Komunikace s Adamem (o němž mám podezření, že je to celá firma Taurus) je výtečná, dalekohled mi do Varšavy přivezlo DHL v bytelné krabici, která postavená na bok slouží jako jeho garáž v bytě. Velmi se mi líbí konstrukce a provedení, kde je všechno uděláno logicky a hlavně se lze ke všemu snadno dostat. Vyndání zrcadla je velmi jednoduchá akce, stejně tak různá seřizování. Dalekohled umožňuje posun boxu se zrcadlem mezi třemi polohami kvůli vyvážení a jemné nastavení odporu v azimutu. Kolimace je rychlá a snadná, nemusí se sahat zespodu pod zrcadlo, šrouby jsou svrchu boxu. Hledáček lze umístit vůči výtahu na různá místa, jak to komu vyhovuje.
Box se zrcadlem je snad lehčí než u 400ky protože zrcadlo je dost tenké, ale díky uložení na 27 bodech se nezdá, ze by se deformovalo, obraz je po vychladnutí perfektní testem na hvězdě. Díky tomu se dalekohled dá vyložit z auta v jednom postupně po kusech, mít druhé ruce ale ušetří čas. V kufru zabere dost místa kvůli vysokému prstenci, ktery prostě překáží - nedám ho celý pod úroveň vytahovací plachty v kufru oktávky, a tak musí jet celkem vzadu.
Zvolil jsem levnější "float" sklo, ale netuším jaký je rozdíl. Večer je vidět chlupatý obraz, během noci to mizí, prostě jak to u zrcadel bývá

Při prvním pozorování jsem poztrácel nekolik podložek pod zrcadlem - dalekohled nemá rád, když ho někdo nosí a zrcadlo nekouká do zenitu, což se vám snadno stane, když ho nosíte sestavený skrz jakýkoliv průchod, protože nikde neprojde. Od té doby ho před přesunem do hangáru rozebírám - jenom sundám vrchní prstenec a týče, Adam poslal nové podložky a zajistili jsme je elektro páskou. Trochu nedomyšlený je látkový návlek proti světlu/vlhku který je třeba složitě vyladit, aby nelezl do světla - při jakémkoliv větru musí pryč.
Pohyby v obou osách jsou pohodlné, dvourychlostní Crayford skvělý. I v dolní poloze zrcadla je to s Paracorrem, 24mm ES a malým 6x30 hledáčkem akorát tak tak vyvážené, milovníci tlustých hledáčku budou potřebovat protizávaží, na něž je tam místo.
Jaký je rozdíl mezi 500 a 400 je těžko říct, když je člověk nemá vedle sebe, podmínky dělají hodně. Ale už jsem s ním pozoroval věci, co 400kou ne - mít co největší dalekohled je prostě dobrý pocit, že člověk nekouká zbytečně. V galaxiích jsme se dostali na 15.2 mag, na hvězdy nemám snadno dostupný software pro tak slabé

Každopádně mám z dalekohledu radost a můžu ho doporučit, je to výrobek udělaný a láskou a s jakýmkoliv problémem vám Adam hned pomůže.