SCT - Rosnice normální nebo vyhřívaná?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

SCT - Rosnice normální nebo vyhřívaná?

#1

Příspěvek od Nicholas »

Jakou doporučujete rosnici do našich podmínek pro SCT? Zvládne nevyhřívaná několika hodinové pozorování nebo už je vhodnější si připlatit?
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4511
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: SCT - Rosnice normální nebo vyhřívaná?

#2

Příspěvek od dvader »

Já bych doporučoval jít rovnou do vyhřívané, pokud na to jsou finance. SCT se fakt rádo rosí...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: SCT - Rosnice normální nebo vyhřívaná?

#3

Příspěvek od biker.fm »

Taky doporucuji vyhrivani. No a neni problem si to vyvhrivani dobastlit za podstatne mensi cenu nez komercni reseni.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: SCT - Rosnice normální nebo vyhřívaná?

#4

Příspěvek od Nicholas »

Protože to beru jako dlouhodobé řešení, tak finance nejsou tolik problém, Astrozap dvoukanál kontrolér a šlo by i vyhřívání okuláru, ale vadí mi ten kabel, který jsem nechtěl k Evolution tahat (pro adaptér 230V na 12V/5A), i když po zahradě to není velký problém. Ale integrovaná baterie a wifi v montáži byl pro mě hlavní důvod pro Evolution oproti LX90 (= žádné kabely).

Omegon kontrolér (1850,-) má 2 kanály a je 2x levnější než Astrozap kontrolér, tak to je dobrá cena.

S normální rosnicí, kolik hodin tak vydrží, než se dostane rosa ke korekční desce? Mimo léto (i když letos je to jinak) je vlhkost večer často 99% a tak předpokládám, že to jde v chladnějších nocích poměrně rychle? Co jsem četl, orosí se rosnice nejdřív zvenku, pak zevnitř a pak teprv začne korekční deska.

Ač z elektrofakulty, jsem softwarář a na bastlení mě úplně neužije :-D

Je fakt, že bych mohl koupit vyhřívanou rosnici Astrozap za 100 £ místo nevyhřívanou za 50 £ a vyhřívání řešit případně až podle skutečné potřeby později.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4511
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: SCT - Rosnice normální nebo vyhřívaná?

#5

Příspěvek od dvader »

To je hodně o místních podmínkách. na podzim není problém mít po hodině koukání nahoru okolo zenitu vymalováno...
Chce to určité zkušenosti - pokud je vlhko, koukat okolo zenitu minimálně, po koukání přejet s dalekohledem hned dolů a zamezovat rosení korekčky co nejvíce. Já osobně mám obyčejnou rosnici (originál k tomu CPC) a k tomu jsem si pořídil vyhřívací pásek na tubus, který dávám pod rosnici. Zapínám to většinou na malý výkon vždy jako prevenci, pokud není vyloženě sucho.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: SCT - Rosnice normální nebo vyhřívaná?

#6

Příspěvek od Nicholas »

Díky za informace. Vezmu vyhřívanou rosnici a pak případně dokoupím kontrolér a adaptér.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: SCT - Rosnice normální nebo vyhřívaná?

#7

Příspěvek od Nicholas »

V současném počasí, i když rosy padalo hodně, tak nevyhřívaná rosnice funguje v pohodě, zvnějšku nahoře celá mokrá, uvnitř ne i po 3 hodinách (Astrozap je zvnějšku tvrdý plast, uvnitř taková plsť). Uvidíme na podzim, tam už asi budu muset koupit i kontrolér vyhřívání.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Odpovědět