Pozorování Slunce

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pozorování Slunce

#151

Příspěvek od MilAN »

Marwingarden píše:V refráku jde světlo jednou v dobsonovi 2x a v cassegrainu 3x. Nehledě na ztrátu kontrastu kvůli zastínění.
A není jedno , kolikrát prochází světlo dalekohledem ? Pokud by měla rozhodovat délka, kterou musí procházet paprsek, pak je na tom evidentně nejhůře refraktor, pak Newton a pak teprve katadioptr :)
Nezáleží spíš na kvalitě optiky?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Marwingarden
Příspěvky: 946
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Pozorování Slunce

#152

Příspěvek od Marwingarden »

Na kvalitě optiky záleží vždycky.
Měl jsem spíš na mysli to kolikrát prochází světlo tubusem. Protože mi příjde, že turbulence vzduchu v tubusu a také temperace optiky v tom hraje důležitou roli.
Máš opět pravdu v tom Milane, že jsem to nerozepsal, tak jak byla myšlenka myšlena.
Refrák 100/1500 se vytemperuje rychle a tubusem prochází světlo jednou. Přičemž tubus je uzavřený. Dobson 130/1500 byl newton 300/1500 zastíněný na 130mm a je to ultralight tudíž tubus je uzavřený jen látkou a u zrcadla je otevřený, tudíž proudění vzduchu v něm je značné. Také temperace je dlouhá a za celé dopoledne jsem v něm nepozoroval změnu v obraze.. A cassegrainem (ts-bílá verze) prochází světlo 3x, ale je to uzařený systém a temperace je také rychlá.
V refráku je vzduch vždy nejklidnější, v cassegrainu je o něco méně klidný a v dobsonu se to mlelo pořád. Proto z toho mám pocit takový jaký mám. Netvrdím, že se na jiných systémech nedá pozorovat slunce tak jako na refrákách, jen se mi to neosvědcilo. Přitom tu někdo psal (myslím, že Dvader), že pozoroval s cpc11” a obraz byl jak přibitý při 120x. Na což já jsem se s cassegrainem nedostal za celé odpoledne přitom je to podobný systém.

Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pozorování Slunce

#153

Příspěvek od MilAN »

Já bych to u toho SCT nebo MAKa viděl jinak. Nejde ani o počet průchodů ( a ani délku dráhy) ale o to, že z primáru vychází nějak poškozený obraz ( optikou, seeingem ...) a ten sekundár 5x zvětší. Na druhou stranu, úhlově je ta deformace stejná :)
Ale obecně, MAK i SCT má dlouhou dobu na temperaci, tam bych hledal většinu potíží.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Marwingarden
Příspěvky: 946
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Pozorování Slunce

#154

Příspěvek od Marwingarden »

No, něco na tom bude. Protože když jsem kdysi zkoušel maka sw180/2700 a sct celestron 127/1250 na slunce, tak byl obraz vždy takový rozpitý a to i po dlouhé době (temperaci). To se mi ale s refrákem 100/1500 nestává. Pozoruji s ním klidně celý den a obraz je až na proměnlivý seeing vždy krásně ostrý a detailni. To se mi prostě se systémy sct, mak a cassegrain nikdy nepodařilo.
Naopak díky refráku f15, který není tolik “postižen” seeingem se mi to daří po celý den a pokaždé. Proto jsem nabyl dojmu, že dlouhoohniskový refrák je na slunce nejlepší. A pro větší rozlišení přichází v úvahu (pokud nechci tahat dlouhou rouru 2m, což nechci) refrák 150/1200. Tam bude ten dopad na seeing větší, ale za možnosti lepšího rozlišení.
No, budu to asi muset odzkoušet a porovnat.

Díky Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování Slunce

#155

Příspěvek od Cztwerec »

Já to mám jinak, jedno z nej koukání na Slunci jsem zažil s C9,25" s fólií v roce 2011, ale na to potřebuješ seeing. Refraktor zase potřebuje kvalitu optiky a nemyslím si tak, že potřebuješ dlouhé ohnisko, je to skoro jedno. Nevidím významný rozdíl mezi kratším ohniskem a delším. Naopak čím větší průměr tím lepší, platí to pořád. Dokonce nejlepší seeing je u mne odpoledne a když se refraktor zahřeje. Nějak mi nesedí to, že musí být tubus chladný. Herschel je hodně dobrá věc, ale dlouhodobým zkoumáním jsem zjistil, že ten rozdíl vůči fólii není až tak velký jak by se mohlo zdát. Chce to koukat a získat zkušenosti, pak zjistíš co ti vlastně sedí.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Pozorování Slunce

#156

Příspěvek od LaH »

Momentálně krásná skvrna s usmívajícím se smajlíkem. :D
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Marwingarden
Příspěvky: 946
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Pozorování Slunce

#157

Příspěvek od Marwingarden »

Teď jsem na ni koukal. Nádhera…
Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Marwingarden
Příspěvky: 946
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Pozorování Slunce

#158

Příspěvek od Marwingarden »

Chtěl jsem se zeptat jestli nepozoruje někdo refrákem 150/1200 v okolí prahy kdo by byl ochoten se mnou někdy vyrazit na pozorování skvrn v continuu. Chtěl bych porovnat přínos většího průměru oproti refráku 100/1500 a nechci jít cestou koupě a pak případného prodeje.
Kdyžtak kontakt přes sz.

Díky Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování Slunce

#159

Příspěvek od Zbych »

Kdyby si někdy jel do jižních Čech nebo na Moravu, mohu posloužit a klidně se ozvi. Občas jezdím k Praze, ale už jen z pracovních důvodů.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování Slunce

#160

Příspěvek od Beda »

Marwingarden: u pozorování sluníčka je znát každý cm apertury navíc, pokud to tedy lokální seeing umožní. 6" refraktor f8 v kombinaci s Herschell hranolem je dobrá volba. Pokud by vadila délka tubusu, šel bych do 8" - 10" SCT s jednoduše napařenou Astrosolar folií. Její větší propustnost se dotlumí před okulárem. Výhoda jednoho náparu je v menší degradaci nosné folie.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1478
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Pozorování Slunce

#161

Příspěvek od Yarkho »

Marwingarden: Je to tak, ako píše Beda. Ostatne je to dôvod, prečo niektorí končia u 7" apochromátov. Pokiaľ máš možnosť mať 6" f/8 dublet, neváhaj - mne sa sem nezmestí.

Snímok z 5" ďalekohľadu tu.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování Slunce

#162

Příspěvek od Beda »

Marwingarden : relativně krátký 6" refraktor s ohniskem 900mm :
viewtopic.php?f=29&t=14493&start=15#p464305
Má achromatický objektiv s velmi dobrou sférochromatickou korekcí, která je pro observaci sluníčka zcela vyhovující a mohly by mu ji závidět leckteré dlouhoohniskové refraktory. Jistě, v minulosti se objevily nejasnosti kolem použitých skel, ale to nic nemění na skutečnosti, že se jedná o povedený produkt s výbornou optikou, který se s úspěchem prodává již v druhé, vylepšené variantě ( tuším V2). Lze k němu připojit jak Herschelův hranol, tak H-alfa filtr ( samozřejmě pouze s ERF filtrem před objektivem !). A také poslouží na tmavé obloze jako světelný hledač DS objektů, nebo komet. Apochromatické objektivy jsou pro sluneční observaci zbytečný přepych ;) !
Achromatické objektivy od 5" do 12" se světelností f12, f15, nebo nižší nabízí:
http://www.dgoptical.com/objective.htm
Na př. achromát 8" f12 v objímce stojí 2.400 USD + clo a DPH.
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 703
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Pozorování Slunce

#163

Příspěvek od armichael »

Včera bolo na chvíľu jasno dnes celé dopoludnie a tak šlo pozorovať Slnko. Je na ňom parádny filament, viditeľný v PST aj bez druhého filtra. Dualstack ho samozrejme zvýrazní. Včera vyzeral ako had plaziaci sa po slnečnom disku. Dnes to bolo krásne veľké písmeno "omega" - vytváralo až priestorový dojem, že sľučková protuberancia vystupuje ku mne.

K tomu okolo celého disku malé až stredne veľké protuberancie v ktorých sa dali registrovať pomalé zmeny.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování Slunce

#164

Příspěvek od Beda »

Není pochyb o tom, že zajímavá pozorování sluneční chromosféry lze realizovat i s opravdu malými aperturami, jak ostatně denně potvrzují 30 mm H-alfa teleskopy z celosvětové sítě GONG. Je ale nutné použít link to high resolution, dole pod obrázkem.
Na SolarChat je v diskuzi kolem LuntLS 35mm prezentováno video z r. 2014 nasnímané tímto přístrojem. Znázorňuje rozsáhlou aktivní oblast s erupcemi a eruptivními protuberancemi. Bližší údaje, datum a čas záznamu bohužel autor neuvádí.
V prodeji je již nová varianta Lunt LS s aperurou 40 mm :
viewtopic.php?t=5394&start=135, příspěvek č. 143.

Video : https://cdn.astrobin.com/images/1530/20 ... a1fea7.gif
Přílohy
Eruptivní protuberance a flare z r. 2014, Lunt 35 mm.png
Eruptivní protuberance a flare z r. 2014, Lunt 35 mm.png (140.36 KiB) Zobrazeno 630 x
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4506
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Pozorování Slunce

#165

Příspěvek od dvader »

Probíhá úplné zatmění Slunce v Antarktidě. Živý přenos je na NASA TV nebo zde:
https://youtu.be/J04GFN2Pq1w
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět