výroba Ritchey-Chretien 20"

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
bastas.bastas
Příspěvky: 92
Registrován: 15. 10. 2017, 23:20

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď - přesunutí

#1

Příspěvek od bastas.bastas »

Jak změřit přesnost vypuklé kulové plochy.....toť otázka. Duté kulové zrcadlo mám, když na to položím vypuklé shodné křivosti, pustím na to monochromnatické světlo (přes zmatněné sklo na jedné straně pod úhlem 45°), tak se mi objeví krásné kroužky, potud je to jasné....že mají být stejně daleko od sebe a pokud možno kulatý, to je taky jasné, ale....má jich být čím více, tím lépěji, nebo naopak....? Nevíte někdo?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2

Příspěvek od MilAN »

Čím více interferenčních kroužků, tím více se radiusy liší.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
bastas.bastas
Příspěvky: 92
Registrován: 15. 10. 2017, 23:20

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#3

Příspěvek od bastas.bastas »

Díky za odpověď, ale musíš na mě po amatérsku, takže to není koule.....? Je lepší mít méně kroužků? Ono by to měly být vlastně něco jako vrstevnice a ta šířka kroužků značí, jakou má ta plocha poloměr křivosti, nebo se pletu? :?
bastas.bastas
Příspěvky: 92
Registrován: 15. 10. 2017, 23:20

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#4

Příspěvek od bastas.bastas »

Stejně se mi ke kraji rozšiřujou, takže to koule néni..... :oops:
bastas.bastas
Příspěvky: 92
Registrován: 15. 10. 2017, 23:20

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#5

Příspěvek od bastas.bastas »

Jo, už je mi to jasný....jdu leštit....a leštit......
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#6

Příspěvek od astar »

No nevím kde jsi vzal , že kroužky budou stejně široké , když r budou rozdílné. Pro prohloubení na kouly platí = r-odmoc(r*r-h*h), pak odchylky rostou 2 mocninou h - tedy vzdálenosti od středu. Viz tabulka. Při shodnosti r nesmí být vidět žádný kroužek. Zpětně, podle počtu kroužků, se dá pak určit rozdíl r.
U rovin, při tlaku na jedné straně, musejí být proužky rovné. Podle zakřivení se pak dá určit i odchylka těch rovin nebo rádius té měřené.
Přílohy
Odchylky.jpg
Odchylky.jpg (108.37 KiB) Zobrazeno 3541 x
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
bastas.bastas
Příspěvky: 92
Registrován: 15. 10. 2017, 23:20

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#7

Příspěvek od bastas.bastas »

No začíná mi to taky pomalu docházet, když r je všude stejné, tak by tam žádné kroužky být neměly (vrstevnice....), ale co tam pak mám vidět....proužky? Erharové píšou, že u vypuklých ploch kroužky, Gajdůšek, že pruhy....člověk by neřekl, že vypuklá koule může být složitější, než přesná parabola.......
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#8

Příspěvek od astar »

Jasně, vypuklá plocha je fakt výrobě náročnější, ne samotnou výrobou ale měřením. Jak koukám, tak ty jsi se rozhodl pro měření kalibrem. Pokud bude kalibr dostatečně přesný, minimálně lépe než 1/8 vlny, tak pak po přiložení vyráběné plochy a přitlačení na jedné straně by měli být pruhy skoro rovné, tedy jejich poloměr velký. Když docílíš rovných širokých pruhů, tak se plochy rovnají, což znamená, že vyráběná plocha bude mít nepřesnost jako má kalibr. Pokud je to pro DK tak pak podle měření výsledné sférické vady doladit primární zrcadlo.
Pár poznámek k měření velkých světelných zrcadel.
Měření tak velké paraboly 500mm 1:4 jen Fukoltem nebo ronkchim je dost problematické a nepřesné. Pro kontrolu kvality je dobré udělat tzv nulový test. Ten vyžaduje pomocný element buď čočku nebo duté kulové zrcadlo. V tvém případě by to bylo to zrcadlo, ale to musí mít díru. Vhodným nastavením polohy zdroje (bodu) a vzdáleností zrcadel se docílí, že výsledný obraz bude skoro bez sférické vady. Proto název nulový test. Pro toto měření mám program pro výpočet potřebných vzdáleností viz obrázek. Zkontrolovat kvalitu plochy ronchim je možné přímo na hvězdě. Při testu 10čar/mm a poloha taková aby byly zobrazeny 2 čáry, tak obraz pro sférickou vadu na Rayleightovo kriterium(strehl 0,8), bude vypadat jak na dalším obrázku.
Přílohy
Program.jpg
Program.jpg (123.68 KiB) Zobrazeno 3482 x
Ronchi na hvězdu.jpg
Ronchi na hvězdu.jpg (61.58 KiB) Zobrazeno 3482 x
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
bastas.bastas
Příspěvky: 92
Registrován: 15. 10. 2017, 23:20

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#9

Příspěvek od bastas.bastas »

