iOptron Mount AZ Pro GoTo

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
pavel_s
Příspěvky: 130
Registrován: 16. 12. 2021, 15:40
Bydliště: Ladův kraj
Věk: 40

iOptron Mount AZ Pro GoTo

#1

Příspěvek od pavel_s »

Ahoj,
nenašel jsem, že by tato montáž byla na AF diskutována. Pokud ano, prosím uzavřít toto vlákno.
Momentálně uvažuji pořídit tuto montáž. Pokud máte zkušenosti, ať už dobré nebo špatné, prosím podělte se.
Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 67
Registrován: 30. 06. 2020, 13:11
Bydliště: Praha
Věk: 61

Re: iOptron Mount AZ Pro GoTo

#2

Příspěvek od goody »

Ahoj,
já ji mám krátce a jen dvakrát s ní zatím venku. Jsem spokojen. Zařadil bych ji mezi montáže, vraž do země a koukej :shock:
Na https://www.cloudynights.com/ se lze dočíst ve vláknech o kmitání při posunu, ale nevím o něm. Přisuzuji špatně seřízenému přítlaku šneku na kolo, případně nevyvážení celku. Je tam ale spousta dalších vláken k této montáži.

Samozřejmě musím poděkovat za skvělé konzultace u p. Zahajského (SUPRA) a samozřejmě i realizaci.

Ještě rád potvrdím bezproblémovou spolupráci se SkySafari, SkyTrack.
--------------------------------------------------------
SW APO ED 100/900 PRO OTA, TS-Optics Doublet SD-APO 80mm f/7
Baader MaxBright II
iOptron AZ Mount Pro
binocular CELESTRON SkyMaster 20x80
binocular UCCP BPC2 12x40
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: iOptron Mount AZ Pro GoTo

#3

Příspěvek od Chef »

Mam taky tuto montáž hlavně na malé APO 80mm primárně na Slunce.
S tímto malým dalekohledem víceméně spokojenost. Vynesu, zapnu, sama se hned ustaví, má integrovanou baterii... během 1minuty pozoruji.
Ještě jsem měl na ní MAK180 na planety a Měsíc, ale tam už se to klepalo jak p... Takže je to opravdu jen pro menší dalekohledy a malá zvětšení.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: iOptron Mount AZ Pro GoTo

#4

Příspěvek od Psion »

Pokud vím, tak u nových montáží jsou krokové motory, zatímco u starších modelů jsou klasické servomotory, které právě způsobují zadrhávání montáže v určitých úsecích.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: iOptron Mount AZ Pro GoTo

#5

Příspěvek od MMys »

No já nevím, co tam bylo dřív, ale s krokáčem se to zadrhává taky. Před pár měsíci jsem jednu opravoval. Je to hodně citlivé na seřízení přítlaku šneku. Jakmile se dá větší, aby to nebylo "gumové" s větším dalekohledem, tak krokáč začne vynechávat. Prostě už neutočí ten šnek přes tření.

Opravdu je to to montáž jen na malé dalekohledy.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 67
Registrován: 30. 06. 2020, 13:11
Bydliště: Praha
Věk: 61

Re: iOptron Mount AZ Pro GoTo

#6

Příspěvek od goody »

Aaa, tak už vím, kdo mi ji seřídil :D Díky, funguje bez problémů s mým refraktorem SW 100/900.
Naprostý souhlas s původem nepříjemností. Tření je pomocník v tlumení chvění, ale taky třídní nepřítel, pokud je ho hodně a pak už je nepříjemnost v trefení buzení kmitů a vlastní frekvence celé mechanické sestavy. Hold, musí se to "naladit". Zatím jsem to nekuchal, ale na forech jsou fotky, jak je to konstrukčně provedeno. Nejedná se o žádnou raketovou technologii a kinematiku, vše je totálně jednoduché. Protizávaží má 5kg s možností jej umístit na konkrétní rameno a z toho plyne i omezení s hmotností a velikostí optiky na druhé straně. Pokud to bude nevyvážené, věřím, že to bude dělat velké vylomeniny.
Za mne, já jsem spokojen a ještě jednou, díky za seřízení šneku, už jsem do toho nedrbal. ;)

Ještě poznámkou, ano, byl jsem upozorněn, že mám kukátko a ne pořádný dalekohled :D Takže je fakt, že to nemusí být má finální montáž :D
--------------------------------------------------------
SW APO ED 100/900 PRO OTA, TS-Optics Doublet SD-APO 80mm f/7
Baader MaxBright II
iOptron AZ Mount Pro
binocular CELESTRON SkyMaster 20x80
binocular UCCP BPC2 12x40
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: iOptron Mount AZ Pro GoTo

#7

Příspěvek od Psion »

U těchto montáží se vyvážení těžších dalekohledů nebo bino předpokládá jako nutnost, buď přes nějaký L nebo Omega úchyt dalekohledu a závaží.
Přílohy
Snímek obrazovky 2022-01-13 v 10.20.22.png
Snímek obrazovky 2022-01-13 v 10.20.22.png (320.5 KiB) Zobrazeno 3307 x
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: iOptron Mount AZ Pro GoTo

#8

Příspěvek od Janek »

Mě to nedalo, objednal jsem k ní iOptron Tri-Pier, který je výrazně tužší, než standardně nabízený stativ, ale tedy i výrazně těžší. Chtěl jsem zkusit, jak si poradí s mým oblíbeným 9.25” SCT, když je na youtube naložená s SCT 11" a 8" na protiváze. Asi jsem zhýčkaný bytelnými montážemi, resp. pokud má člověk trpělivost si počkat, že se to dotřese, pak bude spokojený i s tou C-925 (samozřejmě na protiváze bylo potřebných 9 kg). Při této náloži je montáž gumová a ani bytelný stativ tomu výrazně nepomůže. Takže pro malé dalekohledy postačí bohatě ten originál a na velké to není. Chtěl jsem zkusit i 140mm refraktor, ale zkouška s 9" mě přesvědčila, že je to zbytečná snaha.

Takže za mě - vynikající s tou kalibrací a GPS - rychlé a pohodlné ustavení, tichý chod, integrovaná baterka, jednoduché menu a bezproblémová spolupráce přes WiFi třeba se SkySafari. Na malý refrák či malé cestovní SCT , tak 6", je to dobrá volba.

Udávaná nosnost 15+5 kg je tak trochu chiméra.
Montáž se po zapnutí sama začne otáčet o 360° s tím, že si ve verikále najde home position - na svislo. Při delších dalekohledech si to chce hlídat, aby tubus nenajel při otáčení do nohou. Kvůli kalibraci kompasu - je tam trochu nezvyklý postup při ustavení, protože při najetí na první kalibrační objekt montáž umožňuje jen pohyb horizontální (levá/pravá), což si vysvětluji, že je hrubá korekce magnetické deklinace - chyby kompasu. Z toho ale plyne, že stativ musí být alespoň trochu vodorovně, při velké odchylce nebude objekt ve správné rovině a při omezení pohybu v 1. kroku jen na pravá/levá se bude špatně středit. Teprve ve druhém kroku umožní pohyb v obou osách, tedy precizní vystředění hvězdy a přesnou kalibraci. Montáž lze určitým postupem ustavit i ve dne na Slunce. Tracking drží pěkně, prostě kompaktní výjezdní montáž.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 67
Registrován: 30. 06. 2020, 13:11
Bydliště: Praha
Věk: 61

Re: iOptron Mount AZ Pro GoTo

#9

Příspěvek od goody »

