Věk astronomů

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět

Do jaké věkové skupiny patříte?

0-19 let
2
1%
20-29 let
14
7%
30-39 let
40
21%
40-49 let
50
26%
50-59 let
43
23%
60-69 let
29
15%
70-100 let
12
6%
 
Celkem hlasů: 190

Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2854
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Věk astronomů

#46

Příspěvek od Homer »

Já jsem to nezanedbal - kvůli našim klukům jsem měl v jejich školním věku malý astrokroužek s několika jejich kamarády. Odpadl jeden, potom druhý a naše kluky to bez kámošů přestalo bavit. Z kroužků jsem vyléčen, z práce na hvězdárně patřící město rovněž. Dnes, když mám svoji hvězdárničku a oni by se mohli zastavit a zapozorovat, tak se jeden stará o chalupu a druhý o akce s kamarády a posilovnu.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2245
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Věk astronomů

#47

Příspěvek od peta62 »

Homer píše: 29. 11. 2021, 13:08 .... Mí dva synové se ještě mým SCT ani nepodívali, o manželce ani nemluvě :-).

....
Pritelkyne rika vsemu v dalekohledu puntiky a tak jednou, dvakrat do roka se podiva na Mesic, Jupiter, Saturn, M57. Bojim se ji ukazat hodne rozostrenou hvezdu, aby to neoznacila za nejlepsi, co kdy dalekohledem videla. :oops:
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 172
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Re: Věk astronomů

#48

Příspěvek od Míra Pech »

Já mam doma samý holky, včetně pesiny :-) a Astronomie nechytla ani jednu. Za největší úspěch považuju to, že se loni šly podívat na konjunkci Jupitera se Saturnem. A to je asi tak všechno.
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1122
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Věk astronomů

#49

Příspěvek od Pavebo »

Kolegové, já bych to tak černě neviděl. Věk je hodně relativní záležitost a možná, že mi nominální starci, díky svým drahým teleskopům, si nevidíme ani na onu pověstnou špičku nosu. Věřím, že astronomie bez nás neumře na úbytě, a že je tu kolem spousta mlaďochů, kteří v tomto okamžiku směřují někam dál a výše než bylo dáno nám. A nemusí to ani nikde ventilovat, třeba ani na AF. Hledět na okolní svět prizmatem AF je opravdu pošetilá věc, zkuste se podívat např. na ta množství opravdu kvalitních astrofotografů na různých webových stránkách, z nichž mnozí včera dopili mateřské mléko a ejhle, dneska fotí, až se se svými ubohými fotkami červenám hanbou. A že se v rodině nepřenese koníček z otce na syna, to je život, mají své zájmy a třeba také ani nepotřebují otcovský vůdčí ostrovtip (v tom lepším případě). Jsem obětí téhož efektu maje dva syny a oba jsou “astroplaší”.
Mimoto se mi zdá, že AF není úplně vhodné podhoubí pro rozvoj nového, nezoceleného adepta. Velice často mám pocit, že některým členům fóra jde především o profilaci vlastního ega nehledě na následky, a běda tomu, kdo sem dá cosi svého, aby se dozvěděl, co je vlastně zač. Viz poslední případ s Romanem. A je jasný, že MMys to všechno nemůže zachránit sám, to by se nehnul od klávesnice . Proto se možná také mnozí bývalí i současní členové AF “hromadí” někde na té “ksichtové knize” a je jim sakra fajn a úplně jedno, že by svým hlasováním možná snížili věkový průměr. ;)



Takže
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1280
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Věk astronomů

#50

Příspěvek od Zbych »

Tak tak. Jinak, nutit své děti do něčeho, co by je nebavilo, také není správné. Vím tu o dvou rodičích (které tu většina zná), u nichž jablko spadlo daleko od stromu a oba jsou rozumní a nenutí je do svých koníčků ;). Někdy je zajímavé, že děti mají pro nás neuvěřitelné kombinace zájmů a baví je to.

Mladí jsou především na sociálních sítích.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2245
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Věk astronomů

#51

Příspěvek od peta62 »

Ono ze socialnich siti asi nejsou zvykli, aby jim zmizel prvni prispevek, kde vetsinou zadaji o pomoc. Nenajdou jej a uz se sem nikdy nevrati.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2220
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Věk astronomů

#52

Příspěvek od juh »

Čo sa týka detí, ruku na srdce. Koľkí z vás sú tu takí, u ktorých sa tento koníček preniesol z niektorého rodiča na vás? Predpokladám, že prsty na rukách budú v pohode postačovať, možno aj to bude veľa.
Za seba môžem povedať, že moja mama poznala akurát tak Veľký voz a môj otec vedel o tom asi toľko, že cez deň svieti Slnko a v noci Mesiac a hviezdy.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2854
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Věk astronomů

#53

Příspěvek od Homer »

Debata je už trochu mimo. Tento miniprůzkum ukazuje, že hlasující vzorek tenduje ke střednímu a vyššímu věku. Stejně to vidím u místní organizace včelařů ( tam je to ještě o dost horší ), u divadelních ochotníků, kamarád to viděl stejně u chovatelů atd. Samozřejmě přichází i nějací mladí, ale není to významné množství. Bude to podle mého obecný projev doby s mnoha, zde už vypsanými příčinami. Myslím, že mladé už taky moc nebaví sdružování a volí raději individualismus - je holt jiná doba ( host vyhazuje vrchního, jak říká klasik :-)).
Patrik93
Příspěvky: 120
Registrován: 23. 01. 2020, 21:42
Věk: 31

