Fotografia meteoru

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
LbA

Fotografia meteoru

#1

Příspěvek od LbA »

Tak konečne prvý úspech Na AO Kolonica sa mi podarilo vyfotiť peknú perzeidu.
Jasnosť meteoru bola -2 magnitúdy. Meteor preletel pod lyžicou Pegasa 20. júla 2006 p 23:32 LSEČ. Fotil som to fotoaparatom CANON EOS350D. Objektív 18/3.5. Expozičná doba 130 sekúnd. ISO 400. Na malom obrázku je výrez (zmenšený)

Tu si môžte stiahnúť original súbor (len som znížil kvalitu obrázku kvôli veľkosti). Veľkosť je 778 kB.
http://meteory.persoholic.org/obrazky/meteor3.jpg
Uživatelský avatar
ski
Příspěvky: 293
Registrován: 02. 06. 2005, 23:15

Fotografia meteoru

#2

Příspěvek od ski »

Musím přiznat že závidím. Včera jsem tu možnost málem také měl a fotka by to byla asi skvělá /možná/. Před půlnocí /přesně minutu před/ proletěl poměrně jasný bolid směrem k východu. Chystal jsem se že odfotím nějaké blesky, neboť se začalo na obzoru blýskat, pak jsem si to rozmyslel. Zahlédl jsem ho častečně v odrazu pootevřené okení tabule /dalšího okna/ a potom otevřeným oknem /před ním/. Zprvopočátku jsem myslel na poziční světla nízko letícího letadla, ale rychlost a absence zvuku mě okamžitě donutila ke změně názoru. Jinak byl na meteor poměrně pomalý a nezvykle i jasný a stálý !! Stopa byla asi krátká protože při přímém zahlédnutí " rychle padajícího" bodu jsem se sám se sebou hádal jestli jsem ji zahlédl nebo ne. Času bylo málo a já jsem to viděl náhodně - nesoustředěně z pokoje /třičtvrtě místa zabírala tma pokoje, ale je možné že právě proto jsem ho viděl tak jasně/. Ale možná to byl jen zánik nějakého toho smetí nad námi, který jsme tam před tím sami poslali.
Hlavně sem byl rád, že hned nenásledoval na obzoru záblesk - to už bych si myslel, že nám sem lítají rakety.
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Fotografia meteoru

#3

Příspěvek od ceres »

LbA napsal: Tak konečne prvý úspech Na AO Kolonica sa mi podarilo vyfotiť peknú perzeidu.
Jasnosť meteoru bola -2 magnitúdy. Meteor preletel pod lyžicou Pegasa 20. júla 2006 p 23:32 LSEČ. Fotil som to fotoaparatom CANON EOS350D. Objektív 18/3.5. Expozičná doba 130 sekúnd. ISO 400. Na malom obrázku je výrez (zmenšený)

Tu si môžte stiahnúť original súbor (len som znížil kvalitu obrázku kvôli veľkosti). Veľkosť je 778 kB.
http://meteory.persoholic.org/obrazky/meteor3.jpg
Gratulujem, zatial som tento rok perzeidu nefotil, zo dve sme videli, ked sme s ivanmsk a FunTomasom fotili 177P.

Jedna mala pripomienka: Skus doostrit objektiv pri takomto foteni, snimky budu krajsie Ked sme na AGO v Modre fotili 73P, prave tam chlapci ostrili celooblohove komory. Celkom veda, mali na to vyhradeny cely tyzden, robili postupne jednotlive expozicie s malym posuvanim ohniska a postupnym priblizovanim sa dostali az k ostrym obrazom, ktore su pre projekt premeriavania nevyhnutne. Pri amaterskom foteni sice az tak presny byt netreba, predsa je len lepsie, ak su snimky ostre ;)

Nakoniec jedna perzeida -0,5 mag z vlanajska:



Soligor 3,5/19 + astropix 1.4 na CG-5 GT, exp. 1 × 30 s, bin 1×1, crop > 800×800, 11. 8. 2005, Boleráz, SVK. Credit: ivanmsk, ceres
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Fotografia meteoru

#4

Příspěvek od ivanmsk »

ceres napsal: No, ivanmsk bol rychlejsi... :D
No dobre, ja som to zmazal ;D
ale je tu aspon linka na obrazok vo full rozliseni...
www.szaa.sk/galeria/per224426ut_full.jpg
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Fotografia meteoru

#5

Příspěvek od MaG »

ceres napsal:
Jedna mala pripomienka: Skus doostrit objektiv pri takomto foteni, snimky budu krajsie ceres
Taková blbá připomínka - přemýšlel jsem, že jestli na tom EOSu 350D měl set objektiv, těžko by získal ostřejší obraz. Jednak se mi to jeví dost ostré a pak sám vím, jak obtížné je daný objektiv zaostřit.

To samozřejmě neznamená, že to nejde líp, ale dosud, když já se seťákem fotil, neměl jsem na hraní s ostřením tolik času (focení 73P). Nyní kdybych mohl zkoušet meteory, jistě bych to zkusil. Jenže... foťák mi zůstal kdesi v Německu.. chjó.

Vaše fotky Perseid jsou krásné, snad se také nějaké letos dočkám.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
LbA

Fotografia meteoru

#6

Příspěvek od LbA »

ceres napsal:

Gratulujem, zatial som tento rok perzeidu nefotil, zo dve sme videli, ked sme s ivanmsk a FunTomasom fotili 177P.

Jedna mala pripomienka: Skus doostrit objektiv pri takomto foteni, snimky budu krajsie Ďakujem za pochvalu, ale lepšie to fakt zaostriť nešlo .... CANON objektívy pribaľované k foťákom sú dosť o ničom :-/. Keď manuálne vytočím ostrenie nadoraz, niesom v nekonečne ale kúsok za ním. Veľký problém je ten "kúsok" vrátiť späť :)
Z ostrením som sa trápil veľmi dlho a viem, že to nieje ono. Meteorov som vyfotil viac, ale sú oveľa slabšie...
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Fotografia meteoru

#7

Příspěvek od ivanmsk »

LbA napsal: Keď manuálne vytočím ostrenie nadoraz, niesom v nekonečne ale kúsok za ním. Ani pri drahsich objektivoch Canon nie je "nekonecno" na doraz, ale v podstate sedi nekonecno "na ciarku". Skusenosti s ostrenim ma napr FunTomas, ja som nasim firemnym Canonom 5D robil len jeden dlhsi vecer...
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
LbA

Fotografia meteoru

#8

Příspěvek od LbA »

ivanmsk napsal:
Ani pri drahsich objektivoch Canon nie je "nekonecno" na doraz, ale v podstate sedi nekonecno "na ciarku". Skusenosti s ostrenim ma napr FunTomas, ja som nasim firemnym Canonom 5D robil len jeden dlhsi vecer...

Veď aj ja mám skúsenosti s ostrením takých objektívov, ale ten objektív ma obzvlášť nepočúval. Nedalo sa zaostriť ani na "čiarku" a automat sa nechcel chytiť ani na Jupiteri. Lepšie objektívy (a hlavne s dlhším ohniskom) to zvládajú v pohode. Ja ostrím tak, že si z boku osvetlím ostriace body slabou baterkou. Jasnú hviezdu (lepšía je planéta) si nasmerujem tak aby bola v ostriacom bode a automat sa chytí. Potom automatiku vypnem a je :)
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Fotografia meteoru

#9

Příspěvek od ceres »

MaG napsal: Vaše fotky Perseid jsou krásné, snad se také nějaké letos dočkám.
No, vlani sme si nevybrali najlepsiu noc. Hoci sme snimkovali pole v Cas nepretrzite 3 hodiny, nasnimali sme len asi 7 meteorov, aj to bol len jeden poriadny. Tento rok nas sice rusi Mesiac, hadam sa ale podari aj nieco viac, uz sme trocha skusenejsi ;)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Fotografia meteoru

#10

Příspěvek od ceres »

LbA napsal:

Veď aj ja mám skúsenosti s ostrením takých objektívov, ale ten objektív ma obzvlášť nepočúval. Nedalo sa zaostriť ani na "čiarku" a automat sa nechcel chytiť ani na Jupiteri. Lepšie objektívy (a hlavne s dlhším ohniskom) to zvládajú v pohode. Ja ostrím tak, že si z boku osvetlím ostriace body slabou baterkou. Jasnú hviezdu (lepšía je planéta) si nasmerujem tak aby bola v ostriacom bode a automat sa chytí. Potom automatiku vypnem a je :)

Skus postupovat podla tohto navodu:

http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/I ... /I0819.HTM

Istotne by sa to malo zlepsit, pochybujem, ze aj ked je to setovy objektiv, ktore ma Canon naozaj slabe, "nekonecno" by predsa len malo kdesi byt ;)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Fotografia meteoru

#11

Příspěvek od Paaja »

Taky se mi zadařilo vyfotit jednu Perseidu, ale už jsou to dva roky, podrobnosti jsou u snímku. V sobotu 22.7.2006 23:45 jsem fotil Herkula když mezi ním a obzorem (samozřejmě mimo zorné pole foťáku >:() proletěl krátký, ale intenzivní bolid, perseida to ovšem téměř jistě nebyla. Přinejmenším -5mag a jakoby opticky sršel či prskal, zvukový efekt žádný.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Fotografia meteoru

#12

Příspěvek od ivanmsk »

LbA napsal:

Veď aj ja mám skúsenosti s ostrením takých objektívov, ale ten objektív ma obzvlášť nepočúval. Nedalo sa zaostriť ani na "čiarku" a automat sa nechcel chytiť ani na Jupiteri. Lepšie objektívy (a hlavne s dlhším ohniskom) to zvládajú v pohode. Ja ostrím tak, že si z boku osvetlím ostriace body slabou baterkou. Jasnú hviezdu (lepšía je planéta) si nasmerujem tak aby bola v ostriacom bode a automat sa chytí. Potom automatiku vypnem a je :)Je mi jasne, ze je tazke ostrit digital, hlavne, ked ho nemas napichnuty na PC, aby si si vedel hned pozriet ako to vyzera v skutocnosti. V tomto sa nam s CCD kamerou robi ovela lepsie, aj ked treba vlacit to pececko.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Fotografia meteoru

#13

Příspěvek od ivanmsk »

Este jeden archivny kusok:
26.5.2005 pri testoch objektívu 2,8/135 a CCD kamery astropix 1.4 na známej dvojici Alcor - Mizar preletel počas 30 sekundovej expozície zorným poľom 3,75° x 2,85° meteor.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Fotografia meteoru

#14

Příspěvek od pesvo »

Zdravím všechny,

sice to často nedělám, ale zrovna dnes v noci při měření pole V711 Cep se mi podařil (aspoň podle mě) docela pěkný snímek - předpokládám, že meteoru, tak jsem si řekl, že taky něčím přispěju... Ale pokud se pletu s tím meteorem, tak budu rád, když mi napíšete svoje názory.
Snímek byl pořízen kamerou SBIG ST-7XME s čipem chlazeným na -15 st. C Bin 1x1 a objektivem Sonnar 135/3.5 cloněným na 4 s expozicí 180s přes fotometrický filtr B specifikace Bessel 1990 na montáži EQ-3-2 s orig. hodinovým pohonem bez pointace. Začátek snímku byl 24.8.2006 v 1:39:33 UT, FOV je 175' x 117', sever nahoře, východ vlevo. Nejjasnější hvězda na snímku (přibližně uprostřed) je GSC 4282 541 1 (+6.23 mag.). Identifikace a jasnost byla převzata z Guidu 8 a to v Johnsonově systému. Snímek není nijak upravován (ani to neumím neb jsem proměnář  :) ), pouze byla provedena Dark a Flat korekce. Ponechal jsem jej v inverzním zobrazení, aby lépe vynikly detaily, které se v klasickém zobrazení ztrácely:



PS: Snímek není moc zaostřen, protože pro fotometrické účely nemohu mít moc malé FWHM a vždy musím optickou soustavu "lehce" rozostřit, abych dosáhl rozumné fotometrické přesnoti (konkrétně v tomto případě byla FWHM měřených hvězd kolem 1.6 pixlu)
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Fotografia meteoru

#15

Příspěvek od MaG »

Podle mého názoru se jedná o zjasnění nějaké družice (stopa vypadá jako u Iridií), podívám se ještě, co tam mohlo letět..

Calsky tam nenašel nic do 12,6 mag.. zadal jsem mu družice do 15 mag, ale vyjel jen ty do 13 mag, takže takto to asi nerozseknem. Pokud to byla družice, musela být šíleně slabá, mohl to být kus plechu, co se zrovna otočil tak šikovně, že odrazil sluneční světlo..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět