EQ-HD III.

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ-HD III.

#151

Příspěvek od Pupak »

A ty jí pointuješ ručně, viď, takže by ses moc nadřel? :D Nech už těch blábolů a vyber si jiné vlákno.
Ať se přihlásí ten, kdo ještě řeší u pointace její periodu, nikoli její výsledek. Docela mě to zajímá, když už je to vlákno zaplevelené jak sousedovic zahrada. :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ-HD III.

#152

Příspěvek od MilAN »

Vlastní hodnota PE není opravdu podstatná ( a průběh PE není to to, co sem dal Psion) , podstatné je to, jak si s tím pointace poradí. Proto může být průběh PE zajímavý z hlediska toho, jak nastavit parametry pointace ( rychlost korekčních pohybů, agresivitu, limity minimální odchylky, expoziční čas), i když většinou moc volnosti uživatel nemá. A jak nastavit, záleží též na parametrech soustavy, kde jsou limity, kdy není potřeba už více laborovat a výsledek je bohatě v toleranci.
Proto si myslím, že by bylo zajímavé vidět skutečný průběh PE, nejen znát její max.velikost
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: EQ-HD III.

#153

Příspěvek od Bill »

Trošku starší příspěvek:
kolec píše: 30. 09. 2016, 07:16 2. Pointovat s casom 0,5 je to iste asi ako tancovat pri montazi break dance a rukou sa pridrzat montaze. Guaider neustale "kope" do montaze
Na eliminovanie seeningu treba predlzit cas na min 5 s (idealne 15s). Potom sa dalekohlad ukludni z hladiska seeningu .

kolec
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: EQ-HD III.

#154

Příspěvek od hades »

Už se v tom začínám ztrácet, takže se pokusím shrnout, co je třeba udělat, abychom věděli, jak dobře je tato montáž pointovatelná. Kdyžtak mě opravte, pokud jsem to špatně pochopil.
1) Co nejpřesněji ustavit montáž
2) Spustit PHD2 a BEZ POINTACE nahrát alespoň jednu periodu. Ta bude +- 480s. Jak dlouhé pointační expozice zvolit nevím, ale chtělo by to asi delší než 2 sekundy kvůli snížení vlivu seeingu. A taky by pomohlo použít Multistar
3) Log nahrát sem, ať se na to někdo podívá
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ-HD III.

#155

Příspěvek od Pupak »

Pro mě, jako pro šťastného majitele StarAid je hodnota PE a její průběh nezajímavá věc. Připojím to, on si to zkalibruje a já fotím a o nic se nestarám. V PHD bych asi musel chvíli laborovat, než bych dosáhl toho, co udělá ta AI ve StarAid, ale výsledek by asi byl stejný. Jakmile jednou nalezneš vhodné parametry pointace, není dál co řešit. Pokud má někoho problém s tím, že korekci je třeba provádět častěji, než u šnekových převodů, pak má asi sám problém se svými převody v hlavě.
Pokud pointovat nechci, tak si koupím direct drive, nebo montáž s třecími převody, ale směrodatné je přece jen to, jestli je to použitelné pro focení, nebo není. Žádný výrobce HD převodovek PE neuvádí, protože jí neměří a neměří jí proto, protože na celé pole aplikací to není potřeba. HD převodovka je jen jeden článek regulačního řetězce a ten buď funguje, anebo nefunguje a když funguje, tak je šumák, co který komponent dělá, nebo nedělá, případně jak to dělá. Kdybychom pointaci neznali, pak je to o něčem jiném, ale s pointací jsou všechny tyto debaty bezpředmětné. Když si koupíš montáž, asi nezačneš hned měřit PE, abys si uměl nastavit parametry v PHD. Prostě zaexperimentuješ, nastavíš a PE si pak můžeš změřit pro zajímavost. Pochybuji, že někdo to dělá opačně. PE mě začne zajímat až v momentě, kdy zjistím, že to neupointuju. Pak je třeba vědět, v čem je problém a jestli je odstranitelný, ale do té doby, sorry.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ-HD III.

#156

Příspěvek od Pupak »

hades píše: 11. 12. 2021, 15:54 Už se v tom začínám ztrácet, takže se pokusím shrnout, co je třeba udělat, abychom věděli, jak dobře je tato montáž pointovatelná. Kdyžtak mě opravte, pokud jsem to špatně pochopil.
1) Co nejpřesněji ustavit montáž
2) Spustit PHD2 a BEZ POINTACE nahrát alespoň jednu periodu. Ta bude +- 480s. Jak dlouhé pointační expozice zvolit nevím, ale chtělo by to asi delší než 2 sekundy kvůli snížení vlivu seeingu. A taky by pomohlo použít Multistar
3) Log nahrát sem, ať se na to někdo podívá
4) Zajít do hospody 4. cenové a tam to prokonzultovat u pivka s místními experty. Nejlépe tak hoďku před zavíračkou, to už tancujou breake dance u montáží. :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ-HD III.

#157

Příspěvek od Psion »

Jako autor montáže bych rád věděl, jakou má montáž PE a mohl se tím chlubit (tedy všichni ostatní to tak dělají). Za mě je to vyřešené, tahle představa o PE mi stačí, špatná není a na použité ohnisko bohatě pointace stačí. Asi bude problém díky skokovým změnám s ohniskem 1,5 m apod, ale to majitel používat evidentně nebude.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: EQ-HD III.

#158

Příspěvek od Bill »

Tak já mám nejdelší ohnisko 1800mm a trošku jsem doufal, že pokud by ta montáž byla přesnější, tak bych dal ještě jednu šanci OAG. I u malého Newtonu s přilepeným primárem mám nějaký odpad fotek při průchodu meridiánem...
Ale člověk nesmí mít asi nereálné představy - prostě ta montáž je úžasně kompaktní a lehoučká, ale na ty nejdelší ohniska to asi nebude nejvhodnější.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ-HD III.

#159

Příspěvek od Pupak »

Psion píše: 11. 12. 2021, 16:20 Jako autor montáže bych rád věděl, jakou má montáž PE a mohl se tím chlubit (tedy všichni ostatní to tak dělají). Za mě je to vyřešené, tahle představa o PE mi stačí, špatná není a na použité ohnisko bohatě pointace stačí. Asi bude problém díky skokovým změnám s ohniskem 1,5 m apod, ale to majitel používat evidentně nebude.
Kdybych vyráběl i ty harmonické převodovky, tak klidně, ale čím bych se asi měl chlubit? Že jsem jí moc nezmršil? To snad nemůžeš myslet vážně. :D
Ono si stačí přečíst, co uvádějí komerční výrobci. Ti by se chlubili rádi i cizím peřím, ale ono není čím. EQ-HD je hlavně o hmotnosti, bezvůlovosti, životnosti a mobilnosti. Pokročilá PEC dostane PE na +- 5", u těch větších +-1-2", takže PE asi nebude to hlavní téma, tedy kromě tohoto vlákna.
Jen úplný zoufalec si takovou montáž koupí, nebo objedná, aniž se obtěžuje si cokoli zjistit a pak je překvapený, že u ní musí tančit brake dance. :D
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 426
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: EQ-HD III.

#160

Příspěvek od MartinT »

Bill píše: 11. 12. 2021, 16:31 ..prostě ta montáž je úžasně kompaktní a lehoučká, ale na ty nejdelší ohniska to asi nebude nejvhodnější.
Já myslím, že Petr třeba přidá Renishaw enkodér na RA + protizávaží na jeho těžší verzi.. 8-) A s těmi 30kg převodovkami to pak bude bomba, se kterou bude výkonnostně soutěžit enkodérová verze EQ8 na zlomkové váze a nižší ceně.. 8-) Ale tahle trasportka se mi zatím na cestování jeví zcela dostatečná i bez enkodéru. To pointování vypadá lépe než u výrazně dražší Rainbow RST-135, aspoň jak jsem projížděl to vlákno na CloudyNights (při nosnosti o 1/3 vyšší).. Ještě je trochu brzo dělat závěry, času bylo málo, ale myslím že to vypadá vcelku slibně.

PS. koho by to zajímalo, s AsiAir to šlape ve všech funkcích - od polárního ustavení po plate-solving. Obecně ten OnStep systém funguje velmi dobře, ale to tu je v jiném vlákně..
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ-HD III.

#161

Příspěvek od Pupak »

To tě ještě nepřesvědčili, že to máš zahodit, případně tančit break dance u montáže? :D
Mít v hlavě mozek a vlastní názor , nepodléhat hysterii, to je dnes dost nebezpečná kombinace.
Já jsem nakonec vyzkoušel svůj plugin Analyst s FFT a otestoval ty dvě malé montáže, co tu mám a nějaké zásadní změny asi dělat nebudu. Převod v RA ose 1:1000, dává při stejné amplitudě viditelně hladší průběh a na EQII se zase pozitivně projevuje vyšší převodový poměr HD převodovek a i vyšší kvalita planetek proti řemenicím. Tam je PE pod 4" a průběh opět o dost hladší. Celkový převod je 1:1200. Pořád se to ale bez pointace neobejde ani omylem, tak možná do 300mm ohniska.
Číňan začal prodávat absolutní 24 bit encodéry za 680 USD, ale mechanické provedení se na implementaci do montáže moc nehodí. Je to disk o průměru cca 120mm, 10mm tlustý se středovým otvorem 40mm. Chodí to po SPI a má to svůj atypický protokol. Možná příští rok jeden na zkoušku objednám, ale napřed musím sehnat dokumentaci, která není puzzle.
Zítra mám neplánované volno, tak ještě otestuji tu velkou a jestli budou dobrá data, tak zkusím i PEC, protože tam mám na generátoru vlny index marker. Docela mě mrzí, že jsem ho neudělal u řady III, protože tam by to nebylo vůbec složité, ale on by vůbec nebyl problém to dodělat dodatečně. Vyzkouším to na té velké a když tak to implementuju i na tu, co mi tu zbyla. Pokud se Korejci s převodovkou vel. 14, což je fakt prdítko, dostanou s PEC na 5", mohl bych se dostat na 2" a to už by na krátká ohniska šlo fotit i bez pointace. Neděli obětuju experimentům, ale pak už na to definitivně prdím.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: EQ-HD III.

#162

Příspěvek od Vabra »

Zdravím,

Asi jsem střelec, ale když jsem viděl první pointované snímky a parametry (zejména nosnost vs. hmotnost) EQ-HD III, vstřícný přístup a komunikaci Pupáka, tak jsem nemohl odolat a dnes jsem si odvezl svůj v rekordně krátké době vyrobený kousek...
Primární účel bude cestovní montáž na karbonovém Gitzo stativu, kde je cílem náhrada SW AZEQ5 při leteckých výpravách za tmou, nebo při rodinných dovolených, kdy nelze nacpat auto pouze astrotechnikou...
Celková stabilita hlavy montáže (různé vůle v při poklepání na dalekohled na této montáži), podle mého laického srovnání je lepší než u mojí 3x těžší historické NEQ6, o AZEQ5 nemluvě.
S Onstep ovládacím SW v kombinaci s touto montáže se zatím pomalu seznamuji. Tak nějak na hrubo už mne poslouchá, ale ještě tam je hodně co se musím naučit nebo doladit. Např. netuším proč mi najíždí při ustavování na objekt na východní části oblohy vlevo od sloupu (při pohledu od S na J), což může být sice výhodné s ohledem prevenci přeložení po přechodu meridiánu, ale delší dalekohled, by mi určitě narážel do nohou stativu... Ale to beru že není problém montáže jako mého nastavení limitů SW...
Blbnout s diodou asi nebudu, pointovat budu Lacertou, ze které asi neumím jednoduše vytahovat křivky pointace. Ale pointovanými (případně pro srovnání nepointovanými) snímky s ohniskem do cca 500mm se rád pochlubím.
Kdyby měl někdo nápad co a jak by chtěl otestovat, tak pokud to bude v mých silách rád pomůžu.

díky,
Pavel
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: EQ-HD III.

#163

Příspěvek od hades »

Mě by zajímala maximální výchylka v RA ose, kterou tato montáž má. Když se dívám na data, která jsem nasbíral na své EQ6-R tak je to 2,18 (+), respektive 2,4(-) arcsec při jednosekundových expozicích
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ-HD III.

#164

Příspěvek od Pupak »

2 Vabra
A co dítě, nebloudí ještě v Kyjovském údolí? :D On tam není mobilní signál, tak jsem si říkal, jestli se mladík někde neztratil.
Do Vánoc snad hvězdy někdy vylezou a je na tobě a Martinovi, abyste to pořádně otestovali. Doufám, že budeš spokojený a naplní to tvé představy.
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 426
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: EQ-HD III.

#165

Příspěvek od MartinT »

Vabra píše: 11. 12. 2021, 21:05
Kdyby měl někdo nápad co a jak by chtěl otestovat, tak pokud to bude v mých silách rád pomůžu.

díky,
Pavel
Kdyby byla někdy šance, rád bych (MHV?) porovnal můj hliníkostativ s tím karbonovým Gitzo. Na fóru doporučovali pro Rainbow montáž tenhle AliExpress, ale mám pocit že v torzi se ty karbonové fototostativy budou chovat hůř než ten můj hliníkový lowend..
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Odpovědět