Proměnna IAN

Reakce na články, náměty, kritika, oslavné ódy
Uživatelský avatar
codel
Příspěvky: 16
Registrován: 22. 03. 2002, 05:15

Proměnna IAN

#1

Příspěvek od codel »

Diskuze pro ty, kdo čtou IAN a záleží jim na tom, jak to bude vypadat a fungovat, až se to změní...
<i'm echoix>
Uživatelský avatar
codel
Příspěvky: 16
Registrován: 22. 03. 2002, 05:15

Proměnna IAN

#2

Příspěvek od codel »

jasně, najdete to pod URL: http://test.ian.cz

průběžně se to dodělává, průběžně se to mění. JDe o to, jestli je to vůbec posun k lepšímu, nebo ne...
<i'm echoix>
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Proměnna IAN

#3

Příspěvek od MaG »

Můj názor si slyšel

Díky za implementaci návrhů. Uvidíme co na to ostatní. Sem chodí dost lidí na to, aby se to odladilo do použitelné podoby.

Pro ostatní: já na návrhu preferuju především lepší navigaci, případně návrat k Překvapením atp. Líbí se mi to i přes riziko kontrastů.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Proměnna IAN

#4

Příspěvek od MilAN »

Nemělo by IAN na chvíli zhasnout ? Sice ve statistice přibývají návštěvníci, ale to jen proto, že přes 3 neděle zkoušejí, jestli se neobjeví nějaká novinka.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Proměnna IAN

#5

Příspěvek od MaG »

Míříš-li na to že nikdo nemá o práci pro IAN zájem, je to asi současný stav. Já např. nemám čas, což ty třeba víš, a proto třeba já na vydání nového čísla "kašlu". Že na něj nemá čas ten, kdo to má v popisu práce je jiná věc. Je otázkou, zda je nemocen, nebo ho zaměstnali jinak. Až budu mít po studiu, můžem se byvit o tom, co s IAN dál.

Nejlépe bude asi, když začnete sami psát. Nejlépe své vlastní postřehy. Nejen do fóra, ale i na IAN. Nebo přeložte něco co vás zaujalo. Na tom není nic špatného, umíte-li to dobře a chcete to předat dál těm co anglicky nevládnou. prostě začněte taky něco dělat a nejen pro IAN a nejen psát.

Pak tu nebude takový problém, jako s IAN. Samozřejmě nenarážím na nikoho konkrétního. Je alarmující, jak moc se tu kecá a jak málo píše na známé české servery. Proč jsem mimo jiné začal psát? Abych tu furt tolik nekecal. Co vy?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Proměnna IAN

#6

Příspěvek od MilAN »

Kdysi tu bylo pouze IAN. teď tu je APO,Astronomiocký deník, ČAS a EAI. Pokud se ve všech objeví stejný článek od stejného autora, není asi něco v pořádku. Pokud nějaké periodikum nemá co říci navíc, je to podobné, jako s deseti novinami od jednoho vydavatele .Stačí jedny.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Proměnna IAN

#7

Příspěvek od MaG »

Souhlas. V zahraničí (potažmo v angličtině) je to také tak - každý významný astronomicky zaměřený server má své články. U nás toto dost chybí.

Vážím si snahy překládat články. Jenže někdo to nedělá kvalitně a jinde se opravdu jen objeví to, co už jinde je. Ať už proto, že někdo to napíše pro svůj web a pak poskytne většímu, nebo proto, že někdo potřebuje na svém webu informovat o tomtéž také.

Byl bych raději, kdyby tomu tak nebylo, ale je to utopie. Proto vybízím alespoň ke snaze psát vlastní věci a jen nepřekládat, ale třeba volně vycházet z cizích zdrojů. Jenže to o tom taky musí mít člověk přehled a kolik takových je?
Když už překlad, tak kvalitní. S takovým se setkám často na ČAS nebo Hv. Uh. Brod, stejný pocit nemám na EAI, i když tam chodím jen občas. IAN trpí nedostatkem autorů a tak tomu bohužel odpovídá i kvalita článků/překládaných článků. Mé nevyjímaje. Ale já se aspoň hodlám snažit co to dá. Pak vím, že si nemám zas tak moc co vyčítat.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
karel.mokry
Příspěvky: 199
Registrován: 27. 02. 2004, 04:02

Proměnna IAN

#8

Příspěvek od karel.mokry »

Ahoj Martine,

diky za skvely uvodnik na IAN. Preju hodne uspechu.

pro ostatni - pokud se Vam nelibi stav na nekterem astronomickem serveru, muzete s tim (vetisnou) neco udelat - poslat mail spravci, nabidnout spolupraci - treba i nepravidelne clanky mohou byt vitany. V zadnem pripade takovym dotazem nic nezkazite.

Na ktery server se obratit? Myslim, ze si muzete vybrat - APO, astro.cz, IAN, EAI... Hlavni je se nebat "to by mi na XY nezverejnili" je asi nejhorsi vyrok - za zkousku nic nedate.

Urcite je hezke (a celkem jednoduche) psat vlastni web, spolupracovat na tvorbe vetsiho webu je slozitejsi - je treba se domluvit, obcas vzniknou neshody atp. Vysledek ale urcite stoji za to.

Karel Mokry
http://www.astro.cz
Uživatelský avatar
codel
Příspěvky: 16
Registrován: 22. 03. 2002, 05:15

Proměnna IAN

#9

Příspěvek od codel »

Ahojte, IAN ted 2 tydny nevychazely, protoze jsem si od nich vzal dovolenou. Meli jsme umrti v rodine a tak jsem nemel sebemensi naladu neco takoveho tvorit. Kdyz na IAN pracuji, pak z radosti. Nedelam to v zadnem pridelenem case (delam to prescas na hvezdarne se mi za to nic nepocita). Delam to proto, ze si porad myslim, ze to ma smysl. O prazdninach budou zas vypadky, ale dam o nich vedet predem. Tohle bylo dost necekane... Rudolf Novak, sefredaktor
<i'm echoix>
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Proměnna IAN

#10

Příspěvek od MilAN »

Nemáme zase až tolik moc českých astronomických servrů. Jak je to s kdysi oblíbeným IAN, jsem se právě dozvěděl z diskuze, pod nevinným názvem článku "Noc bez CCD III"
Pro ty , kterří ještě nebo už nečtou IAN, je to zde:
http://www.ian.cz/detart_fr.php?id=1544

a pro zvláště zaryté astronomy-amatéry vzkaz redakce :
...............
codel (2005-06-29) 195.128.197.85 (hvezdarna.d-net.cz)
no vite IAN jsou magazinem pro sirokou verejnost, astronomove amateri zde obcas tez neco najdou, ale redakci hlavne zajimaji lide, kteri s astronomii nemaji nic spolecneho. problem take je, ze na IAN proste neni dostatek casu. Kdybych mel jenom na tohle uvazek, tak rad napisu 2 clanky dene. Ale nemam. Mam spoustu jine prace... A opakuji porad dokola, piste. Chybi-li vam neco, napiste si to sami. A pokud vas soucasne IAN rozciluji, nectete je. Protoze to za negativni emoce rozhodne nestoji :)
..........
Pro mě z toho vyplynul závěr  : napiš si to sám, hlavně ne do IAN a : NEOTRAVUJ !

P.S.: v citaci jsem si dovolil podtrhnout tvrzení, s kterými jako astronom v astronomickém periodiku nemohu souhlasit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Proměnna IAN

#11

Příspěvek od MaG »

Hmm koukám to je vlastně ten zajímavý střet názorů..

.. psát do IAN občas něco, aby byly z mého pohledu lepší ..

.. nepsat tam, neb to je věc redakce a pak být naštvaný, že redakce na to evidentně kašle ..

- takže já na to nekašlu a za redakci se nepovažuju. Codel má poněkud jiný názor a já mu jej neberu. Články budu psát dál, protože mně to baví. Byl by to vlastně úspěch, kdyby aspoň ty nebyly tím "shitem", ale pokud toto by mě někdo řekl, taky bych reagoval jako Codel. (Čtěte si co chcete a já si budu dál psát co chci).
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Proměnna IAN

#12

Příspěvek od SKYMASTER »

MaG napsal: Míříš-li na to že nikdo nemá o práci pro IAN zájem, je to asi současný stav. Já např. nemám čas, což ty třeba víš, a proto třeba já na vydání nového čísla "kašlu". Že na něj nemá čas ten, kdo to má v popisu práce je jiná věc. Je otázkou, zda je nemocen, nebo ho zaměstnali jinak. Až budu mít po studiu, můžem se byvit o tom, co s IAN dál.

Nejlépe bude asi, když začnete sami psát. Nejlépe své vlastní postřehy. Nejen do fóra, ale i na IAN. Nebo přeložte něco co vás zaujalo. Na tom není nic špatného, umíte-li to dobře a chcete to předat dál těm co anglicky nevládnou. prostě začněte taky něco dělat a nejen pro IAN a nejen psát.

Pak tu nebude takový problém, jako s IAN. Samozřejmě nenarážím na nikoho konkrétního. Je alarmující, jak moc se tu kecá a jak málo píše na známé české servery. Proč jsem mimo jiné začal psát? Abych tu furt tolik nekecal. Co vy?
Ja obcas nabidnu nejaky clanek i IAN (neni toho moc a nejsem genius), ale nic ve zlem, ale vetsinou nedostanu ani odpoved.

Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
codel
Příspěvky: 16
Registrován: 22. 03. 2002, 05:15

Proměnna IAN

#13

Příspěvek od codel »

to neni tak uplne pravda. clanky co nam pavle posilas si prohledneme a pokud jsou pro IAN zajimave, tak je otiskenem. vesmes je to ,,reklama'' na akce skymasteru, takze kdyz jich prijde vic tesne po sobe, nedame to tam. ale to je asi pochopitelne
<i'm echoix>
Uživatelský avatar
codel
Příspěvky: 16
Registrován: 22. 03. 2002, 05:15

Proměnna IAN

#14

Příspěvek od codel »

odpoved pro MiLANA: Nooo, to jste spatne pochopil. Z toho citacniho odstavce melo vyznit, ze pokud se na to citite, muzete napsat sam. Pokud mate dojem, ze tam neco chybi. Ale profil IAN je takovy, ze pozorovatelske (ryze) novinky, tipy a namety nechavam APO, horke novinky vesmes ASTRO.cz (protoze jich je na to vic) a sami si vybirame o cem piseme. Jsme MAGAZIN (byt se jmenujeme noviny) a chceme byt atraktivni hlavne pro nejsirsi verejnost. Na vzdelavani zanicenych amateru nam chybi prostredky. Vas zaver piste si co chcete hlavne jinam mi moc nejde na rozum. Jak jste na tohle prisel? Nemuzu se zbavit dojmu, ze urcita cast ctenaru je z IAN nastvana, protoze jsou uz mnohem vic in nez se od nich ceka, kdyz to ctou. No nevim, az nas bude v redakci 10 aktivnich, muzem pokryt vic. Zatim ne. Stavajici redakce to proste nestiha ;)
<i'm echoix>
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Proměnna IAN

#15

Příspěvek od MilAN »

Abychom si rozuměli : kupuji si noviny a časopisy proto, abych si něco přečetl, něco se dozvěděl.Takže radě  :Chybi-li vam neco, napiste si to sami  dost nerozumím.Pokud jsem se chtěl dozvědět něco, co v nich není, těžko o tom asi budu psát.
Té radě rozumím jen v případě, že bych si chtěl přečíst v novinách, co jsem  hezkého napsal.
............
P.S. nemyslím si, že je třeba v této diskusi pokračovat. Je jasné, že máme odlišný názor. Kam a jakým směrem se budou ubírat IAN záleží samozřejmě hlavně na redakci.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět