Nákup příslušenství k prvnímu dalekohledu

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Nákup příslušenství k prvnímu dalekohledu

#1

Příspěvek od hades »

Na úvod uvedu, že se nejedná o dotaz, jaké příslušenství k dalekohledu byste mi doporučili. To jen aby mi to kolegové nepřesunuli :) Tento příspěvek je psychologickým průzkumem, dotazem.
Moje otázka zní: Proč si většina lidí, kteří chtějí koupit nový dalekohled, rovnou chce pořizovat i další příslušenství, hlavně tedy okuláry nebo kolimátor?
Není to teoretická otázka, vídám to tu dost často a znám to i z vlastní zkušenosti. Když jsem chtěl kupovat dobsona 200/1200, už jsem se rovnou sháněl po kolimátoru, ikdyž jsem dalekohled ještě neměl. Je toto chování něčím podložené, proč to vlastně děláme? A napadne někoho jiná kategorie zboží, kde to taky děláme? Sám mám určitou teorii, ale budu rád, když se nad tím zamyslí i někdo jiný a podělí se se svým názorem. Děkuji
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Nákup příslušenství k prvnímu dalekohledu

#2

Příspěvek od M_V »

Asi preto, že majú pocit, že sa bez toho nedá prežiť. Ostatne, odvšadiaľ na nás vybiehajú reklamy, ktoré sa snažia tvrdiť, že náš život bez daného produktu snáď ani nemé cenu :lol: A neuvedomia si, že sú podstatnejšie skúsenosti ako hromada výbavy na začiatok.

Ale neviem či som ja ako človek, ktorý mal Paracorr skôr ako Newton, vôbec kompetentný dávať v tejto oblasti nejaké rady :mrgreen:
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nákup příslušenství k prvnímu dalekohledu

#3

Příspěvek od MilAN »

Já ten přístup také nechápu, ale většinou , pokud se někdo rozhoduje o dalekohledu, hned se ptá, co by si měl k tomu hned ještě pořídit. Odpověď, že na to přujde sám, až to vyzkuší, ho neuspokojuje, protože se tu pod každým podobným dotazem hned někdo snaží radit, co je potřeba.Planetárník hned uvadí všechy možné krátké okuláry , pokud možno v celé řadě ohnisek se zvětšením až přes 2D, pozorovatel DSO hned píše o nevyhnutelnosti širokoúhlých okulárů, kolimátor je u Newtonů hned na druhém místě. Takže, pokud se tu objeví nováček, který si už v těch vláknech něco pročetl, musí nutně nabýt dojmu, že si kupuje dalekohled, (a protože je z Číny a jak se většinou hned dočte, přeci víme, jaké to jsou výrobky :) ), je nutné ho hned dovybavit, aby něco viděl. Při tom mu nikdo nechce napsat, že si kupuje kompletní a seřízený dalekohled, že se s ním dá hned pozorovat. A zrovna tak, jako si ho musí nějak sestavit , musí si ho i zaostřit, a může jednoduše cokoliv seřídit i bez jakýchkoliv zařízení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Nákup příslušenství k prvnímu dalekohledu

#4

Příspěvek od peta62 »

Ja si myslim, ze je to sice trochu iracionalni, ale prirozene. Lide vetsinou netusi, jak slozity je vyber treba okularu a jak moc to zalezi na jejich preferencih a ocich, jak moc se tyto veci zmeni az se zacnou divat na oblohu ( Mne pred koupi dalekohledu absolutne nezajimaly hvezdokupy, protoze na fotkach nejsou nic moc. To se zmenilo jakmile jsem videl prvni dalekohledem. ). Ale chteji nyt pripraveni, aby mohli dalekohled vyuzit co nejvice.
S kolimatorem to je asi trochu jine. Jakmile prectu informace, rikajici mi ze hlavni pricina spatneho obrazu dalekohledu je kolimace, chci byt pripraven. Pokud kupuji kone, musim mit i sedlo. Pokud kupuji kavovar, kupuji i kapsle. Pokud kupuji pracku, musim koupit i prasek a hadice, udelat privod a odpad.
Edit : Myslim ze na pochopeni tohoto musi clovek jako Hades zahodit na chvili sve znalosti a zkusenosti a zkusit se podivat ocima toho cloveka, ktery cte veskere informace zde, u prodejcu a podobne. To ukazuje na zodpovedne lidi, impulsove se podivaji na prodejce a koupi, kteri proste chteji bud byt pripraveni nebo dat smysluplny a kompletni darek.
Edit 2 : Pokud se do toho chcete vzit, jdete vybirat svarecku, stene, kone, sici stroj, traktor, ovocne stromy, cokoli v cem se vubec nevyznate na jejich forum.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4511
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Nákup příslušenství k prvnímu dalekohledu

