EQ-HD II.

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ-HD II.

#16

Příspěvek od Pupak »

Mám slušnou zásobu převodů všeho druhu, takže je to ze šuplíkových zásob. Odvalovačku nevlastním.
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: EQ-HD II.

#17

Příspěvek od dablik »

Dik. Moc se mi libi ten napad. A obecne cela koncepce montaze
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: EQ-HD II.

#18

Příspěvek od Bill »

Ono hlavně stabilita za větru bude řádově lepší než u klasických (H)EQ5-6 montážích, kde převody mají vůle a jenom se dotýkají díky rozvážení...

Škoda té ceny, obzváště v případě komerčního provedení.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ-HD II.

#19

Příspěvek od Pupak »

Koukám, že všemocná cenzura funguje i tady. Malý český člověk asi nemůže chybět nikde.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ-HD II.

#20

Příspěvek od Pupak »

Znovu jsem se přesvědčil, že strojařina je ta lehčí část práce, takže dodělávky a elektronika mi zabraly pár dnů. na Red dot to zase nebude, ale já jsem spokojen. Teď mě čeká lahůdka v podobě EQ-HD montáže s novým typem převodovky, která by měla vážit do 5 kg při stejné nosnosti. Tak se na to docela těším.
Přílohy
eq7.jpg
eq7.jpg (145.16 KiB) Zobrazeno 1535 x
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ-HD II.

#21

Příspěvek od Pupak »

Pokud to někoho zajímá a chce nějaké fotky, nebo informace, tak přes E-mail : semenc@volny.cz. Tady by zase někdo mohl mít pocit, že se chci obohatit svojí prací na jeho úkor.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ-HD II.

#22

Příspěvek od Pupak »

Krátké video, jak to jezdí 6 st./ s. Napájení 12V + StepUP 28V jen na motory. Při převodu 1000:1 a motorech 400 kr. / ot. to docela ujde.
https://www.uschovna.cz/zasilka/RSLAJLV59WL7NFRY-VSL/
Medojedlik
Příspěvky: 263
Registrován: 11. 09. 2016, 20:18
Bydliště: Nupaky
Věk: 40

Re: EQ-HD II.

#23

Příspěvek od Medojedlik »

Super prace! Holt kdo umi, umi :)
OO UK CT8 F4.5,TS SD-APO 80/560, iOptron CEM70
Moravian C1+ 12000A, Canon EOS600D mod. by Ewers
QHY5L-IIC,ASI 290 mm
Trieder Celestron 15x70
medojedlik@gmail.com
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ-HD II.

#24

Příspěvek od Pupak »

Tak v tomto případě jsou ti, co umí, výrobci těch HD převodovek. Moje část práce je, tu jejich zmršit co nejmíň. :D
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: EQ-HD II.

#25

Příspěvek od zuzi »

Vypadá to pěkně, chce to pak změřit, jak to pojede, jaká bude PE případně jak to bude reagovat na regulaci pointace.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ-HD II.

#26

Příspěvek od Pupak »

PE je taková modla moderních montáží, ale koho vlastně zajímá? Jak psal MMYS, jsou situace, kdy s pointací nevystačíš a PE je důležitá, ale pro drtivou většinu z nás, co fotíme planety a DSO je to dost nezajímavé. Zajímavý je průběh PE, hlavně rychlost změn a ta je u HD převodovek malá, takže upointovat i větší pomalou PE není naprosto žádný problém. Pro pointaci jsou největším problémem dva faktory, rychlost změn a vůle. Ani jeden z těchto problémů u EQ-HD nehrozí, alespoň u těch přesných převodovek. Někdo to snad jednou vyzkouší, ale já nechci plýtvat ani časem, ani penězi, abych ověřoval, kam až se dá zajít, aby to ještě fungovalo. S ohledem na fakt, že tyto montáže už vyrábí několik výrobců a všichni používají dva druhy precizních převodovek, má to nejspíš svůj důvod.
Jediná jiná dostupná technologie, která zaručí nízkou PE, je třecí převod, který ale vyžaduje dokonalé zpracování, vyvážení a jeho životnost asi s HD převodovkou nebude srovnatelná. Je to technologie ideální do kopule, ale ven na louku , kde fouká nárazový vítr bych jí asi nebral. V průmyslu jsem na třecí převody narazil zatím jen u měřících přístrojů, kde byla třecí převodovka mezi servem a šroubem. Tam jsou ale kroutící momenty minimální.
Základní testy jsem už udělal. Montáž chodí rychle a StarAid jí upointuje bez problémů. Předpokládám že PHD2 by to zvládlo taky, ale zatím jsem to netestoval, protože ho moc neovládám a nebyl čas.
Kdo by měl chuť si s montáží pohrát a vyzkoušet PHD2 a pod, není problém se domluvit. Rád zapůjčím, protože mě to taky zajímá, ale nemám na to čas. Musím už makat na další montáži.
Odpovědět