Pozorování Slunce

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování Slunce

#346

Příspěvek od midars »

Odpověď Homerovi:
Já používám SunDancer II výhradně k focení a na čumendu PST viz armichael ( ten jeho teď bydlí mě ;) ).
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Pozorování Slunce

#347

Příspěvek od Homer »

No tak zpětný odraz od oka mne fakt nenapadl - a je to klidně možné. Uvidím zda se to vyskytne i u druhého objektivu. Zkusím si časem půjčit nějaké jiné okuláry a vyzkouším je.
Vliv okolního světla jsem vyloučil, objevuje se to i při pečlivě zastíněném okuláru, ale nějaký černý hadr vyzkouším :-)

Beda: nechci to zakřiknout, možná jsem trefil nějaký vyjímečný seeing, uvidíme dál. Kopuli mám výš, tak to třeba taky pomáhá. Chce to čas na další laboraci.

Midars: Martin vymyslel rybinovou koncovku, takže změna vizuálu za kamerku nebude složitá a jedna trubka mi stačí. Prozatím zůstanu u vizuálu, ještě neumím rutinně ani DSO a tak se do dalších větších akcí pouštět nebudu.
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 691
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Pozorování Slunce

#348

Příspěvek od armichael »

Odraz od oka poznáš ľahko: bude sa hýbať tak nejak synchrónne s tvojim okom. Podľa mňa ale nesúvisí s objektívom. Prebieha v okulári a závisí od jeho konštrukcie spolu s kvalitou antireflexných vrstiev. Ale to je len môj názor získaný podľa pozorovaní.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Pozorování Slunce

#349

Příspěvek od Homer »

Ano, nenapadlo mne to spojovat s objektivem, mezi ním a okem je řada dalších optických součástí. Příště to prozkoumám a ev. sem napíšu. Díky za zajímavý námět.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Pozorování Slunce

#350

Příspěvek od peta62 »

Ja beru pro pozorovani Slunce nejakou zastenu, pouzivam starou mikinu, jako samozrejmost. Nejen ze zabrani odleskum, ale ve tme vidim daleko vice detailu na Slunci nez kdyz si jen necim zastinim primy smer ke Slunci.

A co se tyce okularu, moc dobre mi slouzi Morphey.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2000
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování Slunce

#351

Příspěvek od Beda »

Pozorovatelům a fotografům sluníčka pomáhá výrazně potlačit rozptylové světlo.Speciální tkanina, navrch bílá s vysokou odrazivostí a uvnitř černá. 120x120cm :

https://astrogarten-shop.de/de/astrogar ... weiss.html

https://astrogarten-shop.de/en/astrogar ... anguage=en
Přílohy
Astrogarten Observation Cloth Professional blackwhite.png
Astrogarten Observation Cloth Professional blackwhite.png (767.35 KiB) Zobrazeno 1058 x
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Pozorování Slunce

#352

Příspěvek od Homer »

Právě jsem vyzkoušel pozorování s bazarovým černým trikem za 35 Kč přes hlavu - pozorování je určitě pohodlnější, ale odlesky setrvávají, takže parazitním světlem z okolí to není. Zbývají tedy okuláry a oči. Oči nevyměním, okuláry mlůžu zkusit :-).
Jinak kupodivu i teď odpoledne jsem nepozoroval rušivý seeing a byť přes mráčky to opět snášelo i 240x.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování Slunce

#353

Příspěvek od MMys »

Pokud tam máš reflexy, tak jsou to možná reflexy mezi okulárem a výstupní plochou etalonu. U mě na to některý okulár trpí více, některý méně. Existují i okuláry s AR vrstvamy počítanými na H-alfu, ty poskytnou maximální kontrast a menší reflexy.

A s binohlavou mi to nedělá reflexy vůbec.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Pozorování Slunce

#354

Příspěvek od Homer »

Jj, Martine, je to docela možné. Pamatuji se, že jsem kdesi okuláry navržené pro tento účel viděl. Prohledal jsem trochu web a našel okuláry Lunt korigované pro pozorování v H-alfa. Zahajský má skladem pouze 16mm, to je už moc krátké, škoda. 19mm a 27mm bych rád vyzkoušel a pokud by byly bez reflexů, ev. pořídil.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2000
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování Slunce

#355

Příspěvek od Beda »

Andreji, jestli se dobře pamatuji, tak máš filtr SunDancer od SolarSpektrum. Pokud ano, zkus změnit jemně náklon filtru a uvidíš hned, jedná-li se o odraz mezi ním a okulárem.
P.S. Ten seeing , který Ti umožňuje na sluníčku zvětšení kolem 200x je fantastický :!: .
Ať se daří !
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Pozorování Slunce

#356

Příspěvek od Homer »

Bedo, pamatuješ dobře, vždyť jsem si za tu dobu napsali v této věci hromádku mailů :-). Teď jsem pozoroval ( navnaděn ) jen kratším okulárem 20mm - odlesk tam byl vždy, když jsem měl optimálně naladěno a zaostřeno. Zkusím laborovat dál a taky s delším okulárem 28mm a uvidím. Budu taky podle možností zkoušet různé denní pozorovací časy, možná je to s dobrým seeingem jen shoda okolností, možná se příznivě projevuje vyšší poloha kopule - uvidíme časem.
Tragické to s odleskem není, dá se najít taková poloha, že zmizí, ale úplně komfortní to není, to je jasné. Nicméně z nového přírůstku mám velkou radost - Martinovi velké díky.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Pozorování Slunce

#357

Příspěvek od Pupak »

A jsi si jistý, že problém je v okulárech? Já jsem teď dost laboroval s etalony a různými těly dalekohledů, ERF filtry a podobným náčiním a zjistil jsem, že když vnitřní ERF filtr a etalon nejsou v optimální pozici vůči objektivu, docházelo k odleskům na krajích zorného pole. Takové překmity červeného světla, které se daly jen složitě eliminovat pozicí oka. Sváděl jsem to na okuláry, ale nakonec to vyřešilo posunutí etalonu a ERF filtru o 35 mm. Jinde bylo třeba zvětšit náklon ERF filtru ze 4 na 5 stupňů. Jestli můžeš, zkus s tím polaborovat.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Pozorování Slunce

#358

Příspěvek od Homer »

To je tak na úvahu konstruktéra tohoto kousku - MMyse, já se v tom teda vrtat nebudu :-). Ale vyzkouším víc okulárů a ev. bych rád vyzkoušel i Lunt 19mm nebo 27mm. Možná to risknu a ten 27mm koupím a uvidím. Půjčit na kouknutí nemám kde.
Ale Martin si tento námět určitě rád přečte a zareaguje.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Pozorování Slunce

#359

Příspěvek od Pupak »

Tak jestli to stavěl Martin, tak to asi bude postavený dobře. On určitě ví, co dělá.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2000
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování Slunce

#360

Příspěvek od Beda »

Praktické zkušenosti s interním ERF má také Proky na jeho 6" f8 Evostar refraktoru. A jak se tady shodujete, možnost měnit jeho náklon je nutnost. V praxi se osvědčilo umístit interní ERF do 1/3 ohniskové vzdálenosti za objektiv. Čím blíže je ERF u H-alfa filtru, tím větší jsou nároky na seřízení jeho náklonu a kvalitu všech AR vrstev. Ideální je ERF před objektivem, ovšem cena roste s průměrem :( ! Určitou roli hrají také AR vrstvy na objektivu. Ideální by byl kvalitní lepený dublet, ten ovšem ve větších aperturách nikdo nevyrábí. Lepené dublety 40/400 mm dělala fa. Lunt pro jejich původní 35mm H-alfa teleskopy. Jaká optika je v novém Lunt 40 mm nevím.
Odpovědět