Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 821
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#46

Příspěvek od midars »

Rosí se či jinovatka se tvoří jen na vlastní kupoli shora (ne v "podsadě"). Většinou jen v horní polovině vlastní kupole, jen teď když fakt mrzne, byla jinovatka dolů skoro až dolů k "podsadě". Asi to bude tím, že teplejší vlhký vzduch vystoupá nahoru, kde vlhkost zkondenzuje na ochlazené laminátové kupoli.
Dneska bylo ráno opět -12°C a protože jsem večer zapnul vyhřívání dalekohledů, zůstaly suché - jinovatka se na nich nevytvořila. Takže nechám vyhřívání zapnuté. Laminátové kupoli vlhko či jinovatka neublíží.
Ještě uvažuju jestli nepřihřát i montáž, aby náhodou nedošlo ke kondenzaci uvnitř, kde je elektronika.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#47

Příspěvek od Homer »

Nejsem si jistý, zda to topení problém zlepší. Možná lokálně. Ohřátý vzduch pojme více vlhkosti z okolí, vystoupá nahoru a tam se vlhkost zase na studeném povrchu vysráží.

Doporučil bych vyzkoušet ventilátor. Já, protože mám kopuli na domě, jsem volil přetlakové větrání. Vzduch se nasává na severní straně, fouká do kopule a štěrbinami zase ven. Opačně bych nasával teplý vzduch i z domu, takže bych měl "nekonečný" přísun teplejšího vzduchu a navíc bych dům ochlazoval, což nechci.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#48

Příspěvek od MMys »

Tohle se mi stalo někdy tou samou dobou. Nejprv relativně teplo, vlhko, mlha, inverze a následně prudké ochlazení. Jinovatka byla úplně na všem, stěny kopule, dalekohled, montáž, optika... Zjistil jsem to ráno, když se vyjasnilo a šel jsem do kopule, očekávaje zarosené zrcadlo, abyc ho do večera vyluftoval.

Vyřešil jsem to jednoduše, otevřel jsem kopuli, a nechal do toho celý den svítit slunce. Do večera to vše roztálo a vyschlo.

Kopuli (ScopeDome) mám přirozeně provětrávanou škvírami kolem pojezdu, a tohle obvykle nenastává. To byla dost extrémní meteosituace (přechod z tepla a 100% vlhkosti velmi rychle do velkého mrazu. Tady by asi nepomohl ani ventilátor, kopule by stejně byla plná vlhkého vzduchu.

Jinovatka na laminátu zevnitř se mi dělá běžně, ale ono je to nakonec dobře. Rychle prochladlá skořepina funguje jako chladič, na kterém vlhkost po ochlazení vykondenzuje přednostně, a nezbyde pak už moc na vlastní dalekohled a optiku, které mají větší tepelnou setrvačnost.

A laminátu vlhkost nevadí, takež to neřeším.
midars píše: 26. 12. 2021, 13:28 Šťastné a veselé Vánoce
20211226113419.jpg
jinovatka po noci -12°C
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#49

Příspěvek od Homer »

Ano, v běžných situacích větrání štěrbinami kolem pojezdu a podél vrat štěrbiny stačí, jak uvádíš. Ale v situaci, kterou jsi popsal, to, jak vidno, nestačí. Zvl. když nefouká, tak se vzduch v kopuli nevyměňuje dostatečně, pokud vůbec. Vlhký a teplejší vzduch v kopuli je třeba vyfoukat a nahradit ho suchým studeným zvenku. Dokud je vlhký a teplejší vzduch i venku, námraza nevznikne, větrání je sice málo účinné, ale v tu chvíli vlastně nadbytečné. Ale v okamžiku ochlazení se chladnoucí venkovní vzduch vlhkosti zbavuje a z teplejšího vnitřního se tvoří ona námraza.
Můj názor je proto ten, že právě v takových situacích ventilátor pomáhá. Pokud je technicky proveditelné ho nainstalovat, pak bych neváhal. Zase taková investice to není.
Ale prosím - žíly si kvůli tomu trhat nebudu, je to jen moje zkušenost :-)
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 821
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#50

Příspěvek od midars »

Dík za zkušenosti ostatních. Zatím se to chová jak popisuje MMys. Ale z jihu stojí naše řadovka, takže Slunce dorazí teď až k 10.hodině a moc ho není. Jak už jsem psal nechávám na noc zapnuté vyhřívání dalekohledu (to je pár wattů). Na jaře zkusím do soklu pod kupolí namontovat i ventilátor.
Jinak pokud voda ( zkoncenzovaná, roztátá zevnitř) po kupoli steče, drží se na vnějším okraji kupole (mírně vyspádováno), takže neteče na pohon kupole. Viz obrázek pořízený až po utření vody.
DSC_0044-webSipkaMiniA.JPG
DSC_0044-webSipkaMiniA.JPG (244.13 KiB) Zobrazeno 4493 x
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#51

Příspěvek od Homer »

Jasně, Martin takovou kopuli má a nepochybně dobře ví, jak se chová. Ale ventilátorem se nic nezkazí, ba troufám si říci, že se to zlepší. Při výběru ventilátoru to bude chtít se orientovat podle objemu vzduchu v kopuli a požadovaného násobku výměny tohoto objemu za jeden větrací cyklus.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#52

Příspěvek od Pupak »

A nestačilo by přes tu techniku přehodit nějakej mírně průdušnej obal? Nemusí to být zrovna Goretex, ale něco, co vytvoří tepelný gradient a vlhkost zkondenzuje na něm a nedostane se tolik na přístroje. Měl jsem v létě pár dnů montáž venku přes noc a přehodil jsem přes ní starou bundu na běžky. Ráno po ní tekla voda od rosy, ale montáž pod ní byla suchá. Nemám s tím zkušenost v zimě, ale principiálně by to fungovat snad mělo, nebo ne?
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#53

Příspěvek od alda »

Ahoj Radime, mně to kondenzuje naprosto přesně tak jako tobě, zůstává voda ve vyspádované části. Někdy je jí tam fakt hodně, viděl jsem někde úpravu někoho kdo má stejnou kopuli, že tam navrtal díry. To se mi moc nechce, je to dost invazivní, voda zatím vždycky sama vyschla. Scope-dome to má vyřešené myslím lépe, co jsem viděl u Martina, tam to odteče samo ven. Já bych to neřešil a nechal bych ten koloběh tak. Techniku mám ale trvale zakrytou i v kopuli takovým skoro nepromokavým šusťákem. Stejně to chodím zapínat a otvírat, tak to při tom sundám a zkontroluji.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 821
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#54

Příspěvek od midars »

Pohled do vnitřku mojí Kupole PULSAR 2.2 Full Height Dome . Foceno "dozorovou" IP kamerkou.
Kupole1aBin2.jpg
Kupole1aBin2.jpg (260.53 KiB) Zobrazeno 4264 x
Montor, klávesnice a myš (bezdrátové) jsou na sklopném stolku, sedátko/schůdky s vyhřívaným podprdelníkem. Kabeláž (na jaře) přijde ještě "učesat".
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1740
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#55

Příspěvek od nou »

Tak dám aj ja obrázok z kamery po snímacej noci.
Přílohy
mpv-shot0001.jpg
mpv-shot0001.jpg (582.76 KiB) Zobrazeno 4244 x
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#56

Příspěvek od MMys »

Úplně standardní stav na tom laminátu. Při prvním oteplení to steče dolů (u mě teda dírama ve žlábku ven z kopule).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 821
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#57

Příspěvek od midars »

Řešil někdo ze šťastných majitelů bezpečnostní svorky ?
Držák.jpg
Držák.jpg (73.83 KiB) Zobrazeno 4032 x
Uvažuju vyřezat z ocelového plátu tak 4mm silného něco takového:
DržákNew - Kopie.jpg
DržákNew - Kopie.jpg (9.94 KiB) Zobrazeno 4032 x
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#58

Příspěvek od MMys »

A k čemu to je ? Ta kopule nijak není uchycená na ten spodek ?

Orientačně, pro plnou kouli o průměru 2.7m, při rychlosti větru 30m/s, vzniká síla okolo 1400 N ve směru proudění. Nevěřím, že by to tu kopuli odneslo.
V reálu to bude ještě méně, kopule není celá sféra.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#59

Příspěvek od juh »

Ak by som to robil ja, tak to spravím z dvoch pásovín rôznej šírky a v tom "uhle" ich zvarím ...
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 821
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#60

Příspěvek od midars »

MMys píše: 21. 01. 2022, 15:18 A k čemu to je ? Ta kopule nijak není uchycená na ten spodek ?
Není - jen leží na "podvozku".
Podvozek.jpg
Podvozek.jpg (41.13 KiB) Zobrazeno 4016 x
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Odpovědět