Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#16

Příspěvek od nou »

Tak ja som práve použil biely plech. Ten sa prakticky na slnku prakticky vôbec nezohrieva. Keďže je to úplne rovné tak mi tam po daždi ostáva vrstva vody ktorá sa potom aj celý deň odparuje. Vnútri je potom len o trochu teplejšie než vonku. Tiež čakám že v zime budem musieť ten sneh odhrnúť.

Inak neviete či sa dá v INDI nastaviť home pozícia? Lebo keď aj synchronizujem pozíciu kopule tak akonáhle prejde magnet popred senzor tak tam skočí 180 stupňov. V nastaveniach som našiel iba nastavenie parkovacej pozície.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#17

Příspěvek od Homer »

No, já bych to zaklopil v ideálním případě falcovanými podlahovkami, kde jednotlivá prkna při zatížení vzájemně spolupůsobí. Ano, jasně, je to dražší varianta, ale dají se sehnat i kusy, které výrobce jako podlahovku neprodá a dá je se slevou - ty na záklop bohatě postačí. Martin Myslivec to aktuálně řešil.
Doporučený sklon pro plechovou krytinu s dvojitou stojatou drážkou ( falcem ) je u Satjamu 7°. Nicméně za našeho mládí nás učili, že tato klasická krytina se dá používat od spádu 5°. Výrobce se tedy podle mého trochu sichruje. Tuto krytinu firmy dodávají v pásech na míru se všemi doplňky a součástmi.
Co do pochůznosti a odolnosti proti poškození vyhraje jednoznačně plech nad živičnými pásy. Aniž bych byl obchodním zástupcem dodavatelů plechových krytin ( :-) ), jsou současné produkty bezúdržbové na rozdíl od živičných krytin. No a závěrem poznámku k reflexnímu Al nátěru - ten velmi rychle zoxiduje a zešedne, takže jeho odrazivost nebude kdovíjaká.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#18

Příspěvek od alda »

Asi (teda určitě) máš pravdu, s těmi plechy by to bylo asi lepší řešení (třeba to jednou překryji přes ty asfaltové pásy :-) ). Záklop mám z desek, které jsem měl dlouhodobě uloženy a zbyly mi ze stavby, tak jsem je přehobloval a natřel. Co se týká samotné střechy, mám ještě menší sklon, je to kolem 3,5st. Snad jsem neudělal s těmi pásy úplnou blbost. Řemeslníci i dodavatel se dušovali dlouhou životností. Původně jsem měl myšlenku na to dát 500stovku geotextilii a kačírek, ale zvýšilo by mi to velmi výrazně zatížení a to mám vzhledem ke stávající spodní stavbě trochu strach.
S tím reflexním nátěrem máš samozřejmě pravdu, bude to chtít obnovovat co 5 let. Uvidíme, pokud by to zůstalo alespoň šedé, bude to lepší než ta současná téměř černá barva. Akorát nevím, jak ten nátěr půjde na ten vrhni pás, který je povrchově upraven zásypem.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#19

Příspěvek od Homer »

Pravdu mám :-).Jasně, když jsou prkna doma, nenechá je člověk dál ležet aby kupoval nový materiál. Na spádu to chtělo při stavbě malinko přidat a použít plech. I když si myslím, že i tohle by plech unesl. S kačírkem by to nebylo dobré řešení, důvody jsi vyjmenoval. Pokud je vrchní vrstva lepenky s posypem, asi je zbytečné to pajcovat nátěrem. Ale asi se to bude špatně potom i udržovat když dojde na oživovací asfaltový nátěr. Pak se to přepajcuje celé i s posypem.
Fakt škoda - podle mého to chtělo plech a bylo by to bez starostí do budoucna - myslím současné materiály s PVC nástřiky, nikoliv obyčejný pozink. O mé oblíbené, stále dražší mědi nemluvě.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#20

Příspěvek od alda »

to Homer:
S tím plechem už nic nenadělám, fakt mi všude u specializovaných firem doporučovali plech až od 7st. sklonu. Škoda, mohl jsem se optat i tady :-(. No třeba jednou tím plechem ty asfaltové pásy překryji.
Díval jsem se na trhu s barvami na asf. pásy, protože to fakt hřeje a chtěl bych to natřít na bílo. A našel jsem mimo jiné i Sanakryl TOP, bude to chtít asi více vrstev, ale snad by to mohlo fungovat, je to OK nebo jít do něčeho jiného ?

Vím, že z toho tady dělám stavební poradnu a navíc už trochu "s křížkem po funuse" , ale přesto doufám v radu, moc díky :-)
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#21

Příspěvek od juh »

alda píše:... A našel jsem mimo jiné i Sanakryl TOP, bude to chtít asi více vrstev, ale snad by to mohlo fungovat, ...
V popise je napísané, že je to vodou riediteľná náterová hmota. Raz som niečo podobné použil na náter / opravu plochej strechy pokrytej lepenkou. Nefungovalo to. Po čase sa ten náter začal odlupovať. Jediné, čo mi ako tak zafungovalo, bola náterová látka na báze asfaltového laku v organickom rozpúšťadle.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#22

Příspěvek od alda »

juh píše:
alda píše:... A našel jsem mimo jiné i Sanakryl TOP, bude to chtít asi více vrstev, ale snad by to mohlo fungovat, ...
V popise je napísané, že je to vodou riediteľná náterová hmota. Raz som niečo podobné použil na náter / opravu plochej strechy pokrytej lepenkou. Nefungovalo to. Po čase sa ten náter začal odlupovať. Jediné, čo mi ako tak zafungovalo, bola náterová látka na báze asfaltového laku v organickom rozpúšťadle.
Jenomže nátěrová hmota na bázi asfaltu bude černá maximálně tmavě hnědá.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#23

Příspěvek od Homer »

Ano, je to tak, jak popsal Juh. Podívej se na produkty na stránkách Paramo. Prostě na asfalt zase asfalt. Jednoduše šlo to vyřešit líp a prakticky bezúdržbově. Doufejme že použitá lepenka je aspoň kvalitní. Jinak lepší dobře ošetřený tmavý povrch, než loupající se světlý nátěr.

Jinak tahle debata asi fakt patří jinam, někam do vlákna "Stavěl jsem hvězdárnu, domeček". Šlo by to přesunout?
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#24

Příspěvek od midars »

Na bázi asfaltu je třeba Reflexol od Parama viz Homer
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#25

Příspěvek od nou »

nou píše:Inak neviete či sa dá v INDI nastaviť home pozícia? Lebo keď aj synchronizujem pozíciu kopule tak akonáhle prejde magnet popred senzor tak tam skočí 180 stupňov. V nastaveniach som našiel iba nastavenie parkovacej pozície.
Takže odpoveď bola že sa nedá. Tak som to do INDI ovládača pridal https://github.com/indilib/indi/pull/1534 takže v ďalšej verzii po 1.9.2 ktorá vyšla predvčerom sa to objaví.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#26

Příspěvek od BiF »

alda píše:Díval jsem se na trhu s barvami na asf. pásy, protože to fakt hřeje a chtěl bych to natřít na bílo...
Mám kopuli pokrytou asfaltovými šindelemi červené barvy a také jsem přemýšlel nad možností to natřít na bílo. Jako nejlepší volba mi přijde barva, kterou cestáři natírají vodorovné dopravní značky (přechody, atd.; "krásně" bílá a na asfaltu drží) - stačí požádat strýčka Googla ("barva pro vodorovné dopravní značení"). Třeba Signocryl S2856 vyjde na cca. 1300,- za 4litry. Najde se někdo, kdo to vyzkouší? :roll:
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#27

Příspěvek od MilAN »

Dříve než u zkoušky bych začal u zkoumání technických specifikací, jestli se s touto rozpouštědlovou barvou snesou lepenky/šindele. Ale pokud tu barvu má někdo doma, není nic jednoduššího než pokus/omyl ( tedy na vzorku, ne na střeše). Asi by stál za to dotaz na výrobce = Barvy,laky
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#28

Příspěvek od Homer »

Tento materiál se ředí toluenem, zasychá velmi rychle, je určen pro asfaltové a betonové povrchy - ovšem primárně ne pro krytiny :-). Tipuji, že asfaltový povrch naleptá pro lepší soudržnost, rozpouštědlo se rychle odpaří a je hotovo. Jak radí Milan, nejlépe asi vyzkoušet, ale myslím, že by to mělo na asfaltový šindel fungovat. Jiná věc je, jak dlouho na kopuli ten šindel jako takový vydrží a nezdegraduje mrazovými cykly. Viděl jsem už vícero střech s pokroucenými, nepřiléhajícími pásy šindele - levné, nemodifikované výrobky.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#29

Příspěvek od nou »

Otázka na tých čo používajú kopulu s INDI. Ako sa správa ak je treba spraviť meridian flip? Lebo keď som to testoval tak sa najprv preložila montáž až potom keď začala znova sledovať tak sa pohla aj kupola. Toto ale rozbije guiding alebo znovu zarovnanie po MF.
Som poslal opravu https://github.com/indilib/indi/pull/1539
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#30

Příspěvek od alda »

Rád bych zde na fóru zkusil společně vymyslet a zkonzultovat otvírání štěrbiny kopule (konkrétně Pulsar 2.2). Originál je poměrně pěkně vymyšlený, akorát 50k Kč za 1 motorek s nějakou elektronikou, plastový válečkový řetěz, spínače, vedení a trochu spojovacího materiálu mi přijde jako vyhozené peníze :-). Navíc bastlení mne baví a tak jsem si řekl, že by bylo fajn něco vymyslet a udělat.
Uvidíme, jestli se bude někdo chtít přidat k poznatkům, nápadům a případnými komentáři to třeba někam posuneme.
Prošel jsem si i nějaká řešení co jsem našel ne internetu, ale žádné mně nijak zvláště nezaujalo a vyjít s originál ověřeného řešení mi přijde lepší.

Musím napsat, že jejich konstrukce se mi v zásadě líbí, plastový řetěz se špatně v našich končinách shání a tak mne napadlo jej buď vyměnit za klasický jednořadý válečkový kovový nebo pak jít cestou ozubené řemenice. Motorek by byl 12V napojená na baterii, umístěnou na otočné části. Baterie by byla permanentně dobíjena malým solárním panelem. Ovládání pomocí Arduina NANO a k tomu 2 koncové spínače.

Jenom nevím, zda je lepší jít cestou ozubené řemenice (jak se bude chovat v zimě a nebo řetězu, který má vyšší váhu.
Nějaké nápady či poznatky ?
Odpovědět