#5

Příspěvek od dvader »

Vžívám se dost hluboko...
Před 3 týdny jsme dceři koupili akvárium a je to úplně stejné! :mrgreen:

Prd tomu rozumím, ale se.. mě, že se to nechová/nevypadá tak, jak jsem si představoval a jak to vypadá na obrázku... :lol:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4511
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Nákup příslušenství k prvnímu dalekohledu

#6

Příspěvek od dvader »

A teď vážněji:
Můj první dalekohled byl 250 Dobson. Kolimátor jsem nikdy neměl (používal jsem to vyrobené udělátko z krabičky od kinofilmu) a paracorr taky ne...
Ale hned s dalekohledem jsem si koupil sluneční fólii a otočný polarizák (na Měsíc s planety ve dne) - ale to mě v podstatě poradil Honza Zahajský. Mapy a literaturu samozřejmě nepočítám.

Do 14 dnů jsem si pak koupil reddota a další 2 okuláry, protože optický hledáček mi silně nevyhovoval a ten seťák 10mm taky ne.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Nákup příslušenství k prvnímu dalekohledu

#7

Příspěvek od hades »

Díky za dosavadní příspěvky, jen bych byl rád, kdyby se to tady nezvrhlo ke vzpomínání, co vše jste si tehdy koupili. Jde mi opravdu jen o tu motivaci, co k tomu člověka nutí.
peta62: To co jsi napsal se mi líbí. Že je to tím, že se v dané problematice vůbec nevyznám a proto nakupuju jak "blázen". Na druhou stranu, vzorek lidí, o který toto mé pozorování opírá, jsou velmi často lidé, kteří jako první větu svého dotazu uvedou: "pročetl jsem ti to tady tam a zpátky 5x a čím dál tím míň tomu rozumím." Takže bych očekával, že už to nebudou tak úplně lidé zcela neznalí.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Nákup příslušenství k prvnímu dalekohledu

#8

Příspěvek od Nicholas »

Těch důvodů bude víc. Když kupuju (drahou) hračku (na dlouhou dobu), provedu si důkladný výzkum, tím zjistím, co všechno se nechá koupit. Něco jsou věci, které jsou skoro nutné nebo vypadají, že se budou hodit a tak jako tak by se musely koupit, tak to vzít s jedním poštovným vzhledem k jejich nízké ceně. Jiné znějí zajímavě, tak přestože není velká zkušenost, člověk je koupí. Pocit může být trochu jak tuning u sportovního auta pro ješte lepší výkon.

Pár postřehů ode mě.

- nekvalitní setové okuláry - nejsou komfortní pro pozorování, to pozná každý velmi rychle, dočte se, že jsou nekvalitní i opticky, např. odlesky pozná taky každý
- pro Měsíc s větším dalekohledem, malé zvětšení a dobu kolem úplňku je potřeba filtr
- protivibrační podložky znější slibně pro rychlejší zklidnění vibrací (stativ na dlažbě)
- něco na čištění optiky se bude taky hodit
- baterka s červeným světlem taky nutná, pirátská páska přes oko, no jasně
- v noci padá rosa, tak to chce 100% rosnici
- na něčem se musí sedět a výška musí být flexibilní

Záhy se zjistí, že se to fakt rosí, a i s rosnicí, tak přijde na řadu vyhřívání. Pak u planet chce člověk každý detail a setový hranol/zrcátko je prý strašně nekvalitní, tak se koupí lepší. Nebo je další důvod, že si člověk nechce poškrábat drahé nové okuláry šroubem, tak chce zrcátko se svíracím páskem. Nebo zkrátit optickou cestu a zvětšit její průměr kvůli vinětaci. Viděl jsem i hod granátem, či jak se ta disciplína s kg okulárem při zakopnutí jmenuje :-D
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nákup příslušenství k prvnímu dalekohledu

#9

Příspěvek od MilAN »

hades píše:Takže bych očekával, že už to nebudou tak úplně lidé zcela neznalí.
Ale jsou z těch příspěvků totálně zblblí a mají představu, že to všechno, co jim tu kdo radil , potřebují - viz můj příspěvek. Jinak si neumím vysvětlit, proč to nakupují.
Tady bych se hrozně přimlouval za to, aby ti rádcové přestali psát, co by si zrovna oni koupili a radši po pravdě napsali, že dalekohled je kompletní a je tak, jak dojde, připraven a určen k pozorování. Na to, jestli někdo ještě něco potřebuje, přijde sám nebo si pak napíše o radu. Pak už se na konrétní dotaz, který vznikl ze zkušenosti s vlastním pozorováním, dá odpovědět.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Nákup příslušenství k prvnímu dalekohledu

