Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
m.l.gore
Příspěvky: 26
Registrován: 29. 10. 2021, 19:46

Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#1

Příspěvek od m.l.gore »

Ahoj, jsem tu nový a prosím zkušené kolegy o radu s výběrem dalekohledu. Dopředu uvádím, že jsem žádný hvězdářský dalekohled nikdy nevlastnil, takže nemám žádné zkušenosti, nicméně představoval bych si zhruba toto:

1. cena do 20 tisic

2. mám zájem zejména o pozorování deep sky objektů (mlhoviny, galaxie). Je mi jasné, že dalekohledem za 20 tisíc nebudu vidět to co Hubblův teleskop, nicméně věřím že existuje nějaký slušný dalekohled v této cenové relaci, kterým jde něco málo vidět.

3. dalekohled chci mít převážně v bytě, tj. pozorování z balkónu, případně přenos na kratší vzdálenosti. Tedy ne příliš objemný nebo těžký.

4. za další něco, co není příliš složité na nastavování a hledání cílů pozorování (ideální asi goto nebo něco, co pracuje s mobilem)

Mám předběžně vyhlídnuté tyto dva dalekohledy, ale potřebuju poradit abych nekoupil třeba zajíce v pytli. Díky.

https://idalekohledy.cz/teleskop-sky-wa ... 3TJXHYKGPo

https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... _no_77107/

Ten Levenhuk se mi líbí, že má větší průměr objektivu, tedy očekávám že bude na pozorování deep sky objektů vhodnější, avšak ten Sky Watcher se zase zdá být mobilnější a má goto.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#2

Příspěvek od Artaban »

m.l.gore: Ahoj na AF. Hlavní problém je v tom, že asi bydlíš ve městě, kde se DSO moc dobře nepozoruje. Proto bych si rozmyslel, jak často budu brát dalekohled za tmou. Vzal bych co největší průměr objektivu, ale na balkón se často velký dalekohled nevejde.
Za 20 tis. třeba 250mm Dobson. http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3655.html
Nebo http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 18099.html. Na GSO se dá dokoupit zařízení na navádění přes mobil. S tím bych nespěchal. Je dobré se alespoň ty jasnější objekty naučit nacházet sám.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1471
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#3

Příspěvek od Yarkho »

Levenhuk 203mm f/4 určite nie.
Výrobca sa netají tým, že má sférické zrkadlo. V tom, že "dalekohled nabízí skvělý obraz mlhovin" má však pravdu - bude to v dôsledku sférického zrkadla rozmazané. Montáž je slabá.

SkyWatcher 150mm f/5 je lepšia voľba. Tým nechcem povedať, že je to voľba dobrá - montáž patrí k tým základnejším.

Dá sa kúpiť i ďalekohľad a montáž zvlášť. Pokiaľ to musí byť s GoTo, rozpočet je dosť nízky (slušný 150mm GoTo ďalekohľad stojí i dvojnásobok). Dá sa vybrať napr AZ-GTi alebo AllView a k tomu niečo kompaktného, napr. C5 Schmidt-Cassegrain, prípadne Maksutov.

Pokiaľ treba dodržať rozpočet a zvýšiť apertúru, najlepšou voľbou sú jednoznačne Dobsony - i keď tu treba zmerať rozmery balkónu.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#4

Příspěvek od dvader »

Jelikož je požadavek jasně dán na deep-sky, tak bych doporučoval průměr min. 200, lépe 250 cm. Jinak bude zájemce dost zklamán…
Pokud nebude stačit cenový limit, je nutné našetřit, nebo čekat, až se něco objeví v bazaru.

Nicméně tu již zaznělo, že na DSO je potřeba tmavá obloha, takže pokud tomu nebude přizpůsobeno pozorování (výjezdy za tmou), bude lepší začít něčím menším, co bude primárně na balkon a planety…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
m.l.gore
Příspěvky: 26
Registrován: 29. 10. 2021, 19:46

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#5

Příspěvek od m.l.gore »

Děkuji za rady. Z těchto jsem pochopil, že mám v podstatě čtyři možnosti:

1, Koupit si 200 nebo 250 na montáži dobson nebo jiné manuální s tím, že sice bude teoretická šance, že nějaké deep sky objekty uvidím, ale jsem víceméně odkázán na to, že dalekohled bude umístěn stále na jednom místě (v mém případě balkon, protože zahradu ani jiný vhodný pozemek nevlastním) a na podmínkách pozorování na daném místě (světelné znečištění, počasí), protože tahat se s 30ti kilovou "krávou" někde po kopcích je docela sci-fi. Dále je zde dle mého zjištění další problém... a sice, že manuálním zaměřováním bez pomoci navigace (motorku) budu vůbec rád, že potřebný objekt k pozorování (např. nějaká mlhovina) vůbec vyhledám a když už se mi to nějakým zázrakem podaří, udržet ho v hledáčku (protože pohyb země, třes ruky atd).

