TS 200mm f/3.2 hypergraph

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

TS 200mm f/3.2 hypergraph

#1

Příspěvek od Ferfex »

Ahoj, mám za sebou svojí první kolimaci. Z první fotky z nového přístroje ale odvařený nejsem. Čím by prosím mohlo být způsobeno, že hvězdy mají tenhle tvar a difrakční kříže jsou zdvojené? Celková ostrost tam taky není. Dalekohled byl dostatečně dlouhou dobu venku teplotně vyrovnán, kolimátor je zkolimován a samotná kolimace dalekohledu byla z mojí strany s celkem velkou precizností, zaostřeno bylo také dobře. Takovéto hvězdy a kříže jsou po celém poli. Snímek je výřez, hvězda cca uprostřed pole, 10s expozice s pointací, problém na každém snímku na všech filtrech.

Obrázek
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11545
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#2

Příspěvek od Psion »

Takto to vypadá, když je špatně zaostřeno. To je první co kontroluju pro dokonalé zaostření, aby nebyly zdvojené kříže. Druhá možnost je, že je nakřivo korektor vůči optické ose, pak to udělá zdvojené kříže a protáhlé hvězdy. Vzhledem k pravidelnému rozdvojení na všech stranách to vidím spíše jako první možnost, ale stačí ostřit na jednu či druhou stranu a pokud to nezmizí, je to druhý případ.
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#3

Příspěvek od Ferfex »

Ostřit jsem zkoušel dopředu i dozadu. Mám motor, takže po malých krůčích, ale na obě strany se to zdvojeni jen "rozostřovalo". Zkrátka nejlépe ostré to bylo, když byl jasně viditelné zdvojení, jinak to byl spíše tlustý kříž.

Na začátku jsem četl od Martina, že je dobré zkusit po kolimaci udělat snímek bez korektoru s hvězdou na středu. To bude první co tedy příště zkusím. Pak vložím korektor a zkontroluji kolimaci. Pokud i poté budou kříže zdvojené a hvězdy ošklivé co pak? Korektor jde do výtahu celkem na těsno, je to 3" macek a vůle ve výtahu naprosto minimální. I tak ho zkusit ještě něčím vystředit? Nebo zkusit zjustovat výtah? Šroubky na justáž tam má.
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2102
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#4

Příspěvek od DaveOne »

Ahoj,

nepíšeš o jaký přístroj se jedná.. je to ten TS Hypergraph 8 (200/640)? Ten má přeci korektor vešroubovaný na výtah , nikoliv jen vložený a utažený přes nějaké šroubky a objimku ne ? Takže tady by problém být neměl .. možná je vyosený výtah ?

Dost jsem se o ten dalekohled v poslední době taky zajímal , ale toto mě tedy moc nepřesvědčilo.. hlavně pokud tedy píšeš , že zaostřeno bylo dobře . To bylo samo první co mě napadlo . Ale jinak to je tedy zatím bída
Naposledy upravil(a) DaveOne dne 24. 11. 2021, 07:11, celkem upraveno 1 x.
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#5

Příspěvek od MMys »

Tohle bude na 99% astigmatismus způsobený skřípnutím zrcadla v míse. Musí tam být volně. Zrovna tak nějak ohnutý, deformovaný sekundár.
Že by tohle způsobil nakřivo korektor si moc nedokážu představit.

Co to máš za přístroj, ten TS Hypergraph co más v podpisu ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2102
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#6

Příspěvek od DaveOne »

Mimochodem posílal jsem dotaz jestli dělají stejnou inspekci u tohoto dalekohledu jako mají v popisu pro ty menší varianty (130,150) a bylo mi řečeno, že ano. Toto mají na stránkách pro ty menší varianty a vypadá to, že ten ,,domácí úkol,, tady moc nezvládli,, eventuálně to nikdo od nich neviděl ani z rychlíku :roll:

This is how we hand over the hypergraph to the star friend:
The hypergraphs must undergo a complete optimization and check at Teleskop-Service after transport. We have to invest several hours of time in each telescope, only in this way you will get an operational telescope. The individual steps are:

