EQ montáž s harmonickými převodovkami

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#16

Příspěvek od Pupak »

Záleží na tom, kde jí kupuješ. Pokud v oficiální distribuci, pak HD 45-120 stojí kolem 2000 éček. Na ebay jsou ceny přijatelnější, ale musíš nakupovat jen od spolehlivých prodejců, jinak můžeš nakoupit starý krám. Je třeba se vyhnout hlavně Turkům, Polákům a bohužel i Čechům žijícím v zahraničí.
Ty kombinace s planetkou nejsou moc povedené, protože planetka tam vnáší vůle. Záleží taky na výrobci. Měl jsem jednu z robota Kuka a ta chodila nádherně. Stavěl jsem z ní rotační osu k CNC frézce a neměla chybu. Obecně platí, že čím větší velikost a převodový poměr, tím vyšší přesnost a menší PE. Korejci používají velikost 17,20 a 25 na ty přenosné montáže a chodí jim to krásně. Němec, pro kterého stavím tuhle montáž jednu má a je z ní nadšenej. Jen ta cena 6800 éček trochu kazí dojem. :lol:
Příští týden snad už budu testovat, tak se uvidí, jestli to nebylo 14 dnů práce na nic, ale pevně doufám, že nikoli a hned se pustím do další, tentokrát už pro mojí C11.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#17

Příspěvek od zuzi »

Hm, ten planetový převod je nepříjemná věc, to by skoro chtělo třecí, ale pak už to začne být komplikované na druhou. Pěkná je ta samosvornost (je tam ne?). Cena je tak nějak očekávaná, bohužel :)
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#18

Příspěvek od Pupak »

Samosvorné to je, pokud je tam motor. Samotnou převodovku jsem při utahování šroubu na rotoru jednou protočil, ale moment byl brutální. Jinak ty ceny na Ebay nejsou nijak tragický. Nová HD 20-120 se dá koupit za 300 éček. Ty vetší 600-1000. Kupovat zásadně pouze nové, jinak je to sázka do loterie. Chce to sledovat a mít štěstí. Taky funguje nabídka ceny. Dá se tak hodně ušetřit. Při troše snahy se 2 HD na zátěž 30kg dají pořídit do 1000 éček, zbytek je tak dvacka a pak 150 hod. práce, ale ta už musí být tvoje, jinak je to darda. EQ-HD fungují a fungují skvěle. Žádný jiný systém nemá takový poměr váha / nosnost a hlavně je to bez vůlí a skoro věčné.
Jo a kupovat zásadně pouze sestavy s výstupním ložiskem. Ty sady nikdy nedáš dohromady, pokud nemáš CNC, co dělá v mikronech a taky to válečkové ložisko od THK, které stojí balík. V té dokonale přesné a tuhé sestavě je právě to kouzlo.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1756
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#19

Příspěvek od nou »

Musím povedať že ta technológia vyzerá naozaj zaujímavo. Tuna chlapík recenzuje montáž s HD ale nakoniec ju musel vrátiť kvôli problémom s DEC. https://www.youtube.com/watch?v=LdbeOWD5z5U
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#20

Příspěvek od Pupak »

Viděl jsem. To jsou dětské nemoci. Tomu se nevyhne žádná novinka na trhu.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#21

Příspěvek od Pupak »

Tak je konečně hotovo. Ještě doladit SW a může se ven testovat. Zabralo to zhruba 400 hodin práce, takže fakt žádná sranda na krácení dlouhé chvíle.
Ještě mě čeká sloup, ale ten až po testech.
Přílohy
M2.jpg
M2.jpg (228.4 KiB) Zobrazeno 898 x
M1.jpg
M1.jpg (373.1 KiB) Zobrazeno 898 x
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#22

Příspěvek od FunTomas »

No teda pane. Vyzerá to nielen robustne ale aj pekne. Som zvedavý na tie testy.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3412
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#23

Příspěvek od hades »

No já bych si teda dovolil předpovědět, že Red dot award za design by to určitě nezískalo. Hlavní bude jak to bude chodit a taky jsem zvědavý na testy.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#24

Příspěvek od Pupak »

Když bude OK, tak bude v Německu na lidové hvězdárně, kterou provozuje ten můj kamarád, tak nechci, aby tam dělala ostudu, ale já nejsem žádný estét. Elox a podobné vychytávky jsou už mimo moje limity. Není to nábytek, je to užitková věc.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#25

Příspěvek od Pupak »

2 Hades
tak se pochlub nějakým svým výrobkem, ať vidím, jak se to má dělat. To víš, my z vesnice máme malý rozhled.
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 505
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#26

Příspěvek od peto »

fantasticka praca... prave mne sa tento "industrial" design velmi paci... masivne, robustne, ziadne tittiko ...podla mna sa bude dat o montaz aj opriet aj v plnej prevádzke.. :-D
...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#27

Příspěvek od MilAN »

2Hades : a ty chceš tady někomu mazat dle tebe nevhodné nebo mimo příspěvky ? Začni u sebe , větší nehoráznost a pitomost tu na AF nenajdeš .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#28

Příspěvek od Pupak »

2 Milan
Dopřej mu to. Konstruktivní kritika je zdravá. To ví každej absolvent VUML. :lol:
Já vím, že to není žádnej dizajnovej skvost. Taková montáž od MM , to se může rovnou postavit do vitríny na výstavu, ale já na to mám omezenej čas a hlavně prostředky.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#29

Příspěvek od zuzi »

Zeptám se k tématu, je to s primárním převodem z krokace bez backslashe? Mě by zajímalo jak se to bude chovat. Teoreticky když tam bude volný převod a HD převodovka která se chová samosvorně, tak by to nemělo tolik vadit ne?
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: EQ montáž s harmonickými převodovkami

#30

Příspěvek od Pupak »

Primární převody jsou přes broušená čelní ozubená kola z robota ABB, takže jestli tam někdo vnesl nějakou nepřesnost, tak jsem to byl já při uložení kola a pastorku. Byť jsem se snažil, nějaká stovka tam je, ale kola mají šikmá ozubení, která hravě vykompenzují excentricitu do 0.03 mm bez vůle, takže tam vůle není. Tím jsem začínal, protože pokud bych nebyl schopen tento převod udělat bezvůlový, ani bych dál nepokračoval.
Odpovědět