Úprava jasu hledáčků typu Red Dot

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 272
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Úprava jasu hledáčků typu Red Dot

#1

Příspěvek od bobek »

Inspiroval jsem se článkem na Posec o úpravě jasu hledáčků typu Red Dot. Rozhodl jsem se provést výměnu SMD odporů. Původní rezistory jsou o výkonu 0,125W, větší 0,25W se tam ale vejdou také. Je potřeba použít páječku s velmi tenkým hrotem. I pájecí stanice Proskit SS-202F, určená na pájení SMD součástek, má vcelku tlustý hrot, takže výsledek je na pohled trochu „humpolácký“, ale plně funkční.

Hodnoty rezistorů jsem zvolil odhadem a kontrolou ve tmě. Pro polohu s maximálním jasem jsem je u některých hledáčků ponechal původní s ohledem na použití při denním pozorování. U hledáčku TS RDAC bylo vhodné zvolit kompromis, aby zelený bod byl vidět ve dne a červený v noci již neoslňoval, protože odpory jsou pro obě diody společné. Naštěstí svítí zelená dioda jasněji.

Osvědčilo se mi i použití starší baterie CR2032 – nová má napětí kolem 3,3V a např. vybitá s cyklopočítače VDO má 2,8V, což pro hledáček stačí.

Výměna SMD rezistorů trvá u jednoho hledáčku 30 – 45 minut, hodnoty viz přiložená tabulka.
Přílohy
úprava red dot AF foto.jpg
úprava red dot AF foto.jpg (206.38 KiB) Zobrazeno 1978 x
Hodnoty SMD rezistorů Red Dot.png
Hodnoty SMD rezistorů Red Dot.png (281.01 KiB) Zobrazeno 1978 x
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Úprava jasu hledáčků typu Red Dot

#2

Příspěvek od dvader »

Super práce a informace pro ostatní!

Není u těch WO/TS ten nejvyšší jas příliš malý?
Třeba občas se za dne hodí bod vidět pro seřizování…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 272
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: Úprava jasu hledáčků typu Red Dot

#3

Příspěvek od bobek »

Zrovna ty dva hledáčky ve dne nepoužívám, tak jsem si i maximální jas snížil, ale není problém si ho ponechat původní. Je fakt, že po úpravě mi zatím v noci bohatě stačily první tři polohy přepínače.
Odpovědět