Jupiter 2021

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
chickenkkrust
Příspěvky: 138
Registrován: 23. 08. 2020, 22:00
Bydliště: Starý Plzenec-Sedlec
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter 2021

#151

Příspěvek od chickenkkrust »

Yarkho píše:Zdroje zlého seeingu by som hľadal bližšie než cca. 100m (?) vzdialený susedov bazén - predsa len sa pozeráme aspoň trochu dohora. Nie je cestou nejaká tmavá strecha, väčšia asfaltová plocha a podobne? Tiež, 125mm Apo už môže vyžadovať temperáciu dlhšiu než pár desiatok minút.
Právě že ne, 10 metrů zahrada s trávou, příjezdová cesta, 20 metrů tráva, potok, stromy, jezírko ze starého hokejového hřiště, kopec se stromy a jinak nic. Možná jsem měl "kliku" a všichni naráz v podvečer přiložili do kotle, ale kouř z komínů (a tím pádem i teplo) vetšinou směřují úplně jiným směrem než pozoruji. Temperace proběhla, hvězdy chlupaté nebyly. No prostě to byl extrém. Dneska to snad bude lepší ;)
TS APO 125/975 na EQ6-R, Bresser AR 90/900 na Exos1, N130/650
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jupiter 2021

#152

Příspěvek od Artaban »

Jo z 10" refrákem bych dosáhl taky nejlepších výsledků :) . Samozřejmě technika umožňuje nové typy pozorování atd. Myslím, ale že nějakou dobu bude ten vizuál přeci jen fungovat. Možná až do doby, kdy se na ty planety bude moct každý podívat osobně :) Takovej oblet Saturnu by musel být úchvatný.
Ono kdyby člověk chtěl jen vidět max počet možných detailů, tak možnosti má už dnes právě díky foto atd.
Naštěstí to má každý trochu jinak a já pozorování planet beru jako takovou výzvu. Je to taky právě ten boj s tím seeingem a vše ostatní, co k tomu patří. Je to zkouška planetáře a jeho dalekohledu. Dvě věci, které možná nikdy nebudou dokonalé a je tam velký prostor pro nedokonalost, ale dá se na tom pracovat a to člověka zaměstná a odvede na chvilku od různých starostí atd. Naopak myslím, že v poslední době jsou dobré možnosti mít na planety velice solidní stroj. Možností je docela hodně a různých slušných ED a APO refráků v amatérské komunitě přibývá. Planety se dají slušně pozorovat už menším EDčkem 80-100mm. Pro náročnější jsou dostupné za cenu deset let staré škodovky velice solidní 150mm APO refráky. Jejich možnosti už nedokáže využít každý a tak to může být dalekohled na celý život. V současné době např. https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... cuser.html
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
chickenkkrust
Příspěvky: 138
Registrován: 23. 08. 2020, 22:00
Bydliště: Starý Plzenec-Sedlec
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter 2021

#153

Příspěvek od chickenkkrust »

Tak dnes (27.10.) to bylo úplně "super exciting". Nejenom, že jsem si spravil chuť po minulém pozorování, ale dokonce jsem měl asi nejlepší Jupiter za tenhle rok!
Pozoroval jsem 19:45 - 20:25 přes TS 125/975, zvětšení 120x a 270x, a hned prvních deset minut jsem měl seeing jako asi nikdy u mě na zahrádce. Všechno bylo hned vidět, bez žádnýho mžourání - dva severní pásy (NTeB) i světlé zóny mezi nimi. NEB se dvěma tmavýma bárkama. Severní část NEB hodně tmavá, část blíž k rovníku do oranžova. SEB celkem světlý, jen vlnka nad GRS tmavá. Poprvé letos jsem stihl GRS (ostuda, já vím), překvapilo mě, že je také dost světlá. Na začátku pozorování byla zhruba uprostřed planety. Jižní pás se mi trochu sléval se zónou. Byly tam patrné různé odstíny, ale nic moc kontrastního a zřejmého. Občas se mi zdálo, že vidím dva světlejší fleky. Chtělo to ještě větší zvětšení, které nemám :D
Pak se seeing zhoršil a bylo po detailech. V půl deváté se navíc začal dělat viditelný opar.
Ale přineslo mi to dnes řadu poznatků - špatný místní seeing je skutečně způsoben začínající topnou sezónou. Téměř okamžitě, jak jsem ucítil náznak kouře, se obraz zhoršil.
A ano, hyperiony se na planety nehodí. A je jedno jaký ohnisko to je ;)

Kolega Artaban chtěl, ať namaluju co vidím, ale já maluju jako děti ve školce, takže to asi neklapne :D
TS APO 125/975 na EQ6-R, Bresser AR 90/900 na Exos1, N130/650
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jupiter 2021

#154

Příspěvek od Artaban »