S Jankem souhlasím. C9.25 má cca 10kg, s plnou bižuterií i přes 11kg. Když se k tomu uváží, že těžiště má někde kolem 140mm od montážní desky, tak na druhé straně i těch 9kg může být málo. Pokud jsem uváděl, že to není žádná raketová technika, kdy ozubené kolo je zakouslé do malého šneku, který je "lehce" uložen do hlavy montáže a pokud se taková sestava dá do pohybu, je to spousta kinetické energie, která se při změně rychlosti rotace sestavy musí umořit na tom šneku a jeho víceprvkovém uložení. To se musí chvíli třepat. Odhaduji, že pokud to jen má kompenzovat pohyb naši matičky Země a je to fakt vyvážené, mělo by to být bez vážnějších problémů.
140ka refrák je těžká a dlouhá potvora, která má nejhmotnější členy na obou jeho koncích a to je ještě horší kinematická situace.
Určitě takové kousky optiky už jsou na hraně nebo i za ní pro tuhle lehkou a kompaktní azimutální montáž.

Určitě i potvrzuji, vzhledem k tomu, že se jedná o azimutální montáž, citlivost na ustavení stativu , jeho sedla, ve vodorovné poloze. Na foru dokonce upozorňují, že použití vestavěné nivelační bubliny v hlavě montáže, je nejlépe si i okalibrovat a potvrdit si, že je správně ustavená z výroby. To ale není zas až takový problém provést.

A pak ještě jedno ANO, po "očuchávací" rotaci montáže lze skutečně doladit první ustavení pouze horizontálně a to z důvodu korekce mag. deklinace. Je to uvedeno i v manuálu.

Přes všechny tyto limity ji považuji za slušného pracanta, fantasticky kompaktní a jednoduché zařízení, velmi lehké. Samozřejmě s SW AZ6EQ se nedá srovnat. Ale u ni jen hlava je těžká jako celá montáž iOptron AZ a k tomu tahej příruční Dukovany a nesmíš zapomenout GPS a WIFI modul doma :D Odměnou je pak betelná sestava, kterou určitě C9.25 nerozhází. To je neodiskutovatelný fakt.
--------------------------------------------------------
SW APO ED 100/900 PRO OTA, TS-Optics Doublet SD-APO 80mm f/7
Baader MaxBright II
iOptron AZ Mount Pro
binocular CELESTRON SkyMaster 20x80
binocular UCCP BPC2 12x40
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: iOptron Mount AZ Pro GoTo

#10

Příspěvek od MMys »

Ta kompaktnost a vestavěný akumuátor je i důvod malé tuhosti. On by ten šnek přitlačit ke kolu víc šel, ale musel by s ním točit výrazně větší motor. Použitý krokáč totiž není ani NEMA17, je to neskutečný prcek, NEMA9 příruba, fakt maličký, a tomu odpovídá i odebíraný proud a moment při trackingu. Ve firmware je zjevně implementovaná nějaká spořící funkce, která v okamžiku, kdy už montáž jede pouze siderickou rychlostí, sníží proud do už tak malého motorku, aby to vydrželo na baterii dlouho.

Obvykle má totiž krokový motor největší moment právě při pomalých rychlostech, a se zvyšující se rychlostí krokování klesá (proudové pulsy vyšší frekvence začínají být tlumené impedancí vinutí, která s frekvencí roste). Ale zde je to přesně opačně. Když jsem to ladil, tak přejezdy chodily i s docela přitlačeným šnekem, ale po dojetí na pozici moment motoru klesnul, a při větším přítlaku šneku začaly vynechávat kroky.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
MiroM
Příspěvky: 30
Registrován: 06. 07. 2018, 22:13
Bydliště: Žilina - Závodie

Re: iOptron Mount AZ Pro GoTo

#11

Příspěvek od MiroM »

Veľká vďaka za info všetkým. Ja osobne som si ju predstavoval ako náhradu za nepohodlné pozorovania s AVX a mojou C8. Plne naložená C8 má 9.6 kg, holt AZ-EQ6 bude asi nakoniec najlepšie riešenie. Tú 15kg vážiacu hlavu ešte zvládnem obslúžiť. Ale predstava ultrakompaktnej AZ Pro bola veľmi lákavá :) .
Našťastie baterku mám slušnú a GPS a WiFi sa dajú nahradiť BT modulom v ručke.

Taká otázka: existuje ešte nejaká iná alt-az montáž v tejto kategórii ako konkurencia AZ-EQ6?
Miro
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: iOptron Mount AZ Pro GoTo

#12

Příspěvek od Psion »

Výborná je Panther, nebo výrazně levnější Rowan, jen je potřeba mít odpovídající finanční příjem :D
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: iOptron Mount AZ Pro GoTo

#13

Příspěvek od Janek »

Rowan je bez pohonu, jen s odečítáním polohy a koukám, že taky pěkně zdražil.

Panther s tím 140mm refraktorem nebo C-925, pokud je umístěná na obrácené vidlici problém nemá, obzvláště pokud se mu dá jiný stativ, než ten sice úžasně skladný a úžasně cestovní originál. Tam jdou umístit také dva dalekohledy, ale tady mám pocit, že při bočním uchycení se u SCT 9.25" a 11" už projevuje malá tuhost tubusu. Asi by to bylo lepší na 3” liště, ale TTS ty boční úchyty pro 3” Losmandyho zatím nemá (nehledě na to, že pak se řeší drobný problém - kam s ovladačem). Ustavení začíná z prapodivné polohy 45° a ne každý si na ten dánský designový ovladač se 3 točícími/mačkacími čudlíky zvykne, nehledě na to, že se s jeho reálným použitím asi moc nepočítá, databáze jsou v něm hodně chudé.

Oproti tomu iOptronu neumí automatické ustavení, chybí mu GPSka, interní baterka (určitě by se do té trubky nějaká vešla) a pak ta vestavěná (bezdrátěná) WiFi. Dá se řešit přes SkyFi III, což funguje výborně, ale je to zase krabičku a dráty navíc. Zato je tužší a dražší.

Ten iOptron AZ Pro je prostě o jednoduchosti použití, jen ta mechanika je na malé přístroje.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
zata
Příspěvky: 38
Registrován: 03. 07. 2019, 08:31
Bydliště: Medvědice
Věk: 45

Re: iOptron Mount AZ Pro GoTo

#14

Příspěvek od zata »

Zdravím,
prosím o radu. Mám montáž EQ6-R Pro a na ní SW ED80 + pointační dalekohled a kamerky. Jsem začátečník, ale už začínám fotit a učím se. S touto sestavou velká spokojenost!
Mám však i refrák AR152/1200 který nemám na co dát, neb mojí jedinou montáž zabralo to EDčko. Napadl mě tak nápad, co dát to EDčko na focení deepsky objektů na zde zmiňovanou montáž iOptron AZ Pro a na tu EQ6-R Pro dát toho Bressera? S ním bych chtěl zkusit fotit planety. Šlo by to? Nebo je lepší udělat nějakou akci kulový blesk, prodat tu EQ6-R Pro a místo toho koupit AZ-EQ6 GT? Nebo je lepší něco jiného?
Děkuji za rady a přeji všem hodně zdraví a temných nocí do nového roku!
Petr
Celestron SCT XLTT EDGE HD 8", SW ED 80/600, Dobson 250/1200, SW EQ-6R, SW AZ-5 a nějaké drobnosti.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: iOptron Mount AZ Pro GoTo

#15

Příspěvek od hades »

DSO nejde rozumně fotit na azimutální montáži. U planet to až zas tak velký problém není.
ED80 uveze s přehledem i lehčí montáž než EQ6. Sám jsem ho měl na HEQ5 a bylo to zcela stabilní.
Takže buď koupíš nějakou azimutální montáž pro ten větší refraktor, nebo třeba HEQ5 pro EDčko.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět