APO Istar Optical 140mm F6.5

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: APO Istar Optical 140mm F6.5

#16

Příspěvek od Psion »

Ano 175/F7 ale je to ještě teprve v myšlenkách výrobce, uvidíme co z toho vypadne.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: APO Istar Optical 140mm F6.5

#17

Příspěvek od Beda »

Psion píše:Tak poslední info je, že objektiv 204 mm hned tak nebude a možná přijde na řadu dříve 175 mm APO. Co se týká 140/F6.5, tak běžný Strehl je kolem 0,95 v první várce objektivů, dalekohledy se nyní kompletují v USA.
8" APO možná jednou bude, ale za jakou cenu a kdy ? Jednání s výrobcem objektivů 7" delší dobu hlásí také Markus Ludes, ale problém je stále ve kvalitních sklech, které musí mít D 190 mm ! A teď ještě k tomu Covid pandemie.
Jinak mohu potvrdit, že vizuálně je mezi 152 mm ED a 178 mm ED znatelný rozdíl. Co se fotografie týká, už bych se sázet nechtěl. Moderní snímače 26mm rozdíl v apertuře hravě vyrovnají !
Artabane, buď rád za svůj vizuální dlouhoohniskový 172mm achromát z Turnova. Na zbytky barevné aberace má Baader hned několik filtrů, ale to už jsem ti psal.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: APO Istar Optical 140mm F6.5

#18

Příspěvek od Psion »

Tak se výroba objektivu a dalekohledu rozjela a prodej se daří. Dalekohled za tyhle peníze se na trhu nevidí, co jsem četl jednu z recenzí na objektiv, tak to je hodně dobré. Testoval s fullframe na M13.

Po mnoho let jsem měl příležitost otestovat velké množství přístrojů a pořídit tisíce fotografií oblohy několika fotoaparáty všeho druhu. Považuji se za pokročilého fanda v tomto oboru a mohu dát velmi jednoznačná kritéria pro tento objektiv. Všiml jsem si vynikajícího bodu zaostření s nulovou chromatickou aberací. Abych řekl pravdu, v objektivu f6,5, je sférická aberace velmi nízká, přestože se jedná o 35mm čip, tedy je nejnáročnější možný ve světě astrofotografie, takže mohu říci, že prakticky v tomto ohnisku neexistuje sférochromatismus Vždy jsem chtěl mít možnost vysoce kvalitního objektivu pro fotografování. V minulosti jsem zažil velké zklamání s mnoha přístroji za velmi vysoké ceny, quadruplety, quintuplety objektivy apod.. Tisíce dolarů vynaložených do dalekohledů od mnoha výrobců dalekohledů s marketingem bla bla, ale tento objektiv porazil každý objektiv, který jsem kdy poznal, ve skutečném světě je to PERFEKTNÍ ....

Zatím není k dispozici moc snímků, našel jsem tyto

https://www.astrobin.com/ah9r59/
https://www.astrobin.com/axh2c5/

Obrázek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: APO Istar Optical 140mm F6.5

#19

Příspěvek od Psion »

Koukám, že se už do Istar hrnou poptávky :) tak doplním info od výrobce. OTA je komplet CNC, vše z kovu, nebo slitin hliníku. I tubus je obroben na CNC. Výroba je maloseriová, tak neváhejte, brzo budou vyprodané a další za několik měsíců.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: APO Istar Optical 140mm F6.5

#20

Příspěvek od Chef »

Parádní kousek. Nemít 130ku LZOSe od Officiny, tak neváhám :)

Nejsou nějaké novinky o Istar 200ce ?
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: APO Istar Optical 140mm F6.5

#21

Příspěvek od Psion »

Ten 200mm je zatím pozastavený, uvidí jak to bude dál s cenami surovin apod.
Uživatelský avatar
ISTAR-OPTICAL
Příspěvky: 5
Registrován: 23. 06. 2021, 04:15

Re: APO Istar Optical 140mm F6.5

#22

Příspěvek od ISTAR-OPTICAL »

Srdečně zdravím všechny fandy amaterské astronomie v České republice.

