Avalon Merlino Observatory

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Avalon Merlino Observatory

#16

Příspěvek od Chef »

Ještě dotaz k telescope.live a podobným: Má s tím někdo zde zkušenosti? Která z těchto služeb je nejlevnější, hlavně pro jižní oblohu?
Mě by to dávalo největší smysl právě pro focení objektů jižní polokoule, které zde nemám šanci vidět/fotit.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 295
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Avalon Merlino Observatory

#17

Příspěvek od BertCZ »

Já jsem se svými sloupy (Linak, nosnost 300 kg) velmi spokojen. A evidentně nejsem sám, kdo tohle má. Tohle je teď v Německu na prodej. Ta montáž je MESU 200, u které výrobce udává 100 kg na vizuál. Sloupy které mám já jsou mohutnější.
Přílohy
$_571.JPG
$_571.JPG (128.9 KiB) Zobrazeno 3311 x
$_57.JPG
$_57.JPG (138.29 KiB) Zobrazeno 3311 x
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Avalon Merlino Observatory

#18

Příspěvek od Chef »

Pěkný, díky za doporučení, podívám se, kde se dají sehnat.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Avalon Merlino Observatory

#19

Příspěvek od Pupak »

Tohle je konstrukce z těžkých duralových profilů, která s inzerovaným stavitelným sloupem nemá nic společného. Profily jsou navíc spojované natupo, takže ta konstrukce není nic moc, i když montáž vypadá pěkně. U stojanů a sloupů nejde o nosnost. Těžký duralový profil 90x90mm unese 4 tuny, ale jde o tuhost a vlastní rezonanční frekvence stojanu ve spojení s montáží a dalekohledem. Ideální materiály jsou proto carbon a polymerbeton a pochopitelně peníze :D . Bez nich nejde nic.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Avalon Merlino Observatory

#20

Příspěvek od Psion »

Chef píše: 06. 01. 2022, 16:54 Ještě dotaz k telescope.live a podobným: Má s tím někdo zde zkušenosti? Která z těchto služeb je nejlevnější, hlavně pro jižní oblohu?
Mě by to dávalo největší smysl právě pro focení objektů jižní polokoule, které zde nemám šanci vidět/fotit.
Já jsem s tím pár věcí fotil, celkem jednoduché ovládání itelescope.net spolu s telescopius.com si člověk může udělat představu o zorném poli jednotlivých dalekohledů. Vybere se plán, kde se předplatí určitá částka a podle toho jsou drahé i služby (minuty focení a typ dalekohledu apod.), které mají různé ceny i dle fáze Měsíce apod. Mě se to bez té oblohy moc nelíbí, sedět v obyváku a fotit DSO mě nebaví, něco jiného je EAA a dalekohled na terase.
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 295
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Avalon Merlino Observatory

#21

Příspěvek od BertCZ »

Pupak píše: 06. 01. 2022, 17:25 Tohle je konstrukce z těžkých duralových profilů, která s inzerovaným stavitelným sloupem nemá nic společného. Profily jsou navíc spojované natupo, takže ta konstrukce není nic moc, i když montáž vypadá pěkně. U stojanů a sloupů nejde o nosnost. Těžký duralový profil 90x90mm unese 4 tuny, ale jde o tuhost a vlastní rezonanční frekvence stojanu ve spojení s montáží a dalekohledem. Ideální materiály jsou proto carbon a polymerbeton a pochopitelně peníze :D . Bez nich nejde nic.
Minimálně má společného to, že je teleskopický. A o to přece šlo. Typově tentýž sloup anoncoval Psion. To, že na fotce není vysunutý, a tudíž to Pupák nevidí, je IMHO irelevantní.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Avalon Merlino Observatory

#22

Příspěvek od Chef »

Psion píše: 06. 01. 2022, 17:30
Chef píše: 06. 01. 2022, 16:54 Ještě dotaz k telescope.live a podobným: Má s tím někdo zde zkušenosti? Která z těchto služeb je nejlevnější, hlavně pro jižní oblohu?
Mě by to dávalo největší smysl právě pro focení objektů jižní polokoule, které zde nemám šanci vidět/fotit.
Já jsem s tím pár věcí fotil, celkem jednoduché ovládání itelescope.net spolu s telescopius.com si člověk může udělat představu o zorném poli jednotlivých dalekohledů. Vybere se plán, kde se předplatí určitá částka a podle toho jsou drahé i služby (minuty focení a typ dalekohledu apod.), které mají různé ceny i dle fáze Měsíce apod. Mě se to bez té oblohy moc nelíbí, sedět v obyváku a fotit DSO mě nebaví, něco jiného je EAA a dalekohled na terase.
Děkuji. Já jsem se dnes zaregistroval na telescope.live a už jsem zpracoval první snímek z jižní oblohy :) a není to zas tak drahé. Ale pravda je, že mě to taky nějak bez té oblohy nebaví. Severní oblohu budu určitě fotit vlastním vybavením a asi jen když budu na chalupě a jížní oblohu zkusím chvíli přes ten telescope.live
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Avalon Merlino Observatory

#23

Příspěvek od Pupak »

BertCZ píše: 06. 01. 2022, 17:51
Pupak píše: 06. 01. 2022, 17:25 Tohle je konstrukce z těžkých duralových profilů, která s inzerovaným stavitelným sloupem nemá nic společného. Profily jsou navíc spojované natupo, takže ta konstrukce není nic moc, i když montáž vypadá pěkně. U stojanů a sloupů nejde o nosnost. Těžký duralový profil 90x90mm unese 4 tuny, ale jde o tuhost a vlastní rezonanční frekvence stojanu ve spojení s montáží a dalekohledem. Ideální materiály jsou proto carbon a polymerbeton a pochopitelně peníze :D . Bez nich nejde nic.
Minimálně má společného to, že je teleskopický. A o to přece šlo. Typově tentýž sloup anoncoval Psion. To, že na fotce není vysunutý, a tudíž to Pupák nevidí, je IMHO irelevantní.
A on to snad někdo jiný vidí? Z té fotky neplyne nic, co by na to ukazovalo a pokud inzeruji teleskopický sloup, tak dám alespoň jednu fotku ve vysunutém stavu, aby byl vidět rozsah.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Avalon Merlino Observatory

#24

Příspěvek od Psion »

Chef píše: 06. 01. 2022, 18:49 Ale pravda je, že mě to taky nějak bez té oblohy nebaví. Severní oblohu budu určitě fotit vlastním vybavením a asi jen když budu na chalupě a jížní oblohu zkusím chvíli přes ten telescope.live
Znám lidi, co si udělali dálkově ovládanou observatoř a ztratilo to pro ně kouzlo....
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Avalon Merlino Observatory

#25

Příspěvek od Chef »

Už asi tuším proč.
Mam tu 3 sety fotek z CDK24 v Chile a nebaví mě to tolik, jak když dělám vlastní fotky na vlastním dalekohledem pod naší oblohou :)
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Avalon Merlino Observatory

#26

Příspěvek od Zbych »

Čistě pro dálkové ovládání mi to přijde docela zajímavé řešení, ale ne za tu cenu. Na pozorovací domeček bych si půlenou kyvnou střechu nedal = jak by se do toho lezlo? Pokud to není v patře.

Přijde mi ale zajímavá kyvná střecha nepůlená, tzn. tak, jak je to vyobrazené, ale otevírá se jen na jednu stranu na těch čepech. Na nějaké naší hvězdárně jsem to i viděl, dost jsem se na to zadíval, ale nemohu si vzpomenout kde (Ondřejov?).

Mimochodem, zmiňovaná montáž MESU 200 vypadá vzhledem k nosnosti 100 kg a ceně lákavě.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Avalon Merlino Observatory

#27

Příspěvek od Zbych »

Našel jsem tu výkyvnou střechu na jednu stranu. Je na hvězdárně v Třebíči:
vykyvna_strecha.jpg
vykyvna_strecha.jpg (119.39 KiB) Zobrazeno 2933 x
vykyvna_strechaII.jpg
vykyvna_strechaII.jpg (41.4 KiB) Zobrazeno 2933 x
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Avalon Merlino Observatory

#28

Příspěvek od Zbych »

Náhodou jsem viděl obrázek Michala Čechmánka s výkyvnou střechou, docela by mne zajímaly zkušenosti:

Obrázek

Obrázek

Prosím adminy o vytvoření samostatného vlákna Výkyvné střechy apod.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Avalon Merlino Observatory

#29

Příspěvek od Beda »

Dva astro domky s výkyvnou střechou jsou k vidění na Astronomické Observatoři v Ondřejově. Původní konstrukce s odklápěním na jednu stranu. Jen střešní krytina byla modernizována !
Přílohy
Pozorovací domečky na Ondřejovské observatoři.png
Pozorovací domečky na Ondřejovské observatoři.png (1.69 MiB) Zobrazeno 2681 x
Odpovědět