Re: Věk astronomů

#54

Příspěvek od Patrik93 »

Homer, s tým plno súhlasím - som veková kategória 2 ešte 2 roky a musím povedať že hranie sa na vlastnom piesočku mi vyhovuje.
Nejde o to že by som sa nechcel čosi od skúsenejších dozvedieť alebo naučiť, ale už len ten pocit ako by som sa medzi vami cítil pri tom že nič neviem je pre mňa dosť odpudivý na to aby som sa na žiadnom zraze neukázal (zatial). Je to môj osobný boj a raz ho prekonám, otázkou je koľko to potrvá a či potom ešte budete mať záujem sa stretávať (dúfam v to že áno). Druhá vec je tá že je žena nervózna už len keď sedím na záhrade do 2 - 3 rána :D nie to ešte keby idem na celú noc kamsi ku Prahe poprípade inde.
Tak či tak, prajem všetkým pekný deň.

S pozdravom Patrik.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Věk astronomů

#55

Příspěvek od Roman (Rick) »

Patrik, ale toto je presne opacny dojem, ktory by si zo stretnuti, ci nejakej astro komunity mal mat. To, ze tunajsi clenovia musia neustala davat najavo svoje ego a tym odpudzovat novacikov od tohto uzasneho konicka je vec druha.

Ja som bol vzdy samouk, introvert, ale najlepsie casy boli, ked som chodil na sutaze, tabory, stretnutia, pozorovania - von medzi ludi s rovnakym zaujmom a tam sa delil o radost z tohto konicka. Tento virtualny svet na to zdaleka nema - v 99% je to len o egu a sutazeni - a je jedno ci je to na AF, alebo FB, alebo inych forach/socialnych sietach.

peta62: tiez trefna poznamka.

PS: zaujimalo by ma, kolko je tu aktivnych clenov (napr. s 3-5 prispevkami tyzdenne), kedze zatial hlasovalo 122 ludi a clenov AF je 7714 ...
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4500
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Věk astronomů

#56

Příspěvek od dvader »

To Roman:
Nemyslím si, že by to tu bylo vůči nováčkům až tak hrozné, jak píšeš...
Ano, občas se objeví ostřejší reakce, ale je to výjimečné a dost často si to přivodí i ten nováček sám svými reakcemi, protože se mu nelíbí pravda, kterou uslyší.

Aktivních, co napíší několik příspěvků do týdne, tu bude dle mého odhadu tak do dvou set. Také by mne to zajímalo - třeba to MMys dokáže nějak ze statistik vytáhnout.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2854
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Věk astronomů

#57

Příspěvek od Homer »

Zajímavé by to asi bylo, ale nejsem si jistý jak moc vypovídající. On ne každý má "koule" nebo chuť příspěvek napsat, natož třeba zveřejnit svůj fotopokus. Taky ne každý snese kritickou poznámku, někteří čekají předem jen pochvalu, ať už se jedná o fotku nebo třeba stavbu. Další zase vyjádří názor k dílu jiného aniž by měli dostatek zkušeností a erudice.
Myslím že část registrovaných si sem chodí něco přečíst a nemají potřebu cokoliv psát. Ale budou i tací, co na AF dávno rezignovali a buď ho k životu nepotřebují, nebo k životu nepotřebují už ani tento koníček.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Věk astronomů

#58

Příspěvek od Artaban »

Patrik93 píše: 29. 11. 2021, 16:18 Nejde o to že by som sa nechcel čosi od skúsenejších dozvedieť alebo naučiť, ale už len ten pocit ako by som sa medzi vami cítil pri tom že nič neviem je pre mňa dosť odpudivý na to aby som sa na žiadnom zraze neukázal (zatial). Je to môj osobný boj a raz ho prekonám, otázkou je koľko to potrvá a či potom ešte budete mať záujem sa stretávať (dúfam v to že áno)
Každý to má jistě trochu jinak a je nějaké povahy. Jestli pozoruješ blízko Prahy, tak se ukaž někdy z jara v Konojedech. viewtopic.php?t=22000 Možná se pak nebudeš moct dočkat, až tam zase pojedeš ;) Osobní setkání, je něco úplně jiného, než si jen psát na AF.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Patrik93
Příspěvky: 120
Registrován: 23. 01. 2020, 21:42
Věk: 31

Re: Věk astronomů

#59

Příspěvek od Patrik93 »

Ďakujem za pozvánku, určite ju niekedy využijem. Najväčší problém sú tie 2 hodiny autom na miesto alebo 1,5 :) Ale to je už trochu OT, takže môžeme pokračovať v inej sekcii nech to tu neplevelíme.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8299
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Věk astronomů

#60

Příspěvek od Cztwerec »

Psion: školství je kapitola sama o sobě. Ani náhodou o nich nemůže čllověk říct to, aby vychovávali děti za nás. To je rouhání. Ale jednoduše nefunguje, tak jak má. Nejen proto, moje švagrová po 15 letech z něj odchází. Není očkovaná a vyšší zájem z ní dělá nežádoucí ikdyž je oblíbená. Paradox. :oops: Přitom jsem byl několikrát na besedě o řemeslech (jsem sám kuchař s 25 lety praxe a elektrikář 3 roky), ale děti budou hajat v kanceláři a nedej bože se odtrhnout od novodobého moru virtuální reality tabletů a telefonů. Kdo nebude youtuber, nebo tictocker je out. Je jedno, že nevíš kolik je 1+1. Počítač to zařídí.
Lectorem iustus...
Odpovědět