ISS a objekty na obloze

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS a objekty na obloze

#1

Příspěvek od MaG »

V poslední době se nám to množí. Info o přeletech ISS přes disk Měsíce, nebo poblíž Jupiteru, Saturnu...

Je to jeden z okamžiků, kdy může člověk snadno na ni zamířit teleskop a zkusit ji "trackovat" a vidět tak na té "hvězdičce" že to je vlastně něco strukturovaného.

Podívejte se na Spaceweather.com, je tam komentář k jedný fotce, kterou dávám pod odkazem ... no comment že?

http://spaceweather.com/swpod2004/06apr04/Edelmann1.gif

P.S. jednou jsme takhle na chvíli dokázali ve dvojici pozorovat. Jeden mířil teleskop přes hledáček a druhý se koukal do okuláru, to bylo poprvé, co jsem viděl ISS jako plošku neurčitého tvaru, velkou asi jako Jupiter...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Luky

ISS a objekty na obloze

#2

Příspěvek od Luky »

Ta fotka vypada uzasne... Muzu se zeptat, jak by alespon mel byt velky teleskop, aby slo rozslisit, ze je to opravdu nejakeho tvaru?

Ono by to slo urcite primo vypocitat ze vzdalenosti ISS nad Zemi a velikosti stanice.. tim bychom dostali uhlovy prumer ISS na obloze... ale spis by me zajimaly vlastni zkusenosti, jak je to doopravdy s tou viditelnosti ;)
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

ISS a objekty na obloze

#3

Příspěvek od Libor »

Prakticky mam overeno, ze tvar ISS se da i malym refraktorem pri zvetseni 50x. Ale sledovat ji pri tom, to je docela divoka honicka.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

ISS a objekty na obloze

#4

Příspěvek od FunTomas »

Luky napsal: Ta fotka vypada uzasne... Muzu se zeptat, jak by alespon mel byt velky teleskop, aby slo rozslisit, ze je to opravdu nejakeho tvaru?Ved na to si uz odpoved dostal. Pozri si aky je velky saturn voci tomu ISS a ak tvoj dalekohlad ukaze takyto saturn, tak ukaze aj ISS (ak ho samozrejme dokazes sledovat).  ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS a objekty na obloze

#5

Příspěvek od MaG »

Luky to bude zavisle jen na zvetseni. Vem si jake potrebujes na Jupiter, ISS je podobne velka.

To jestli pak uvidis neco z jeji struktury jednoznacne zavisi na tve schopnosti pri tomto zvetseni presne ji sledovat.

--------
Fun Tomas me predbehl :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

ISS a objekty na obloze

#6

Příspěvek od FunTomas »

MaG napsal: Fun Tomas me predbehl :-)To boli len sekundy...
:D
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

ISS a objekty na obloze

#7

Příspěvek od igi »

Wow. A nedal by sa vypocitat sklon drahy k rovniku, rychlost pohybu po oblohe, a podla toho potom nastavit montaz tak, aby to usledovala? Predstavte si to hi-res foto :o
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS a objekty na obloze

#8

Příspěvek od MaG »

Ono se to tak i dělá, to je to tzv. trackování ISS. Pokud vím, četl jsem nějaký německý web. Bude-li si někdo pamatovat odkaz, jistě ho sem hodí. Mrknu se...

--
Tak to tak nebolelo. První odkaz v Google na ISS tracking :-)

http://www.iss-tracking.de/
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

ISS a objekty na obloze

#9

Příspěvek od igi »

Ja som :mad2: Ved to som uz cital :book: Hlava dubová :P
johny

ISS a objekty na obloze

#10

Příspěvek od johny »

odporucam pozriet sa aj na

http://www.calsky.com/

je to "portal" s moznostou personalizacie. Pokial si clovek nastavi svoju polohu (databaza obsahuje aj slovenske a ceske mesta - aj Castkovce ;), zdravim Myzera :hi: ) tak si moze nechat posielat emailom notifikaciu o tom, kedy a co mu preleti nad hlavou.

nechybaju ani mapky oblohy dokonca je tam take male web planetarium.

zaujimave je asi sledovat tzv. iridum flares od satelitov (zial uz skrachovanej) spolocnosti iridium, ktore sa vymkli spod kontroly a rotuju (kazdy ma iny cas rotacie). osobne s tym este prakticku skusenost nemam, ale moze to byt zaujimave ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS a objekty na obloze

#11

Příspěvek od MaG »

johny napsal: ...od satelitov (zial uz skrachovanej) spolocnosti iridium, ktore sa vymkli spod kontroly a rotuju (kazdy ma iny cas rotacie). osobne s tym este prakticku skusenost nemam, ale moze to byt zaujimave ...Mám to chápat tak, že některá Iridia se vymkla kontrole, nebo se tato poznámka týká celé sítě Iridium? Podle toho, co jsem já věděl z nedávné doby, tak síť Iridium někdo odkoupil (spoluúčast amer. armády) a je stále funkční..
------
Tak už sem si to tam našel. Některé se opravdu vymkly kontrole. není divu když jich je tolik. Astronomové se CCD musí mít "radost".


CalSky vypadá dobře ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

ISS a objekty na obloze

#12

Příspěvek od Paaja »

Velice efektní je fotografování proti Měsíci, na webu určitě taková fotka je. Mám nafocený průlet ISS asi 1° od Měsíce, o pár kilometrů jižněji určitě přešlo přes (o této šanci jsme na hvězdárně věděli předem, jen nevím odkud).
Zatr. nepřečet sem pořádně začátek, nosím dříví do lesa.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

ISS a objekty na obloze

#13

Příspěvek od FunTomas »

Paaja napsal: ...o této šanci jsme na hvězdárně věděli předem, jen nevím odkud...Pozri na http://iss-transit.sourceforge.net/TransitAlert.html

Odtialto ti po registracii budu posielat alerty s tyzdnovym (a viac) predstihom.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ISS a objekty na obloze

#14

Příspěvek od MilAN »

Jak už MaG psal v odpovědi 241 : NEAT , pozorovali jsme 28/05/2004  tranzit ISS přes Měsíc. K výpočtu jsem použil
http://www.calsky.com/
SATELLITES> ISS
zvolí se vzdálenost, jak daleko jsme ochotni cestovat. Ve výsledcích:Centerline jsou souřadnice a čas a  a po výběru lze zobrazit a tisknout: Map
Výsledek byl přesvědčivý, čas se lišil o 2s, směr a zásah středu Měsíce vizuálně souhlasil.
Ostaní linky jsme zatím neprověřovali.
Kdo jste pozorovali jakýkoliv tranzit, ozvěte se a podělte se o zkušenosti s používaným SW.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS a objekty na obloze

#15

Příspěvek od MaG »

Jsem to ale zapomětlivec. Milan by mohl vyprávět. Však už mi tuhle nabízel, že bude-li mi v poledne zima, mám u něj šálu a čepici ;D

Na Calsky tu kdosi přece upozorňoval a já už na něm jsem registrován. Tak jsem si dal ty ISS přelety a opravdu tam mám na neděli ISS croses the Sun

Takže nejlépe si nahoře zvolte Intro a zaregistrujte se jim. Pak zvolíte ISS nebo něco jiného a je to. Doufám, že vám taky někdy něco s ISS vyjde.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět