Rozebrani okularu - prosba o radu

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Rozebrani okularu - prosba o radu

#1

Příspěvek od Myval »

Chtel bych se zeptat jak rozebrat stary mikroskopovy okular meopta. Okular ma znacnou necistotu (nevim co to je presne, mozna zatekla spina, plisen nebo degradovany tmel na slepeni cocek) uvnitr ocni cocky, ktera je pravdepodobne dublet. Okular je asi kellnerova typu. Singlet na polni strane lze snadno vysroubovat, ale nepodarilo se mi prijit na to jak vyjmout ocni cocku. Telo okularu se zda jako by bylo z jednoho kusu a nevidim uz nic co by se jeste dalo odsroubovat.

Udelal jsem dve fotky, ale jenom webkamerou pocitace, nemam ted u sebe fotak. Nevim jestli na nich bude vubec neco videt, snad alespon typ okularu.

https://franta-d.rajce.idnes.cz/okular_O_15x/1488733140
https://franta-d.rajce.idnes.cz/okular_O_15x/1488733127

Dekuji za kazdou radu.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
duri_jk
Příspěvky: 183
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Rozebrani okularu - prosba o radu

#2

Příspěvek od duri_jk »

Tie fotky vela nepovedia. Ale ak uz nie je co vysrobovat, mozno by stacilo vytlacit sosovku v smere od "oka". Skuste sa pozriet lupou ci vidite hranu sosovky vo vntri tej ciernej casti. Ak ano, tak zrejme staci vytlacit. Ak bol zateceny, mozno tam nieco "drzi" tu sosovku.
Neviem ci sa to tak robi, ale mozno by som skusil tam naliat viac alkoholu, ktory by mohol to zatecene rozpustit a potom to skusit znova vytlacit.

ked som rozoberal par okualrov alebo barlow sosoviek, tak bezne boli sosvky volne vlozene v puzdre, ktore malo sedlo aby porzalo sosovku z jednej strany, z druhej strany sa potom vkladali distancne kruzky a dalsie sosovky a nakoniec sa to zaistilo jednou maticou (kruzkom so zavitom).

Juraj
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Rozebrani okularu - prosba o radu

#3

Příspěvek od Myval »

Diky za radu. Zkousel jsem cocku vytlacit, tlacil jsem z obou stran a nic.

Omlouvam se za ty fotky, ale nemam nic jineho nez webkameru, odesel mi fotak.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Odpovědět