Tak to blahopřeju ;) . Já začal trochu později, když byla GRS blizko západního okraje Jupitera. Seeing byl velice pěkný, ale byl takovej zákal, že na jemné detaily např. vlnky za GRS to nebylo. Když byla GRS už fuč, tak se malinko zlepšila průzračnost. Šlo tedy dát ještě větší zvětšení 250x a po nějaké době jsem tušil světlé skvrny v jižní oblasti, ale nic jednoznačného.
chickenkkrust: Taky neumím kreslit. Stačí jen aby bylo poznat, co člověk asi viděl ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter 2021

#155

Příspěvek od Sasa3 »

Psion píše:
Artaban píše: Pro zajímavost snímek z času mojí poslední kresby
http://alpo-j.sakura.ne.jp/kk21/j211024i4.jpg
Docela pěkně zakreslené detaily.
Opravdu Karle, moc hezky odpozorovane.

Pridam dnesni kresbu. Podminky nic moc, seeing nebyl moc dobry. Slo to poznat i v 60mm refracku

Obrázek
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jupiter 2021

#156

Příspěvek od Artaban »

Já začal ve 20 SELČ a seeing byl průměrný a rychle se zhoršoval. Tak jsem se věnoval DSO.
Sašo škoda že jsem nezačal dřív. Máš tam z NEB výběžek a to závidím, páč já je nějak letos nedávám. Jsem ostuda, že je velkým refrákem nevidím a Ty tím drobkem jo. Po celém kotoučku máš mnoho detailů jako vždy.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Jan77
Příspěvky: 162
Registrován: 15. 10. 2015, 19:59
Bydliště: Benešov n.Pl.
Věk: 47

Re: Jupiter 2021

#157

Příspěvek od Jan77 »

Včera jsem do 20:30 bojoval s vytrvalým a nepříjemným větříkem, jehož důsledkem byl nejspíš i velmi promněnlivý seeing, který mi nedovolil větší zvětšení než 120x,takže moc detailů jsem nevykoukal. Jak psal Artaban, taky jsem pak skončil u DSO, těch známých a jasných (ještě předtím odpoledne jsem sledoval Slunce a srnky pasoucí se na protější louce :D). Až na ten vítr jinak supr strávený krásný podzimní den v přírodě. Kdybych nebyl strašpytel, asi bych vydržel i dýl, ale ten vítr v kombinaci s tmou a divokou zvěří na mě působil až moc strašidelně :D
Vizualista Dobson ES 12", SW Mak 150/1800, Lunt LS60THa, EQ5
-----------------------------
Ten pohled nahoru se nikdy neomrzí!
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1463
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Jupiter 2021

#158

Příspěvek od Yarkho »

Tu je jedna štandardná mazanica z C11 HD z 20:09 SELČ. Ant IV seeing.

C11 som ťahal, lebo večer mal byť bez významnej vysokej oblačnosti, ktorá rušila pozorovania večery minulé. Tiež to mohlo byť tohto roku naposledy.
Po súmraku nebol ďalekohľad ešte vytemperovaný, ako som sa dozvedel pri kontrole kolimácie na Altairi. Tiež je zaujímavé, koľko sférochromatizmu pri kontrole touto hviezdou vidno - v horšom seeingu sú vnútorné okraje obrazca už namodralé.

Na Jupiteri bolo vizuálne vidno NEB, SEB, obe TB a jednu tmavšiu namodralú štruktúru v EZ. Bárky som hľadal, ale neúspešne, videl som iba jednu a i to iba občas.

Seeing sa s postupom času horšil a pred 21:00 už nešlo ani spoľahlivo zaostriť. Jupiter potom zaliezol za brezu a tým to skončilo. DSO som neskôr nepozoroval kvôli zväčšujúcemu sa zákalu (miestami bolo ťažko rozoznať Plejády).
Jup_C11HD_[P10_20211028_180924_L_Gain=270_2_Exp10ms_pipp_lapl6_ap144]_J1b2_r20b25_r.png
Jup_C11HD_[P10_20211028_180924_L_Gain=270_2_Exp10ms_pipp_lapl6_ap144]_J1b2_r20b25_r.png (300.95 KiB) Zobrazeno 1357 x
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter 2021

#159

Příspěvek od Cztwerec »

Ahoj, teď to právě řeším. HD edge je výborný, údajně i ve středu pole je lepší než SCT klasické. Ale, rozdíl je téměř neznatelný a na planety bez korektoru HD ubyde ta fialová a modrá barva kterou tam lehce zanáší. Nepočítám, že ten člen v korektoru bude ED a zajímalo by mě z čeho je u standartu korekční deska. Pravděpodobně to ale bude něco lepšího než u ACF - nebude to plavené sklo.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jupiter 2021