Co se týče nově navrženého 170mm (178mm průměr čoček) APO tripletu, tak s výrobou můžeme začít poté co se přihlásí minimálně 35 vážných zákazníků. Na naše webové stránky brzy umístíme detailní informace I když už nyní je tam info ohledně samotného objektivu včetně ceny. Dávat vážné zákazníky na čekací seznam je vcelku běžná praxe a pevně věřím že až si zákazníci “osahají” náš 140mm APO refraktor, tak se určitě objeví zájemci o větších modely. Předpokládám že uvedenou cenu budu ještě schopen snížit pokud se mi přihlásí dostatečný počet zákazníků mající zájem o tento 170mm F/7 přístroj.
Cena kompletního teleskopu včetně kruhů (tube rings) a 3.5” rack and pinion výtahu bude $9,900 v USA, nicméně první skupina zákazníků by dostala speciální slevu a kompletní teleskop bych nabídnul za $8,995.

Nicméně nyní se soustředím na výrobu nového Phantom FCL 140-6.5 A prvních zhruba 20 objektivu a kompletních teleskopu bylo velmi kladně hodnoceno včetně několika velmi pokročilých amatérských astronomů.
Nastavil jsem striktní kontrolu kvality a na trh se nedostane žádný teleskop nebo objektiv který má méně než Strehl 0.90 a PV/5. Realitou je že přes 90% prozatím vyrobených objektivů dosahuje Strehl 0.95 a vyšší a PV/8 do PV/10. Každá čočka zvlášť je opatrně vycentrovaná a držená ve správné pozici sérii červíků.
Po kompletací je každý objektiv znova testován a to nezávislou laboratoří firmy Starizona čistě z důvodu, abych nebyl nařčen z toho, že si naměřené hodnoty cucám z prstu.

Předpokládám tedy, že jako dodavatel velkých achromátů který se po desetileté pauze opět vrhnul do výroby vysoce kvalitních apochromátů budu potřebovat nějaký čas k tomu abych prolomil nedůvěru běžných zákazníků. Myslím tedy, že dříve než za rok s výrobou 170mm nezačnu.

Pan Zahajský možná pro český trh vezme jeden nebo dva tyto teleskopy dokud jsou k mání. Skutečností je, že tyto přístroje montujeme v opravdu malých sériích 5 až 7 ks kvůli udržení maximální kvality ani nepředpokládám nějaké razantní zvyšování výrobního objemu. Nejsem schopen vyrobit více jak 10 těchto ks měsíčně. Také nechci skončit jako klasický masový výrobce podprůměrných šmejdů. Tímto mohu garantovat, že každý jednotlivý teleskop je v té maximální kvalitě.

Pokud máte otázky rád je zodpovím nebo vám je přetlumočí můj přítel “psion” zde na tomto fóru.
Naposledy upravil(a) ISTAR-OPTICAL dne 23. 06. 2021, 05:04, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
ISTAR-OPTICAL
Příspěvky: 5
Registrován: 23. 06. 2021, 04:15

Re: APO Istar Optical 140mm F6.5

#23

Příspěvek od ISTAR-OPTICAL »

Několik zákazníků se mě zeptalo co zkratka “FCL” v názvu modelu znamená. Zde je odpověď:

F (Fluoro)
C (Crown)
L (Lanthanum)

Jelikož je objektiv navržen z Fluoride (nebo Fluoro) Crown sklem od Hoya a Lanthanum sklem od stejného výrobce.
Naposledy upravil(a) ISTAR-OPTICAL dne 23. 06. 2021, 05:30, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
ISTAR-OPTICAL
Příspěvky: 5
Registrován: 23. 06. 2021, 04:15

Re: Nový APO Istar Optical 140mm F6.5

#24

Příspěvek od ISTAR-OPTICAL »

hades píše:Mě se líbí ten reduktor, budu si o něm muset něco nastudovat
Pokud používáte k focení APS-C, tak zmíněný Apex ED-L 0.65x pěti-čočkový reduktor-rovnač od firmy Starizona je tím nejlepším, který můžete k tomuto teleskopu koupit jelikož byl vyvinut ve spolupráci ISTAR-STARIZONA.
Podobný rovnáč pro full frame by měl jít do výroby během dalšího roku. Snažím se kolegy ve Starizoně přesvědčit, aby tento větší model dali na trh co nejdříve protože fandů co fotí na fullframe je více a více.

Mám tyto rovnače kladem a pokud bude mít pan Zahajský zájem, mohu je poslat společně s teleskopy určené pro český trh. Vážní zájemci by tedy měli pana Zahájského kontaktovat rovnou.

V České republice bude tento teleskop testovat kolega “psion” a jelikož jsme ve vcelku pravidelném kontaktu, s otázkami se můžete obrátit přímo na něj.
Uživatelský avatar
ISTAR-OPTICAL
Příspěvky: 5
Registrován: 23. 06. 2021, 04:15

Re: Nový APO Istar Optical 140mm F6.5

#25

Příspěvek od ISTAR-OPTICAL »

Chef píše:Nemá někdo informace , kdy bude venku ta 200ka?
Velice děkuji za otázku.
200mm model máme komplet navržený, nicméně na trh napřed dám již zmíněný 170mm scope. Nepředpokládám, že bych tento již opravdu obří 8 palcový refraktor začal vyrábět dříve než za 2, možná 3 roky. Celé se to bude odvíjet od toho jak úspěšný bude plánování 170 milimetrový model.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: APO Istar Optical 140mm F6.5

#26

Příspěvek od Chef »

$8,995 za 170mm APO triplet. Moc pekny. Pisu se na list u pana Zahajskyho.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: APO Istar Optical 140mm F6.5

#27

Příspěvek od Chef »

+ jakmile se tohle info dostane na Cloudynights, tak ten list zakazniku bude urcite mnohem vetsi nez 35 :)
Hlavne po te, co APM nejdrive navnadilo na "levny" 170mm triplet a nakonec je jejich cena stejna jako u CFF a blizi se LZOSum...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
ISTAR-OPTICAL
Příspěvky: 5
Registrován: 23. 06. 2021, 04:15

Re: APO Istar Optical 140mm F6.5

#28

Příspěvek od ISTAR-OPTICAL »

Chef píše:+ jakmile se tohle info dostane na Cloudynights, tak ten list zakazniku bude urcite mnohem vetsi nez 35 :)
Hlavne po te, co APM nejdrive navnadilo na "levny" 170mm triplet a nakonec je jejich cena stejna jako u CFF a blizi se LZOSum...
Zdravím vás a děkuji za příspěvek.

Určitě budu velmi rád, pokud se objeví více jak 35 zákazníků. Nicméně po 12 letech v této branži už zhruba vím co mohu čekat a byl bych velice příjemně překvapení, pokud by se mi skutečně ozvalo alespoň těch 35 vážných zájemců.
Abych pravdu řekl ceny konkurence příliš nesleduji i když bych možná měl. Snažím se prostě vyrobit ten nejlepší produkt za ty nejrozumnější peníze v případě naší nové stočtyřicítky se mi to opravdu podařilo. Ceny materiálu a produkce mám velmi dobře spočítané i pro tu novou 170 F/7 a opravdu bych měl udržet tuto cenu pokud z nějakého důvodu nepůjde cena surových materiálu razantně nahoru což si osobně nemyslím.
Samozřejmě že i pro mé vlastní použití bych preferoval 170 milimetrový triplet. Takže určitě udělám maximum proto aby se tento model dostal na trh během dalšího roku nebo dřív. Určitě mi hodně pomůže pokud Prodám maximum těch 140-cítek. Utržené peníze bych samozřejmě okamžitě reinvestoval do výroby jak dalších 140, tak nových 170.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: APO Istar Optical 140mm F6.5

#29

Příspěvek od Psion »

Konečně dorazily do ČR 2 ks Phantom 140 mm, připravím recenzi, už teď vám přátelé mohu říci, že při srovnávacím testu s TEC 140 je Phantom velmi kvalitní dalekohled ve třídě Super APO, s výrazně lepší barevnou korekcí než má TEC 140 a bude fajn nejen na pozorování, ale i focení. Test optické laboratoře v USA naměřil Strehl 0.977 a RMS 0.024, PV 0.1.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: APO Istar Optical 140mm F6.5

#30

Příspěvek od Artaban »

Tak to se moc těším na test.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět