Jak skladovat dalekohled?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2245
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Jak skladovat dalekohled?

#76

Příspěvek od peta62 »

Ja jsem u Virtual Boxu nemohl prenest virtual od kolegy aby pracoval, u VMware jsem na podobny problem nikdy nenarazil a pouzivam jej i s kolegy snad deset let.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
kuceraz
Příspěvky: 584
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Jak skladovat dalekohled?

#77

Příspěvek od kuceraz »

Psion píše: 24. 12. 2021, 08:50 Jak je na tom VirtualBox s perifériemi? Vím, že řada lidí mělo problém pak připojit nejen složitější zařízení, ale i spec. tiskárnu apod.
To bohužel nedokážu říct, já na VirtualBoxu rozjížděl různé systémy, ale nikdy periferie.
Většinou šlo o různé síťové pokusy nebo instalaci starého OS kvůli spuštění starého programu...
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Milgorn
Příspěvky: 20
Registrován: 15. 06. 2021, 19:29

Re: Jak skladovat dalekohled?

#78

Příspěvek od Milgorn »

Zdravím, trochu oživím toto téma....

Mám dotaz ohledně skladování dalekohledu typu dobson (montáž i teleskop). V interiéru ho úplně není kam u nás dát, proto by byl dlouhodobě uložen v zámořském kontejneru (plechová krabice), který máme jako kolnu na zahradě. Kontejner uvnitř větrá, dovnitř nezatéká - je zastřešen, vzdušná vlhkost v něm bude podle mě normální podobná pokojové, rozhodně se nikde nedělá plíseň ani nikde nic nerosí. Nejsem si jistý jestli jsou problémem teploty, kontejner není zateplen, takže teploty se v něm mění podle teploty venku, ty vyšší v létě asi nevadí, ale v zimě když bude tuhý mráz, tak v kontejneru bude max o 2 stupně vyšší teplota. Možná je to naopak výhoda, tím že odpadá nutnost temperace před pozorováním. Jistý si ale nejsem a proto se ptám, nerad bych aby dalekohledu dlouhodobé skladování tímto způsobem uškodilo. Stejným způsobem by byly skladovány i okuláry, aby bylo vše co k sobě patří na jednom místě.

děkuji za vaše zkušenosti a rady. M.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4137
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak skladovat dalekohled?

#79

Příspěvek od biker.fm »

Proste tam to dej a neres to. Okukary a dalsi prislusenstvi by jsem ale radeji vzal domu.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak skladovat dalekohled?

#80

Příspěvek od MilAN »

Neřešil bych ani okuláry- v nějakém uzavíracím boxíku to bude O.K.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4137
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak skladovat dalekohled?

#81

Příspěvek od biker.fm »

Ja to myslel tak ze by jsem si ty okulary vzal domu z jedineho duvodu. Pokud by prevysovaly cenu toho dobsonu a nekdo by mi tu plechovou boudu vykrad... (mohl jsem to napsat hned do toho meho prispevku proc). Samozrejme je to jak pise MiLaN, klide je nechat u dalekohledu v nejakem boxiku.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Milgorn
Příspěvky: 20
Registrován: 15. 06. 2021, 19:29

Re: Jak skladovat dalekohled?

#82

Příspěvek od Milgorn »

No ona je to sice jen kovová bedna, ale jsou tam dva různé typy zámků jejichž rozbití by vyžadovalo dost hlučnou prácičku, je to osvětleno z výšky světlem s pohybovým čidlem, na zahradě jsou dva němečtí ovčáci a v domě se zabezpečovačkou majitel (já) s docela slušnou sbírkou střelných zbraní.. což samozřejmě případný pachatel nemůže vědět, nicméně držím se hesla příležitost dělá zloděje a majetek si chráním seč můžu. Ale pokud se rozhodnu pro samotný dobson, tak s mojí představou o okulárech to nebude zas taková ďarda aby převýšili cenu dalekohledu.. navíc lokalita v které bydlím je celkem prostá snědých obyvatel..
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Jak skladovat dalekohled?

#83

Příspěvek od Myval »

biker.fm píše: 02. 01. 2022, 21:21 Proste tam to dej a neres to. Okukary a dalsi prislusenstvi by jsem ale radeji vzal domu.
Ja bych taky okulary vzal domu, ale z duvodu vlhkosti. Cim vyssi vzdusna vlhkost, tim vetsi riziko vzniku plisne na optice, Plisen vetsinou potrebuje radu let nez se rozroste, ale tento konicek dela spousta lidi cely zivot. Za sebe po pozorovani necham vsechny okulary oschnout a potom je neprodysne zavru do zavarovacich sklenic, kde je v kazde dostatecne mnozstvi silikagelu. Nemyslim si ze by to bylo prehnane - plisen povazuju za nejvetsi pohromu pro optiku, proti tomu je pripadne poskozeni pri cisteni radove mene nebezpecne.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak skladovat dalekohled?

#84

Příspěvek od MilAN »

Mám Naglery v kopuli volně v zásuvce a jsou tam 30 roků vystaveny všemu ( kromě deště).A myslím, že nejlépe našim hračkám je, když s nimi pozorujeme a co nejméně vymýšlíme, jak jim udělat dobro :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Jak skladovat dalekohled?

#85

Příspěvek od Myval »

Tak to vam preji ze mate prihodne misto pro uskladneni hracek na pozorovani. Ja jsem se silikagelem zacal az po vlastni zkusenosti kdy se plisen objevila na polni cocce asi dvacet roku stareho okularu. Od te doby jsem si poridil sofistikovanejsi okulary o ktere nechci prijit.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak skladovat dalekohled?

#86

Příspěvek od Cztwerec »

Zjistil jsem jednu zajímavost s vlhkostí, když pod plachtu hodíte jakýkoliv savý materiál - ručník, starou deku apod. tak se nachlastá právě tohle a vlhkost přímo (ta stékavá kondenzace) je na minimálním množství plochy a není pro ni prostor.

Vyzkoušeno poslední dva měsíce :D rez a ni vlhkost nikde a to mrzlo pršelo i bylo teplo.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Jak skladovat dalekohled?

#87

Příspěvek od Homer »

Jestli to nebude tím, že deka, ručník atd...položené na přístrojích vytvoří dodatečnou tepelnou izolaci a omezí i emisivitu.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak skladovat dalekohled?

#88

Příspěvek od Cztwerec »

Hele Homere, vím, že tomu rozumíš určitě lépe než já. Tohle je praxe. Možné to fakt je jak říkáš. Já jsem si dlouho lámal hlavu, jak zamezit šíření vlhkosti od spodu plachty a možná tohle je "řešení"...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7200
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jak skladovat dalekohled?

#89

Příspěvek od Artaban »

Skladuju dalekohled venku v altánku kam samozřejmě neprší, ale vlhko mlha atd. tam je. Navíc 2m od jezírka. Mám ho přikrytý jen prostěradlem a ještě se nestalo aby byl někdy zarosený.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11545
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Brousicí stroj na optiku

#90

Příspěvek od Psion »

Problém je, že se sklo (objektiv) dokáže prohnout, např. v moc utažené objímce a výrazně zhorší optické vlastnosti. Jak potvrdil p. Melich z Toptec , někdy i trvale. Tedy bavíme se o velmi malých průhybech. Já jsem si to nedávno ověřil i na filtru, který jsem dal do umělohmotné objímky, bez nějakého velkého přítlaku a hvězdy na snímku byly nepoužitelné.
Odpovědět