástavec na spektiv?

#44

Příspěvek od PetrK »

Docela chápu, že velké zvětšení láká, ale na pozemní pozorování je často nepoužitelné a na ptáky velmi nepraktické. Větší zvětšení než cca 20x se pro pozemní pozorování nehodí, protože jsou nad zemí různě teplé vrstvy vzduchu, které ničí obraz a detaily se "rozmažou". A jak už jsem psal, C5 zobrazí maximální zorné pole 1°, když to porovnám s průměrným triedrem, který zvětšuje 10x a má zorné pole 6°, tak je to 36x menší pole. Bude se tedy 36x hůře trefovat. Na pohyblivé cíle je to značně nepraktické. Ale to Ti jako ornitologovi asi nemusím zdůrazňovat. Pochopitelně když něco sedí na větvi a zvědavě kouká a ani se nehne, tak se dá v klidu rozložit stativ, vybalit a namontovat C5, vložit hranol a okulár, zamířit si na větev, zaostřit a když má ten pták trpělivost, tak si ho prohlídneš. :D

Triedr s širokým zorným polem je na ornitologii prostě výrazně praktičtější. Také má lepší kontrast než SCT se zástinem. Jestli máš Celestron Regal M2 65 fluoritovým ED členem, tak ten má určitě mnohem hezčí kontrast.

To peta62:
Dělal jsem pokus a aby se můj "lehký" stativ choval výrazně rozumněji, tak to chce zátěž pod hlavu cca 10 kg. A tím pochopitelně přijdeš o možnost nastavovat si během pozorování pohodlně výšku. Takže je komfortnější použít o pár kilo těžší a pevnější stativ. Ale na kopec beru raději triedr s lehkým stativem, který se snadněji nese a lépe se s ním pozoruje.

Nejčastěji používám triedr 10x30 s optickou stabilizací. Je velmi snadno přenosný, dá se s ním vyrazit kamkoliv na výlet i do hor, nebo jen koukat z okna. Na ptáky je super, dají se trefit i v letu. A letadla taky ujdou. Na Slunci přes solar fólií kontroluji jak putují skvrny a fakulová pole, na Měsíci ukáže perfektně ostré větší krátery a kopce terminátoru, dá se s ním lovit zapadající Merkur, sledovat fáze Venuše, jen tak koukat po Zemi, pozorovat tanec Galileových měsíčků kolem kotoučku Jupiteru, Saturn je v něm miniaturní oválek. Ale také pozoruji jasnější DSO, hvězdokupy a pár nejjasnějších galaxií je pochopitelně na hranici viditelnosti. Parádní je brouzdání mléčnou dráhou a v lepších podmínkách jsou nezapomenutelný zážitek temné mlhoviny.

Když nejdu daleko a chci vidět trochu víc, tak se dá vzít triedr 15x70 na vysokém, ale lehkém stativu. Dá se s ním pohodlně vyjít na kopec, lovit komety a je v něm vidět pěkných pár DSO navíc.

Když se chci mrknout na Venuší, Mars, Jupiter či Saturn a nějaké ne moc slabé DSO a nečekám dobrý seeing, tak vytáhnu SCT C5 a dřevěný devítikilový stativ. Dá se téměř kamkoliv bez větších problémů dovézt/donést. Ale na kopec s tím v noci nejdu, na to už jsem moc starej, nebo nemám to správné nadšení.

A když chci vidět víc a čekám dobrý seeing, tak vytáhnou Dobson 200/1200. Ten se dá se dobře převážet, ale přenést lze tak maximálně přes louku, dál ani krok; pronese se.

Větší průměr nemám, protože bych ho nechtěl tahat.
Takže tak to mám já.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Bino nástavec na spektiv?

#45

Příspěvek od peta62 »

To je pravda, potom leda stredovy sloupek stativu, ale to je zase proti te stabilite :?

Drevo tlumi vibrace suprove.
PetrK píše: 21. 01. 2022, 16:16 ....... na to už jsem moc starej ......
46 moc starej :lol: :lol: :lol:
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Odpovědět