Názor na konstrukci dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Názor na konstrukci dalekohledu

#1

Příspěvek od VK »

Chtěl bych se vás zeptat, co si myslíte o této konstrukci dalekohledu (refraktor 125/1583):





Díky. V. K.

P. S.: autora jsem úmyslně ponechal v anonymitě, aby případné názory nebyly ovlivněny "kamarádstvím" nebo "nekamarádstvím" s autorem.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Názor na konstrukci dalekohledu

#2

Příspěvek od MilAN »

Já jen napíšu, co bych asi radši viděl jinak ( ale je to pouze pocit z obrázku - pokud se nestrčí prstem do montáže, není možno vynášet jakékoliv soudy !)
- vysunovací nohy - snižují velmi tuhost
- přiš malá základna trojnožky - snižuje stabilitu
- na RA osu bych dal protizávaží - aby se dostalo
těžiště pokud možno nad střed podstavy -
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Názor na konstrukci dalekohledu

#3

Příspěvek od Habl »

Předesílám, že mohu se vyjádřit ke zjevným a viditelným konstrukčním a provozním nedostatkům.

Mohu předeslat, že tubus byl vyroben amatérsky bez zásadnějších znalostí a zásad pro konstrukci dlouhoohniskového refraktoru. Předpokládám , že se jedná o pozorovací dalekohled.

K vlastní trojnožce mohu vytknout menší stabilitu (malá rozteč - poměrně slabé profily u noh stativu..
Nejsou patrné ustanovky pro stabilizaci os montáže - (hodinová a deklinační).

Tubus refraktoru by měl míti rosnici zhotovenou tak, aby neclonila při pozorování v souladu se zorným polem přístroje.
Dalekohled není asi vyvážen ve vidlici (těžiště).
K hlavnímu dalekohledu chybí hledáček, nebo stremer pro malé zvětšení hlavního dalekohledu.

Tolik asi k zjevným vnějším nedostatkům na dotazovaný refraktor.
Habl


"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Názor na konstrukci dalekohledu

#4

Příspěvek od MaG »

Zajímavé názory. Moc jsem na našem setkání tímto dalekohledem nestihl pokoukat, ale obraz i stabilita mi přišly ok. Je zajímavé číst, kolik by toho šlo udělat jinak a lépe :)

(Pro doplnění, nechci se v tomto tématu příliš angažovat: díval jsem se s ním v noci na dvojhvězdy na setkání Star Jizerky. Tedy v noci.)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Názor na konstrukci dalekohledu

#5

Příspěvek od Habl »

Někdy se přijdu podívat na ten refraktor a prověřím tu OK stabilitu a vyvážení. Má jistě podobné parametry jako můj refraktor. ;)
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Názor na konstrukci dalekohledu

#6

Příspěvek od VK »

MaG napsal: Zajímavé názory. Moc jsem na našem setkání tímto dalekohledem nestihl pokoukat, ale obraz i stabilita mi přišly ok. Je zajímavé číst, kolik by toho šlo udělat jinak a lépe :)
Takže Ty ses tím dalekohledem i díval? Ve dne na krajinu, nebo v noci na oblohu?

(Otázku zodpověděl MaG v 21:28:19, o dva příspěvky výše.)

Jen připomínám, že montáž toho dalekohledu je paralaktická, ačkoli paralaktická montáž vypadá obyčejně úplně jinak. Takže je to dalekohled určený k pozorování oblohy, měl by být proto i na obloze testován.

To all:
Odmyslíme-li si trojnožku (protože ta montáž se dá umístit i jinam), co si myslíte o celé konstrukci montáže? Je dostatečně dimenzovaná?

To Habl: nerozumím dobře výrazu "pozorovací dalekohled". Dalekohled je (podle definice) subjektivní optický přístroj, pomocí kterého vidíme vzdálené předměty pod větším zorným úhlem, než bez dalekohledu. (Podobně je definován i mikroskop, jen místo slova "vzdálené" je "blízké".) Každý dalekohled je tedy pozorovací. Myslel jsi to tak, že dalekohled je určen k pozemnímu pozorování nebo že je určen jen k pozorování, tzn. že se nepočítá s případným fotografováním?

Já jsem si totiž na první pohled všiml výrazného průhybu celého tubusu a okulárového výtahu. To by byla překážka ve vážnější astronomické práci, pokud by se s ní počítalo.

V. K.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Názor na konstrukci dalekohledu

#7

Příspěvek od Habl »

VK napsal:
To Habl: nerozumím dobře výrazu "pozorovací dalekohled". Dalekohled je (podle definice) subjektivní optický přístroj, pomocí kterého vidíme vzdálené předměty pod větším zorným úhlem, než bez dalekohledu. (Podobně je definován i mikroskop, jen místo slova "vzdálené" je "blízké".) Každý dalekohled je tedy pozorovací. Myslel jsi to tak, že dalekohled je určen k pozemnímu pozorování nebo že je určen jen k pozorování, tzn. že se nepočítá s případným fotografováním?
Já jsem si totiž na první pohled všiml výrazného průhybu celého tubusu a okulárového výtahu. To by byla překážka ve vážnější astronomické práci, pokud by se s ní počítalo.

V. K.
Pozorovací dalekohled slouží pro terestrická nebo astronomická pozorování narozdíl od fotografického dalekohledu, kde čidlem je film nebo CCD čip.
Každý z dalekohledů má jiné požadavky na technické řešení.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2065
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Názor na konstrukci dalekohledu

#8

Příspěvek od Kami »

Pane Kocour. Není náhodou slušností se majitele nejdříve zeptat? Jaký účel to má a tak,než psát vlastní úvahy?
 Tyto dvě fotografie se dostaly k Magovi navíc,při přesunování fotek z Jizerek. Jsem rád i nejsem rád ,že byly zveřejněny MaGem.Právě kvůli případným úvahám,bez mého vysvětlení.
 
Ano je to můj refraktor.
 Jedná se o přechodnou skládací verzi,než bude vyroben nový tubus z AL.Montáž je určena pro fotokomoru 115/415. Třmeny jsou stejného průměru a tak lze refraktor na tuto nedokončenou montáž bez pohonů ustavit. Pozorování kolem Polárky je díky délce tubusu omezeno. Refraktor je převážně určen k pozorování Slunce,takže to tolik nevadí. Objektiv pochází z VOD Turnov a jeho kvalitu mohli posoudit všichni kdo pozorovali přes noc na Jizerkách 2006.
 Co se týká montáže: Jedná se o vidlicovku s možností výměny vidlice za jinou. Či záměnu za deklinační osu německé paralaktiky. Polární hřídel má průměr 45mm,který je ustaven na valivých ložiskách.Vyvažovací tyč je určena pro protizávaží ,či kulovou hlavu s foťákem.Stativ je dostatečně tuhý i s výsuvnými nohami (Jäkl 40x40x4mm).
 Tato montáž je vyrobena ve 4 ks,s vidlicemi potřebného průměru dle použité techniky. Jednotlivé díly se dají dobře přenášet.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Názor na konstrukci dalekohledu

#9

Příspěvek od Habl »

to:Kami
Dík za dovětek k dalekohledu, byl jsem dle úvodního příspěvku a snímků od VK vyzván k názoru na refraktor 125/1583 mm.
Jsem rád, že můj připěvek posuzuješ pouze jako názor o přístroji na uveřejněných fotografiích. Neznal jsem prodávajícího ani kupujícího.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Názor na konstrukci dalekohledu

#10

Příspěvek od MaG »

Já si nemyslím, že by ses měl za ten dalekohled stydět. Naopak přijde mi pěkný. Tak se snad nemůžeš zlobit, že se dostal do fotek, které jsem dal ke stažení. ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Názor na konstrukci dalekohledu

#11

Příspěvek od VK »

Kami napsal: Pane Kocour. Není náhodou slušností se majitele nejdříve zeptat? Jaký účel to má a tak,než psát vlastní úvahy?
 Tyto dvě fotografie se dostaly k Magovi navíc,při přesunování fotek z Jizerek. Jsem rád i nejsem rád ,že byly zveřejněny MaGem.Právě kvůli případným úvahám,bez mého vysvětlení.
Vzhledem k tomu, že jsem neuvedl jméno autora, tak to není neslušnost.

Kdybych se chtěl zeptat odborné veřejnosti třeba na nějaký jiný typ montáže, a chtěl uvést ilustrační obrázek, to bych se také nejdříve musel zeptat (požádat o svolení) toho, kdo ten dalekohled vyrobil? Každý dalekohled někdo vyrobil, tzn. že bych se podle této logiky vždycky musel někoho zeptat. Na těch snímcích není copyright ani jiný druh ochrany, jsou tedy volně šiřitelné.

Úvahy, dotazy a odpovědi jsou naprosto legitimní a přípustné. Navíc nic neobjektivního, nespravedlivého ani osobního tady přece nezaznělo (viz výše).

To MaG: naprosto souhlasím. Dalekohledy se přece stavějí za účelem pozorování a ne k tomu, aby se za ně autor styděl.

V. K.
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2065
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Názor na konstrukci dalekohledu

#12

Příspěvek od Kami »

MaG napsal: Já si nemyslím, že by ses měl za ten dalekohled stydět. Naopak přijde mi pěkný. Tak se snad nemůžeš zlobit, že se dostal do fotek, které jsem dal ke stažení.  ;)
Já se nezlobím.Na jednu stranu jsem rád,že jsi snímky zveřejnil,už proto,že je refraktor vidět na noční skupinovce. V obrovské přesile němek, je tohle trochu atyp.Vidlicovku jsem zkusil z důvodu,že jich není tolik vidět.Má své výhody a nevýhody.Asi jako každý typ montáže.
Na druhou stranu jsem se obával posuzování bez základních informací. Při Jizerkách nebyl čas probrat používanou techniku. Na Cassiho popud jsem svoji techniku přivezl,ale počasí s tím dost zamíchalo.Z auta byla vytažená jen tu noc,co se pozorovalo.Ve tmě toho moc vidět není.

pro Habla: montáž zatím není hotová,až bude,určitě o ní pak napíšu.Teď to zatím nemá bez výsledků cenu.Jestli pojedeš kolem,klidně se stav a omrkneš to přímo.

pro VK: Mě vadí jen to,že chceš kritizovat něco,co není dodělané. Refraktor není ani pro tuto montáž určen,slušela by mu stabilní a větší montáž (pro focení).Stačilo z tvé strany uvést,že tento přístroj byl na setkání Jizerky 2006.A vyzvat majitele k podrobnějšímu popisu. 
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Názor na konstrukci dalekohledu

#13

Příspěvek od VK »

Kami napsal:
pro VK: Mě vadí jen to,že chceš kritizovat něco,co není dodělané. Refraktor není ani pro tuto montáž určen,slušela by mu stabilní a větší montáž (pro focení).Stačilo z tvé strany uvést,že tento přístroj byl na setkání Jizerky 2006.A vyzvat majitele k podrobnějšímu popisu. 
1. byl jsem sice na Star Jizerky, ale tento dalekohled jsem tam neviděl, ani jsem ho jindy neviděl na vlastní oči.
2. fotografie tohoto dalekohledu byly už dříve uveřejněny.
3. Ty mi chceš tvrdit, že k tomu, abych se směl zeptat lidí na fóru, co si myslí o této dalekohledové konstrukci, potřebuji nejprve Tvoje povolení, že se na to můžu zeptat? No to snad ne.

V. K.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Názor na konstrukci dalekohledu

#14

Příspěvek od MaG »

Fotografie jsem zveřejnil já, ačkoli jsem si nyní všiml, že ve svém albu tak Kami neučinil, což o něčem vypovídá. To ale nevadí, řekněme, že by to Kami toleroval.

To že nám na akci dost nevyšlo počasí a nedala se v klidu okoukat technika je možná fakt, mně to přijde, že jsme vám prostě ukázali raději hvězdárny v okolí a ztratili tím onen čas, ale to si myslím bylo super.

Pokud jsi VK nebyl na akci i v noci, ačkoli si myslím, že se to operativně večer dalo řešit, nemohl jsi dalekohled asi vidět. Máš-li k tomu něco, směřuj to do Star Jizerky. Přiznám se, že důvod tvé krátké účasti mi s odstupem času není jasný.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Názor na konstrukci dalekohledu

#15

Příspěvek od VK »

MaG napsal: Fotografie jsem zveřejnil já, ačkoli jsem si nyní všiml, že ve svém albu tak Kami neučinil, což o něčem vypovídá. To ale nevadí, řekněme, že by to Kami toleroval.

To že nám na akci dost nevyšlo počasí a nedala se v klidu okoukat technika je možná fakt, mně to přijde, že jsme vám prostě ukázali raději hvězdárny v okolí a ztratili tím onen čas, ale to si myslím bylo super.

Pokud jsi VK nebyl na akci i v noci, ačkoli si myslím, že se to operativně večer dalo řešit, nemohl jsi dalekohled asi vidět. Máš-li k tomu něco, směřuj to do Star Jizerky. Přiznám se, že důvod tvé krátké účasti mi s odstupem času není jasný.
K tomu lze říci pouze toto: Kami Ti poslal nějaké fotky k uveřejnění. Ty jsi je uveřejnil. Fotky byly tedy veřejně přístupné. Na vznesení dotazu, co si lidé myslí o konstrukci dalekohledu, není nic špatného a rozhodně není třeba se předtím ptát autora fotografií, jestli se mohu zeptat třetích osob, co si myslí o konstrukci dalekohledu na těch fotografiích.

Moje účast na Star Jizerky s tím nesouvisí.

V. K.
Odpovědět