Spektroskop

Astronomická spektroskopie, diskuze o spektroskopech, pořizování a zpracování spekter, prezentace výsledků
Odpovědět
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Spektroskop

#16

Příspěvek od brat »

Skupina lidí, kteří vyrábí Lhires III založila společnost a zdá se, že budou spektrografy vyrábět jak na běžícím pásu :-)

Více viz http://www.shelyak.com/

Nyní stojí Spektrograf 2050Euro (i s dani!) a kdo si jej objedná do 15. října dostane slevu.

Luboš
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Spektroskop

#17

Příspěvek od Miloš Hroch »

Tak jsem konečně trochu pokročil ve stavbě spektroskopu z fáze plánování k praktické realizaci. Postupně bych v této sekci uvedl některé technické detaily, které by se případným zájemcům o stavbu mohly hodit.
Vzhledem k mým omezeným možnostem co se týká strojního vybavení, snažil jsem se konstrukci udělat co nejjednodušší. K tomu mimo jiné využívám některých polotovarů jejichž zdrojem jsou staré disketové a CD-ROM mechaniky a tiskárny.  

Nejdůležitějším prvkem každého spektroskopu je disperzní prvek, v mém případě mřížka. Stavbu jsem tedy začal konstrukcí držáku mřížky, který zároveň umožňuje její natáčení a tím i výběr vlnové délky (případně řádu spektra). Nejprve jsem přemýšlel jak nejlépe vyřešit  natáčení mřížky tak, aby bylo lehké, plynulé ale zároveň bez vůlí. Nejlepším řešením se ukázalo použití části rotoru krokového motorku ze staré 5 1/4" mechaniky (ten typ co má motor již integrovaný do DPS). K rozebrání to chce trochu násilí, ale vyplatí se to, získáme totiž toto:



Tato část rotoru totiž umožňuje naprosto lehké otáčení v ose bez sebemenší vůle, navíc je díl velmi precizně zpracován a je z hliníku, takže vrchní část (ve spodní části je ložisko) lze bez problému eloxovat. Při demontáži pouze pozor na to, že středový šroub (na fotce už není) je levotočivý. Já to zjistil až potom co jsem na tom málem zlámal šroubovák, vykloubil si ruku a jal se to odvrtávat  :P , při odvrtávání se to totiž samo vyšroubovalo. Nyní už jsem jenom z kousku Al-jeklu vyrobil spodní a vrchní přítlačný hranolek a z Al-plechu (tl. 2 mm) zadní stranu držáku. Ke spojení držáku s rotorem jsem využil již zmíněný středový závit, který jsem pouze přeřezal na pravotočivý (o větším průměru samozřejmě). Celek jsem usadil do desky z plexi. Vše je nastříkáno matnou černou barvou. Výsledek je zde:



Nyní už jen zbývá připevnit tangenciální šroub k natáčení mřížky. Pro vymezení vůle při natáčení pomocí tangenciálního šroubu bude na druhé straně od osy otáčení přidělána pružinka.

Další součástí kterou mám v plánu vyrobit je vstupní štěrbina monochromátoru. Bude realizovaná jako nastavitelná v rozmezí cca 0,05 mm - 10 mm. Mám již vymyšleno jak to udělat, ale první pokus o domácí výrobu nedopadl zrovna nejlépe >:( , takže musím nakreslit výkres a nechat si některé části udělat. Když to bude uspokojivě fungovat, dám sem zase popis.
3J

Spektroskop

#18

Příspěvek od 3J »

Pěkné mě se to líbí , našince to potěší, když slyší že ještě existují zlaté české ručičky. Držím palce ať to dotáhneš dokonce. ;)
P.S.:
Zatím mám pořád přístup na CNC gravírku. Tak kdyby jsi potřeboval ploché (2D) díly třeba z Al plechu 2 až 3 mm který tu mám jako odpad , ( tvar a otory libovolné - řídí to PC a není problém ani elipsa oproti ruční fréze ) třeba bočnice krabice, tak nakresli kótovaný výkres a ozvi se. :D
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Spektroskop

#19

Příspěvek od Miloš Hroch »

Díky moc za podporu a za nabídku. Problém je to celé spíše časově než konstrukčně. K dispozici mám totiž pouze ruční el. vrtačku, pilníky, pilku atd. a vyrobit něco solidního s tímhle vybavením chce hodně času a pevné nervy, protože napoprvé se to většinou nepovede.

