Jak skladovat dalekohled?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1750
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Jak skladovat dalekohled?

#46

Příspěvek od nou »

Ten článok na ktorý sa odkazuje ten graf je tu https://www.osapublishing.org/oe/fullte ... &id=196146

Vyrátaná viskozita im vyšla rádovo 1017Pa·s pričom iné zdroje uvádzajú od 1019Pa·s až po 1041Pa·s. Myslím že je naozaj otázne či naozaj zmerali tečenie. Toto by asi potrebovalo lepší experiment ktorý by skôr vedel rozlíšiť zdroj deformácii.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak skladovat dalekohled?

#47

Příspěvek od Cztwerec »

Myval píše: 22. 12. 2021, 18:10
Psion píše: 20. 12. 2021, 23:53 To že sklo "teče" jsem viděl před desítkami let lety, kde ukazovali průhyb na skleněné tyči položené mezi dvěma opěrnými body. Tady je něco k tématu.

https://www.sciencedirect.com/science/a ... via%3Dihub

Jestliže průhyb špatně upevněného primárního zrcadla je časem trvalý, pak se musí tlakem sklo nevratně deformovat, jiné vysvětlení není.
Ta casova skala pruhybu je ale nejspis uplne jinde. V tom textu od pana Rehore je dobre ze udava i reference. Precetl jsem si ten clanek od Maurizia Vennoni z roku 2006 odkud je prevzat obr. P.1 v tom textu, ktery ukazuje deformaci zrcadla v case. Ten clanek tvrdi neco uplne jineho nez ten text pana Rehore: jednak vyluciji ze popsana deformace vznikla tecenim skla (na to je merena casova skala prilis kratka). Tuto deformaci zaznamenali pouze u dvou z peti identickcych sklenenych kotoucu, ktere byly vsechny skladovany roky ve svisle poloze. Nedospeli k jasnemu zaveru co tuto deformaci zpusobilo, jako jednu z moznosti navrhuji reakci mezi povrchem kotouce a vzdusnou vlhkosti. Dalsi vec ktera nesouhlasi je ze zatimco jsou dane kotouce z cisteho kremiciteho skla, tak se v ceskem textu tvrdi ze jsou z BK7.
To je přesně ono, řeší se tu v tomto vlákně skladování roky ve svislé poloze, nebo skladování jako takové??? Kdo nechá dalekohled spát déle než rok?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 709
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Re: Jak skladovat dalekohled?

#48

Příspěvek od janek950 »

Kdo nechá spát dalekohled (déle než) rok ? Dobrá otázka ...

A jaký máte kdo časový poměr využití na pozorování vs. "skladování" ? Sáhněte si do svědomí - zcela ideálně při pouze nočním pozorování za celý rok dalekohled nic nedělá alespoň půl roku (když je den), čili v součtu 6 měsíců jede/6 měsíců stojí. Ale reálně (počasí, časové možnosti, únava člověka atd.) - tipnul bych, že i hodně aktivní amatér může mít roční poměr 1/11. Takže vlastně většinu doby svého života dalekohled nic nedělá (je skladován). A co teprve u těch, co jsou aktivní méně.

A proto se tu nejspíš řeší, jak ho správně skladovat...
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak skladovat dalekohled?

#49

Příspěvek od Psion »

Mám dalekohledy kterými jsem koukal asi 3x za 7 let, tedy jsou stále na skladě :)
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Jak skladovat dalekohled?

#50

Příspěvek od ladin »

Teda přečetl jsem si dnes o tečení zrcadel všechno možný a jako jediná jistota mě přijde :
Přílohy
20211222_214942a.jpg
20211222_214942a.jpg (190.72 KiB) Zobrazeno 1096 x
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jak skladovat dalekohled?

#51

Příspěvek od hades »

janek950 píše: 22. 12. 2021, 21:05 A proto se tu nejspíš řeší, jak ho správně skladovat...
Přesně tak. Mám dalekohled a ten chci mít správně uložený v dobu, kdy se nepoužívá. Ne ho uskladnit a vytáhnout za 10 let.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak skladovat dalekohled?

#52

Příspěvek od MilAN »

A už jsi se dozvěděl, jak se nesprávně ukládá dalekohled?.
Na observatořích jsou dalekohledy používány i přes 100 let. Po pozorování se zadeklují, nic se s nimi nedělá a před pozorováním se jen oddeklují, namíří a pozorují. A často na nich je vidět, čím si procházejí.
Pokud tedy chceš řešit, jak správně ukládat dalekohled ( tedy proč vůbec něco takového dělat) , tak je potřeba nejdříve definovat, co a kde mu vlastně škodí a čeho by se měl vyvarovat. A pak je také dobré si odhadnout, jak dlouho bude trvat, než tu techniku zaměním za novější, skvělejší, větší .... a protože odpověď asi nepřekročí 10 let, tak je také možné dojít k závěru, že s dalekohledem se má pozorovat a ty starosti věnovat pozorování :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Jak skladovat dalekohled?

#53

Příspěvek od Myval »

MilAN píše: 22. 12. 2021, 22:30 .... a protože odpověď asi nepřekročí 10 let, tak je také možné dojít k závěru, že s dalekohledem se má pozorovat a ty starosti věnovat pozorování :)
To je pekne napsane. Vidim to podobne. Ty dalekohledy nejsou z cukru.

Jinak clanku o optice od pana Rehore si vazim a jsem moc rad ze neco takoveho dela. Pokud by tedy muj predchozi prispevek vypadal jako kritika jeho prace, tak tak to rozhodne neni - prijde mi nekonzistentni pouze jedna kratka cast jednoho textu. Z clanku pana Rehore o optice uz roky cerpam mnoho uzitecnych informaci a dluzim mu vrele diky za jeho praci.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Jak skladovat dalekohled?

#54

Příspěvek od dvader »

Skoro bych řekl, že u běžné amatérské techniky je z pohledu stárnutí a skladování nejchoulostivější cokoliv kovové, co může zreznout (a hlavně zkorodovat, vy tupci). :mrgreen:

Tedy údržbu mechanických částí nepodceňovat…

A u moderních přístrojů s elektronikou bych se nejvíce bál toho, že za 10 let už nemusí být funkční aplikace pro jejich ovládání.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak skladovat dalekohled?

#55

Příspěvek od MilAN »

Se 100% tvých tvrzení nemohu souhlasit :)
Z kovových součástí koroduje jen Fe a na našich hračkách ho je minimum a to ještě i slušně ošetřených , a ani korozí se neztrácí účinnost (a ž budeš prodávat, tak to třeba nabarvíš :) )
A pokud mám původní hardware i software, tak bude fungovat stále stejně. I po těch 10 letech. I po těch 10 letech fungují původní PC planetária , z kterých ovládám montáž a navádění, a i dokonce při přechodu z XP na Win 10. V tomto případě byl jediný problém se starým kabelem EQ DIR. Nesetkal jsem se ale jinak s jediným případem, že by mi něco z původního po 10 letech v kopuli nefungovalo. A funguje i po upgradu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak skladovat dalekohled?

#56

Příspěvek od Psion »

Hrozně záleží i na výrobci zařízení. Nedávno tady MMys nerozchodil na nových Win starší CMOS kameru. Mě nefunguje třeba stará LPI Meade planetary kamera (ne že bych to potřeboval), nebo A/V konvertor s výstupem na USB apod. Montáž Gemini G42+ už nepřipojím k novému notebooku, nefunguje na ní ani SkyFi apod.
Na OSX je dokonce běžné, že nefunguje několik aplikací s každou novou instalací, kde je zásadní změna. Jedná se o aplikace, kde výrobce už nedělá další novější verze. V práci si už nepřipojím pod driver Konica velkou A3 tiskárnu, protože výrobce to už pro nejnovější systém nedělá atd.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak skladovat dalekohled?

#57

Příspěvek od Cztwerec »

Já tomu asi nerozumím. Dalekohledy mam v současnosti dva. Montáž mám na terase, dalekohled v pohotovostním režimu. Tedy když je období, kdy může být jasno. Takže vlastně pozoruji když to jde. Jaky je rozdíl mezi tím, když se budu dívat s dalekohledem 3x za rok, nebo mě bude hajat v bedně a vytáhnu ho stejným intervalem na pozorování? Žádný. Musel bych ho mít ve stejné poloze bez proložení spousty let. V téhle logice je vlastně vše špatně a pozorování samotné je skladování, ale na montáži. :lol: Opravdu by mě to zajímalo jak to řeší na skladech s optikou. Na všech krabicích od dalekohledů co jsem viděl jsou klasické šipky on the top pro přepravu a skladování. Podle všeho tedy budou všechna zrcadla pravděpodobně zbrocená a znehodnocená už z výroby 8-) což tak není.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak skladovat dalekohled?

#58

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec píše: 23. 12. 2021, 09:08 Podle všeho tedy budou všechna zrcadla pravděpodobně zbrocená a znehodnocená už z výroby
A podle čeho ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Jak skladovat dalekohled?

#59

Příspěvek od dvader »

Jasně Milane, že korodujícího je dost málo - chtěl jsem tím říct to samé, co ty, že s optikou si není třeba dělat starosti...

Ohledně SW to to zase tak růžové být nemusí, pokud totiž výrobce nebude SW aktualizovat, tak se může stát, že na novějších OS už ten starší SW nepojede. Reálně to hrozí hlavně na mobilních zařízeních, kde mám zkušenosti, že čas od času jsou v nové verzi iOS či Android takové změny, že stará aplikace nefunguje. A po čase člověk HW obměnu udělat víceméně musí...
V případě PC to znamená udržovat si starší stroj se starším OS.

U standardních montáží problém asi nehrozí, jsou to dlouhodobě známé a stabilní protokoly, takže vždycky nějaký ten SW bude. Trošku bych se bál u zařízení typu eVscope, Skywatcher montáží, které nemají ručku a ovládají se už jen již z mobilu atd. A jak píší jiní, u kamer a dalšího příslušenství to také může být problematické.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak skladovat dalekohled?

#60

Příspěvek od Cztwerec »

Milan: Podle logiky která se tu píše. To je snad chápeš, nesmysl a ode mě ironická poznámka.
Lectorem iustus...
Odpovědět