Jak skladovat dalekohled?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak skladovat dalekohled?

#31

Příspěvek od Cztwerec »

Yarkho:jak si prosím na ten údaj přišel?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 415
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: Jak skladovat dalekohled?

#32

Příspěvek od decmen »

Že by z toho grafu?
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak skladovat dalekohled?

#33

Příspěvek od Cztwerec »

Tak ten jsem přehlédnul.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak skladovat dalekohled?

#34

Příspěvek od Psion »

Našel jsem Zdenkovu knížku v PDF, super pro mladého testovatele dalekohledů, ideální na zimní vánoční večery 8-) Praktická, moc pěkně sepsaná knížka. Po přečtení tady budeme mít desítky nových optiků, kteří dokonale rozumí dalekohledům :D

https://cam.astrotechnics.eu/AstroForum ... optika.pdf
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak skladovat dalekohled?

#35

Příspěvek od Cztwerec »

Díky moc! Takhle sepsané to je nejlepší.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Jak skladovat dalekohled?

#36

Příspěvek od Myval »

Drive jsem taky skladoval zrcadlo ve vodorovne pozici. Kdyz jsem ale na navsteve u Stathise videl ze skladuje tenke 800mm zrcadlo svisle za skrini, tak mi vysvetlil ze se jedna o mytus. Pise o tom na svych strankach:

https://www.stathis-firstlight.de/spieg ... mythen.htm

Kdyz jsem se dival na tu puvodni praci, ktera je v te publikaci "Prakticka astronomicka optika" zminena jako zdroj obrazku P.1, (tady https://www.osapublishing.org/DirectPDF ... &mobile=no), tak tam vpodstate vylucuji ze by se zmerena deformace tykala teceni skla (zacatek Sekce 4). Zajimala by me data na jejichz zaklade vznikl obrazek P.2.

Pri skladovani dalekohledu mam spis starost o to aby dalekohled poradne oschl predtim nez jej po pozorovani neprodysne zabalim. Plisen na optice bych nechtel riskovat.
Naposledy upravil(a) Myval dne 20. 12. 2021, 23:35, celkem upraveno 1 x.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak skladovat dalekohled?

#37

Příspěvek od Cztwerec »

Díky, konečně taky něco německy :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak skladovat dalekohled?

#38

Příspěvek od Psion »

To že sklo "teče" jsem viděl před desítkami let lety, kde ukazovali průhyb na skleněné tyči položené mezi dvěma opěrnými body. Tady je něco k tématu.

https://www.sciencedirect.com/science/a ... via%3Dihub

Jestliže průhyb špatně upevněného primárního zrcadla je časem trvalý, pak se musí tlakem sklo nevratně deformovat, jiné vysvětlení není.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak skladovat dalekohled?

#39

Příspěvek od MilAN »

Pokud sklo vykazuje nenulovou viskozitu, tak co to je jiného, než tečení ?
Jinak k tomu druhému grafu : Zdeněk měl k tomuto tématu pěknou prezentaci a součástí toho grafu byla tabulka s různými zrcadly, z různého materiálu a uložené v různých úhlech a k tomu vyčísleny trvalé deformace v závislosti na čase.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak skladovat dalekohled?

#40

Příspěvek od Psion »

Určitě někde bude mít tu prezentaci, počítám z Rokycan, bohužel emailová komunikace s ním v posledních letech vázne, mám několik nezodpovězených emailů, snad z něj na osobní schůzce něco vyrazím :)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak skladovat dalekohled?

#41

Příspěvek od Cztwerec »

Já prostě nevěřím, že někdo nechá ležet dalekohled záměrně déle než třeba rok. A ikdyby to bylo dva roky, je ta změna na zrcadle tak markantní? Ten graf je dělám pro máslo BK7.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak skladovat dalekohled?

