Amatérské SQM

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Amatérské SQM

#46

Příspěvek od hades »

Navrhl jsem si a poskládal nové SQM, tentokrát ve verzi SQM-LU, teda připojené na USB sběrnici a kompatibilní s ovladači pro originální Unihedron. Běží na ESP32 a využívá obě procesorová jádra tak, aby jedno vlákno měřilo a druhé komunikovalo po sběrnici. Původní verze byla napsána pro jednojádro a tak se stávalo, že v tmavých lokacích docházelo v komunikaci k výpadkům, protože procesor dlouho čekal na data ze senzoru.
Má kompaktní rozměry a je tedy možné ho umístit přímo na OTA. Může takto kontinuálně zaznamenávat měření do FITS hlaviček jednotlivých expozic.
SQM.jpg
SQM.jpg (162.54 KiB) Zobrazeno 1730 x
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11599
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Amatérské SQM

#47

Příspěvek od Psion »

Pěkný 8-)
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2113
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Amatérské SQM

#48

Příspěvek od DaveOne »

Ahoj Lukáši,

pořád jsem to ještě nevyzkoušel, ale sám jsem zvědav kolik u sebe na zahradě naměřím..podle dat v aplikaci mám Bortle 5, ale to je samozřejmě velice obecná informace.

Budu referovat jak přístroj funguje i když nemám s čím srovnávat, protože žádný komerční produkt k dispozici nemám.

David
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Amatérské SQM

#49

Příspěvek od hades »

Včera mě napadlo ještě jedno využití SQM. Když fotíte Sky flaty, tak potřebujete mít oblohu jasnou tak akorát, aby se histogram vlezl do určitého rozsahu. Okem se to odhaduje špatně, ale SQM to dokáže změřit dostatečně přesně.
Myšlenka je taková, že když nafotíte jednu sadu flatů (pro různé filtry), tak vám snímací sw do Fits hlavičky uloží i hodnotu SQM. Tuto informaci pak můžete použít až budete příště fotit další flaty. Můžete si tak naplánovat, kdy které flaty budete fotit a kdy se blíží ten správný okamžik poznáte podle průběžného měření SQM.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Amatérské SQM

#50

Příspěvek od MilAN »

Když fotím kamerou, tak přeci vidím hodnoty spolu s histogramem okamžitě, nemusím nic zvlášť měřit. Nakonec to ve výsledku stejně není nijak kritické
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Amatérské SQM

#51

Příspěvek od hades »

Jde mi o to, že než přijde ta správná chvíle, tak nemusím fotit abych zjistil jestli už ta chvíle nastala. Šetřím místem na disku.
Třeba v Ekosu je nástroj pro automatické focení flatů podle nastaveného rozsahu. Doposud jsem to dělal tak, že jsem zkusil jednu expozici a zjistil, že je ještě moc brzo. A takto jsem u toho seděl a zkoušel do doby, než přišla správná chvíle. Za pomocí SQM už toto dělat nemusím, jen budu průběžně sledovat hodnotu SQM.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Amatérské SQM

#52

Příspěvek od MilAN »

Průběžně exponuji a v okamžiku, kdy je hodnota dobrá, zapnu ukládání. Zrovna jako ty e neukládám nic zbytečně a zrovna tak nic se neděje automaticky ale s pomocí sledování nějaké hodnoty. Nějak nevidím rozdíl ve výsledku ani činnosti při tom.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Amatérské SQM

#53

Příspěvek od hades »

To bude tím že používáme jiný SW. Nejsem si vědom toho, že by Ekos uměl průběžné expozice bez ukládání.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět