Energetická stanice - zdroj.

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Energetická stanice - zdroj.

#1

Příspěvek od Habl »

V obchodní síti společnosti "Lidl" se objevila energetická
stanice - zdroj s nízkým napětím do 10 A.Kapacita zdroje
je 7 Ah. Zdroj obsahuje zástrčky 3V,4,5V,6V,9V,12V, nestabilizované/1A a 12V/10A.Akumulátor je gelový.Třída
ochrany II.
Výhodou je nízká pořizovací cena a možnost úpravy pro
pohon přenosných paralaktických montáží. (stabilizace).
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Energetická stanice - zdroj.

#2

Příspěvek od ivanmsk »

Habl napsal: V obchodní síti společnosti "Lidl" se objevila energetická
stanice - zdroj s nízkým napětím do 10 A.Kapacita zdroje
je 7 Ah. Zdroj obsahuje zástrčky 3V,4,5V,6V,9V,12V, nestabilizované/1A a 12V/10A.Akumulátor je gelový.Třída
ochrany II.
Výhodou je nízká pořizovací cena a možnost úpravy pro
pohon přenosných paralaktických montáží. (stabilizace).
Habl Kupil som si to uz pri predchadzajucej akcii, zatial som nemal vela prilezitosti to pouzit, ale zda sa, ze je to celkom pouzitelne zariadenie.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Energetická stanice - zdroj.

#3

Příspěvek od pesvo »

Taky jsem si opatřil 2ks a není to špatný. Měřil jsem kapacitu a ta rámcově odpovídá. Ve zdroji je použit klasický gelový akumulátor, který se dává do malých UPSek nebo k zabezpečovačkám. Během testování jsem ale přišel na dva problémy:
- vypadavají dvířka od samic k banánkům na zadní straně, což lze snadno vyřešit nalepením papíru nebo izolepy na boční stranu dvířek a je to OK
- druhý problém je horší a to sice, že uváděná napětí na nízkoproudých konektorech (do 1A) nejsou stabilizovaná, takže při měření naprázdno je na konektoru označeném 3V plných 6V, na konektoru s označením 4.5V jsem naměřil 7.8V atd.

Faktem ale je, že kdybych si něco podobného chtěl bastlit doma sám (např. pro napájení RA motoru k EQ-3-2, která potřebuje 6V při odběru do 0.3A), tak jen samotná baterka by přišla minimálně na 400,- a to nemluvím o nabíječce, konektorech, práci atd. A když tohle všechno dostanete za 555,- včetně DPH, tak je to fakt velmi rozumná cena a jedná se o věc, která najde uplatnění i jinde (na dovolené, při výpadku proudu apod.).
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Energetická stanice - zdroj.

#4

Příspěvek od Vabra »

Tak ta centrala z Lidlu dosla, baterku po zhruba roce a pul kruteho nocniho zachazeni nelze nabit na vice nez 11,5Vh...a ani ty uz neudrzi dlouho...

Bohuzel obsazena gelova baterie NENI STANDARTIZOVANA, resp. bezne dostupna v nasi obchodni siti. Parametry odpovidajici dostupne baterie jsou o 5 mm vyssi a do teto elektrocentraly je nelze pouzit :(

Jako protinabidku, jsem ale vcera nasel a poridil za 490 Kc o trochu vetsi eletrocentralu v akci potravinoveho diskontu Plus. Ma udavanou kapacitu 18Ah, dve "cigaretove" zasuvky, startovaci kabely, svetlo, zasuvky na 3/6/9V a bohuzel navic celkem zbytecny zabudovany kompresor :P.
Nicmene porad je to kompaktnejsi/lehci a levnejsi nez klasicka 40Ah autobaterie...


Jen doufam, ze az jednou klekne, tak zjistim ze alespon v teto centrale je pouzita gelovka standardizovanych rozmeru i kdyz bude asi drazsi nez tato centrala v aktualni akci.

Mimochodem prakticky stejnou elektrocentralu nabizi Bauhaus za cca 1500 Kc dlouhodobe.
Pavel Vabrousek
Odpovědět