#42

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec píše: 21. 12. 2021, 11:52 Ten graf je dělám pro máslo BK7.
Pyrex vykazuje vlastnosti tak 3x lepší.
Můj názor na celé vlákno jsem už psal - pro naše hračky a naše použití bych otázky pod kterými je založené tohle vlákno, vůbec neřešil.
Jediné, co je třeba řešit, je rosa a dlouhodobá vlhkost na AR a zrcadlových plochách. A na to není žádné jednoduché,společné pravidlo, jak na to.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak skladovat dalekohled?

#43

Příspěvek od Cztwerec »

No jasně, to chápu. Jak Milane řešíš u sebe v kopuli tu vlhkost vzduchu? Děkuji Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak skladovat dalekohled?

#44

Příspěvek od MilAN »

Tohle je prostě problém. Několikrát do roka je zarosené všechno. Koévové součástko, pokud jsou natřené, nebo to je hliník nebu nerez - to neřeším nijak, Zrovna tak elektroniku. A NB je v kopuli celé roky. U Newtona jsem to řešil tak, že jesem ho nikd úplně nezadekloval- na vstup jsem dával jen síťovou čepici ".
U SCT to celkem dobře řeší rosnice a v případě, že bude opravdu vlhko, tak vytápěcí pásek. Je. SCT je Meade, takže bez ventilátoru ( což teď považuji spíš za výhodu, pokud jede o rosení
Specifická je RASA. A je to pokaždé jinak. Mám trvale rosnici, trvale zadeklované a nutno vyhřívat. Jakmile zapnu vyhřívání, musí být oddeklováno a u kamery běží ventilátor. Může se totiž lehko zarosit korekční deska - ale to se zase díky topení brzy odrosí. Nesmí se zarosit korektor a už vůbec ne prostor mezi kamerou a korektorem. A není vůbec dobrý nápad pustit ventilátor na zrcadlo- tím se dovnitřř nažene vlhký chladný vzduch a krásně se zarosí - a to na dlouho- korekční deska zevnitř. Ventilátor je dobrý jen když není vlhko k urychlení temperace. Na druhou stranu to skoro není potřeba, protože běhen cca 2 hodin není potřeba přeostřovat. Ale i tak to není možné nějak automatizovat nebo zevšeobecnit pravidlo - všechno je potřeba stejně hlídat a podle toho postupovat. Včetně toho, že kopule je otevřena už při západu Slunce jednak vyvětrána a jednak vše tepmerováno
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Jak skladovat dalekohled?

#45

Příspěvek od Myval »

Psion píše: 20. 12. 2021, 23:53 To že sklo "teče" jsem viděl před desítkami let lety, kde ukazovali průhyb na skleněné tyči položené mezi dvěma opěrnými body. Tady je něco k tématu.

https://www.sciencedirect.com/science/a ... via%3Dihub

Jestliže průhyb špatně upevněného primárního zrcadla je časem trvalý, pak se musí tlakem sklo nevratně deformovat, jiné vysvětlení není.
Ta casova skala pruhybu je ale nejspis uplne jinde. V tom textu od pana Rehore je dobre ze udava i reference. Precetl jsem si ten clanek od Maurizia Vennoni z roku 2006 odkud je prevzat obr. P.1 v tom textu, ktery ukazuje deformaci zrcadla v case. Ten clanek tvrdi neco uplne jineho nez ten text pana Rehore: jednak vyluciji ze popsana deformace vznikla tecenim skla (na to je merena casova skala prilis kratka). Tuto deformaci zaznamenali pouze u dvou z peti identickcych sklenenych kotoucu, ktere byly vsechny skladovany roky ve svisle poloze. Nedospeli k jasnemu zaveru co tuto deformaci zpusobilo, jako jednu z moznosti navrhuji reakci mezi povrchem kotouce a vzdusnou vlhkosti. Dalsi vec ktera nesouhlasi je ze zatimco jsou dane kotouce z cisteho kremiciteho skla, tak se v ceskem textu tvrdi ze jsou z BK7.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Odpovědět