2. Investovat nějakých cca. 50 tisíc a pořídit si alespoň 200 nebo 250, typ Maksutov-Cassegrain nebo něčeho podobně kompaktního s goto navigací.

3. Čekat jestli se něco neobjeví na bazaru a nekoupit do té doby nic.

4. Udělat kompromis a pořídit si za rozumné peníze tento https://idalekohledy.cz/teleskop-sky-wa ... to-150-750 s tím, že z balkonu na nějaké deep sky pozorování můžu zapomenout, ale aspoň uvidím planety, měsíc a podobné "základní věci". A když vyjdu někam za město, tak za pěkného počasí a malého světelného znečištění mám šanci uvidět i něco víc. Navíc s goto navigací budu mít větší šanci něco pozorovat prakticky hned a ne dvě hodiny něco manuálně štelovat abych nakonec stejně třeba viděl kulový. To by mě asi nebavilo a časem i otrávilo.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#6

Příspěvek od Bill »

m.l.gore píše:protože tahat se s 30ti kilovou "krávou" někde po kopcích je docela sci-fi.
Tak pokud chceš opravdu vidět nějaké DSO, tak bez toho to asi stejně nepůjde. Určitě bych začal pohledem do nějakých cizích dalekohledů, ať nejsi zklamaný. Z domu ve městě asi jenom Měsíc, planety a nějaké hvězdokupy. Pokud by jsi trval na tom domácím balkónu, tak možná ještě pozorování pomocí kamery a vhodných filtrů - to by stačil menší dalekohled, ale určitě s naváděnou montáží: viewtopic.php?f=27&t=24446&p=462874

Tady se můžeš podívat, co se dá všechno odvézt :-)
download/file.php?id=20161
M:736 750 113
kuceraz
Příspěvky: 584
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#7

Příspěvek od kuceraz »

m.l.gore píše: 1, Koupit si 200 nebo 250 na montáži dobson nebo jiné manuální s tím, že sice bude teoretická šance, že nějaké deep sky objekty uvidím, ale jsem víceméně odkázán na to, že dalekohled bude umístěn stále na jednom místě (v mém případě balkon, protože zahradu ani jiný vhodný pozemek nevlastním) a na podmínkách pozorování na daném místě (světelné znečištění, počasí), protože tahat se s 30ti kilovou "krávou" někde po kopcích je docela sci-fi. Dále je zde dle mého zjištění další problém... a sice, že manuálním zaměřováním bez pomoci navigace (motorku) budu vůbec rád, že potřebný objekt k pozorování (např. nějaká mlhovina) vůbec vyhledám a když už se mi to nějakým zázrakem podaří, udržet ho v hledáčku (protože pohyb země, třes ruky atd).
Udělal sis dost zavádějící závěry.
1.) S 250kou určitě nějaké DSO uvidíš. Minimálně jasné objekty, jako jsou otevřené a kulové hvězdokupy jsou jistota. Ideální je ale hodit dalekohled do auta a popojet za tmou, jako to dělá asi většina lidí.

2.) Na tahání po kopcích to není, ale to rozhodně ani není potřeba. 250ku dobsona není problém dát do průměrného auta - tubus na zadní sedadla, bednu do kufru - dojet na místo, dalekohled vyndat a pozorovat. Poponeseš ho možná tak 10 metrů od auta, což v pohodě zvládneš.
Takhle to praktikuje spousta lidí, včetně mě, a je to naprosto bez problému.
"Skládání" spočívá v usazení tubusu do bedny. Pak můžeš hned pozorovat, nejde tedy o žádnou složitou proceduru.

3.) Objekty manuálním vyhledáváním najdeš úplně v pohodě, pokud budeš mít k dispozici hvězdnou mapu nebo aplikaci v mobilu (například Stellarium).
Ze začátku, než se s dalekohledem naučíš, to bude horší, ale rychle to dostaneš do ruky a hledání půjde rychle. Jasné objekty, což je téměř celý Messierův katalog, vážně není problém najít. A za sebe mohu říct, že to hledání objektů beru jako součást pozorování a užívám si to.

4.) Udržení v hledáčku není takový problém, jak se zdá. Pokud používáš menší zvětšení, budeš s dalekohledem pohybovat jen málo, nebude tě to nijak zásadně omezovat. U zvětšení 250x a více už to posunování je poměrně časté, ale takové zvětšení tady málokdy atmosféra dovolí a málokdy ho použiješ. Za sebe můžu říct, že 250-300x používám téměř jen na planety, posouvání dalekohledu je časté, ale nijak zásadně mi to nevadí.
Pokud ti to vadit bude, můžeš si časem za necelých 10 000Kč koupit Poncetovu plošinu, která ti dobsona udrží na daném objektu asi hodinu.
A nebo si ji udělat.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
m.l.gore
Příspěvky: 26
Registrován: 29. 10. 2021, 19:46

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#8

Příspěvek od m.l.gore »

Koupím nakonec asi ten sky watcher Discovery 150 GOTO. Co jsem vyčetl zde na fóru a odkoukal z YouTube, tak má tubus z plastu a nedá se u něj nastavovat zrcadlo. To nastavení zrcadla by mi asi nevadilo, protože hrabat se v tom nebudu. Taky ta montáž je prý poddimenzovaná. Je to nějak limitující? Chci ho mít víceméně na tom balkóně a občas ho vzít do batohu. Nechci ale vyloženě kupovat nějakou pouťovinu, přeci jen 16 tisíc je taky dost peněz. Vlastní ho zde někdo? Jaký k tomu koupit okulár? Chci pozorovat hlavně ty vzdálenější objekty. Nějaká krátká recenze by se mi hodila. Díky.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#9

Příspěvek od dvader »

Tyhle nové tubusu jdou bohužel pouťovina, i když to je za dost peněz. Já to nedoporučuji…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#10

Příspěvek od peta62 »

m.l.gore píše:.... To nastavení zrcadla by mi asi nevadilo, protože hrabat se v tom nebudu.....
Jako ze Newton f/5 se nebude kolimovat ?

Poddimenzovana montaz znamena, ze se to bude trast pri pohybu, dotyku, tedy i pri ostreni, samozrejme veskere odchylky se nasobi zvetsenim.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
m.l.gore
Příspěvky: 26
Registrován: 29. 10. 2021, 19:46

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#11

Příspěvek od m.l.gore »

peta62 píše:
m.l.gore píše:.... To nastavení zrcadla by mi asi nevadilo, protože hrabat se v tom nebudu.....
Jako ze Newton f/5 se nebude kolimovat ?

Poddimenzovana montaz znamena, ze se to bude trast pri pohybu, dotyku, tedy i pri ostreni, samozrejme veskere odchylky se nasobi zvetsenim.
Pochopil jsem správně, že každý takový dalekohled budu muset časem kolimovat (nastavovat zrcadlo), kdy právě ten Sky watcher Discovery toto neumožňuje, tedy ho budu muset potom vyhodit jako nepoužitelný? To je pro mě dost zásadní zjištění a prosil bych to více vysvětlit. Ještě jedna otázka... Uvidím teoreticky s tím jmenovaným sky watcher 150 Discovery to samé co např. s tímto? https://idalekohledy.cz/teleskop-sky-wa ... on-150-750
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#12

Příspěvek od dvader »

Ano, je to stejný průměr.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
m.l.gore
Příspěvky: 26
Registrován: 29. 10. 2021, 19:46

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#13

Příspěvek od m.l.gore »

dvader píše:Ano, je to stejný průměr.
Jinými slovy, stejnou "parádu" mi udělá tento sky watcher na dobsonu za 7 tisíc jako ten sky watcher discovery, který je skoro o 10 tisíc dražší pouze s tím rozdílem, že ten sky watcher discovery má goto, ale je to stejně pouťovina, takže zbytečně předražený šunt? Nečekám, že ten první bude také kdoví co, ale přecijen 7 tiscíc bude bolet míň než 16.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#14

Příspěvek od dvader »

Ano.
A absence Go-to tě alespoň “donutí” naučit se orientovat na obloze… :roll:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
m.l.gore
Příspěvky: 26
Registrován: 29. 10. 2021, 19:46

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#15

Příspěvek od m.l.gore »

dvader píše:Ano.
A absence Go-to tě alespoň “donutí” naučit se orientovat na obloze… :roll:
a klidně to vezmu sebou do batohu třeba na dovolenou nebo na čundr... Díky za radu, asi půjdu nakonec do tohoto a časem si třeba pořídím nějakou výkonnější mašinku
Odpovědět