#10

Příspěvek od peta62 »

hades : Co si vetsina z nas asi neuvedomi, co informaci jsme do sebe za dobu naseho zajmu o techniku nashromazdili. Klic je, ze to bylo postupne a tak nam to nejak zapadalo, mohli jsme to vstrebat. Na ne se vyvali cele forum, takze alespon z jejich pohledu naprosto neusporadane informace, dost neznamych terminu, obcas protichudne nazory. K tomu neco nemaji vubec sanci pochopit popis jak je co videt urcitym dalekohledem/okularem, protoze se jim nikdy nedivali, je to jako vysvetlovat barvy slepemu. Ten slepy neni hloupy, jen proste neni o co se oprit.
je to jako s matikou, fyzikou, spoustou jinych veci. Pokud se ucim systematicky a postupne chapu, zarazuji, jsou to informace, ktere mi rozsiruji obzor, zvysuji znalosti. Pokud nemam ten system, ten zaklad, a snazim se jen zapamatovat a udelat z toho zavery/rozhodnuti, je to temer nemozne. Proto chapu, ze ti lide vlastne obcas chteji, aby nekdo tady rozhodl za ne, ac v jinych vecech by to asi nedopustili. Ja vzdy strasne obdivuji lidi, kteri sem prijdou vybirat darek a preji jim, aby ten obdarovany, mel alespon trochu predstavu, cim si pro ne prosli.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Nákup příslušenství k prvnímu dalekohledu

#11

Příspěvek od hades »

peta62 píše:Na ne se vyvali cele forum, takze alespon z jejich pohledu naprosto neusporadane informace, dost neznamych terminu, obcas protichudne nazory
Na tuto věc tu narážím už od počátku. Na spoustě fór, co jsem kdy četl, byly takzvané "stickies". Toto tady není, nebo jsem je zatím nenašel. Například právě téma "Dalekohled pro začátečníka" má 4533 příspěvků :!: A přitom se tam pořád dokola objevuje rada: Kupte si 150 nebo 200 dobsona. Co takto udělat v každé sekci takovýto příspěvek nebo vlákno, které bude uzamčené, a bude obsahovat FAQ?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Nákup příslušenství k prvnímu dalekohledu

#12

Příspěvek od Bill »

Jenomže ono je. Jmenuje se "ČTĚTE - První informace pro začátečníky".
Nikdo ho ale nečte. Ono to chce nastudovat hlavně odkazy a to už je moc složité :-(
Taky je tam letos nové - které dalekohledy nekupovat...

Blbé je, že třeba doporučovaný článek https://www.zas.cz/download/jkd.pdf vůbec nic nepíše o dobsonu... Chtělo by to něco novějšího a nalinkovat to přímo do nějakého úvodu.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Nákup příslušenství k prvnímu dalekohledu

#13

Příspěvek od hades »

No tak to jsem fakt přehlédl, možná pro to, že jsem to hledal v sekci Astrotechnika/Dalekohledy :oops:
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Nákup příslušenství k prvnímu dalekohledu

#14

Příspěvek od hades »

Zeptal jsem se ženy a víceméně se shoduje s MilAnem: že lidi mají dojem, že je to nekompletní a tudíž je potřeba se rovnou dovybavit. To zapadá do mé teorie.
Ještě teda řekla, že chce kupující "machrovat před šéfem". Na tom možná taky něco bude.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4511
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Nákup příslušenství k prvnímu dalekohledu

#15

Příspěvek od dvader »

Já bych za sebe ty, co rovnou řeší příslušenství, rozdělil do třech skupin:
1. Teoretici, co vše pečlivě nastudují předem a dokáží si “představit”, co vše budou potřebovat - a neřeší peníze.
2. Lidi bez jakýchkoliv zkušeností, kteří jsou zmatení příspěvky zdejšího fóra (jak už tu zaznělo).
3. A ten typ lidí, co má u všeho velké oči a nedovedou si představit, že pro začátek stačí málo (ano, mají pocit, že je to “nekompletní”).

Jinak oni ti výrobci tomu leckdy nepřidají... kdyby k těm dobsonům dávali jen ten 25mm seťák a nedávali tam tu desítku, udělají lépe...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět