Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11588
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: APO triplet alebo ED dublet na uzkopasmo?

#76

Příspěvek od Psion »

Jak jsme zde již psali a někteří to otestovali, najdou se u prodejců horší APO triplety než doublety. Tedy záleží na optickém designu a kvalitě skel konkrétního dalekohledu.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: APO triplet alebo ED dublet na uzkopasmo?

#77

Příspěvek od astar »

Udělal jsem simulaci klasického achromátu BK7-F2 100/600mm. Pro O3, šířku pásma 6nm mi vychází strehl 0,81, pro Ha a S2 je to 0.83 . To ve všech případech splňuje Rayleightovo kritérium. Rozhodující je sférická vada jednotlivých vlnových délek. Jak napsal Pepa, tak to rozhoduje jaká skla se použijí a jak k sobě pasují z hlediska sférické vady. Všechny objektivy (čočky u sebe) mají skoro stejný astigmatizmus a sklenutí pole, tak je nezbytností použití nějakého korektoru - rovnače.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 47

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#78

Příspěvek od alien5 »

Pekny den.
Zacinam se rozhlizet po dalekohledu na DS.
Nemam ted prehled o trhu tak bych rad získal info a zkusenosti a rad bych se o podival na nejake dalekohledy pokud by byl nekdo ochotny ukazat s podivat se.

Mam predstavu Ultralight skládací pokud mozno kovovy nebo odolna konstrukce.
Lehce sestrojitelny, aby nezabiral moc mista v aute, kufr mam 360 litru 95-70 vyska cca 70cm samozrejme se da sklopit sedacky..
Prumer od 355 do 400mm, okular aby nebyl vys nez 170 cm aby nebyly potreba schudky.
Dokoupim filtry na mlhoviny.

Neco uz jsem vykoukal : ES 16 optik ok, ale Dodo montaz.
: Obsession telescopes vse ok az na cenu.
: Sumerian optics asi vse ok neznam recenze.
Dalsi vyrobci nevim..
SW flex nechci tezka neskladna konstrukce to same GSO.

Predem diky za postrehy a informace.
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#79

Příspěvek od LaH »

Ad požadavky:
alien5 píše: 01. 11. 2022, 11:37 Prumer od 355 do 400mm, okular aby nebyl vys nez 170 cm aby nebyly potreba schudky.
Bez stavitelné astrožidle nebo astrožebříku se koukání větším Dobsonem rychle změní v utrpení. Nekouká se jen nahoru, výška sedačky se hoodně mění.
Jednou jsem si své sedačkové štafle zapomněl vzít a dodnes si tu noc i místo přesně pamatuji. Pohodlný posez je základ pozorování.
A pouze 170cm výšky okuláru - jednou, a možná rychleji, než si myslíš, vrazíš pod dalekohled Poncetku a jsi na min. 180cm.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Fire Fox
Příspěvky: 49
Registrován: 08. 02. 2021, 15:51
Bydliště: Holubice
Věk: 42

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#80

Příspěvek od Fire Fox »

Stačí si dát na např. www.astroshop.eu parametry do filtru a máš přehled... Zkušenosti jsou jiná věc. Já doplním tip na firmu Taurus, kde máš i výběr mezi levnějším a německým (kvalitnějším) zrcadlem :-)
Fox
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 515
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#81

Příspěvek od stmare »

Taurus má např. Astrozraký a občas do něj koukám i já. Vizuální zážitek na DSO je dobrý, lepší než v mém menším refráku (který ale nemám jen na vizuál).
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 47

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#82

Příspěvek od alien5 »

Dekuji za informace.
Taurus a sumerian optics jsou kandidati zatim. Vice se mi liby Sumerian kvuli skladaci minimalisticke skladnosti + maji set silonove prepravni tasky.
Ma nekdo tento dalkohled od sumerian?
Jeste by me zajimalo zda ma smysl priplatit lepsi zrcadlo zda je znat lepsi optika? Dale jak se kolimuje, u taurusu je beznastrojovy system serizovani co jsem tak koukal.
Diky pekny den.
Pazuzub
Příspěvky: 41
Registrován: 13. 08. 2017, 09:14

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#83

Příspěvek od Pazuzub »

m.l.gore píše: 16. 11. 2021, 23:08 Ještě jeden dotaz prosím.... Je nutné při pozorování měsíce používat filtr, resp. kazí se bez filtru oči? Zdá se mi ten odraz dost ostrý a nerad bych si zničil zrak.
Já na pozorování Mesíce používám slabší sluneční brýle páč mi taky přijde že ty oči dostávají záhul. Detaily jsou i tak skvělé.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4147
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#84

Příspěvek od biker.fm »

Fire Fox píše: 02. 11. 2022, 07:43 Stačí si dát na např. www.astroshop.eu parametry do filtru a máš přehled... Zkušenosti jsou jiná věc. Já doplním tip na firmu Taurus, kde máš i výběr mezi levnějším a německým (kvalitnějším) zrcadlem :-)
V cem je kvalitnejsi to nemecke zrcadlo proti tomu ne nemeckemu ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Fire Fox
Příspěvky: 49
Registrován: 08. 02. 2021, 15:51
Bydliště: Holubice
Věk: 42

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#85

Příspěvek od Fire Fox »

Kvalitněji vybroušené zrcadlo myslím i s certifikátem. A hlavně i lepší materiál skla s menší roztažností tzn. rychlejší temperace
Fox
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11588
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#86

Příspěvek od Psion »

Obě zrcadla dělají v Číně, jedno je nízkoroztažné sklo Borosilicate glass (Pyrex) CTE ≈3 × 10−6 K−1 a druhé nízkoroztažné sklo Supremax® 33 by SCHOTT CTE 3.25 x 10-6 K-1 :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#87

Příspěvek od MilAN »

to : FireFox: kdo dodává dalekohled se zrcadlem s certifikátem ? To už budete muset sahat do jiných cenových kategorií a objednat si certifikát. A obávám se, že to nebude německé zrcadlo :). A jinak: obyčejné sklo se od Pyrexu/Simaxu .... neliší dobou temperace ( pomineme-li sem tam nějaké procento ) !!!
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Fire Fox
Příspěvky: 49
Registrován: 08. 02. 2021, 15:51
Bydliště: Holubice
Věk: 42

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#88

Příspěvek od Fire Fox »

Pokud je to tak, tak se omlouvám za mystifikaci, vycházím jen z informací na webu výrobce:
https://www.taurustelescopes.com/en/optics/
"Professional mirrors manufactured from carefully annealed SUPERMAX®33 glass (equivalent to the popular Pyrex glass) manufactured by SCHOTT in Germany. This material has a very low factor of thermal expansion of 3.25 x 10-6 K-1 (like pyrex), and high rigidity. As a result, surface deformations are minimal and allow observation to be started 2 times faster compared to BK7 mass-produced mirrors. All Professional mirrors have advanced metallic-dielectric coatings with increased efficiency of up to 96% in the visible spectrum. They have a unique serial number and quality certificate confirmed by test results."

Ale i Číňan umí vyrábět kvalitně, tak jen naivně laicky předpokládám, že to dražší bude snad i kvalitnější, protože naopak to nefunguje nikdy 🙂
Fox
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#89

Příspěvek od g »

výrobce píše o možnosti dříve pozorovat při nižším zvětšení, protože křemenné/pyrexové zrcadlo má menší deformace, ale není to o temperaci - na planety/dvojhvězd/Měsíc nepomůže, je potřeba počkat na vytemperování..
Ohledně: " dražší bude snad i kvalitnější, protože naopak to nefunguje nikdy"
Mohu srovnat OrionOptics 150/1200 1/10 lambda garance s mnoha SW dobsony 150/1200 - některé SW jsou lepší při méně než poloviční ceně (odhlédnu-li, že dvě první dodávky OO dorazily v katastrofálním stavu a až třetí po zbavení nánosu prachu jsem mohl vyzkoušet a krátce poté s významnou ztrátou prodat). //editoval jsem, příspěvek níže mohu potvrdit
Naposledy upravil(a) g dne 06. 11. 2022, 08:44, celkem upraveno 2 x.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11588
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#90

Příspěvek od Psion »

V dnešní době se klidně může stát, že čínský dalekohled může být lepší, než proslulá značka (kdysi). Bohužel vidíme ty nesmyslné úspory ve všem, od aut až po ledničky. Dnes je nákup dalekohledu sázka do loterie. Tedy Taurus verze běžná nebo Pro má zrcadla se stejnými roztažnými vlastnostmi a certifikát je dnes papír, který unese všechno....
Odpovědět