Výpočet aplanatického achromátu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Výpočet aplanatického achromátu

#1

Příspěvek od Ekolog »

Mám na členy astrofóra znalé optiky dotaz:

Umí někdo z Vás vypočítat aplanatický achromát? Jedná se o přímý a cílený výpočet, nikoliv o střelbu naslepo v optickém programu.

Navrhnout barevnou korekci, vypočítat sférickou vadu a komu první a druhé čočky a navrhnout je tak, aby byl celek korigovaný na hodnotu blízkou nule. Výpočet doladit v např. v OSLO.

Kdysi to počítal pan Rynda a uměl to i prof. Gajdůšek, snad i Ing. Rolčík.

Děkuji za zprávu TH
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11574
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet aplanatického achromátu

#2

Příspěvek od Psion »

Mrkni sem vezmi kalkulačku a můžeš počítat :)

https://www.telescope-optics.net/design ... hromat.htm
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Výpočet aplanatického achromátu

#3

Příspěvek od Ekolog »

Tohle znám. Nicméně tento způsob pomocí kalkulačky je poněkud nešťastný a především náročný na práci. Vložil jsem to do excelu a pak to jde docela rychle. A člověk se vyvaruje chyb. A trefuje se to docela pěkně. Kontrolováno v OSLO.

Existuje ještě jedna metoda, kterou používal p. Rynda. Ale tu se mi dosud nepodařilo zprovoznit. Byla v knize o Gajduškovi od RNDr. Poláška jen zběžně popsaná. Neznáš tuto metodu?

A používá metody z ATO někdo? Brousí vůbec ještě někdo achromáty? Teda myslím amatéry, nikoliv profesionální firmy jako VOD Turnov.
Naposledy upravil(a) Ekolog dne 28. 12. 2021, 15:54, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Výpočet aplanatického achromátu

#4

Příspěvek od astar »

No já mám vlastní optický program který po zadání parametrů F, D a koeficientů vypočítá atlantický dublet a pár jiných soustav .
Myslím,že už nikdo amatersky nebrousí objektivy. Kdysi to byl Jikra Drbohlav. Ten vyrobil i dublet průměru 270mm. Broušení objektivu není vůbec jednoduché jako je to u zrcadel .
Přílohy
Program.jpg
Program.jpg (343.55 KiB) Zobrazeno 1604 x
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11574
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet aplanatického achromátu

#5

Příspěvek od Psion »

Excel je asi ideální i když dnešní kalkulačky umí divy. Excel umožňuje i aproximace, hledání řešení apod. Bohužel jiné výpočty u sebe momentálně nemám, ale mrknu do literatury doma. Myslím, že amatérsky nikdo achromáty nedělá ani ve světě. Jako projekt udělat objektiv by to asi bylo zajímavé, ale drahé, protože menší objektiv dnes člověk koupí za "pár korun". Nechat si na zakázku u VOD udělat 150 mm objektiv odhaduji tak na 50-70 tis. Kč - tedy nesmysl. Profesionálně se tomu věnuje několik firem u nás. Vím že si tady počítal Saša semi APO objektiv F/20, který následně nechal vyrobit u ATC, ten bude mít určitě taky zajímavé info.

Na konci stránky toho mého odkazu je odkaz na stránky, jak vyrobit objektiv http://bobmay.astronomy.net/refractor/Refrindex.htm
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Výpočet aplanatického achromátu

#6

Příspěvek od Ekolog »

Zkoušel jsem to zadat u sebe a výsledky jsou identické. Nějaké rozdíly v zaokrouhlení.

Jinak vlastní optický program sestavit, to teda smekám. A vypadá velice pěkně!! Moc se mi líbí. Docela rád bych se o něm něco dozvěděl. Teda samozřejmě pokud se nejedná o utajované skutečnosti. Program vypadá přátelštěji než OSLO.
A taky by mne zajímalo, jakou formou je výpočet achromátu ve Vašem programu proveden, tedy zda se jedná o analytický výpočet, nebo o tzv. "útok hrubou silou" a výběr řešení s nejmenšími vadami.

Jinak stránky Boba Maye znám. Ale analytický výpočet neřeší. Kdysi byl v ŘH návh na Litrowa, ale výsledek mne příliš neuspokojil. Zkoušel jsem to podle tohoto návodu počítat v Excelu, ale bylo nutné provést optimalizaci na sférickou vadu a komu. Případně tam hodit asférické plochy. Takže ve výsledku dost pracné a nebylo to cílené. Což mi vadilo. A výsledek pak stejně nebyl Litrow.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11574
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet aplanatického achromátu

#7

Příspěvek od Psion »

Já používám licencovaný LensForge, který je ale jako jeden z mála pro Apple. Milan má pěkný program, určitě to dalo dost práce dát to celé dohromady.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Výpočet aplanatického achromátu

#8

Příspěvek od astar »

Výpočet je založen a aritmetických výpočtech (Geometrická optika Havelka) a pak hledání nejmenších vad. Každá sklo má různé charakteristiky pro eliminaci vad a další propočet je o dost složitější, proto jsem volil formu hledání. Pro optimalizaci raději používám OSLO. V programu ji mám, ale není tak efektivní.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11574
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet aplanatického achromátu

#9

Příspěvek od Psion »

Díky Milane za info, na to jsem ještě nenarazil https://www.opto.cz/havelkaI/index.html
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Výpočet aplanatického achromátu

#10

Příspěvek od astar »

Ano, to je ofocení té knihy. Vlastně veškeré moje znalosti právě pocházejí z ní.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11574
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet aplanatického achromátu

#11

Příspěvek od Psion »

Některé výpočty tam jsou dost náročné, přece jen je dnes lepší využít hotové návrhové systémy. Každopádně třeba zajímavý výpočet, kdy se neprojevuje sekundární barevná vada u korigovaného achromátu Crown/Flint je výpočet: F≤ 1.2 x D2 počítáno v cm tedy 10 cm objektiv by měl bý F12 a 15 cm objektiv F18. Počítám, že to je při zvětšení 1D asi...
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Výpočet aplanatického achromátu

#12

Příspěvek od Ekolog »

Ten "modrý" program vypadá dost dobře. Co jsem si všiml, jsou v něm číselně vyjádřené vady. To lze porovnat pro tolerance jednotlivých vad v závislosti na relativním otvoru. To jsem v OSLO takto nenašel.

Existuje jestě cosi co se přibližně jmenuje Teleskopická optika od Michelsona. Bohužel jí nevlasním. Ale co jsem koukal je tam dosti zajímavých vzorců a postupů. Nemá s ní někdo zkušenosti?
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Výpočet aplanatického achromátu

#13

Příspěvek od astar »

Ano, právě pro ty číselné hodnoty vad jsem to dělal. Ekolog, pokud budeš chtít, mohu ti jej poskytnout.

Pepo, ano ten vzorec1.2+ D^2 je založen na hodnotě sekundární barevné vady polohy pro běžná skla (BK7- F2) v hodnotě 8 *vlna*c*c nebo RC 4.
Zdůvodnění : Protože oko je k červené a modré měně citlivé, tak pak polystrehl takového objektivu vychází kolem 0,8 .

Jinak Michelsona jsem měl taky v ruce ale nevlastním jej Jsou tam vjádřené aritmetické závislostí vad, ale jen v základním tvaru a pro jednoduché soustavy. Vůbec již neřeší, tzv korigované vady vyšších řádů . To přiměřeně právě řeší Havelka - jednoduchá, dvojitá korekce .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Výpočet aplanatického achromátu

#14

Příspěvek od Ekolog »

Myslíš uvedený program? Víc bych si nemohl přát.

Plácám se v OSLU. Mám omezenou verzi. Jinak jsem spoustu věcí dal do Excelu. Na dvouzrcadlové systémy to stačí. A je fakt, že výš ani nemířím. Ale chci si dát do pořádku a ujasnit některé závislosti týkající se průběhu vad při změnách parametrů optické soustavy, excentricit ap.

Co se týká ATO, je to skvělý studijní materiál, bohužel nikoliv v češtině. Nic ucelenějšího jsem zatím nepoznal. Havelku jsem si stáhl, ale je to dosti obsáhlé a nemám jej ani zdaleka prostudovaného ... K čertu, proč je v důchodu tak málo času!
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Výpočet aplanatického achromátu

#15

Příspěvek od astar »

Program ti pošlu, ale musím to ještě trochu projít, protože tam mám takové různé úpravy, které by ti byli k ničemu Pošli mi mailovku do SZ, přes AF se nedá vložit příloha .
No nevím jak se ti podaří z dat odvodit nějaké závislosti ?? Už ten obyčejný dublet při vyšších světelnostech má sférickou vadu s jednoduchou korekcí .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Odpovědět