Řecko - ostrov Rhodos

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 408
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Řecko - ostrov Rhodos

#1

Příspěvek od decmen »

Chci se zde zeptat, zda jste někdo zkoušeli noční pozorování a nebo focení na tomto ostrově. Létáme tam se ženou už řadu let, ale zatím jsem nezkoumal možnosti nočního pozorování. Na stránce lightpollutionmap není tento ostrov ani zobrazen :o
Vím, že světelné podmínky díky letoviskům tam asi nebudou "Bůhvíjaké", ale nad mořem jižním směrem a třeba na hoře Tsampika (oblast Kolymbia) by to snad mohlo být dobré.
Díky za vaše názory.
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Řecko - ostrov Rhodos

#2

Příspěvek od dvader »

To ne jen něco přes 200 m vysoké - je otázkou, jestli to bude dostatečně vysoko na vrstvou vlhkého mořského vzduchu.
Před lety jsem byl na Kapverdách, ostrov Sal, a sopky pár set metrů vysoké na to nestačily. První hvězdy byly na obloze vidět až tak na 30 stupňů nad obzorem
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Řecko - ostrov Rhodos

#3

Příspěvek od dvader »

Teď jsem zrovna na Krétě a u moře je vlhkost obrovská v tyto dny - Malý ani Velký vůz nejdou vůbec vidět.
Ale jsou tu hory 2000 metrů, takže Kréta by byla rozhodně lepší.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Řecko - ostrov Rhodos

#4

Příspěvek od michal.b »

Na Lightpollutionmap Rhodos samozřejmě zobrazen je: Rhodos.

Řekové svítí naprosto prasácky, takže musíš co nejdál od jakéhokoliv osídlení. Nejenom že svítí úplně všude a na všechno, ale teď používají i hodně studené LEDky a navíc svítí pánubohu do oken, z hlediska světelného znečištění je to tam dost zoufalé.

Jih/jihozapad je rozhodně lepší než severovýchod, a samozřejmě, je dobré dostat se co nejvýš, protoze nízko nad mořem bývá průzračnost vzduchu špatná. No a to je docela problém - normálně po silnici se na jihu o moc výš než nějakých 400m nikde nedostaneš. Na Attavyros (1200m) sice vede cesta, ale jenom pro dobrodružnejší povahy a navic už ti tam bude na JV svítit pobreží, na Profitis Illias (750m) to bude podobné.

Záleží kde budeš bydlet a jak daleko budeš ochotný jet - na Tsampiku zapomeň, tam je to naprosto zoufalé, spousta světla všude kolem. Opravdu musíš na jihozápad a do vnitrozemí. Já jsem bydlel dole v Gennadi, tam se dalo za nějakých 10 minut dojet do oblasti mezi vesnicemi Vati a Appolakia, kde to bylo opravdu pěkné, případně za 20 minut do kopců nad vesnicí Mesanagros, odkud je idální výhled na jih. Bohužel i tam vadí osvětlení těch asi dvou vesniček na úplném jihu + bíle blikající větrníky + šílená mazutová elektrárna u Prasonisi. Zajímavé by to mohlo být i třeba někde u vesnice Monolithos a obecně kolem toho západního výběžku ostrova.

SQM jsem s sebou neměl, ale obloha tam byla subjektivně lepší než třeba na Šumavě. Samozřemě je třeba počítat s tím, že nízko nad obzorem je to totální bramboračka, vycházející Měsíc nad mořem skoro nebyl vidět, ale od nějakých 10° výš už to docela šlo. Musíš vychytat noc kdy je čistý vzduch, což bude teď v pozdním létě se spoustou požárů v okolí problém. Já tam byl začátkem července a některé dny byly ještě relativně slušné.

