Jak skladovat dalekohled?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak skladovat dalekohled?

#61

Příspěvek od MilAN »

Jasně, tu ironii chápu. Jen to možná pro někoho je potřeba alespoň dvěma smajlíky zdůraznit, aby to nebral jako fakt. :)
Ale v něčem můžeš mít pravdu : některé dalekohledy jsou prakticky nepoužitelné už z výroby - ale ne kvůli stárnutí optiky

to dvader : cokoliv, co je spojeno s mobily a jejich OS k ovládání něčeho, může být po 5 letech problém. Používal jsem 10 roků chytrý Samsung, a postupně se z něho stával už jen telefon s foťákem a budíkem . A s malými výrobci astro hardwaru to může být podobné, jako s malými dodavateli energií. Jenže asi bez náhrady.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Jak skladovat dalekohled?

#62

Příspěvek od peta62 »

dvader píše: 23. 12. 2021, 10:04 ......
V případě PC to znamená udržovat si starší stroj se starším OS.
......
Bohuzel staci aby odesla komponenta a situace nema reseni, protoze pro nove nejsou drivery. Zazil jsem to ted u pocitace pro strejdu, 85 let, nechtel jsem mu nic menit, aby se nemusel ucit nove prostredi, ale ani expert na instalace to nedal dohromady. I ve svem oboru vidim, ze nektere firmy se nad zpetnou kompatibilitou, ktera byla drive zakonem bez vyjimek, jen pobavene smeji.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak skladovat dalekohled?

#63

Příspěvek od Psion »

Cztwerec píše: 23. 12. 2021, 10:24 Milan: Podle logiky která se tu píše. To je snad chápeš, nesmysl a ode mě ironická poznámka.
Chce to trochu počítat, ty odchylky u menší optiky jsou minimální, zbytečně to hrotíš a u tebe taková věc nehrozí díky častým výměnám optiky. Samozřejmě by někomu vadilo že po 30 letech má zrcadlo má místo lambda/12 "jen" lambda/10.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Jak skladovat dalekohled?

#64

Příspěvek od g »

a po takové době bude už min. 10-15 let zralé na nové pokovení..
Jestli-že bude mít takto definovaný povrch, bude pokovení v současnosti velkým oříškem - nejblíže profesionálně pokovují v Německu a cena se blíží u 8" k 10 tis.Kč, doba dlouhá (Orion Optics provádí za polovinu, ale proklatě jim nevěřím, navíc Hilux pokovení není vhodné pro pozorovatele dvojhvězd a planet). V DE a v HU - provádějí pomocí iontů IBAD, ne jen rozprskem ve vakuové komoře.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Jak skladovat dalekohled?

#65

Příspěvek od Achernar »

Přidám k té teorii něco praxe: před časem jsem koupil dalekohled. Je to refraktor 102/1640. Objektiv je Merz z osmdesátých let 19. století, tubus dalekohledu pak z roku 1922. 70 let stál v kůlně opřený o zeď s objektivem dolů, přičemž vrchem – okulárový konec byl otevřený – do toho padal všelijaký sajrajt, lezli tam pavouci a tak. Dal jsem objektiv vyčistit, z tubusu vymetl ten sajrajt a dnes normálně pozoruju.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
kuceraz
Příspěvky: 584
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Jak skladovat dalekohled?

#66

Příspěvek od kuceraz »

Deformaci zrcadla je tu věnováno už několik stran, ale co takové pokovení, které nakousnul g ?
Zde bych čekal, že to bude aktuálnější už jen kvůli tomu, že degradace odrazivosti se bude násobit kvůli dvěma zrcadlům.
dvader píše: 23. 12. 2021, 10:04 Ohledně SW to to zase tak růžové být nemusí, pokud totiž výrobce nebude SW aktualizovat, tak se může stát, že na novějších OS už ten starší SW nepojede. Reálně to hrozí hlavně na mobilních zařízeních, kde mám zkušenosti, že čas od času jsou v nové verzi iOS či Android takové změny, že stará aplikace nefunguje. A po čase člověk HW obměnu udělat víceméně musí...
V případě PC to znamená udržovat si starší stroj se starším OS.
Tohle není neřešitelná situace. Řeší to (minimálně na PC, ale určitě to umí i mobily) virtualizace.
Na nejnovějším OS - dnes Win10/11 si můžeš virtualizovat jaký systém se ti zamane a rozjet na něm pro něj určený SW.
Často využíváno na staré hry, které pod moderními systémy nejedou.
Jediný menší zádrhel pak nastává, když je potřeba to správně nakonfigurovat, aby programy mohly z virtualizačního SW "ven", například do internetu, ale to není nic nezvládnutelného.
Slušné virtualizační nástroje jsou i zdarma.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak skladovat dalekohled?

