ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#1

Příspěvek od hades »

William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#2

Příspěvek od Psion »

Už je montáž k předobjednání, cena celkem slušná a když jsme tady diskutovali PE, tak odpovídá tomu, co zde změřil Vabra, jen ten průběh jim vychází nějak uměle a s jinou periodou. Unese až 4 násobek své 5 kg váhy.

https://astronomy-imaging-camera.com/pr ... rial-mount

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#3

Příspěvek od Pupak »

hades píše: 24. 12. 2021, 14:20 Asi konkurence pro Pupaka: https://bbs.astronomy-imaging-camera.co ... from-zwo/2
To je fakt konkurence jak stehno. :D
Ukaž mi někoho, kdo má v hlavě mozek a koupí si od Číňana montáž s čínskou kopií japonských HD převodovek. Kdo zná kvalitu čínských kopií lineárních komponent, tak by za to těžko vyhodil 2000 USD. Proč myslíš, že tam na rozdíl od třikrát dražších Korejců neuvádějí typy HD převodovky? Protože by asi těžko vysvětlovali, že jejich montáž stojí méně než ty samotné převodovky. V téhle cenové relaci je to asi jako jejich 3D tiskárny. Hezká hračka pro děti, ale nic na práci.
Uváděná zátěž 13 kg, ale na jakém rameni? HD převodovka vel. 17, která je tam použitá, má max moment 15Nm, což je 15kg na 100mm rameni od Ra osy. Reálně je zátěž na rameni 160-200mm, takže 8-10kg, víc ani ťuk, protože zatěžovat HD převodovku max momentem je hovadina a jmenovitý je poloviční. C11 by na to pověsil jen úplný blázen.
Číňan umí dobře levnou elektroniku, optiku a spoustu jiných kravin, ale jejich levné strojařské produkty jsou shit a pokud to není shit, tak to zase není levné. Ani čínský bolševik totiž neumí zázraky, takže je to vždy něco za něco, ale elox mají moc pěknej. Navrhni je na Red dot award, třeba ti dají ještě slevu. :D
A nějak mi uniká pointa, proč dáváš link na komerční produkt do sekce "Udělej si sám", nebo vlastně neuniká, ten důvod je víc než zřejmý.
Naposledy upravil(a) Pupak dne 24. 12. 2021, 15:52, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#4

Příspěvek od Psion »

Když neuvádějí převodovky, jak víš jaké tam jsou? Nerozporuju analýzu montáže, jen je potřeba znát správné komponenty a 2 kusy HD převodovky bude stát asi jiné peníze než 10 tisíc HD převodovek. Pochybuju, že chce ZWO prodávat shit za 60 tisíc bez DPH, tak se necháme překvapit ne? Teď jsem si ve specifikaci všiml, že uváději PE duration 432s, tedy přesně to, co uvádí Vabra "Ona ta jedna perioda peak/peak 7minut 12s je přesně 24h/200"
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#5

Příspěvek od Pupak »

Jednak mi stačí se podívat na ten 3D model té převodovky a vím, že to je ta jejich, navíc by to tam napsali, protože to tam píše každý slušný výrobce. Kdyby tam dali reálné foto, hned by to bylo poznat z označení. HD převodovka s označením ZWO je vtip. Představa, že i firma jako je ZWO nakoupí najednou 10000 HD převodovek je směšná. Jednak na trhu není ani desetina toho množství, a jednak i tak by se s cenou o moc níž nedostali. To nejsou bavlněná trička, co někdo šije za 10 centů v chatrči u lesa. Výrobci HD převodovek jsou tři a ti si cenu sakra hlídají. Kuka a ABB, kteří nakupují HD převodovky po tisících, nenakoupí za polovinu. Čína HD převodovky vyrábí v rozporu s licencí asi 10 let a nějak upravili generátor vlny, aby to nešlo soudně napadnout. Kdysi jsem někde viděl fotky a místo eliptického ložiska tam bylo ramínko s jedním klasickým ložiskem. To, že na Ra mají brzdu jasně ukazuje, že převodovku namáhají nad její zpětný protočný moment, což je opět naprostá strojařská prasárna. Já s těma převodovkama dělám přes 15 let a už mi jich pár desítek prošlo rukama. Znám jejich výhody i slabiny u většiny běžných konstrukcí. PE je snad jediná věc, která pro mě byla neznámá, protože jsem to nikdy vědět nepotřeboval. Na pětiosky a rotační osy to prostě není zajímavý parametr. Spočítej si moment od 10 kg C11 k ose té převodovky a pochopíš, o čem mluvím. Pointer s kamerou, filtrové kolo a hlavní kamera jsou další 2-3 kg, takže na rádiusu cca 220 mm máš 12-13 kg,t.j. 26Nm, což je víc než dvojnásobek jmenovitého momentu převodovky. Ta by se bez brzdy protočila. Je to typická čínská konstrukce, která nerespektuje nic ze strojařských principů. Dva roky to vydrží a pak nazdar bazar.
A ještě jedna věc. Převodový poměr 1:300 je v kombinaci s KM už hodně na hraně.
Navíc koukám na ten výkres, že držák lišty je 95mm od středu Ra, takže C11 má střed 180mm, což je dohromady rameno 275mm a moment přes 35Nm, takže to ani omylem.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#6

Příspěvek od Psion »

Tak pohanil jsi jim to dobře, mohli bychom to přeložit a poslat na ZWO podporu, aby to celé vyhodili :D Takže vlastně vyrobili šmejd za bratru 75 tis. Kč s dopravou.

To že ZWO může mít kontrakt na 10 tis. kusů, tedy 5 tis. montáží v nějakém časovém období, nemusí být nesmysl. Já bych ale přesto řekl, že to otestovali a HD převodovka tam bude asi jiná, než myslíš. Např. tahle převodovka LHS-II má Rated Torque 26 Nm a Peak Torgue 51 Nm při redukci 1:100. U jiné převodovky jsem viděl i 31 Nm. Mimochodem prodej začne až za půl roku.

P.S. Nebude to podobná převodovka, která má 27.6 Nm?
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#7

Příspěvek od Pupak »

Mě už za těch 20 let prošlo rukama tolik čínskýho šmejdu, že bych o tom mohl napsat román. Jejich CNC stroje i za stovky tisíc jsou někdy shit. Na ceně dneska už nezáleží.
HD převodovka vel. 17 prostě na rameni 250mm C11 neuveze. Podívej se na ty Korejce, ti uvádějí skutečně reálné hodnoty a těžko mě přesvědčíš, že ZWO dokáže zázraky a vyrobí to za třetinu ceny než ostatní. Ve strojařině jsou jen dvě cesty. Kvalita za standartní ceny, nebo levnej shit. Já mám ceníky Němců i Japonců kde jsou kusový i stovkový ceny a rozdíl v ceně je 20-25%. Japonská HDU-17-100 SUHJ stojí při 100 ks odběru 893 USD, kusovka je 1125 USD. Když vezmu 1600 USD převodovky 200 USD zbytek materiálu, tak kde jsou jednicové náklady a zisk? Tohle můžou vyrobit jen s čínskou kopii, kde nápis ZWO na modelu mluví za vše. Tam jich klidně koupí 10000 po 200 USD.
Tu malou korejskou montáž jsem měl týden doma a je to precizní práce v nejvyšší kvalitě. Švýcarský DC serva s precizní planetkou, japonské HD převodovky. Vel. 20 na Ra a 17 na De. Tam těch 13 kg na 200mm je naprosto OK, ale tenhle čínskej zázrak mě fakt nenadchnul, protože tam udávají nesmysly.
A jen tak na okraj. Proč kamery od ZWO nestojí třetinu ceny konkurence? Přece můžou nakoupit 10000 čipů za zlomek ceny. Nemůžou. I ceny čipů si výrobce drží na rozumné hladině, takže nikdo, ani druhořadí výrobci se na třetinovou cenu nedostanou.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#8

Příspěvek od Psion »

Zrovna s levnými kamerami je to špatný příklad, všichni dělají ty kamery v Číně a možná často na stejné lince. Pokud ZWO nakupuje šmejdové převodovky za 200 USD tak pak by ta montáž stála 1000 USD a ne 2300 USD. Jak znám prodejce, příští rok bude v TS za 2800 EUR. No uvidíme, jaká bude reálná odezva uživatelů, já z letáku nikdy zboží nesoudím.
RomanHujer
Příspěvky: 382
Registrován: 26. 07. 2018, 00:38
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#9

Příspěvek od RomanHujer »

Zajímavé bude zda tam budou mít také OnStep jako SharpStar. Zkusím se poptat :-)
Celestron Edge HD 9.25", Hyperstar V4, TS Optics 76EDPH F/4.5, Samyang 135ED
EQ6 OnStep - ASiair-Plus, EQ5 OnStep - ASiair-Pro, HrEM OnStep - ASiair
ZWO ASI2600MM-Pro,ASI294MC-Pro,ASI1600MM-Cool,ASI178MC,ASI224MC,ASI290MM,ASI120MM...
Hujer.Net
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#10

Příspěvek od Bill »

No asi se nechali inspirovat ostatními výrobci montáži, kde ty maximální kapacity jsou někdy taky těžce na hraně použitelnosti.

Životnosti bych se asi úplně nebál - převodovky za celý svůj život udělají pár desítek otáček. Pokud mají pravdu s průběhem PE - tak ten je příkladný...

To chce asi počkat ne reálné zkušenosti, leták snese vše.

Ono ta cena 2000 U$ může být jenom pro předobjednávky.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#11

Příspěvek od MilAN »

Bill píše: 24. 12. 2021, 23:13 Pokud mají pravdu s průběhem PE - tak ten je příkladný...
Díváme se zřejmě na stejnou křivku ( ostatně jich tam víc není) , a ta je horší než u AZ EQ6, a to v amplitudě tak 3x. nevím, co v ní vidíš příkladného. Ale, to už jsme se snad vícekrát dohodli, že není pro výkon montáže to podstatné. Tím je výsledek a tím je to, jak si s tím poradí pointace.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#12

Příspěvek od Psion »

Koukám, že s těmi HD montážemi se roztrhl pytel, ultralehké montáže za cenu montáží s nosností 80 kg :)
https://optcorp.com/products/hobym-crux-170hd
https://www.astroshop.eu/equatorial-wit ... ic/p,68196
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#13

Příspěvek od Pupak »

Bill má na mysli hladkost PE, nikoli amplitudu. Tam se malá amplituda očekávat nedá, ale ten průběh je pěkný. Dvouvřetenové CNC ty řemenice umí ve stovce udělat a to je na tom grafu vidět.
2 Psion.
Těžko by montáž stála 1000 USD, když jí někdo musí vyrobit, něco stojí energie a výrobce chce taky něco vydělat. Toto je výrobek s vysokou přidanou hodnotou, to není podložka pod matku, kde se zisk počítá ve zlomcích procenta.
Kamery od Toupteku nestojí třetinu ZWO a oba jsou z Číny a Touptek na tom ošidí, co se jen dá.
Čína postavila svojí produkci na levném šmejdu, který vyhovuje všem, protože se každé dva roky kupuje nový produkt. Od ZWO jsem měl tři kamery. Ani jedna nebyla bez problémů. Od QHY dvě, obě jsem musel upravit, protože nekvalitní konektory znemožňovali používání. K optice výhrady nemám hlavně proto, že vady nevidím a neměřím, ale ani blbej výtah Číňan vyrobit pořádně neumí. Odvalovat pohonnou hřídelku po eloxovaném povrchu tubusu je fakt geniální konstruktérský počin, jen dokud se výtah nezatíží, pak je vše jinak.
EQ6 a EQ5 opravuju deset let a mnohdy žasnu, jaký prasárny tam z výroby nacházím. Ty taky nestojí pětikačku.
U HD montáže se musí zátěž uvádět ve vztahu k rameni, na kterém bude fungovat, jinak je to bezcenný údaj. Propagační foto s C11 je pak vyslovený podvod na zákazníka a ten dlouhej refrák to zase nemůže zvládnout torzně, protože ten podstavec je moc decentní. Je to dural, ne ocel, která by to zvládla.
Možná ze mě mluví i předpojatost k čínským produktům daná letitými špatnými zkušenostmi, ale některá fakta jsou na tolik evidentní, že stačí vzít kalkulačku a počítat. HD převodovky by se neměly zatěžovat vyšším momentem než je jmenovitý. Ten maximální bez újmy snesou jen krátkodobě. Alespoň tohle by ZWO akceptovat mělo.
O životnosti si popovídej s majiteli 3D tiskáren, kde hlava vážící pár deka jezdí na jednom vozíku čínského lineárního vedení. Po půl roce běžného užívání je tam vůle, protože se ta kolejnice vyrobená z nočníkové oceli vyválcuje. To je problém jejich výrobků, že jsou vyrobeny z nekvalitních materiálů. Do čínské litiny nevyřízneš M8 závit, protože se litina rozdrobí a závitník vytáhneš ven. Na obrázku máš CNC "frézku" za 150 tisíc, se kterou můžeš frézovat tak vzduch, nebo balsu. Taky si můžeš položit otázku, jak to někdo může prodávat za tokový prachy, kdy je to na vohno. Může, protože u toho nic negarantuje. V tom je to kouzlo.
Mě osobně to fakt netrápí. Já vyrobím ještě dvě montáže na které mám převodovky a končím, protože zdroj těch levnějších vyschnul a za 100 litrů si to nikdo nekoupí. Navíc mě to už nebaví, protože mě baví vymýšlet nové věci a nikoli dělat sériovku.
Jen upozorňuji na to, že na rozdíl od seriózních Korejců, je čínská nabídka montáže silně podezřelá.
Přílohy
CNCH-6040-Z100_Main.jpg
CNCH-6040-Z100_Main.jpg (306.86 KiB) Zobrazeno 7587 x
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#14

Příspěvek od Pupak »

Psion píše: 25. 12. 2021, 06:25 Koukám, že s těmi HD montážemi se roztrhl pytel, ultralehké montáže za cenu montáží s nosností 80 kg :)
https://optcorp.com/products/hobym-crux-170hd
https://www.astroshop.eu/equatorial-wit ... ic/p,68196
Taky se podívej, co na těch montážích mají na těch propagačních fotkách pověšené, když nechtějí být nesolidní a dělat z lidí voly.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#15

Příspěvek od Psion »

Pokud někdo vyrábí šmejd za 150 tis. a nefunguje, tak ho prostě vrátíš. Když vidím, co se dá koupit za 160 tis., tak to nejsou úplně hračky i když kvalitní stroj stojí spíše 1 mil. Kč. Stejně tak montáž a pokud výrobce vyrobí šmejd, tak ho zabije nekvalitní věc, protože mu to všichni hodí na hlavu. Pár špatných recenzí na CN a nikdo to nekoupí.

To že ta HD montáž je dělaná na malé dalekohledy je jasné a pro C11 je naprosto nevhodná. Sám výrobce mluví o ohnisku max 900 mm.
Odpovědět