Něco ke čtení...

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

Něco ke čtení...

#16

Příspěvek od cocky »

Doporučuji knihu - Robert P. Kirshner: Výstřední vesmír. Vyšlo vloni, výborná literatura faktu napsaná s humorem a plná postřehů o chytrých lidech i blbcích.

Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Něco ke čtení...

#17

Příspěvek od Radous »

cocky napsal: Doporučuji knihu - Robert P. Kirshner: Výstřední vesmír. Vyšlo vloni, výborná literatura faktu napsaná s humorem a plná postřehů o chytrých lidech i blbcích.


Taky doporučuju. Je to hodně "čtivá" a srozumitelná knížka o vývoji hodnoty Hubbleovy konstanty, supernovách, ... i pro úplný trubky jako jsem já. S knihami p. Greena se trochu peru. Některé pasáže musím přečíst vícekrát abych pochopil o co v nich jde. Teď mám rozečtenou Černé díry a zborcený čas od K.S. Thorna a ta je taky super. Navíc se mi podařilo v antíku sehnat knihy o měsíci a meteorech a kometách od p. Sadila - poměrně historická dílka. Už se těším až se do nich teď pustím. Často pak taky listuju Encyklopedií vesmíru od J. Kleczka, to je klasika, která asi nechybí v žádné "astroknihovně".
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Něco ke čtení...

#18

Příspěvek od elbi »

Skoro mě mrzí, že jsem to tam neobjednal rovnou všechno najednou.Aspoň bych ušetřil za poštovné ;)
Uživatelský avatar
geminorum
Příspěvky: 66
Registrován: 30. 11. 2004, 18:35

Něco ke čtení...

#19

Příspěvek od geminorum »

[quote author=css94381672 Cestování časem v Einsteinově vesmíru ...četl kamarád a pěl chvalozpěvy. Je tam hodně teoretických perliek a nejrůznějších modelů...standartníma teoriema se Richard moc nezabývá...
Život a smrt planety Země...na to si brousím zuby, takže report tak za měsíc (napřed to musím koupit :-)

obe knihy som cital a mozem len odporucit, skvele citanie, Cestovanie casom... je kniha podla mna tak dobre napisana, ze sa oplati citat ju aj viackrat a vzdy si pridete "na svoje" :)
Zivot a smrt... je vlastne len o Zemi ale napisali to spolu geolog a astronom a astronomie je tam az-az, clovek sa dostane k zaujimavym detailom z minulosti a z buducnosti Zeme
Newton 300/1700; MEADE 90/1000; SkyMaster 25x100; HEQ-5 Pro SynScan
Uživatelský avatar
dusko
Příspěvky: 76
Registrován: 17. 01. 2003, 03:28

Něco ke čtení...

#20

Příspěvek od dusko »

z mojich oblubenych, i ked nie astronomickych:
Simon Winchester: Mapa, která změnila svět - Životný príbeh otca modernej geológie, Williama Smitha. Cesta, ktorá viedla tohto človeka k objaveniu základov geológie, ako ju poznáme dnes. V knihe sa čitateľ dozvie mnoho o základných aspektoch geológie. Mimochodom, na základoch položených týmto človekom staval aj Ch. Darwin... kniha je napísaná mimoriadne čtivo a pútavo. Základy geologickej stavby, dôležitosť skamenelín a pod... Rozhodne odporúčam všetkým...
Paul Johnson: Nepřátelé společnosti - co dodat :-)
Paul Davies: Pátý zázrak - vznik zivota... treba precitat
Jared Diamond : Osudy lidských společností - Kniha o súvislostiach... pekná, nie moc čtivá - strašne rozvláčna. Ale rozhodne stojí za to si ju prečítať. Máloktorá kniha na mňa zapôsobila tak, ako táto. Rozhodne patrí do zlatého fondu mojej knižnice.
Doug J. Macdougall: Stručné dějiny planety Země - Stručný prehľad histórie Zeme. Vznik Zeme, začiatky života, vplyv života na geológiu Zeme, dosková tektonika, určovanie veku hornín, globálne katastrofy, zaľadnenie a pod. Rozhodne doporučujem všetkým... skvelá kniha...
Uživatelský avatar
css94381672
Příspěvky: 260
Registrován: 08. 11. 2005, 19:03

Něco ke čtení...

#21

Příspěvek od css94381672 »

tak - právě jsem dočetl Život a smrt planety Země a mohu ji vřele doporučit. Nejprv velmi stručný úvod do geologie, pak poměrně krátká, ale informačně nabitá část o vzniku Země, vývoji života až do současnosti a různých autoregulačních mechanizmech, kterými si planeta zatím udržuje podmínky vhodné pro život...a pak začne krasojízda - jedno budoucí vymírání za druhým a nástin toho, jak se přeživší organismy budou s měnícími se podmínkami vyrovnávat. Nakonec budeme svědky i konečné likvidace mikroorganismů (a je možné, že to bude už za 3.5miliardy let, tedy dlouho před tím, než se ze Slunce stane rudý obr). Závěrečné kapitoly pojednávají o hrozbách z vnějšího kosmu (supernovy, náraz nějakého tělesa) a pak o závěrečných stadiích Slunce. Na úplný závěr se autor (škoda, že jen velmi okrajově) zmiňuje o možnostech přesunu na jiné planety - optimista teda rozhodně není, bohužel své názory příliš nezdůvodňuje...

Jinak je to ale po dlouhé době zase jedna publikace, u které bylo na poměrně malém místě (alespoň pro mě) hodně nových a zajímavých informací.

ještě jsem si proklikával tu nabídku www.nva.cz v sekci astronomie...a narazil jsem tam na knihu od Martina Reese, Pouhých šest čísel; na serveru je 4. nejprodávanější... chtěl bych před ní varovat. Možná pro člověka, který o oněch základních konstantách opravdu nic neví, bude tato kniha přínosem, ale čtenář, který zlákán úzkým zaměřením knihy doufá, že se konečně o problematice dozví nějaké podrobnosti, bude pravděpodobně silně zklamán. Osobně jsem z celé knihy vypsal všechny pro mě nové informace na jednu A4...autor dokáže neuvěřitelným způsobem plýtvat místem a každou věc několikrát opakovat --- docílí tím sice, že se rozhodně nemusíte k ničemu vracet a po přečtení máte celou knihu v hlavě, ale jen za cenu, že tím zabije spoustu stránek. Ale jak říkám - je možné, že se tu oběví i jiné názory (ale spíše od člověka, který se před tím o těch šest čísel moc nezajímal).
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

Něco ke čtení...

#22

Příspěvek od MIZ »

Pouhých šest čísel mě taky zklamalo. A podepsal bych 'recenzi' v příspěvku výše bez větších úprav. Byl bych možná malinko mírnější, asi ve stylu: Amatérů, pro které je tato kniha asi určena je pořád většina a pro ně bude kniha mnohem větším přínosem, než pro lidi, kteří už něco "načteno v oboru" mají.
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Odpovědět