#67

Příspěvek od MilAN »

Který virtualizační spolehlivý free program doporučíš co do jednoduchosti konfigurace a ovládání a co do univerzálnosti ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Jak skladovat dalekohled?

#68

Příspěvek od dvader »

Na PC/Win by měl být pro osobní použití dostatečný VMware Player viz:
https://www.vmware.com/cz/products/work ... layer.html

Linux má nativně KVM a pro Mac je nejlepší Parallels Desktop, který je za celkem přiměřenou cenu, když vezmu, kolik nás stojí dalekohledy...
Ten problém s kompatibilitou bude hlavně u těch mobilních zařízení, jak jsem o tom psal.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak skladovat dalekohled?

#69

Příspěvek od Psion »

Achernar píše: 23. 12. 2021, 12:23 Přidám k té teorii něco praxe: před časem jsem koupil dalekohled. Je to refraktor 102/1640. Objektiv je Merz z osmdesátých let 19. století, tubus dalekohledu pak z roku 1922. 70 let stál v kůlně opřený o zeď s objektivem dolů, přičemž vrchem – okulárový konec byl otevřený – do toho padal všelijaký sajrajt, lezli tam pavouci a tak. Dal jsem objektiv vyčistit, z tubusu vymetl ten sajrajt a dnes normálně pozoruju.
Při F15 a průměru 100 mm se nějaká odchylka od ideální plochy řešit nemusí :) Taky mám objektiv kolem r. 1900, to se ani neřešily AR vrstvy. U čočky vážící třeba 100 kg je to něco jiného.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Jak skladovat dalekohled?

#70

Příspěvek od Achernar »

Psion píše: 23. 12. 2021, 15:45
Achernar píše: 23. 12. 2021, 12:23 Při F15 a průměru 100 mm se nějaká odchylka od ideální plochy řešit nemusí :) Taky mám objektiv kolem r. 1900, to se ani neřešily AR vrstvy. U čočky vážící třeba 100 kg je to něco jiného.
Já vím, to je mi jasný. Ukazuju to jen jako příklad extrémně špatné péče – těžko mě v tomhle může někdo tady překonat. Přesto lze dalekohled i po tom všem normálně provozovat (bez refigurace optických ploch). V tomhle světle pak nějaké drobné nedokonalosti průběžného skladování opravdu nehrajou roli. Krom toho – jak oni to dělají třeba s takovým Yerkesem? Řekl bych, že to prostě k ránu zadeklujou, zhasnou a jdou domů. A takhle to dělají už 130 let.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak skladovat dalekohled?

#71

Příspěvek od Psion »

Yerkes dávají do polohy, kde minimalizují deformaci. Totiž u takto těžkého objektivu, který má 220 kg dochází k průhybu optiky vlastní váhou, někde jsem viděl měření. Objektiv je F19, díval jsem se dalekohledem na Arcturus, kolem bylo sice slabé modré haló, ale i tak jsem byl za ten pohled vděčen, nádherná záře hvězdy! Pro zajímavost jsem spočítal RC index toho 100 cm objektivu - má hodnotu 26.88. Většinou se ale pozoruje s clonou na objektivu, tedy výsledně je to F25, pak je RC index 15.6.
kuceraz
Příspěvky: 584
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Jak skladovat dalekohled?

#72

Příspěvek od kuceraz »

MilAN píše: 23. 12. 2021, 13:00 Který virtualizační spolehlivý free program doporučíš co do jednoduchosti konfigurace a ovládání a co do univerzálnosti ?
Za sebe mohu doporučit Oracle VirtualBox.
Konfigurace není složitá, ale pokud člověk vůbec neví, o co jde, nemusí to pro něj být úplně triviální.
Na webu lze pro takové případy určitě najít spoustu různých návodů - je to známý program.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak skladovat dalekohled?

#73

Příspěvek od Psion »

Jak je na tom VirtualBox s perifériemi? Vím, že řada lidí mělo problém pak připojit nejen složitější zařízení, ale i spec. tiskárnu apod.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak skladovat dalekohled?

#74

Příspěvek od MilAN »

Při přechodu na WIN 10 jsem celkem pracně na Virtual Box měl Win XP, po 30 dnech mě to otravovalo přeinstalací a změnami nastavení. Nevím, jestli se něco později změnilo, jestli je nějak přívětivější free verze, ale tu proceduru se mi nechce znovu zkoušet, abych ji potom zase musel vyhodit. Proto jsem se ptal po jednoduché spolehlivé náhradě.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Jak skladovat dalekohled?

#75

Příspěvek od zuzi »

Mě virtuální box pri update nerozbije virtuální stroje, to byla nejspíš nějaká náhoda. Zkusil bych to klidně ještě jednou.
Odpovědět