Zákryty hvězd

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
petr74
Příspěvky: 1136
Registrován: 10. 12. 2016, 17:21
Bydliště: Stribro
Věk: 50

Zákryty hvězd

#1

Příspěvek od petr74 »

Zdravím zabyva se někdo pozorováním zakrytu hvězd chtěl bych vědět jakou výbavu budu potřebovat a jak je časové náročné . Jestli někdo bydlí okolo Stříbra abyl by ochoten mi prakticky ukázat jak pozorovani probíhá
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zákryty hvězd

#2

Příspěvek od MilAN »

Situace se v tomhle oboru za posledních 30-40 roků výrazně změnila. Do té doby mělo pozorování zákrytů hvězd nenahraditelnou funkci ke sledování rotace Země a tím i korekcí času a bylo celosvětově organizováno. Dnes jsou zákryty hvězd čistě zábavou a zajímavým úkazem. Význam mají ještě tečné zákryty hvězd Měsíce, což je ale dost vyjímečný úkaz v počtu několika případů z našeho území do roka. Takže z pozorování zákrytů se dnes pozorují zákryty hvězd planetkami. Dnes výhradně kamerami a přístroji od průměru 150 mm výše. Organizačně koordinuje hvězdárna Rokycany.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 833
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Zákryty hvězd

#3

Příspěvek od PetrŠ »

Ahoj Petře,

vzhledem k tomu, že se ptáš ve vláknu o pozorování proměnných hvězd předpokládám že ti jde o zákrytové dvojhvězdy. Ano, toto je druh pozorování, kde amatér stále může získávat vědecky hodnotná pozorování. S vhodnou technikou lze dokonce pozorovat tranzity exoplanet ;) .
Mrkni na české projekty B.R.N.O, MEDUZA a TRESCA.
http://var2.astro.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zákryty hvězd

#4

Příspěvek od MilAN »

Kolega nám to sdělí, ale vzhledm k tomu, že ve stávajícím vlákně si nemůžeš změnit jeho název a on ho má, tak to sem bylo zřejmě nevhodně přesunuto.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákryty hvězd

#5

Příspěvek od Karell »

Omlouvám se, to se mně opravdu nepovedlo, už jsem to napravil. Jeho otázku jsem četl asi příliš rychle a zmátlo mě, v jaké sekci ji položil.
Odpovědět