EQ-HD III.

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 416
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: EQ-HD III.

#136

Příspěvek od MartinT »

No to já taky pochybuju, ale ten ST4 kabel byl venku.. Tj. asi ty korekce jedou přes ten usb kabel..

Jak píšu, je to stejný log, v minulém příspěvku jsem dopsal časy z hlaviček..

PS. Tak jsem se dočetl ZWO blogu, že si to AsiAir fakt posílá mimo ST4..
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ-HD III.

#137

Příspěvek od MilAN »

Jo, ale z toho logu je naprosto jasné, že na odchylky reaguje PHD korekcemi, které, podle výsledku jsou provedeny.( na každou korekci je odpovídající posun). Takže ten snímek je pointovaný .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 416
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: EQ-HD III.

#138

Příspěvek od MartinT »

Milane, já přece pořád psal "vytažený ST4 kabel", nikdy jsem nenapsal "nepointovaný" snímek.. naopak od začátku jsem psal že pochybuju že je nepointovaný,. achjo
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ-HD III.

#139

Příspěvek od Pupak »

Pointace přes ST4 je dnes skoro rarita. Jakmile je k dispozici ASCOM, tak se pointuje pře něj, takže ST4 tam byl jen pro parádu.
Od počátku píšu stále to stejné. Harmonické převodovky mají řádově vyšší PE než precizní šnekový převod, ale díky jejímu průběhu a bezvůlovosti jsou dobře pointovatelné. Není to můj výmysl píší to všichni tři výrobci HD montáží. Kdyby to nefungovalo, tak to asi vyrábět nebudou, protože si to nikdo nekoupí, zvlášť ne za 150 litrů a víc.
Pro ty, kdo potřebují HD montáž s malou PE, se vyrábějí modely s PEC, kde se uvádí PE do +- 2". Ty nejdražší modely za 250 litrů a víc pak mají 24 bit. encodér a PE pod 1". Je to přece snadno dohledatelné na stránkách výrobců a nikdo nikdy nenapsal, že předností HD montáží je nízká PE. Každý píše to samé. Vysoký poměr vlastní a užitné hmotnosti, bezvůlovost a stabilní parametry při bezůdržbovém provozu a hlavně odpadá nutnost protizávaží. Bezvůlový systém se lépe reguluje a není citlivý na vítr.
Výrobci HD Převodovek nic jako PE neuvádějí. I u HP HD převodovek se dozvíte max chybu polohování, což je největší změřená odchylka od žádané polohy. U malých průměrů je i v řádu minut, u velkých v řádu vteřin. Ve všech aplikacích náročných na přesnost polohování je regulační smyčka s přesným absolutním encodérem, nebo u CNC strojů s odměřováním přímo na osách.
I ty nejlepší HD převodovky nebudou na astrofoto bez pointace použitelné a pokud ano, tak jen na ta nejkratší ohniska.
Chápu šťouraly, co musí vědět všechno, zajímá to i mě, ale z hlediska praktického použití montáže pro účely focení je směrodatné chování systému jako celku, nikoli jednoho komponentu regulační smyčky. Jestli montáž pro focení vyhovuje, pak není co řešit a akademické debaty o HD převodovkách opravdu doporučuji přesunout jinam, protože pokud by někdo chtěl HD montáž stavět, tak musí použít výhradně tento model HD, jinak je vše úplně jinak, takže obecný přínos měření PE je nulový.
A Milane, tobě fakt musím poděkovat. Tvé racionální výroky jsou ostrůvkem v tomto moři výkřiků o ničem.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ-HD III.

#140

Příspěvek od Psion »

Ano, to odpovídá, že oba snímky byly pointované, při srovnání kratšího úseku. Takže víme, že se dá ohnisko 450 mm upointovat a i když nějaké skoky tam budou, ale v rámci několika uhlových vteřin se to na snímku moc neprojeví. U mé G42+ stačí vytáhnout ST4 kabel je po pointaci, ta není pak nijak připojena k počítači.
Přílohy
Test HD III.jpg
Test HD III.jpg (351.41 KiB) Zobrazeno 2821 x
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ-HD III.

#141

Příspěvek od Pupak »

Ta data jsou z čeho? Osy jsou x- čas y- PE v " ?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ-HD III.

#142

Příspěvek od Psion »

Je to z osy dy a délka záznamu je 225 s
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ-HD III.

#143

Příspěvek od Pupak »

Já myslím z čeho jsou ta data. Je to z těch světelných stop, nebo z protokolu PHD2? Tohle mě zajímá. Když sem dáš nějaký graf, není od věci napsat, z čeho a jak byl vytvořen.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ-HD III.

#144

Příspěvek od MMys »

A pointoval jsi přes ST4 ? Nepointoval jsi náhodu přes pulseguide přes ASCOM ?

Protože 8 minut expozice, to by byl neuvěřitelný výsledek. To bys musel mít i extrémně přesně ustaveno.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ-HD III.

#145

Příspěvek od Pupak »

To víš, že mu to jelo přes ASCOM. To není možné, aby i High Precision HD převodovka měla tak malou PE. Ta musí být větší.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ-HD III.

#146

Příspěvek od MilAN »

Tady je z logu vytažen 90s úsek průběhu pointace v RA ose. Je vidět, že jsou vynucovány korekce ve většině případů na jednu stranu a že montáž je provádí (ale i to, že podle nastavení to i trochu nestíhá). Pak je ale jasné, že se v tom časovém úseku ( kdyby to bylo bez pointace ) stále zvětšuje hodnota PE, a nejde tedy jen o vliv seeingu. Asi by šlo nasčítat hodnoty korekcí podle nastavení agresivity a dostat se tak k nějaké hodnotě odchylky, ale bylo by to zase zatíženo jinými vlivy, které by nebyly pod kontrolou. Takže bude určitě jednodušší vypnout pointaci a nějakou z metod si nechat vyjet křiku PE.
point RA_.90s.jpg
point RA_.90s.jpg (222.27 KiB) Zobrazeno 2801 x
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 416
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: EQ-HD III.

#147

Příspěvek od MartinT »

Zkusím ty korekce nějak vypnout..

Pro mně je důležitý závěr že ST4 kabel můžu dát k ledu, každá kabel který nemusí být je prima..

Poladit to ještě chtít určitě bude. Parametry guidingu i polární ustavení bylo - vyhovující ale ne skvělé, tuším s chybou cca 15".

A asi pro mně nejdůležetijší je, že na expozicích 120-300s se to se zdá, že se to půjde solidně upointovat.. Na sestavě, která jako celek !!! (stativ+hlava+dalekohled+kamera+pointer) váží méně než samotná hlava EQ6-ky. Přesně 15,5 kg vs 16 kg.. Tedy celé sestavy by byly váhově 15,5 kg vs 34 kg. Což je pro transportní sestavu dost důležité..

Mimochodel to chytnu a odnesu jednou rukou na zahradu sestavené a do auta se to dá strčit taky sestavené, jen se sklapnou nohy stativu..
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ-HD III.

#148

Příspěvek od Psion »

Takže, když se udělá analýza RA po odebrání korekcí, tak to vypadá takto níže, tedy to přibližně odpovídá půlperiodě (80s) křivek v Excelu, které jsem prezentoval dříve.
Přílohy
Snímek obrazovky (7).png
Snímek obrazovky (7).png (73.47 KiB) Zobrazeno 2757 x
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ-HD III.

#149

Příspěvek od Pupak »

Já nevím, proč se někdo nepodívá na parametry komerčních produktů tohoto typu. Vždyť oni to tam píší. V příloze je obrázek z nabídky korejské montáže za 6800 USD a PE je +-25" a -+5" s PEC. Malé převodovky, větší PE, ale jak je vidět, tak je to tajemství jen tady v Čechách.
Nejspíš se jinde řeší, jestli je montáž použitelná, či nikoli a PE převodovek asi řešit zapomněli.
Přílohy
hd.jpg
hd.jpg (168.31 KiB) Zobrazeno 2742 x
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: EQ-HD III.

#150

Příspěvek od Bill »

U montáže na focení není důležitá absolutní velikost PE, ale její průběh, aby se dobře pointovala. Což samozřejmě žádný výrobce neudává...
M:736 750 113
Odpovědět