ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
RomanHujer
Příspěvky: 382
Registrován: 26. 07. 2018, 00:38
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#31

Příspěvek od RomanHujer »

Docela mě překvapilo že AM5 budí tolik vášní na rozdíl od hodně podobné od SHARPSTAR - MARK III Harmonic German Equatorial

http://www.sharpstar-optics.com/index.p ... ation.html

Kterou budou němci pravděpodobné velmi brzo pod značkou TS Optics jako EDPH refráky.
:-)
Celestron Edge HD 9.25", Hyperstar V4, TS Optics 76EDPH F/4.5, Samyang 135ED
EQ6 OnStep - ASiair-Plus, EQ5 OnStep - ASiair-Pro, HrEM OnStep - ASiair
ZWO ASI2600MM-Pro,ASI294MC-Pro,ASI1600MM-Cool,ASI178MC,ASI224MC,ASI290MM,ASI120MM...
Hujer.Net
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#32

Příspěvek od Psion »

Žádná montáž sama o sobě vášně nebudí :) pravda, tahle montáž už mě moc nebere, je to už jako klasická německá EQ. Hezká otázka byla na CN, a kde jsou Mark I a Mark II.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#33

Příspěvek od Pupak »

Montáž přece žádné vášně nebudí. Jediné, co budí nedůvěru je model harmonické převodovky s označením ZWO-17-100, což je buď jen totální marketingový úlet, nebo naopak důkaz, že převodovky, které tvoří základ montáže nebudou japonské originály, ale čínské kopie.
Moc chytré rovněž není pověsit na takovou montáž C11, která by rozhodně převýšila povolený moment převodovek a poslední je převodový poměr 1:300, který je s KM už hodně na hraně.
Korejské montáže mají ve specifikaci jasně uvedeny typy převodovek ,primární převody jsou švýcarská serva s precizní planetkou 1:10, takže výsledný převod je 1:1000 a mají uvedenou zátěž přesně vycházející ze specifikace harmonických převodovek. Tam člověk ví, co kupuje.
U MARK III výrobce raději neuvádí vůbec nic, kromě váhy a zátěže, takže vlastně není ani o čem debatovat. Jediné, co je tam evidentní, je řízení OnStep, které oprali včetně ručky. Docela by mě zajímalo, jestli z toho Howard něco má, když se jeho systém začíná používat u komerčních výrobců.
U čínský produktů je problém v tom, že oni nic nedotáhnou do konce. Koupíš si RASA11 za sto litrů a je tam tak zmrvené ostření, že to musíš rozebrat, seřídit, nebo dokonce upravit výměnou držáku ložiska, aby to bylo souosé a chodilo to hladce v celém rozsahu. Pak konečně udělají verzi II, která má ostření tak, jak mělo být od počátku a přitom je to tak jednoduché a nestojí to skoro nic.
Babiš a Čína jsou bohužel všude a je velice těžké se jim vyhnout.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#34

Příspěvek od MMys »

Pupak píše: 28. 12. 2021, 06:43 ...a poslední je převodový poměr 1:300, který je s KM už hodně na hraně....
Tohle bych zase tak striktně netvrdil. Sám mám na montáži s třecím převodem převodový poměr 1:340, a nepozoruji nějaké nectnosti. A to ani při snímání planet ve vysokém rozlišení, kdy kotouč planety sedí na místě jak přibitý, nijak nehoupe. Ale je fakt, že tam mám Sanyo Denki motor se 400 kroky na otáčku, a driver který umí 256 úrovní proudu, tedy microstepping je opravdu jemný, a autor tam má zjevně udělanou nějakou SW kompenzaci nelinearity pozicování v režimu mikrokroku (ostatně,tu mám já udělanou ve svém řídícím SW pro EQ6 také).

A další věcí je že ten dvojnásobný třecí převod jde extrémně lehko, ani není samosvorný, nádherně jde přetočit rukou obráceně, do rychla. Tedy zatěžující moment motoru, když není akcelerace a vše je vyvážené, je minimální.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#35

Příspěvek od Psion »

MMys: Ta korejská Rainbow Astro Mount RST-135 má převodovku označenou Model No. 17 (Based on HDS), která má jmenovitý krouťák 31 Nm, při redukci 1:100. Jak vidno v popisu, převodovka je vyrobena na základě HDS, tedy předpokládám myšleno kopie japonské převodovky Harmonic Drive Systems.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#36

Příspěvek od Pupak »

Tak sis nakonec odpověděl sám. Máš lepší motor s polovičním krokem a driver asi taky o dost lepší, než bude tam a OnStep není z hlediska generování impulsů pro KM žádný přeborník. Pokud se použije ESP32, jeto doslova bída s nouzí. Kvalitní pulsy umí jen Teensy 4.0 s 600MHz CPU. Osatní to prostě nestíhají a jak se rozjedou oba motory, hned je to slyšet. Pro mkk 1/256 potřebuješ sakra rychlé a kvalitní pulsy. Než jsem objevil Teensy 4.x, tak jsem pořád řešil sekání motorů při vyšších rychlostech přejezdů. S Teensy 4 je klid, ale mkk je 1/32, takže při 1:300 opravdu žádný zázrak. Vyšší mkk mi u Nema17 čínské produkce přijde jako čistá iluze. Já dělám 1:500 a na přání na RA 1:1000. Pod 500 bych se fakt bál jít.
Sám si říkal, že tvůj SW má i jakousi predikci polohování KM, to v OnStep nenajdeš ani omylem. Dva samostatné timery pro Ra a De a to je vše.
Když už tam Číňan dal řemenový převod, tak 1:5 by ho nezabilo a určitě by to jen prospělo.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#37

Příspěvek od Psion »

Tedy když to shrneme, co jsem našel profesionálně vyráběné montáže založené na HD, tak jsou všechny, až na Hobym Crux 170HD, postavené na blíže nespecifikovaných převodovkách. Mě se tedy tahle montáž s ověřenými parametry (10 minutové expozice bez pointace), specifikovanými převodovkami (CSF-17-100/120-2UH is 39Nm) líbí asi nejvíce.

https://www.hobym.net/post/crux-170hd-review-jiyong-yun
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#38

Příspěvek od MMys »

Pupak píše: 28. 12. 2021, 10:38 Kvalitní pulsy umí jen Teensy 4.0 s 600MHz CPU. Osatní to prostě nestíhají a jak se rozjedou oba motory, hned je to slyšet.
Tenhle přístup je ale úplně zbytečný. Jde to vyřešit elegantně úplně jinak, i na pomalejším mikrokontroléru. Prostě vysoký počet mikrokroků používáš jen při trackingu. Jakmile montáž jede vyšší rychlostí, lze počet mikrokroků snížit, a na maximální rychlosti motorů (kdy už je průběh proudu stejně vytvarovaný indukčností vinutí, časová konstanta vinutí je srovnatelná s periodou pulsů) můžeš jet klidně v half-stepu, efekt je stejný (dokonce má motor ještě o trochu větší moment, než když se ho snažíš dotlačit do sinusového průběhu, což už stejně fyzikálně nejde).

Předpokládá to ale že máš v ruce i zbytek HW (H-bridge, mosfet driver, nebo nějaký blbý stepper driver bez sekvencéru, jen s PWM /current vstupy).
S průmyslovým STEP/DIR kontrolérem prostě ten rychlý MCU potřebuješ, protože mikrokroky jsou tam obvykle někde nakonfigurované buď přepínači nebo pomocí konfiguračního SW a nelze je měnit za chodu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#39

Příspěvek od Pupak »

Obecně máš asi pravdu, ale OnStep se v tomhle chová nějak divně, nebo jsem úplně nepochopil, jak ho optimálně nakonfigurovat. Má nastavení mkk pro přejezdy a samostatně pro tracking, takže by to teoreticky mělo být ok, ale když na goto dám mkk 2 a tracking 32, tak obvykle při brždění v režimu goto slyším, jak přepíná mkk a při tom to občas vypadne ze synchronismu. Už jsem vyzkoušel všechny možné varianty, ale s ESP32 se do prostě občas dělo bez ohledu na nastavení, kdežto s Teensy se to neděje. Analyzovat zdrojáky včetně knihoven pro drivery se mi fakt nechce, proto jdu cestou nejmenšího odporu. Na OnStep fóru podobné problémy s ESP32 řešilo dost lidí a žádné resumé se nekonalo. TMC 2130 i 5160 umí po SPI mkk měnit za chodu, ale asi ne úplně ideálně.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#40

Příspěvek od Chef »

Ve ZWO skupině na FB jsem si všiml tohoto nového FAQ o AM5:

https://www.facebook.com/download/22194 ... __tn__=H-R
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#41

Příspěvek od peta62 »

Pry bez loginu mi neukaze ani tuk. :(
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#42

Příspěvek od Psion »

S tím promotion video si fakt vyhráli :) Zajímavý, že Asiati už u té výroby asi přemýšlí, když udělají box na montáž tak, aby bylo jedno, jak má montáž nastavenou výšku Polárky. 8-) No uvidíme, jaké budou skutečné parametry, montáž vypadá dobře, ale to jaksi v astronomii nestačí....

https://www.facebook.com/ZwoDesignAstro ... _tn__=kC-R
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#43

Příspěvek od Chef »

Mě se zatím ta montáž docela líbí, ale to je jen na papíře. Potřebuji vidět nějaké recenze.
Pokud unese RASA 8 bez závaží a nebude se klepat jak ... Tak bych možná do toho šel (+odpadne mi EQmod kabel) . Nemám dostatek montáží pro všechny mé dalekohledy a APO 130 asi teď naložím do hvězdárny na EQ8R místo RASA, jelikož mi přišly konečně LRGB filtry k mono kameře asi2600mm a rád bych fotil primárně přes mono .
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#44

Příspěvek od Psion »

AM5 je cestovní montáž s pár kilama hmotnosti, dávat to na pevné stanoviště je zbytečně drahé.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#45

Příspěvek od Chef »

No já bych to právě přenášel z domu ven na zahradu :)
Tady v Praze pevné stanoviště nemá, pořád to sice řeším, ale asi nemám jinou možnost, než to přenášet. Na střechu se blbě dostanu a jde tam dým komínů od sousedů a na zahradě mam málo místa na pozorovací domeček, takže max to můžu dát ven a zpět domů, když bude např bouřka ...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Odpovědět