EQ montáž s harmonickými převodovkami

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#91

Příspěvek od Pupak »

2 Kami,
štíhlostní poměr je hezký výraz, ale co máš na mysli? U toho sloupu? Ten je jen provizorní na testování a případný výjezd do terénu. Montáž měla být na sloupu z 220mm silnostěnné ocelové roury vylité polymer betonem. Pokud mluvíš o hlavě, tak ta unese klidně i 200 kg. Hlavní problém jsou momety, nikoli statická zátěž os. HD převodovka má křížové válečkové ložisko, které unese tunu. Korejci udávají nosnost s protizávažím až 180 kg a to mají menší převodovky.
Z výroby CNC strojů jsem zvyklý počítat a simulovat konstrukci na vibrace, nikoli na statickou zátěž, takže když je to navržené na 80 kg z hlediska tuhosti, staticky to unese třikrát tolik.
Největší slabinou celé montáže jsou ty krokáče Nema 17. Měl mě poslechnout a dát tam 3fázové Nema 34 a bylo by to o něčem jiném. Jezdilo by to 25 st. za sekundu a pohyb Ra by byl naprosto hladký. Dvoufázový motorek s rotorem o průměru 25 mm umí reálně polohovat tak na osminu kroku, pak je to Brownův pohyb.
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#92

Příspěvek od Kami »

MMys píše:Kami: Ale já jsem psal že 100 kg neunese tohle:
https://www.ideaengineering.us/?ec_stor ... berjtwogem
Tak ta už vůbec ne.... :D
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#93

Příspěvek od Kami »

Pupak píše:2 Kami,
štíhlostní poměr je hezký výraz, ale co máš na mysli? U toho sloupu? Ten je jen provizorní na testování a případný výjezd do terénu. Montáž měla být na sloupu z 220mm silnostěnné ocelové roury vylité polymer betonem. Pokud mluvíš o hlavě, tak ta unese klidně i 200 kg. Hlavní problém jsou momety, nikoli statická zátěž os. HD převodovka má křížové válečkové ložisko, které unese tunu. Korejci udávají nosnost s protizávažím až 180 kg a to mají menší převodovky.
Z výroby CNC strojů jsem zvyklý počítat a simulovat konstrukci na vibrace, nikoli na statickou zátěž, takže když je to navržené na 80 kg z hlediska tuhosti, staticky to unese třikrát tolik.
Největší slabinou celé montáže jsou ty krokáče Nema 17. Měl mě poslechnout a dát tam 3fázové Nema 34 a bylo by to o něčem jiném. Jezdilo by to 25 st. za sekundu a pohyb Ra by byl naprosto hladký. Dvoufázový motorek s rotorem o průměru 25 mm umí reálně polohovat tak na osminu kroku, pak je to Brownův pohyb.
Štíhlost (štíhlostní poměr) je běžný výraz na strojní průmyslovce, zvláště u konstrukcí zatížených na vzpěr. Výška/mohutnost konstrukce. No..., je to už nějakej pátek, tak se to mohlo změnit. Jestli je sloupek jen pokusný a na letmé výjezdy, OK. Neupadne to. :D Na betonovém sloupu to bude vycházet lépe. Já když viděl tu fotku celku, strojařské oko se začalo kroutit... ;)
200kg myslíš na kříži a staticky? Na focení s 200kg Newtonem, natož dlouhým těžkým refraktorem co houpe při větru s momentem, si to nedokážu představit. Budoucí majitel na to chtěl pověsit jen krátkou 400, nebo ještě něco? Jen na okuk a nebo špičkové focení na hranici malého pixelu.
Možná mám trochu pokroucené představy o potřebných velikostech montáží. Jednu nedodělanou obludu mám totiž doma. :?
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#94

Příspěvek od Pupak »

Já se nepozastavuju nad tím termínem. Ten zná asi každý strojař. Mě šlo o to, o jaké mluvíš části. Ten sloup rozhodně problém není. Jestli je něco na hraně, tak jsou to ty nohy, protože jejich torzní tuhost není ideální. Na výjezdy bude těžko někdo tahat 100 kg dalekohled. Sloup je navržen na CX14, nebo C16. Nic většího by asi nikdo autem nevezl. Jestli jsi absolvent SPŠS a od školy strojařinu neděláš, tak asi víc stavíš na dojmech než na znalostech. Bez zkušeností a dlouhé praxe jsi dost daleko od reality. Neber to jako urážku. To je prosté konstatování faktu. Škola ti kromě toho papíru nedá vůbec nic. Všechno se člověk naučí teprve v praxi. Problémem všech montáží světa totiž není statická zátěž, ale dynamická tuhost a činitel tlumení kmitů. Když se s tímhle dobře popasuješ, tak je to OK. Jak to bude fungovat se teprve uvidí, ale podle fotky dělat soudy, to je dost mimo mísu, pokud nemáš podobných konstrukcí za sebou alespoň dvacet.
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#95

Příspěvek od Kami »

Dovolil jsi si mě rozesmát.... :D :D :D Ještě, že jsem humorná kopa a tvé výroky neberu jako urážku. A to bych se mohl fakt urazit právem...
Naopak si myslím, že znám strojařiny dost a hlavně z praxe. Jak obrábění, mechaniku, tak konstrukci i sváření a povrchové úpravě třeba konče. Jsem vyučený obráběč, se strojní průmyslovkou, který prošel plno provozů a firem přes dvě konstrukce, technologii, kontrolu, dílenskou technologii s víc jak 25 letou praxi. Doma mám poměrně vybavenou dílnu, takže jsem víceméně soběstačný. Ba co víc, konstrukcí montáží, dalekohledů a též i k samotné optice mám velmi, velmi blízko víc než po strojařskou dobu. Takže znám spojitosti mezi jednotlivými problémy, co leckdy Astroamatéři řeší. A to i z vlastních montáží či jen návrhů... Nic ve zlém.

Není to o tom, si tady honit triko kdo je lepší, kdo má více možností, či peněz. My strojaři bychom měli právě upozornit ostatní, na co si mají dávat pozor, či proč jim Astromechanika či optika nefunguje tak jak má.

Tvá vyrobená montáž je perfektní dílo, opravdu. Mohu jen smekat. Bude-li chodit jak bylo plánováno, jen a jen dobře. Svým činem jsi nám otevřel další dveře, kam by se mohla konstrukce montáží dále rozvíjet. Tyto poznatky jsou velmi cenné i pro méně zaměřené lidi a nestrojaře.


ps: Jinak jsi trefil hřebík na hlavičku. Ano, nejvíce jsou poddimenzované zvláště nohy sloupku.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#96

Příspěvek od MMys »

Pánové, nechte si tohle pošťuchování a porovnávání "kdo ho má většího" třeba do hospody :-) Nebo to téma dočasně zamknu.
Dík, MMys
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#97

Příspěvek od Pupak »

Martine,
je to přece fórum, takže to, že se debatuje, není od věci. To není žádné měření pinďourů. Já jen zjišťuji, s kým mám tu čest. Jestli debatuji s člověkem z praxe, nebo s teoretikem, který si právě oprášil vzpomínky z průmyslovky. Předmětem tématu je montáž, bavíme se o montáži. Když někdo něco hodnotí, tak mě zajímá, na základě čeho. Postavil jsem 65 CNC strojů a tak si troufnu takový stroj hodnotit, protože už vím, o čem mluvím. Montáž s HD stavím poprvé, tak si rád vyslechnu jakýkoli rozumný názor a to, že se snažím zjistit, jestli je opravdu rozumný, na tom není nic špatného.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#98

Příspěvek od MMys »

Jasně, já to jen krotím hned v počátku, aby se to nezvrhlo někam jinam. Takže optarně ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#99

Příspěvek od dvader »

Já mám k těm nohám také dotaz, který mne napadl hned po zkouknutí té fotky.
Není to k tuhosti, ale ke stabilitě...

Přijde mi (ale možná to právě fotky zkreslují), že půdorys, který ty nohy dole opisují, je relativně malého průměru vzhledem k tomu, co by to mělo unést. Jak je to s těžištěm? Nebude to mít tendenci se to celé převracet, když na té montáži bude nějaký těžký a rozměrný dalekohled?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#100

Příspěvek od Pupak »

Průměr kružnice je 1 m, ale jak jsem zmínil, tento stojan je na testy s C11-C14 a tam rozhodně převrácení nehrozí. Testoval jsem to s kolejnicí 80 kg a bylo to naprosto v pohodě. Ve finále to musí jít na sloup v betonu.
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1122
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#101

Příspěvek od Pavebo »

Skvělá montáž, věřím, že 400-ku bez problémů zvládne. Ve dřevních dobách jsem potrápil svoji milovanou montáž Gemini G42+ tím, že jsem na ni naložil otu flex-tubovýho newtona 400 mm, což je náklad cca 37 kg bez kamer a dalšího balastu a délka tubusu kolem 1,8 m. Montáž byla na trojnohým stojanu (z kladiny) se základnou cca 1 m, což bylo z hlediska stability naprosto v pohodě. Až potud ok, poté odešel lepený spoj Ra osa/příruba a montáž putovala do Maďarska na opravu spoje mechanickou vazbou kolíkem…, a newton skončil na poněkud robustnější montáži eq8.

Jediné, co marně na montáži hledám je polární hledáček. Chtělo by to dobastlit hledáček, možná podobně jako u eq8 na zalomeném rameni, mimoosově.

Držím palce, aby montáž chodila!
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#102

Příspěvek od Pupak »

Hledáček je díky StarAid již nepotřebná věc, takže jsem ho ani neřešil.
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1122
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#103

Příspěvek od Pavebo »

Ok, pokud se StarAid tak přesný, vše v pořádku. Někde jsem hledal jaké ohnisko hledáčku používá pro platesolving, což je do 200 mm, to mi přišlo pro delší ohniska hlavního dalekohledu (2m a více) jako dost málo, z hlediska dosažitelné přesnosti ustavování, ale zřejmě se mýlím…
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#104

Příspěvek od Pupak »

Tak já ho vyzkoušel zatím jednou a nezklamal, ale jinak se spíš spoléhám na recenze uživatelů. Teď má být pár slušných dnů, tak snad to otestuju pořádně.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#105

Příspěvek od MilAN »

to:Pavebo :

Pavle, když to ohnisko stačí na pointaci 2m ohniska, kdy potřebuješ být pod 0,5", tak na polární ustavení je to "předimenzované". Na jakou hodnotu se dostaneš vizuálně podle polárním hledáčku? Na řádově 2´- 3´ - víc nemáš šanci okem na něm rozlišit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět