INDI, KStars a Ekos

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1756
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: INDI, KStars a Ekos

#376

Příspěvek od nou »

RPi5 beží 64 bit kernel a 32 bit userland.

Tiež midars má kernel 2712 ktorý nevie 32 bit userland ale mirkovacik má v8 kernel ktorý vie.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 850
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: INDI, KStars a Ekos

#377

Příspěvek od mirkovacik »

No tak som si z raspberry imagera stiahol 64 bit OS a spustil nou skripty.

V zásade je to asi tak isto, ako ked som to nahodil z repozitárov cez používateľské rozhranie (add program) na te OS co je dodávaný na SD karte k malin 5 - ten 32/64 bit mix.

Problémy sa mi vidia tie isté - nefunguje kurzor myši nad mapou - prepnutie na kríž, nedá sa vo KStars wizarde zadat lon/lat pozorovateľa (dá da cez settingy - geo nastavenia ako ukazal midras).

Co sa týka padania ekosu pri spustení sekvencie snímania, je to tiež také isté, ale nejaké nové poznatky:
pre uplnosť treba povedať, že idem zatial cez simulátory.
- padne to pokiaľ nie sú nastavené optické cesty. (potom nie je vybrata kamera a pri stlačení start sekvencie to celé spadne)
- ked som už optické cesty nastavil, kamera sa vybrala, a spustí sa snímacia sekvencia, INDI driver simulátora camery padne. pri kazdom snímku. (vyskočí okno, že padol INDI driver simulatora kamery a že ci ho restartovat alebo co. aj ked nic nestlacím, dajako to pokracuje, asi ho restartuje.) ziadny obrázok sa neuloží na disk.

Snad s realnymi kamerami nebude tento problém.


Ďalšie issue, čo teraz riešim - VNC server. V konfigu raspberry som ho povolil. V dialógu Add/remove program ked dám VNC hladat, nájde mi v zozname VNC server (tuším Real VNC) a je zafajknutý (vysvetľujem si to tak, že je nainštalovaný). Ale conect na to mi nejde. Ping na malinu mi ide. Používam real vnc clienta z PC. Na maline 4 mi to chodilo, ale používal som Astroberry image, tam to bolo všetko predkonfigurované. (Ale aj tu sa mi zdá, že VNC je nakonfigurované, ale nejde sa mi pripojiť. Buď server nebeží a treba ho spusit- ale ako, že ano. Alebo beží na nejakom inom porte a client na PC ho márne hľadá...)

Ak by ste vedeli poradiť, budem vďačný, lúskať budem aj tak dalej, len podľa toho, kolko casu na to bude.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 828
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#378

Příspěvek od midars »

Máš ho povolený ? Menu - Volby - Raspberry Pi configuration
RPi5VNCb2.png
RPi5VNCb2.png (16.58 KiB) Zobrazeno 758 x
Z W10 se připojím na první pokus.
Moje astro, Astrofotky , Hlucin počasí, radiace a mag.pole
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 850
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: INDI, KStars a Ekos

#379

Příspěvek od mirkovacik »

Povolený mám.

Dnes som spravil ďalšie pokusy... Samotné VNC asi funguje, ale nie vždy sa mi podarí pripojiť.
  • Ak vytvorím hotspot na mobile, pripojím naň RPI aj notebook, pripojí ma to na VNC.
  • Ak pripojím malinu aj PC aj mobil na firemnú wifi, z PC sa nepripojím na VNC (timeout), z mobilu sa pripojím na VNC - aj keď VNC klient vypíše dačo nepodporovanom protokole, ale funguje to.
  • Ak vytvorím hotspot na RPI, pripojím sa na hotspot z notebooku aj mobilu, na VNC sa nepripojím ani z PC ani z notebooku. Píše timeout...
Ping mi funguje na malinu vždy, nech je to akokoľvek pripojené.

Čo môže odstrihávať komunikáciu? A prečo na mojom notebooku je to cez jednu sieť OK a cez inú sieť nie ok... Tomu rozumiem najmenej.
Ak by to bolo tým protokolom, prečo to raz ide a raz nejde...

(Snažím sa to nastaviť tak, aby sa mi to samo conectlo na wifi podla nejakých pravidiel - ked som doma s wifi, aby to islo na ňu, ked som von s mobilným tlf, aby naň a ked je to von bez vsetkého, nech si to vyrobí samo hotspot. Ja sa v teréne na to pripájam výlučne cez VNC z notebooku, aby som neťahal klavesnicu, mys, displej... a nemal z toho žiadne káble.)


A budem pokračovať nastavením zdieľania file systému do windowsov... :) na Astroberry to bolo predkonfigurované. :)
Přílohy
Screenshot_20240118_083938_RVNC Viewer.jpg
Screenshot_20240118_083938_RVNC Viewer.jpg (38.08 KiB) Zobrazeno 709 x
Screenshot_20240118_083715_RVNC Viewer.jpg
Screenshot_20240118_083715_RVNC Viewer.jpg (126.17 KiB) Zobrazeno 709 x
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: INDI, KStars a Ekos

#380

Příspěvek od juh »

Firemná sieť pouzíva aké číslo IP siete? Rovnaké, ako máš doma, alebo je to iné číslo? Ak rovnaké, potom asi pinguješ iné PC v sieti. V prípade, ak je iné, potom záleží aj od metriky, akú dostane tvoja sieť a akú má VPN sieť (ak sa do firemnej siete prihlasuješ cez VPN). Nižšia metrika má vyššiu prioritu.
Ak máš nejaký IP scaner siete (je ich veľké množstvo, napr. Advanced IP Scanner, Angry IP Scanner, ...), ktorý k IP adrese zobrazuje aj názov počítača, tak by bolo dobré pro pripojení do firemnej siete nechať preskenovať sieť, aby si videl, aké zariadenie je za akou IP adresou.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 850
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: INDI, KStars a Ekos

#381

Příspěvek od mirkovacik »

samozrejme som pozrel IP adresu, akú dostalo RPI v každej sieti osobitne, aby som sa konektoval a pingoval na správnu adresu.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: INDI, KStars a Ekos

#382

Příspěvek od juh »

Tak si potom daj vytrasovať IP adresu, kadiaľ ti pôjde ten IP packet. Ak máš na nejakom zariadení dve IP adresy, tak ti ten paket pôjde podľa metriky jednotlivých sietí. Môže sa stať, že sa ti bude posielať packet s cieľovou adresou domácej IP siete na gateway firemnej site. Na bráne potom bude závisieť od toho, čo je to za IP adresa. Buď sa pošle do WAN, alebo sa zahodí.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: INDI, KStars a Ekos

#383

Příspěvek od hades »

ad VNC: já jsem ho nahradil aplikací NoMachine, je to mnohem spolehlivější a rychlejší
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: INDI, KStars a Ekos

#384

Příspěvek od juh »

V podstate je jedno, aká aplikácia sa použiva. Bude to najskôr nejaký problém inicializácie spojenia medzi dvomi zariadeniami. Ja napríklad používam RDP a okrem domácej siete som niekedy pripojený do ďalších dvoch VPN (jedna z nich má rovnaké číslo siete, ako moja domáca sieť). Vzniká tam rovnaký problém. Riešim to tak, že si zinicializujem reláciu medzi dvomi zariadeniami pred pripojením do VPN, čím sa mi naplní ARP tabuľka a až potom sa pripájam do VPN. Ak už má PC cez APR tabuľku priradenú k IP adrese MAC adresu cieľového sieťového zariadenia, tak už potom tie datové rámce neblúdia bezcielne nejakou sieťou, ale smerujú sa podľa už získanej MAC adresy.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 850
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: INDI, KStars a Ekos

#385

Příspěvek od mirkovacik »

pokial si RPI vytvorí hotspot a pripojim sa notebookom na ten hotspot a v danej sieti neexistuje iné zariadenie (RPI nema na seba nic iné connectnuté a notebook nie je súčasne v inej sieti) a súčasne mi ide z notebooku ping na RPI a nejde mi pripojenie na VNC, tak pakety neblúdia. IP paket na ping je taký istý ako na VNC a je podľa mňa routovaný rovnako (to je IP úroveň, nie vyššia, nemal by tam byť rozdiel).
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 850
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: INDI, KStars a Ekos

#386

Příspěvek od mirkovacik »

ako by som na Linuxe vedel pozriet, ktorý VNC server beží a tiež ktorá aplikácia počúva na ktorom porte?
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1756
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: INDI, KStars a Ekos

#387

Příspěvek od nou »

Jeden z týchto dvoch príkazov.

Kód: Vybrat vše

sudo ss -tunlp
sudo netstat -tunlp
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: INDI, KStars a Ekos

#388

Příspěvek od juh »

Musíš si v prvom rade zistiť, ktoré IP adresy ti odpovedajú a potom môžeš skenovať porty na daných IP adresách. Skenovať rovno aj porty nedáva zmysel, pretože každá IP adresa môže mať niečo aktívne na niektorom zo 65535 portov. Jedine, ak by si skenoval v danom IP rozsahu len konkrétny port, ak vieš, akú aplikáciu (server) na akom porte hľadáš.
Tých utilít na hľadanie je viacero, nejaký prehľad pre Linux je napríklad tu port scan linux
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 850
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: INDI, KStars a Ekos

#389

Příspěvek od mirkovacik »

nou píše: 18. 01. 2024, 14:50 Jeden z týchto dvoch príkazov.

Kód: Vybrat vše

sudo ss -tunlp
sudo netstat -tunlp
yes, that´s it. ďakujem.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 850
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: INDI, KStars a Ekos

#390

Příspěvek od mirkovacik »

takže issue konektivity na VNC server na RPI je vyriešený.
VNC klient na mojom notebooku chcelo používať proxy. Default bolo nastavené použiť proxy tak, ako je v systéme nastavené. Aj ked to mám nastavené, že pre lokálne adresy nie; nechápem, prečo 10.42.0.1 (RPI) nebola pre noťas tiež s adresou 10.dačo lokálna adresa...

Takže issue bolo v správnej konfigurácii proxy vo VNC klientovi.

Sme o krok ďalej.
Odpovědět