Bočnice nebudou problém, ale možná bych o jednom plochém dílu který bych doma těžko dělal věděl (rozměr cca 150x100x2 mm). Musím se nad tím ještě zamyslet a určitě se ozvu. Mohl bych to nakreslit buď v Corelu nebo brácha umí v SolidWorks. Na oplátku mohu nabídnout pomoc s elektro.
Uživatelský avatar
Pito
Příspěvky: 193
Registrován: 08. 05. 2006, 21:39

Spektroskop

#20

Příspěvek od Pito »

Si šikovny tieš sa mi to pači držim palce aby ti dobre vyšlo. Pito
Bresser 127/1200,Newt.200/850,Cass.150/920,Ref.ED 80 PRO ATA&& Canon EOS 300 D,Canon 3000,Canon EOS 400 D&& EQ-5 , Vlast. vyrobená montáž.
3J

Spektroskop

#21

Příspěvek od 3J »

Corel 9  načtu, ale přesnost ( daná exportem korela) je cca 0,05 mm. Já u NC používám program Gravostar http://www.gravos.cz/download.htm. Tak do něj "lezu" přes *.AI  ;)

Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Spektroskop

#22

Příspěvek od Miloš Hroch »

Díky za typ. Software jsem si stahnul. Poslal jsem ti soukr. zprávu, abychom zbytečně netříštili téma přílišnými podrobnostmi.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Spektroskop

#23

Příspěvek od Rudy »

Trochu teorie a navod na vyrobu CD-ROM spektroskopu.

http://astro.u-strasbg.fr/~koppen/spectro/spectroe.html
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Spektroskop

#24

Příspěvek od Habl »

Stručné schema a foto wpo spektrografu, včetně spektrogramů od M. Gavina (UK).
http://www.astroman.fsnet.co.uk/newspec.htm

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Spektroskop

#25

Příspěvek od SKYMASTER »

Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Spektroskop

#26

Příspěvek od VK »

Tyto spektrografy se liší účelem.

DSS-7 od SBIG je podstatně levnější. Má mnohem menší rozlišení. Slouží prakticky k lepší nízkodisperzní spektografii. Jeho silnou stránkou je výborný dosah v magnitudě. Ve spojení s 20-cm dalekohledem se dají dělat spektra hvězd do 14 mag. Doc. Hudec ze sk. Astrofyziky vysokých energií velmi kladně hodnotil spektra získaná J. Ladrou tímto spektrografem.

Lhires slouží k vysokodisperzní spektrografii. Dr. Petr Škoda 16. 11. 2006 prohlásil, že s tímto spektrografem byla pořizována spektra stejně kvalitní, jako ta, která se pořizují u Dvoumetru (2-m dalekohledu AsÚ AV ČR).

V. K.
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Spektroskop

#27

Příspěvek od SKYMASTER »

V te cene prave ten rozdil tak sileny neni, pokud neporovnavam americkou a evropskou cenu.

Lhires tedy bude mit mensi dosah?
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Spektroskop

#28

Příspěvek od VK »

Lhires bude mít při stejném průměru objektivu menší dosah v magnitudě, protože má větší disperzi - spektrální rozlišení. To je nepřímo úměrné.

V. K.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Spektroskop

#29

Příspěvek od Duk »

Ve spojení s dalekohledem, f/10 ?
Pro tuto světelnost je konstruován.
Připadlo mi, že je spíš vhodné využití na zobrazení Slunce, jako spektroheliogram.
Nebo se mýlím?
D.
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

Spektroskop

#30

Příspěvek od robert »

Sbírám také díly na spektroskop.Objevil jsem mikrometrickou štěrbinu, ale jen 0 až 3mm.

Odpovědět