Removal of the main mirror cell and tightening of all screws, as they are usually loose.
♦ Optimizing the fit of the main mirror in the cell - not too tight and not too loose.
♦ Cleaning the main mirror and the inside of the tube.
♦ Checking and optimization of the focuser
♦ Collimation of the whole system and check of the collimation stability

♦ Creation of the manufacturing protocol and preparation for shipment.
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2102
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#7

Příspěvek od DaveOne »

A ještě mi napsali toto, ale myslím, že to je pro tyto rychlé Newtony s parabolickým zrcadlem celkem běžné..v určitě míře samozřejmě..těžko říct co je myšleno formulací ,,some spherical aberration,, to může být od drobného problému až po dost otravnou záležitost :

Please note that the Hypergraph 8, unlike the smaller Hypergraphs, have a parabolic and not a hyperbolic primary mirror. The field correction is rather good but as a concession to the high luminosity, the Hypergraph8 have some spherical aberration. For deep sky photography this is not a problem but a planetary telescope it is not.
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#8

Příspěvek od Ferfex »

Ano, TSO Hypergraph 8 (zde je odkaz pro bližší parametry: https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... tubus.html)

Jinak korektor je našroubovaný na výtah, napevno. Co se týče utažení zrcadla: všiml jsem si (a na internetu to také řešili) že pokud dalekohled naklonim v deklinaci o více než 90° laser v terciku se pohne. Takže zrcadlo tam má možnost malého pohybu. Nakloním ho zpět a laser se vrátí do středu terčíku. To s tím souvisí nebo to utažení v míse je ještě jiná záležitost?
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2102
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#9

Příspěvek od DaveOne »

No tak to taky není úplně ideální, že se to takto chová..tzn. přes noc se to zrcadlo může pohnout a kolimace je tím pádem v háji..bezohledu na to jestli tam jsou nějaké další průhyby na tubusu nebo ne ;) Možná je to běžné u těch levnějších kusů, ale tady za ty peníze bych čekal asi větší stabilitu..nevím. A samozřejmě jiná situace bude u nějakého f5 Newtona a jiná o tohoto rychlíku f3,2...to je 100% mnohem více náchylné na to přesnou kolimaci a jiné problémy . Ale Martin této problematice rozumí bezesporu více tak Ti k tomu určitě něco napíše. Sám jsem zvědavý, protože jak píšu..o ten dalekohled jsem se také zajímal.
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#10

Příspěvek od Ferfex »

Mam ho od kolegy z rakouska, který mimo jiné říkal, že to při tom seřízení dost odflákli a udělali jen aby to hrálo na laser. Takže zatím to beru s chladnou hlavou a věřím, že se vše vyladí. Až to budu řešit déle a bez konce budu značně ve stresu :) Kazda rada je mi teď dobrá, jelikož je to můj první newton. Nebráním se ale to celé rozebrat a poznat a pochopit celou problematiku. Člověk se tomu asi stejně nevyhne ani v budoucnu pokud bude chtít vyčistit zrcadlo..
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2102
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#11

Příspěvek od DaveOne »

Rozebírat hned možná nemusíš..respektive možná budeš muset jestli je to zrcadlo špatně usazené , ale tady to někdo už také dělal :) je to sice značka Sharpstar, ale podle mě je to jen rebrand...dělají ho i pod značkou Omegon..a jeden uživatel píše o tom Omegonu toto...schválně jestli Ti to zní povědomě ;)

https://www.astroshop.eu/telescopes/ome ... r_2_select

On first glance the build quality is great, but there are some issues:

- The mirror cell is an open one, so the mirror is not fixed in forward direction, so it shifts when the scope moves, and it is losing collimation all the time even during the imaging session.
- The secondary mirror is glued to the holder without too much precision, so when you align it, it is not centered, which is unfixable.

... I've tried all possible methods for collimation /many times/ and still the stars are far from perfect.

Tady v tomto vlákně je ta rozborka toho dalekohledu včetně fotografií a nějaké další postřehy:
https://www.cloudynights.com/topic/6895 ... red/page-3
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#12

Příspěvek od Ferfex »

Ano o téhle recenzi vím. To je právě důvod proč jsem zkoušel tu polohu v deklinaci. Nicméně on si stěžuje, že mu to nedrží v průběhu noci. Co jsem zkoušel dalekohled na montáži přehazovat sem a tam, tak laser vždy držel a nehnul se ani o kousek. Jedině když už byla poloha dalekohledu taková, že díky gravitaci se zrcadlo samo preklopilo. Taková poloha ale reálně při focení nikdy nenastane. To bych musel fotit srnky na poli. Tím ale neříkám že by nebylo dobré to také vyřešit, pokud bude primar venku.
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11545
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#13

Příspěvek od Psion »

Ferfex píše: 24. 11. 2021, 06:47 Ostřit jsem zkoušel dopředu i dozadu. Mám motor, takže po malých krůčích, ale na obě strany se to zdvojeni jen "rozostřovalo". Zkrátka nejlépe ostré to bylo, když byl jasně viditelné zdvojení, jinak to byl spíše tlustý kříž.

Na začátku jsem četl od Martina, že je dobré zkusit po kolimaci udělat snímek bez korektoru s hvězdou na středu. To bude první co tedy příště zkusím. Pak vložím korektor a zkontroluji kolimaci. Pokud i poté budou kříže zdvojené a hvězdy ošklivé co pak? Korektor jde do výtahu celkem na těsno, je to 3" macek a vůle ve výtahu naprosto minimální. I tak ho zkusit ještě něčím vystředit? Nebo zkusit zjustovat výtah? Šroubky na justáž tam má.
Pak je to nějaký astigmatismus. Já mám astrograf F3.3 a dělal jsem kolimaci včetně korektoru. Jak píše prodejce TS, výtah obsahuje i tuto funkci ♦ Tilting possibility at the focuser, netuším jak to funguje, ale kdy se dá s něčím hýbat, tak se to pohnout může.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#14

Příspěvek od MMys »

To že není zrcadlo fixováno plně zepředu je zcela v pořádku, i u všech mých konstrukcí je tam mezi clonou co stíní fazetu a a brání vyklopení zrcadla z mísy malá mezírka 0.5-1mm. To je z důvodu, aby nebyl na zrcadlo vyvíjený tlak a nedeformovalo se na opěrných bodech/vahadlech.
Naopak, to klasické léta používané přitažení zrcadla těmi gumovými packami u čínských dalekohledů bývá zdrojem problémů, pokud se utáhne moc. Předělával jsem jich už nespočet.

Tato vlastnost při normálním provozu ničemu nevadí, nebo snad někdo fotí pod obzorem ? Za normálního použití prostě zrcadlo leží vlastní vahou na zadních podporách, a po obvodu je opřené o boky objímky s malou vůlí kvůli teplotní roztažnosti.

Malé průměry do 250mm mohou být v míse vlepené dostatečně elastickým tmelem (třeba ASA lepila primární zrcadla do průměu 250mm)

Zkontroluj si jestli se zrcadlo v míse nepatrně hýbe, a to i za chladu, ne jen při pokojové teplotě.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#15

Příspěvek od MMys »

Výtah může být kolimovatelný, naklápěcí vůči tubusu, ale to řeší pouze souosost optické osy s mechanickou osou tubusu. Tohle by nemělo mít vliv na kresbu (kromě nesymetrie vinětace). Newtona lze zkolimovat v jakémkoli úhlu, ne pouze pravém úhlu, a pokud je to zkolimované laserem, tak nemůže kresba na ose vypadat takhle šíleně. Pochopil bych křivé rohy, tam to chce doladění pro snímání hvězdného pole, ale nikdy jsem neměl takovouhle šílenost na ose po prvotní kolimaci laserem. Respektive občas jsem to potkal, ale vždy byla důvodem deformovaná optika.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět