Star Analyser 200

Astronomická spektroskopie, diskuze o spektroskopech, pořizování a zpracování spekter, prezentace výsledků
Odpovědět
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 259
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Star Analyser 200

#1

Příspěvek od KaPr »

Ahoj, mam uz nejakou dobu Star analyser 200 - obdoba verze 100 (jinde v teto sekci), jen s dvojnasobnou hustotou vrypu. Zhruba od unora tohoto roku se obcas bavim focenim spekter hvezd. Urcity cas jsem potreboval na to, abych se to trosku naucil (vzdalenosti od cipu, ostreni, expozicni casy, skladani, pouzivani Vspec, atd.), ale snad mi to trochu zacina jit. Nakonec jsem se dostal k urcite sestave a vzdalenosti mezi mrizkou a kamerou (86 mm), ktera dava ve spojeni s kamerou ZWO ASI 1600 mm 2.2 Ang./pixel a zaroven se vejde na cip jak obraz hvezdy, tak cele spektrum az po 10000 Ang. (a jeste neco zbyde). Nemuze se to sice merit s rozlisenim spektrografu, ktere maji nekeri jini uzivatele v teto sekci (realna sirka cary v polovine maxima je radove 30 Ang. okolo H-alfy), ale uz nevim jak to moc zlepsit. Pokud ma nekdo napad, uvitam.

Zatim jsem nasnimal spaktra asi 30 objektu, mezi nimi i 3C273 (jine v sekci). Dneska uvadim pouze spektrum Vegy (spektralni trida A0 V). Je to slozenina ze 4 snimku, kazdy 200 ms pres Newtonian 203 mm/f4 pomoci Vspec, opraveno na citlivost ZWO ASI 1600 mm. Tady jsem si trochu vymyslel citlivost mimo viditelnou oblast, protoze jsem nikde nenasel krivku citlivosti, ktera by pokryvala i delky mimo 400-800 nm. V obrazku je take identifikace car vodiku (Balmerova serie) podle tabulek. Moje hodnoty se lisi max. o 4 Ang. s tim, ze kraje souhlasi a nejvetsi rozdil je uprostred (u posledni, H alfy to neni prekvapeni, protoze byla pouzita na kalibraci). Musim najit vysvetleni pro to, proc se to tak deje. Druhou moznosti je kalibrace pomoci vice car, ale stejne by mne to zajimalo. Doufam, ze najdu cas dodat i spektra jinych hvezd. Taky planuji stavbu opravdoveho spektrografu podle tohoto navodu:
https://www.thingiverse.com/thing:2455390/makes
Pokud ma nekdo zkusenosti, sem s nimi .... Dik.
Přílohy
vega_310521_013531_lapl5_ap1_corr (1).jpg
vega_310521_013531_lapl5_ap1_corr (1).jpg (1.13 MiB) Zobrazeno 4227 x
KaPr
Uživatelský avatar
palkog
Příspěvky: 592
Registrován: 11. 05. 2012, 14:11
Bydliště: Presov, SR
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Analyser 200

#2

Příspěvek od palkog »

Nepochopil som velmi tvoj postup opravy spektralnej citlivosti kamery. Robil si to podla grafu citlivosti kamery (https://astronomy-imaging-camera.com/wp ... MM-QE2.jpg)? Myslim, ze to nie je idealny postup.

Ja na opravu citlivosti pouzivam tuto kniznicu spektier: https://www.eso.org/sci/facilities/para ... s/lib.html
Napozorujem spektrum nejakej hviezdy (vacsinou sp.typ A). Klasicky spravim kalibraciu pomocou H ciar. Stiahnem spektrum standardu pre rovnaky sp. typ z tej stranky. To ma vysoke rozlisenie. Cize ho treba vyhladit na rovnake rozlisenie ako ma moje spektrum. Vacsinou vsak vyhladim obe spektra tak, aby tam neboli ziadne ciary - len cisty profil. Zda sa mi, ze vysledky su lepsie. Samotnu odozvu potom ziskam ako podiel "moje spektrum"/"standard". A opravene spektrum dostanem ako "moje spektrum"/"odozva".

Ukazka odozvy pre nemodif. Canon 600D:
Schránka01.jpg
Schránka01.jpg (28.73 KiB) Zobrazeno 4215 x
Web, Astrofotky
  • SW 200/1000, SW ED 72/420
  • EQ-5Pro, StarAdventurer
  • Canon 600D, Canon 6D, ASI224MC, Neptune-C II
  • seťák 18-55mm, seťák 28-80mm, Tamron 70-300mm, Zeiss Pancolar 50mm, Zeiss Sonnar 180mm, Takumar 135mm; Samyang 8mm fisheye, 14mm, 20mm, 500mm
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 259
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Re: Star Analyser 200

#3

Příspěvek od KaPr »

Ahoj Palkog, duvod je celkem (pro mne) jednoduchy, proc to delam takto: 1, justovani na stejn e rozliseni neni uplne nejjednodussi 2, mam takto pripraveny soubor (korekci), ktery mohu aplikovat prakticky kdykoliv, offline a 3, nekdy neni mozne udelat korekci daneho objektu podle knihovny, protoze objekt v knihovne neni. Ale mas pravdu - pokusim se to udelat alespon v tomto pripade podle knihovny (coz se mi zatim nepodarilo, ale to asi proto, ze jsem to dostatecne nesplajnoval - alespon uvidim, jak jsem odhadl citlivost mimo viditelnou cast spektra. K.
KaPr
Uživatelský avatar
palkog
Příspěvky: 592
Registrován: 11. 05. 2012, 14:11
Bydliště: Presov, SR
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Analyser 200

#4

Příspěvek od palkog »

Ja tiez pouzivam jednu korekciu opakovane. Mam sadu suborov pre rozne kombinacie fotak/CCD a dalekohlad. Cize staci napozorovat spektrum nejakeho standardu raz a potom tu korekciu pouzivat aj pri inych objektoch. Ja som napr. takto robil spektrum Marsu.
Web, Astrofotky
  • SW 200/1000, SW ED 72/420
  • EQ-5Pro, StarAdventurer
  • Canon 600D, Canon 6D, ASI224MC, Neptune-C II
  • seťák 18-55mm, seťák 28-80mm, Tamron 70-300mm, Zeiss Pancolar 50mm, Zeiss Sonnar 180mm, Takumar 135mm; Samyang 8mm fisheye, 14mm, 20mm, 500mm
Uživatelský avatar
Acrab
Příspěvky: 77
Registrován: 18. 08. 2020, 16:50
Bydliště: Praha
Věk: 69

Re: Star Analyser 200

#5

Příspěvek od Acrab »

Všechna spektra zpracovávám v programu VisualSpec. Tento program obsahuje mimo jiné i knihovnu vzorových spekter všech spektrálních typů hvězd. Když kalibrované spektrum podělíte příslušným vzorovým spektrem a výsledek vyhladíte, kvůli eliminaci případné odlišnosti konkrétní hvězdy od vzorové (emisní čáry apod.), získáte křivku spektrální citlivosti kamery. Tou pak podělíte křivku spektra hvězdy a získáte křivku průběhu spektra očištěnou od vlivu spektrálních vlastností konkrétní kamery. Ano, je možné si vytvořit vlastní knihovnu citlivosti kamery pro konkrétní přístrojovou sestavu, ale podle mých zkušeností stále zůstává proměnný vliv atmosférických podmínek v různých dnech, které se mohou den ode dne lišit, zejména intenzitou (v ose y) a tím neblaze ovlivňovat výsledek.
KaPr píše:... Dneska uvadim pouze spektrum Vegy (spektralni trida A0 V). Je to slozenina ze 4 snimku, kazdy 200 ms pres Newtonian 203 mm/f4 pomoci Vspec, opraveno na citlivost ZWO ASI 1600 mm. Tady jsem si trochu vymyslel citlivost mimo viditelnou oblast, protoze jsem nikde nenasel krivku citlivosti, ktera by pokryvala i delky mimo 400-800 nm. V obrazku je take identifikace car vodiku (Balmerova serie) podle tabulek. Moje hodnoty se lisi max. o 4 Ang. s tim, ze kraje souhlasi a nejvetsi rozdil je uprostred (u posledni, H alfy to neni prekvapeni, protoze byla pouzita na kalibraci). Musim najit vysvetleni pro to, proc se to tak deje. Druhou moznosti je kalibrace pomoci vice car, ale stejne by mne to zajimalo. Doufam, ze najdu cas dodat i spektra jinych hvezd.
Jakákoliv spektrální mřížka poskytuje při vyšší disperzi nelineární spektrum. Sice mnohem méně nelineární než hranol, ale nelinearita mřížky také závisí na vlnové délce. Proto je vhodné použít funkci nelineární kalibrace. Je samozřejmě nutné správně rozeznat, konkrétně u Vegy co nejvíce vodíkových čar.
Stačí malý dalekohled a velké nadšení. Opačně to nefunguje.
TeleVue NP-127, Celestron XLT SCT-8, TeleVue 60is, Solarscope UK SF-60
N-130, Spektrograf Dados, QHY5III174M, QHY5III224C, QHY5LIIM
Losmandy G11 Gemini, TeleVue Gibraltar SkyTour, NEQ5
Odpovědět