Zmenšování/potlačování hvězd

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 394
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

Zmenšování/potlačování hvězd

#1

Příspěvek od Evzen »

Zdravím! Omílá se to tady u každého druhého obrázku – což takhle založit téma!

Sešly se mně 2 obrázky, na nichž je VDB150. Oba jsou snímány kamerou ASI071. Ten první byl pořízen ohniskem 525mm (TS102/714 + rired 63) – cca 1.9 arcsec/px, zatímco ten druhý ohniskem 135mm (Samyang 135/2.0) – cca 7.4 arsec/px.
Zkusil jsem ten první drasticky “downsamplovat” na 26%, tedy prakticky 1:4 aby odpovídal rozlišením tomu druhému ze Sama a porovnat je. Byl jsem docela překvapen, jak jsou si podobné (jen poskládané a histogram zhruba na stejné úrovně):
Obrázek
(Ten Samyang kreslí opravdu úžasně. Možná si pořídím C12000. To by pro ni bylo dobré použití.)
Uvědomil jsem si to, co jsem zatím dělal víceméně intuitivně. Rozumně navzorkovaný obrázek – řekněme 1.5 až 2 arcsec/px nevyžaduje žádné zásahy do velikosti/intenzity hvězd. Hvězdy jsou přirozeně separované a vypadají “k světu”.
Pokud však chceme záběr skutečně širokoúhlý, nevyhneme se velkému množství hvězd v zorném poli. A pokud obraz nebudeme tisknout na celou stěnu, ale spíš zobrazovat na monitoru, nevyhneme se podvzorkování. Důsledkem jsou “pixlovaté” hvězdy natěsnané nepřirozeně na sebe. V takovém případě je asi na místě hvězdy poněkud potlačit (snížit jejich jas) – jinak úplně zanikne objekt našeho zájmu.

No a pokud se použije maska ve tvaru mezikruží, tak by mohlo být povoleno lehce upravit i hvězdy v přiměřeně vzorkovaném obrazu.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Zmenšování/potlačování hvězd

#2

Příspěvek od Bill »

Evzen píše:Důsledkem jsou “pixlovaté” hvězdy
Pokud používáš při focení dithering, můžeš přece fotku upsamplovat a hvězdy pak budou krásně kulaté. Ale počet a jas samozřejmě zůstane...
Tohle je taky Samyang 135/2

Obrázek
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 394
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

Re: Zmenšování/potlačování hvězd

#3

Příspěvek od Evzen »

No jo, ale aby se to vešlo na monitor, tak to musim zas downsamplovat...
Odpovědět