Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 825
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#1

Příspěvek od midars »

Abych nezapleveloval forum Stavěl jsem hvězdárnu, domeček zakládám tohle téma pro Pulsar 2.2 a 2.7m (vím zatím o 3 majitelích).
Novější verzi SW a ovladače jsem našel na stránkách Bresser.

Odkaz na návod INDI Pulsar Dome.

Propojení se podařilo na RPi4B 8GB 2GHz - zatím jen na ruční ovládání neb musím umístit magnet k senzoru pro kalibraci.
Až mě děsí, že to probíhá moc hladce Obrázek
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#2

Příspěvek od alda »

Tak já se hlásím jako jeden s majitelů, konkrétně Pulsar 2.2, ve verzi short height , tedy bez spodního "domečku". Zatím nemám kopuli (kupoli) nainstalovanou na střeše, ale snad se k tomu letos dostanu :-).
Kopule je koupená z Německa a nebylo k ní žádné příslušenství, takže zatím teoreticky řeším automatizaci. Ovládání štěrbiny jsem schopen asi vyřešit nějakým arduinem nebo něčím podobným, ale otáčení bude asi složitější. Rozhoduji se mezi bastlením a originálním řešením od Pulsaru:
https://www.pulsarastro.com/pulsar-dome-drive-44-p.asp
Ale je to celkem velký balík peněz, tak uvažuji o dalších řešení a hledám na internetu. Něco jsem našel, ale moc se mi to zatím nelíbí.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11545
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#3

Příspěvek od Psion »

Nestudoval jsem to detailně, ale nefungovalo by něco takového?

https://shop.lunaticoastro.com/product/ ... ontroller/

Je k tomu i INDI podpora https://www.indilib.org/domes/dragonfly ... oller.html
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#4

Příspěvek od alda »

Psion:
Tohle je na odsouvací střechy, není to na kopule, bohužel.


Viděl jsem pár projektů postavených na desce Vellemann a je k tomu i AscomDriver:
http://www.dppobservatory.net/DomeAutom ... Schematics
Někteří s tím nemají úplně dobré zkušenosti.
Další možností je koupit to od Poláků, že bych to postavil i na ArduinoKartě od ScopeDome:
https://www.scopedome.com/?page_id=2977&lang=en
Ještě nevím, jestli se do toho pustit tímto směrem nebo vzít komerční řešení :-) a být bez starostí (snad).
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 825
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#5

Příspěvek od midars »

Takže dnešní denní zkouška "na sucho" s originál rotací kupole vypadá, že všechno šlape jak má. Po namontování magnetu a kalibraci se vrací při parkování s přesností 2mm na obvodu (průměr 2,2m). Když jsem dal sledovat dalekohled a "ručně z INDI" pohyboval montáží, tak štěrbina sledovala montáž O.K..
Jen je nutné dávat pozor na špagát ručního otevírání štěrbiny. Ovládal jsem to přes INDI a špagát se zamotal do kamery a než jsem to stačil stopnout, zasunul silou elektrický focuser na doraz :shock:. Snad bude fungovat :(
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1747
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#6

Příspěvek od nou »

Tiez sa hlasim ako majitel tejto kopuly ktoru som kupil od MayJ.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#7

Příspěvek od alda »

midars píše:Takže dnešní denní zkouška "na sucho" s originál rotací kupole vypadá, že všechno šlape jak má. Po namontování magnetu a kalibraci se vrací při parkování s přesností 2mm na obvodu (průměr 2,2m). Když jsem dal sledovat dalekohled a "ručně z INDI" pohyboval montáží, tak štěrbina sledovala montáž O.K..
Jen je nutné dávat pozor na špagát ručního otevírání štěrbiny. Ovládal jsem to přes INDI a špagát se zamotal do kamery a než jsem to stačil stopnout, zasunul silou elektrický focuser na doraz :shock:. Snad bude fungovat :(
To je super zpráva Radime, malinko mne to utvrzuje, abych šel touto originální cestou. Prosím Tě, jak dobře z hlediska technického a materiálového zpracování by jsi hodnotil ten systém na otáčení kopule ?
nou píše:Tiez sa hlasim ako majitel tejto kopuly ktoru som kupil od MayJ.
Máš to i s ovládáním nebo to taky řešíš ?
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1747
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#8

Příspěvek od nou »

Hej mam original otacanie kopule. Strbinu necham manualne kedze aj tak clovek musi odkrytovat dalekohlad.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 825
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#9

Příspěvek od midars »

alda píše:To je super zpráva Radime, malinko mne to utvrzuje, abych šel touto originální cestou. Prosím Tě, jak dobře z hlediska technického a materiálového zpracování by jsi hodnotil ten systém na otáčení kopule ?
Zatím hodnotím otáčení na 100% provedení jak HW tak SW (ať to nezakřiknu) = na rozdíl od nepřesností spodní části "podsady" (vlastní kupole byla podstatně přesnější).

Jen ještě upozornění. Nevím jak u Vás, ale spodní nenatřená (bílá) část - "podsada" pouští "pichlavé chlupy skelného vlákna". Asi to bude chtít něčím přetřít.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 825
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#10

Příspěvek od midars »

Tak mám za sebou dvě noci focení v kupoli - zatím plná spokojenost.
K použití RPi4B s 8GB/2GHz s INDI - výkonově stíhá viz
Výkon.jpg
Výkon.jpg (368.06 KiB) Zobrazeno 6813 x
jen při stahování fotek jede CPU pár sekund (max 4s) na 100%. Dneska jsem díky Nou zprovoznil i focení a ovládání přímo z kupole jen s RPi4B bez NB a vzdálené plochy. Blížím se cíli kupole.
Přestože je podlaha s mezerami mezi prkny 5mm pro ventilaci (pod podlahou je zatím zcela otevřený prostor) byla ráno na kupoli kondenzovaná voda (asi jak jsem funěl). Jediné co nefunguje jak má je el. focuser, který asi utrpěl při testech (viz výše) takže ostřím ručně (zatím) v kupoli s Bahtinovem.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#11

Příspěvek od alda »

Tak konečně už taky pracuji na zprovoznění kopule, znamenalo to celkem razantní změny v mé pozorovatelně, ale je to na dobré cestě. Ještě to bude chvilku trvat, času je mála, ale pomalu se to rýsuje.
Přílohy
k1.jpeg
k1.jpeg (65.92 KiB) Zobrazeno 6293 x
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1747
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#12

Příspěvek od nou »

Pekne. Ako bude riešená strecha? Dôvod na ten zvýšený okraj? Myslím že by šlo položiť kupolu aj priamo na tie dosky pod tým.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#13

Příspěvek od alda »

No zvýšený okraj je kvůli zatečení ze střechy, navíc jsme to tím prstencem zpevnili a taky jsme potřebovali vyrovnat sklon "ploché střechy". Celé je to přeizolované asfaltovými pásy a zatmelené. Jak to nafotím, pošlu aktuální fotky již osazené kopule.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#14

Příspěvek od Homer »

Chápu že se jedná o dřevostavbu, ale...Stavba bude neustále pracovat, pokud je to navíc nově stavěné, jako že minimálně krov, záklop a věnec pod kopuli ano, pak o to víc.
Vyvýšení na straně u hřebene se mi zdá docela malé, tam se bude držet sníh. No a tak odhaduji, že časem může nastat vlivem pohybů konstrukce a tajícího sněhu či pořádného deště zatékání. Čili stálá a pravidelná údržba natíráním živičným nátěrem, opravy trhlin ve spárách atd. Asi bych proto nevolil asfaltovou lepenku ale falcovaný plech s oplechováním dřevěného věnce který bych doporučil zvýšit o další "patro".
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupole PULSAR 2.2 a 2.7 m

#15

Příspěvek od alda »

Falcovaný plech jsem zvažoval, ale vzhledem k velmi malému sklonu mi byl doporučen asfaltový pás. Je samozřejmě dvojitý a kotvený. Ještě ho budu natírat "reflexolem", bílou barvou s hliníkem, aby se to neprohřívalo. Je to lépe pochůzí než plech, tak to snad nebude špatné. Ten límec má cca od 10cm do 20cm a na něm je ještě laminátový límec 30 cm od kopule, tak jsem si říkal, že by to na sníh mohlo stačit. Když bude víc, budu muset odhazovat. Vše je 2x přeplátováno a zatmeleno.
Odpovědět