Díky moc,

já jako ronchi já používám tohle.... http://www.bbastrodesigns.com/ronchi.html, přes webku si vyfotím svoje zrcadlo, vložím a musí se to kryt s tím vypočteným obrázkem, foucault dělám přes masku s 10 zónama a celkem je to přesné na 2-3 setiny mm, a když sedí i rozdíl mezi první a poslední zónou v setinách mm, tak to může být si myslím dostatečně na naše podmínky přesný. Ronchi okulár na hvězdu mám rovný, jak podle pravítka.... :shock:

Ale ať dělám, co dělám, když na kulový zrcadlo kalibr položím to své vypuklé, tak vidím přesně ty kroužky, jako jsou na tom ronchi, co jsi poslal :lol: je to sviňa. Na null já nemám dutý kulový zrcadlo, jen samý paraboly ve svých newtonech, ale ono se to časem poddá, toho bohdá nebude, aby český Jára z boje utíkal.... :x
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#10

Příspěvek od astar »

S tím ronchim na hvězdu, kolik vidíš čar? Čím víc, tím měně přesné. Tak jak jsem napsal, 10č/mm a vidět tak dvě ,aby to bylo dostatečně patrné. Proto píši že ronchi není zrovna ideální. Vlastně jen když se z něj udělá fukolt, tedy řez jen hranou.

U toho kalibru si spočítej kolik je tam těch kroužků zón. Každý kroužek představuje 1/2 vlnové délky. Př. 20 kroužků 20*0.00055/2=0.0055mm. Pro dvacátý kroužek je třeba h= 100mm , r kalibru 1000 mm, je prohloubení 5.01256mm. V případě menšího r měřené plochy, je její prohloubení rovno 5.01256+0.0055=5.01806mm=x a to se dosadí do vzorce r= (h*h+x*x)/2/x , což je 998.91mm. Rozdíl r skoro zanedbatelný .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
bastas.bastas
Příspěvky: 92
Registrován: 15. 10. 2017, 23:20

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#11

Příspěvek od bastas.bastas »

Ok, díky za rady, teď už to jen uvést do praxe, ale ono to půjde, pomalu sice, ale půjde :)
bastas.bastas
Příspěvky: 92
Registrován: 15. 10. 2017, 23:20

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#12

Příspěvek od bastas.bastas »

ono těch kroužků zón je tam asi 60, přitom to je broušený proti sobě a jen doleštěním na přesnou dutou kouli u kalibru se taková odchylka neudělá, někde mám chybu, ale já na to příjdu... 8-)
bastas.bastas
Příspěvky: 92
Registrován: 15. 10. 2017, 23:20

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#13

Příspěvek od bastas.bastas »

Ještě jedna hloupá otázka, když měřím kalibrem dutou a vypuklou plochu, tak pakliže se obě rovnají v případě sférických ploch, tak mi interferogram ukáže proužky, ale co by se mi mělo ukázat u nesférických ploch? Kalibrem je dutá plocha, ta jde celkem přesně vytvarovat.....nikde jsem to nedokázal vygúúglit...a matematik nejsem :o . díky za odpověď.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#14

Příspěvek od astar »

Zapomeň na to, že podle kalibru uděláš plochu na 1/8 vlny. Problém je v tom, že není možné určit další kroužek pro vzdálenost ploch větší nebo menší a to je otázka 1/2vlny. Rozdíl v měření paraboly a koule je v jiné hustotě kroužků než je hustota u různých r dvou koulí.
Vypuklé plochy se měří jinak, ale to je velice náročné na pomocné plochy, tedy velké pomocné zrcadlo asi tak 3x větší než měřené. Kulovitost sekundáru v případě DK není až tak důležitá, ale symetričnost a hladkost bez zón. Ve spojení s hlavním eliptickým zrcadlem se to doladí podle výsledné sférické vady. Celý dalekohled se pak může měřit tzv. autokolimací, kdy se dopředu umístí rovinné zrcadlo s přesností 2x lepší než bude požadováno od dalekohledu ,tedy 1/16vlny. To by pro tebe znamenalo mít rovinu průměru 500mm . Rovina se dá nahradit kolimátorem, což je vlastně stejně velká parabola vysoké kvality ,kde do f se umístí zdroj . Ani jedno asi nebude pro tebe reálné, tak pak je jediná cesta a to na hvězdu. To ale představuje mít již nějak připraven tubus pro uložení zrcadel. Ideální je to na Polárku.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
vaclavII
Příspěvky: 226
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 60

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#15

Příspěvek od vaclavII »

Místo 500 mm dokonalého paraboloidu, lze vyrobit snáze duté sférické zrcadlo, které bohužel musí mít světelnost cca 1:18 tj. 9000 mm a musí se zkoušet v místnosti cca 20 m dlouhé Ronchi mřížkou a musí zobrazit dokonale rovné pruhy bez zón. Problém asi bude chvění vzduchu při zkoušce, které znehodnotí výsledek měření. Místnost musí být dokonale vytemperována.
Odpovědět