Věk astronomů

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět

Do jaké věkové skupiny patříte?

0-19 let
2
1%
20-29 let
14
7%
30-39 let
40
21%
40-49 let
50
26%
50-59 let
43
23%
60-69 let
29
15%
70-100 let
12
6%
 
Celkem hlasů: 190

Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2867
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Věk astronomů

#31

Příspěvek od Homer »

Ne že bych byl sociologem ( mám jen jednu zkoušku :-) ), ale mám neodbytný dojem, že jsme jen určitou vlnou, která pluje časem - řekněme takový relikt. Takže jsme se o tuto oblast někdo méně, někdo více, někdo s přestávkami, zajímali od mládí a dosud to u těch hlasujících vydrželo. No a jak běží čas, tak stárneme. Další "vlna" za námi, pokud vůbec je, je zřejmě nevýrazná. Velmi podobné to bude u skautů, turistů, modelářů atd. Je to jednoduše postupnou evolucí doby, šířkou možností nabídky, možná i určitým oplošťováním šíře vzdělanosti a zájmů, protože se ledasco dá zkonzumovat hotové, bez většího úsilí a pohodlně.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3407
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Věk astronomů

#32

Příspěvek od hades »

Tak pod toto se podepíšu. :?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Věk astronomů

#33

Příspěvek od Cztwerec »

No vlastně mě jedna věc na tom všem hrozně láká a tou je právě ta složitější cesta, kde je odměnou vlastní zkušenost a pocit objevu. Ona ta cesta může být cílem. Pro mě to tak je.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4505
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Věk astronomů

#34

Příspěvek od dvader »

Jak psal Homer, je to všude stejné…
Vím to od táty ohledně filatelie a na high-end fóru (hifisti) se stejná anketa dělala loni a věkové rozvrstvení i počet hlasů v podstatě stejný jak zde.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Věk astronomů

#35

Příspěvek od Roman (Rick) »

Taktiez sa stotoznujem s prispevkom od Homer. Sice mam 35 rokov, astronomii sa venujem od svojich 12, ale pride mi, akoby som bol posledna "generacia", co sa o nieco take zaujima. A hlavne, co sa tyka "kvality pochopenia podstaty veci" (ono uz na vyske som videl, ako sla kvalita ucebnych materialov dolu oproti starsim kniham). Moje najlepsie astronomicke/fyzikalne knihy su zo 60-80 rokov. Holt, doba (ludia, svet) sa hodne zmenila od "generace X, ci Y".
balda
Příspěvky: 16
Registrován: 06. 06. 2017, 19:21
Bydliště: kadaň
Věk: 74

Re: Věk astronomů

#36

Příspěvek od balda »

Nejsem na astroforu moc aktivní,ale oblohu sleduji hodně často.Mám Meade LX200-10".Tady v okolí mají zájem mladší lidé jen okrajově,ale když je vezmu na pozorovatelnu a ukáži jim planety nebo třeba kulovky ,tak se diví co je vše vidět.Nefotím,protože neumím zpracování,ale pohled na oblohu je pro mne vždy zážitek.Balda.
Hrozno
Příspěvky: 36
Registrován: 16. 09. 2021, 11:50

Re: Věk astronomů

#37

Příspěvek od Hrozno »

Ja by som to videl este z ineho pohladu. Ta vekova struktura sa podla mna nebude casom velmi menit a ako napisal aj kolega ze vekove rozlozenie je rovnake aj v inych druhoch hobby. Ludia 20-29 riesia byvanie, zariaduju by, setria a kupuju auto, nemaju peniaze na ine. Ludia 30-39 riesia deti, nemaju cas. A potom nastane obdobie v zivote 40+ kedy je uz aj casu a u mnohych aj peniaze. To zazivam aj v oblasti modelarskeho hobby.
SW EvoGuide 50ED + ASI294MC, pointer ZWO 30F4 MiniScope + ASI120MM Mini,
montaz SW AZ EQ6 Pro, ASIAIR astrocomputer
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 46

Re: Věk astronomů

#38

Příspěvek od alien5 »

Jo starneme vidim to na fotkach a novacci nikde.
Lidi jsou prehlceni medii.
Me je 44. Aktivni v astronomii od roku 1997, prvni navsteva na hvezdarne a hned polarni zare:).
Ale v roce 1989, 17 listopadu jsem byl na panu Grygarovi v kine kde mel prednasku 👌👌. Tehdy me zcala astronomie fascinovat.Pekny den
Přílohy
A87D90ED-80A5-4259-B295-6DE1C933BCD2.png
A87D90ED-80A5-4259-B295-6DE1C933BCD2.png (253.6 KiB) Zobrazeno 1673 x
kuceraz
Příspěvky: 584
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Věk astronomů

#39

Příspěvek od kuceraz »

Psion píše: 28. 11. 2021, 18:48 Každopádně se ten věk pěkně vyprofiloval, evidentně je astronomie koníčkem starších lidí a mám pocit, že dříve tomu bylo jinak. Jasně, doba se mění a astronomie není už tak v kurzu jako bývala.
Tady to trochu zkresluje. Jak už tu padlo - mladší generace obecně používají jiné komunikační kanály a mám pocit, že fóra obecně jsou na ústupu a lidé se přesouvají na sociální sítě. Zároveň mám ale pocit, že tady tento "filtr" zkvalitňuje diskuzi - neřeší se tolik blbostí ;)
Na facebooku je několik astro skupin a tam je mladých spousta, jestli dokonce nebudou převažovat.
dvader píše: 27. 11. 2021, 10:29 Pokud bude hlasovat 100, tak je to na gratulaci a přípitek :lol:
120 odpovědí, kdy bude slíbený přípitek? :)
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4505
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Věk astronomů

#40

Příspěvek od dvader »

Už jsem ten počet komentoval v příspěvku #23.

Jinak je otázkou, jestli ty astro skupiny na asociálních sítích jsou spíše jen tlachání, nebo ti členové aktivně pozorují…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Věk astronomů

#41

Příspěvek od Psion »

Je pravda, že se životní cyklus úplně změnil, v 70-80tých letech bylo běžné řešit děti v 18-25 letech a v 30-35 letech začínali mít lidé čas na koníčky a v 40-45 byli dědové a babičky, dnes "babičky a dědové" zakládají teprve rodiny :) (jako moje děti) Čekal jsem tedy, že dnes mladí do 30 let mají spoustu času pro sebe.

Koukal jsem na facebook, že by to tam nějak žilo se říci nedá, spíše je to často jen prezentace fotek (astrofotky) a někteří členové těch skupin chodí sem nebo chodili, než je něco otrávilo, přece jen některé dohadování, které je zde v poslední době časté, lidi nebaví. Chápu, že facebook je pro lidi co jej často používají asi zajímavější spojení, já tyhle media programově odmítám, asi jako většina mých vrstevníků.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4145
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Věk astronomů

#42

Příspěvek od biker.fm »

Male OT. Facebook nepouzivam cimz nerikam ze by jsem se tam treba nekdy nepodival. Bohuzel FB ma tu skupinu pouze pro zaregistrovane a prihlasene. Jsem rad ze zdejsi forum nikoho nenuti k registraci kdyz se chce neco dozvedet.

Co se tyce veku, dnesni doba moc ve velkem neumoznuje lidem aby se venovali svym konickum. Resi se prioritnejsi zalezitosti.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Věk astronomů

#43

Příspěvek od Zbych »

To je nostalgie a lítosti :roll:. Na jednu stranu to někdy vypadá, že je pokles o koníčky, na stranu druhou jsou někde plné zájmové kroužky. Z části je to ale vina "nás samých" v tom, že si nevychováváme nástupce. Mnozí si doma lepí modely, včelaří, dělá meteorologii, ale máte kolem sebe děti, mladé... nebo si hrajeme na vlastním dvorečku?

Navíc, svět zde mnohých je zde na fóru a někteří mají představu, "kdo není na AF, jako by nebyl" ;). Vím o spoustě lidí, kteří zde nejsou a vím možná o 20 hvězdářích, kteří by mohli odkliknout kolonku do 19 let.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2867
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Věk astronomů

#44

Příspěvek od Homer »

Vyjmenovali jsme řadu příčin a každá má myslím svoji validitu. Myšlenka o následnících mne napadla už dříve. Možná by nebylo od věci se zde zeptat i na tohle. Kdo z nás má ve svých dětech pokračovatele ve svém koníčku - ať je to co chce. Já musím po pravdě odpovědět, že nemám. A počítám, že rodiny, kde koníček přešel z generace na generaci, budou ve velké menšině. Mí dva synové se ještě mým SCT ani nepodívali, o manželce ani nemluvě :-).

A ti mladí, kteří nechodí na AF? Oni sem nechodí ani mnozí staří - a tak myslím, že by to tuto statistikou moc nezměnilo. Zájmové kroužky jsou sice plné, ale děti migrují z jednoho do druhého, trvalý zájem je vzácný. Vidím to na našich vnučkách. Jednou zpívání, podruhé zálesáctví, potřetí tanečky, potom korálky atd. Ono taky i ty kroužky jsou často komerce, platí se za ně a podle toho to vypadá.
No nic, doba je taková a moc s tím nenaděláme.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Věk astronomů

#45

Příspěvek od Psion »

Pokud moje vnoučata nebudou znát souhvězdí, názvy hvězd a základní věci, tak se k nim neznám :) bohužel u vlastních dětí jsem to zanedbal, takže vnoučata dostanou masivní školení :D Musíme vychovávat mladou generaci, když se k tomu školství nemá.
Odpovědět