Jo a fouká tam opravdu silný vítr, hlavně na exponovaných místech na kopcích, takže pokud chceš fotit, vem si hodně pevný stativ a najdi si nějaký kostelík za který se schováš, naštěstí jsou strategicky umístěné právě na šikovných místech mimo civilizaci :)

Seťákem 30s ISO6400 f3.5 bez úprav
Obrázek
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Řecko - ostrov Rhodos

#5

Příspěvek od michal.b »

dvader píše:To ne jen něco přes 200 m vysoké - je otázkou, jestli to bude dostatečně vysoko na vrstvou vlhkého mořského vzduchu.
Před lety jsem byl na Kapverdách, ostrov Sal, a sopky pár set metrů vysoké na to nestačily. První hvězdy byly na obloze vidět až tak na 30 stupňů nad obzorem
Kapverdy jsou extrém, tam nestačilo ani 2700m na Fogu, vrstva humusu končila až někde v 5000m, sledoval jsem to z letadla. Buhví kde se to tam bere, asi je to prach ze Sahary odkud tam celkem stabilně fouká. Je to škoda, jinak by to tam byla pecka (taková jižnější la Palma :) ).
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 408
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: Řecko - ostrov Rhodos

#6

Příspěvek od decmen »

michal.b - dole kolem Prasonisi to dost fouká, párkrát jsme tam jeli autem ve dne a co se týká vesničky Mesanagros, tak tu znám moc dobře, jel jsem tam vloni těma serpentýnama ze západního pobřeží a byl jsem rád, že jsme dojeli v celku :D , tam snad nemůžou jezdit v noci ani domorodci. Navíc všude samý kozy, ty snad teda večer jdou někam spát. No nic, tak to asi opět skončí večerním srkáním Ouza a žolíkama. Taky nevím, jak by se tvářili v půjčovně,že auto není přes noc u hotelu, vždycky jsem musel večer do 20h vrátit klíče a ráno jsem dostal třeba i jiný auto.
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Řecko - ostrov Rhodos

#7

Příspěvek od michal.b »

Jo, to souhlasím, ze západního pobřeží jsme do Mesanagros taky chtěli jet, ale skončili jsme už u kláštera protože přítelkyně tu "stezku" dál odmítla absolvovat - přeci jen už se stmívalo a nevypadalo to úplně stabilně. Ale z druhé strany od Lachanie je to v pohodě. V noci tam spíš než kozy člověk potká jeleny (člověk by je na takovém ostrově úplně nečekal a ejhle) :lol:

Auto půjčujeme vždycky na celou dobu už na letišti, takže jsme nějaké večerní vracení řešit nemuseli. Když už tam člověk je a chce se podívat na jižnější část oblohy, tak bych večerní výlet učitě doporučil, i s malým triedrem je Mléčná dráha ve Střelci prostě super.
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 408
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: Řecko - ostrov Rhodos

#8

Příspěvek od decmen »

No, uvidím, letíme až za 3 týdny, něco s sebou vezmu-stativ, foťák, star adventure mini a filtry, jen triedr 20*80 určitě nee. A menší nemám. Pak podám zprávu. Ale moc si od toho neslibuju.
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Řecko - ostrov Rhodos

#9

Příspěvek od dvader »

Na Krétě je i observatoř patřící univerzitě:
https://skinakas.physics.uoc.gr/en/

Bohužel teď je kvůli covidu pro veřejnost zavřená…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Ales_M
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 08. 2021, 20:37

Re: Řecko - ostrov Rhodos

#10

Příspěvek od Ales_M »

V Řecku, resp. na řeckých ostrovech Kos a Kréta jsem byl na astronomicko-rodinné dovolené loni a předloni, report i s nějakými fotkami je na webu KaL:
https://udalosti.astro.cz/2020/08/muj-maly-recky-vylet/
https://udalosti.astro.cz/2019/07/v-zemi-mytu-a-baji/
dex
Příspěvky: 326
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Řecko - ostrov Rhodos

#11

Příspěvek od dex »

Nějak jsem se tu ocitl a můžu jen potvrdit dříve uvedené.
JV, trvalý opar, hvězdy skoro nevidět. S tím jsem počítal.
Planety by šly, ale Venuše je na nesprávné straně hotelu a v pozorování brání polští (či co) turisté.
Jupiter a Saturn jsou ve správnou hodinu pěkně vysoko (těch 14 stupňů výš než u nás), ale zvětšení, která na 50. rovnoběžce šla (200x) jsou pro opar za hranou (Bresser MC127/1900 - vybrán schválně tak, aby ho unesla AZ/EQ montáž od lidlskopu).
Kameru jsem nebral, jen držák na mobil, ale ten vůbec neví co dělat, tak budu bez obrázků.
Odpovědět