#160

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec píše: Pravděpodobně to ale bude něco lepšího než u ACF - nebude to plavené sklo.
Ale to je tvoje spekulace, že ?
Na technologii lidí/lisováné asi moc záležet nebude, jen na homogenitě a optických parametrech skla
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter 2021

#161

Příspěvek od Cztwerec »

To není spekulace mají to ve specifikaci. ACF Sklo plavené borofloat, Celestron má Pyrex. Jen mě zajímalo co má standart od Celestronu.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jupiter 2021

#162

Příspěvek od MilAN »

Spekulace je v tom, že by měl mít Celestron lepší sklo. To nevím, kde jsi vzal.
Float = plavené sklo - to je jen způsob výroby. A Pyrex, Simax a podobné značky jsou borosilikátová skla. Takže mě by zajímalo, čím se liší a proč ho má Celestron lepší než Meade. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter 2021

#163

Příspěvek od Cztwerec »

To by mě také zajímalo, četl jsem ve specifikaci, že Pyrex má lepší tepelnou roztažnost a používá se primárně pro optické účely. Přitom ten Borofloat (což je značka a způsob výroby od Schottu, ikdyž borosilikát) je hlavně koncipován pro revizní okna do hutních pecí. Takže to není spekulace, ale jen konstatování faktu jeho použití. A vůbec já si určitě nebudu kazit pátek, venku je hezky :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Jupiter 2021

#164

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Z jakého přesně skla se vyrábějí korekční desky firma Celestron neuvádí, nicméně i z toho, co je od ní k dispozici, se dá dost vyčíst... ;)
S příchodem lepších vrstev StarBright XLT došlo i ke změně materiálu korekční desky - nejběžnější sodnovápenaté sklo bylo nahrazeno "bílým vodním" sklem, neboli korunovým. Klasické křemičité sklo s přísadami sodíku a vápníku obsahuje i jiné přísady, jako např.železo, které pak způsobuje studené zabarvení do zelena až modra a tím také horší propustnost. V rámci jedné užitečné studie, týkající se možností oprav optických vad SC systému, bylo ve VOD Turnov zjištěno dle změřeného indexu lomu, že nejpravděpodobnějším materiálem korekčních desek u SC Celestron je sklo B270. Někde jsem dále četl - a myslím, že i někde na AF o tom psal - že největší C14 má korekční desku z o něco lepšího optického skla.

Podstatné odkazy :

1. Firemní letáček :
StarBright XLT.jpg
StarBright XLT.jpg (145.25 KiB) Zobrazeno 1250 x
2. Oficiální popis od Celestronu, kde najdete i křivky propustnosti ( a taky odrazivosti, protože systém XLT se týká i pokovení zrcadel ):

https://www.celestron.com/pages/starbri ... l-coatings

3. Skutečná změřená propustnost korekční desky C8 :
Transmission-for-an-8-Celestron-SCT-Schmidt-corrector-plate-coated-with-Celestrons.png
Transmission-for-an-8-Celestron-SCT-Schmidt-corrector-plate-coated-with-Celestrons.png (30.34 KiB) Zobrazeno 1250 x
4. Něco málo o používaných sklech...

http://www.vpglass.com/optical_glass.php


Z dostupných informací dále vyplývá, že korekční desky u klasického SC a EdgeHD systému nebudou rozdílné... Co se týče korekčních členů před ohniskem, tak výrobce udává přesnou kombinaci skel - u největšího Edge HD 14" jde o N-SK2 + N-BALF2, u všech menších pak N-SK2 + K10.
Z naměřených spot diagramů zřetelně vyplývá, že systém EdgeHD může skutečně zlepšit kresbu i na ose - největší zlepšení je bezkonkurenčně u 9,25", dále pak u 14" ( viz. diagramy v odkazu níže ). Proto já zde už poněkolikáté zdůrazňuji, že z pohledu vizuálního je na solární systém nejlepší právě 9,25 EdgeHD - také proto, že jeho primární zrcadlo má o něco menší světelnost, než ostatní rozměry a tím pádem i lepší kontrast. A to i přesto, že centrální zástin se oproti klasickému SC 9,25" mírně zvětšil - z 34% na 36,2%. Pokud by u nás byl v čase a průměru lepší seeing, byl by samozřejmě nejideálnějším vizuálním EdgeHD největší C14, který má logicky i nejmenší centrální stínění...

https://www.teleskop-express.de/shop/pd ... rteile.pdf


Prosím moderátora, aby off-topic diskuzi přesunul sem :
viewtopic.php?f=29&t=8277&hilit=celestr ... d&start=90
Naposledy upravil(a) SIRIUS_758 dne 29. 10. 2021, 17:35, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter 2021

#165

Příspěvek od Cztwerec »

Děkuju moc za vynikající a konečně upřesňující informace.

Parádní odkazy jako vždy.

Martin
Lectorem iustus...
Odpovědět